Прескочи до съдържание

Намибийска импресия


Tedy

Препоръчани мнения

Преди 1 час, Tedy каза:

Да ви разкажа и за нашето пребиваване в Етоша... Бяхме планирали 4 нощувки и 3 пълни дни за сафарита, но съкратихме програмата с един ден. Малко се разболях и имах нужда от ден почивка, който прекарах в леглото, пишейки в Магеланци. :) Та в парка има 3 къмпинга, които предлагат и стаи за настаняване - Okaukuejo, Halalu, Namutoni. Идеалният вариант би бил да се отседне в трите по една нощувка, това беше плана на Влади и да се разгледат интересните позиции около всеки. Но не би. Още на първото място, където попитахме - Намутони, ни казаха, че всичко е: "fully, fully, fully booked". И повече фулита наредиха, тук спестявам две, три. :) Пуснах в ход физиономията на многострадалната Теди, каквото искат да правят, само да ни настанят. После видях, че има места за къмпинг и ми е непонятно защо ни отсвириха в началото. Както и да е, един мъж се смили и ни пусна. Цена за къмпинг 550/вечер. Не знам само колко е входа на парка. Доволни от живота и развълнувани от предстоящите сафарита, се разположихме на стратегическо място до баните, което повдигна настроението ни с още няколко градуса. Направо се реех една педя над земята от кеф. :) Че съм тук, че ще правя нещо интересно за пръв  път в живота си, което при мен е винаги много силно и емоционално като изживяване. Вечеря на бюфет - 230 на калпак. Бляк, пак броколи. Тези тъй неприятни ми зеленчуци ме преследват от няколко дни, в комплект с още няколко техни варени събратя. Намибийците не са ли чували за грил и барбекю?!? :scratchhead:Сутринта в 5.30, сънливи по тъмно, се наместихме в джипа, 8-местен и пълен догоре. То още час и половина си беше пълен мрак и нищо не видяхме, добре че към финала нацелихме стадо зебри и спрингбок антилопи, та малко да оплакнем очи и да поснимаме. Хм, но в група с други хора колко да снимаме, след няма и 5 мин една германка каза "айде да си ходим" и това беше. Следобедният драйв от самото начало потръгна повече от добре, бяхме сами, гида наточен да изкара малко бакшиш и нещата се получиха. Видяхме животни - слонове, жирафи, дори и двойка лъвове в любовен период, макар и от разстояние. Това, което ни направи впечатление обаче, е че много хора си обикалят сами и неорганизирано. На следващия ден решихме и ние така. Цената на гейм драйв е 550/човек за 3 часа, спокойно може да си ги спестите или да вземете един тур с гид и после сами.  Цял ден обикаляхме като замаяни, стигнахме почти до последния лагер и навъртяхме 400км по прашните пътища. По-бюджетно сафари от това няма. Видяхме много животни - лъв на водопой, жирафи на 5 м от нас, черен носорог за секунди ни подгони. :lol: Така се стреснахме, че Владо едва вкара скоростния лост и потегли, а аз една свястна снимка не му направих. На носорога, не на Владо. :) На сафари не се излиза от колата, но аз се жертвах за малко, за снимка на знамето с фон няколко зебри. Страхотен ден! Да се наблюдават животни в естествената им среда е наистина уникално преживяване. Разбирам защо Флай е толкова запален почитател на този тип пътувания. :) Прибрах се ужасно изморена от впечатления и друсане цял ден в колата. Реших да отморя за кратко с бира в ръка, но на гладно така ме хвана, че опетлах крака и почти докарах поза жираф на водопой. Хаххаа, виждали ли сте каква стойка заемат? Е, скоро ще ви покажа. Вечерята - супа от броколи и основно - варени зеленчуци. Аман беееее, що ли си правих труда да ходя в ресторанта. :scare:Тази сутрин отново пообиколихме близките позиции и джан джун ни едно животно не видяхме, дори антилопи. Чудехме се какво става и изведнъж ги видяхме, два мъжки лъва, сравнително близо. Полежаха, повървяха, единия порева, лелееей да не си му насреща. Така приключихме с Етоша, изпратени от царете на животните. После шофиране и сега отново лежа в нормално легло. Намерихме си много симпатичен гестхаус в Okahandia. Тук би трябвало да има хора от племето хереро, но не видяхме много, почти хич. Утре пак ще се огледам.

Пътувам виртуално с вас и се радвам на вашето реално приключение! 

В пътешествията си надминавате многократно най-смелите ми мечти!

Благодаря за прекрасните снимки, за споделените преживявания и емоции!

