Прескочи до съдържание

Намибийска импресия


Tedy

Препоръчани мнения

Теди, едва ли има магеланец, който да не чете в темата или поне с любопитство да не поглежда тук. А за себе си, мога да кажа, че много се кефя да чета и гледам снимките. Много се радвам, че този път пишеш дневник. Я виж колко информация и какви неща видяхме, благодарение на твоето и на Влади пътешествие. Та пиши и бъди "досадна", защото ние с нетърпение чакаме следващия пост.

 

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

Антеа, знам за какъв тип селища говориш, не си падам по подобни туристически атракции. Това село си е истинско, затова отидох. Хората си живеят там и атмосферата е автентична. Разликата между лидера на селото и вожда - вторият е лидер на целия регион, който включва няколко села.

Благодаря ви за хубавите думи и интереса към темата. :)

 

  • Харесвам 13
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Теди, разказа и снимките ти са много интересни за всички ни. Лично аз , чакам с огромно нетърпение следващата доза приключение. И предполагам, като се върнеш, ще бъдеш залята с лавина от въпроси.  Аз поне имам около 100:)  Например, от къде добиват тази боя, охра, някакви плодове изобщо хапват ли, има ли търговия между племената.... ииии къде по точно ходят до тоалетна ( много се извиянавам за въпроса).... имам още много , но надявам се на следващата сбирка да имаш търпение и сили за отговори:)

 

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, Tedy каза:

Ох, вече ми писна да разказвам, сигурно ставам досадна, но искам да завърша с племето. :)

:)

Да не си посмяла да спреш! Скупчили сме се на първия ред и не можем дъх да си поемем, за пуканки изобщо не се и сещаме :girlcrazy:.

 

Прекрасен репортаж, разказваш много увлекателно. А снимките са просто златни, не само заради светлината...

 

Не знам дали завистта може да бъде благородна, но преливам :girlcrazy::drinks:. Дай, боже, и аз да се потопя някой ден в подобна приказка!

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Теди не  спирай  да ни правиш съпричастни с твоето приключение ,много  ми е интересно и с нетърпение чакам продължението :)

Снимките са ти страхотни .  Ех..... ако можехме да стигнем до там с нашия кемпер , вече да съм тръгнала :lol::lol:

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 16 часа, Tedy каза:

Ох, вече ми писна да разказвам, сигурно ставам досадна, .... :)

 

Както са ти казали вече толкова хора, не спирай да пишеш и да пускаш снимки. Интересът ме към Африка по принцип е нулев, багажът ми лежи неразопакован наоколо, и въпреки това, откакто се върнах, съм залепнала да чета фоторазказа ти. Щом на мен ми е толкова интересно, представям си за другите, така че моля, продължавай.  

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Уникални снимки и изживяване. Напълно споделям горните мнения .  Пътувам с твоите снимки и разкази , тъй като не бих имала смелостта да отида  там , а и никой може би не би ми се вързал , ако все пак се реша. Страхотно е това , което правиш. Чакам след това да споделиш , къде ще публикуваш .....:)

Редактирано от liliya
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Имам конкретен въпрос.  В тези села на племената химба само жени ли допускат?  Какво става, ако се изтупаме там два джипа мъже? Ще може ли поне да направим някаква снимка, или не сме добре дошли там?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Досадна ли ?Напротив..."поливаш" магеланците с онзи дух на пътешествието,който за едни е авантюра,за други страст,за трети мечта...Всеки ще си "утоли жаждата",колкото му е нужно!Продължавайте така и зареждай батериите ;)

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Tedy каза:

Оги, разбира се, че ще сте добре дошли... с гид и подаръци, а какво ще заснемете си зависи от вас. :)

Идеята ми беше по скоро , къде се спи. Предполагам , че Влади е в кемпера, а ти си в някоя къща в селото....  Защото предполагам, че наблизо надали има някакви туристически места за отсядане.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, ruwenzogy каза:

Идеята ми беше по скоро , къде се спи. Предполагам , че Влади е в кемпера, а ти си в някоя къща в селото....  Защото предполагам, че наблизо надали има някакви туристически места за отсядане.