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Tedy каза:

 :)Та в парка има 3 къмпинга, които предлагат и стаи за настаняване - Okaukuejo, Halalu, Namutoni. 

Това са трите държавни лагера (освен тях има и частни извън резервата, има даже и частни концесии), които освен това имат и къмпинги (а не обратното). :) Вторият е Халали (Halali). От трите, Okaukuejo (произнася се Окакуйо) е с най-добър осветен водоем, където в много случаи денем и нощем без да се излиза от лагера, се виждат уникални сцени с животни, дошли на водопой.  Намутони също има водоем, видяхте ли там нещо интересно?

Цитат

Хм, но в група с други хора колко да снимаме, след няма и 5 мин една германка каза "айде да си ходим" и това беше.

Споделяне на джип на сафари е руска рулетка. Може да се случиш с хора по-опитни от теб, може да се случиш и на туристи снимащи с телефони, които нямат търпението да изчакат, за да видят нещо наистина интересно или да направят добра снимка. Масов гид гледа да угоди на болшинството от хората в джипа, за да вземе повече бакшиш. Джип с три реда по три седалки зад шофьора пълен докрай е мъка... По двама на ред със средната седалка празна се ядва, сам на ред е много добре. Когато средствата ми позволяват, винаги вземам private vehicle (сами с гида).

Цитат

 

На сафари не се излиза от колата, но аз се жертвах за малко, за снимка на знамето с фон няколко зебри. 

Това не бива да се прави.

Цитат

 

Да се наблюдават животни в естествената им среда е наистина уникално преживяване. Разбирам защо Флай е толкова запален почитател на този тип пътувания.

Наблюдението на животни в естествена среда в Африка, не е пътуване. Даже не е и пътешествие, а приключение. ;):)

Тактиката в Етоша е - взема се карта, на която са означени водоемите и се ходи от водоем на водоем, като понякога се чака, даже и наоколо да няма животни. Най-характерни снимки от парка са на водоеми с няколко различни животински вида (3-4) в един кадър, някои пият, други си чакат реда. Просто трябва да се улучи времето им за водопой.
 

Цитат

:)

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 24
  • Браво 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, FlyTraveler каза:

и. Най-характерни снимки от парка са на водоеми с няколко различни животински вида (3-4) в един кадър, някои пият, други си чакат реда. Просто трябва да се улучи времето им за водопой.

Да, видяхме слонове, жирафи, зебри и орикси едновременно. На други водоеми имаше различни конфигурации. Беше красива гледка да ги наблюдаваме как пристигат, особено жирафите. Аз съм много доволна от видяното, разбира се, нямам база за сравнение, но имаше животни, беше вълнуващо и това ми стига. Ние точно това правихме, обикаляхме по водоемите, всички ги имаше отбелязани на Джипиеса. Удоволствието да сме сами, да стоим колкото ни е приятно, да завъртаме колата така, че да имам добра гледна точка беше несравнимо с гейм драйва в група.

  • Харесвам 13
Връзка към коментар
Преди 1 час, Tedy каза:

Да, видяхме слонове, жирафи, зебри и орикси едновременно. На други водоеми имаше различни конфигурации. Беше красива гледка да ги наблюдаваме как пристигат, особено жирафите. Аз съм много доволна от видяното, разбира се, нямам база за сравнение, но имаше животни, беше вълнуващо и това ми стига. Ние точно това правихме, обикаляхме по водоемите, всички ги имаше отбелязани на Джипиеса. Удоволствието да сме сами, да стоим колкото ни е приятно, да завъртаме колата така, че да имам добра гледна точка беше несравнимо с гейм драйва в група.

Супер! Всеки парк е уникален. Етоша е може би парка, където най-малко ти трябва гид - равно, никаква или малко растителност, животните се събират около водоемите (в сухия сезон). Чакам с нетърпение да ти видя "истинските" снимки. ;):)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Браво, чудесно приключение направихте! В началото малко се бях ядосал, че не се бяхте подготвили предварително с нощувките, но ето, че се получи (иначе нямаше да го спомена де...) :):)

Хубави полети наобратно и ще чакам още снимки!

 

П. П. Честит рожден ден на Влади! Писах му на Фейсбук, но той не знам дали влиза в Интернет.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Влади тръгна с 2 телефона, които се скапаха и не влиза много в нета. :)

Това, че нямахме букнати предварително нощувки си има и плюс, бяхме по-гъвкави за промени, а такива се наложиха. За Етоша без кемпер нямахме никакви шансове, за там си трябва планиране по-отрано. Ноооо, както винаги имахме късмет и всичко беше наред. :)

Флай, благодаря за добрата идея. Червените дюни на Намиб ще има дълго да ги сънувам. :wub:

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

Теди, я виж, тука хората какво правят с красиви снимки:

 

https://www.24chasa.bg/ojivlenie/article/6156431

 

Пожелавам ти го!:)

Благодаря, виждала съм им снимките. Според мен това, което ги прави успешни са хората в кадър. :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Теди,не знам да се ядосвам ли или да се радвам,че чета за приключението ви,когато е свършило.Ядосвам се,че не съм ви пожелала здраве и късмет за из път и се радвам, че цялата тази красота - твоят разказ и снимките - ги виждам накуп.Оценявам изключително високо това, че си се лишавала от почивката си, за да споделяш преживяното в момента.

Тръпна в очакване коя снимка ще избереш за календара.И да, онази със знамето не мисля, че има аналог тук!

Супер сте с Влади!

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, patilana каза:

Теди,не знам да се ядосвам ли или да се радвам,

Всички пътувания са повод за радост, за ядосване и дума да не чувам. :)  Благодаря за търпението да изчетеш цялата тема. :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 21 часа, Tedy каза:

Всички пътувания са повод за радост, за ядосване и дума да не чувам. :)  Благодаря за търпението да изчетеш цялата тема. :)

Теди,повярвай ми,  хич не е било нужно да проявявам търпение.Като видях темата и залепнах за нея.Буквално.Накрая въздъхнах,защото съм изтървала ежедневната емоция.Иначе и китайските ти пътувания бяха вълнуващи за четене.

Снимките са без коментар!Ама пък друго е да знаеш,че тоз орикс дето го виждаш, има история - той е оня дето....Направо се отдръпнах от екрана да не ме набоде!Мнооого съм руса!:lol:

Много ми хареса и това,дето Влади е толкова схватлив -  прихваща моменталически.Май мъжете по целия свят са си еднакви!:ok:

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...
На 8/17/2017 в 18:47, Георги Матеев каза:

От София до Порто има супер евтини опции, а на връщане ще се прибираме с директния полет Лисабон-София на Wizz. Тоталът София-Виндхук-София ще се върже макс по около €350 на човек. :)

Би ли споделил какви евтини опции си открил, тъй като аз не намирам нищо на цени под 70-80 евро в посока?

Връзка към коментар
преди 7 часа, chandni каза:

Би ли споделил какви евтини опции си открил, тъй като аз не намирам нищо на цени под 70-80 евро в посока?

Евтините опции междувременно изчезнаха, та в крайна сметка взех SOF-LIS-SOF с Wizz (струваше само €40 благодарение на натрупания ми кредит) + LIS-OPO с Ryan (излезна едва няколко евра по време на black friday sale-a в английското Оподо).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...
На 29/08/2017 в 9:25, Tedy каза:

 Комари няма. 

@Tedy, в тази връзка да попитам приемахте ли Маларон или други медикаменти против малария? 
Единственото сафари,  което сме правили беше в Танзания в началото на юли и нямаше никакви комари. Въпреки това тогава решихме да взимаме Маларон. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, chandni каза:

@Tedy, в тази връзка да попитам приемахте ли Маларон или други медикаменти против малария? 
Единственото сафари,  което сме правили беше в Танзания в началото на юли и нямаше никакви комари. Въпреки това тогава решихме да взимаме Маларон. 

В Етоша няма малария и не е нужно да се пие Маларон. Лично аз не пия традиционни лекарства, само в много краен случай. В Намибия нямаше нужда.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 13 часа, Tedy каза:

В Етоша няма малария и не е нужно да се пие Маларон. Лично аз не пия традиционни лекарства, само в много краен случай. В Намибия нямаше нужда.

Теди, в Етоша риска от малария се води от нисък до среден (зависи от източника и от сезона), но риск има, било то и малък.  За и против Маларона е лично решение. То е точно както карат парашутистите сами да си сгъват парашутите. :) В Намибия с голяма доза сигурност може да се каже, че няма риск от малария на юг от Виндхук. Не, че няма случаи и там, но човек трябва да е голям Марко Тотев, за да му се случи точно на него. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 35 минути , ruwenzogy каза:

Аз не мисля да ползвам каквото и да е. Не само аз , а и групата.   А  заминаваме само след около месец....

Оги, според мен няма риск, но всеки си преценява. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, ruwenzogy каза:

Аз не мисля да ползвам каквото и да е. Не само аз , а и групата.   А  заминаваме само след около месец....

Ще очакваме и твоите разкази за пътуването, защото и ние решихме, че дойде време за ... Намибия.  Започваме да се оглеждаме за билети, но за догодина, защото вече е късно да се обмисля каквото и да било в рамките на тази година. :wub:

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.