Може да се спи в Опуво, там има гестхауси и да се направи дневен тур до село на химба. :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
В момента, Tedy каза:

Може да се спи в Опуво, там има гестхауси и да се направи дневен тур до село на химба. :)

Ти къде спа? :) И има ли възможност в самото селлище на племето? 

Връзка към коментар

Прическите на тези хлапета много ми напомнят на илюстрациите в "Пипи"... онези туземчета от острова :)

 

пп- Разбрах за прочистването, ама що не си спретна едни плитки с пискюли, та съвсем на Пипилота да заприличаш (цвета си го докарала) :):):) 

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 20 часа, Tedy каза:

Спах в селото, но в кемпера. :) Там няма къщи, само колиби. 

...и туристите ги турят да спят при козичките, налиииии?:lol::lol:

  • Смея се 1
Връзка към коментар
На 9/4/2017 в 13:53, Tedy каза:

Оги, разбира се, че ще сте добре дошли... с гид и подаръци, а какво ще заснемете си зависи от вас. :)

Теди, разказите ти са ми супер интересни и благодаря, че отделяш от времето си, за да пишеш, вместо да си почиваш. И на мен ми се стрелкат десетки въпроси, докато чета :) Примерно:

= Подаръци само под формата на храна ли приемат? Щото, гледам, май не горят от желание да се обличат в дрехи.

= Не разбрах - изобщо къпят ли се някога, някъде, кога, как, защо?

= Гривните на краката им само украшения ли са или имат друга функция?

= Охрата, с която се мажат, премахват ли я по някакъв начин или направо нанасят следващия слой? Всеки ден ли се мажат и задължително ли е или нещо като ежедневния макияж на цивилизованата жена?

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Теди, супер! :ok:Продължавай да пишеш! Много ми помагаш, особено като се има предвид, че в края на декември и аз се отправям по трасето Намибия-Южна Африка! Снимките на племето химба са много колоритни, но и тъжни за мен. За всичко съм съгласен само не и за това, че е жалко, че започват да се цивилизоват. Ако питаш мен, време им е! Не мисля, че е  добре в XXI век жените да се разменят за 3 крави и децата да гонят козите, вместо да учат. Аз химба ще ги прескоча, нещо съм се разлигавил и предпочитам комфорт с бели чаршафи, както казваш ти. Но, се възхищавам на приключенския дух на теб и Влади. Много вдигнахте летвата да знаеш! След теб ще ми е неудобно да пусна пътепис за Намибия и Южна Африка. ;) Айде попътен вятър и още веднъж - продължавай да снимаш и пишеш! :dancing:

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Tedy , мерси за интересния пътепис и снимките! :)
И от мен въпросчета. 
- Откъде и как се снабдяват с питейна вода?
- Какво правят с млякото от кравите и козите? 
- Освен царевичната каша и месо от крава, когато заколят, каква друга храна ядат? Някакви растения (диви или култивирани), плодове? Практикуват ли лов на някакви животни?
 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 5.09.2017 г. в 16:17, vesi каза:

 

пп- Разбрах за прочистването, ама що не си спретна едни плитки с пискюли, та съвсем на Пипилота да заприличаш (цвета си го докарала) :):):) 

Хаххааа, те като си обгорят плитките такъв кирпич става, че е мама мия. Това отдолу не са пискюли, а несплетената им коса.

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Подаръците се приемат под формата на пари и храна. Украшенията на краката не ги свалят и друга функция не забелязах да имат. Вода носят от кладенец в буша, в туба върху главата. Поканиха ме с тях, но бях уморена, гладна и баш на най-голямата жега, та пропуснах. Според мен там се мият, мъжете ползват за целта бушовете. Видях ги рано сутринта да стърчат сапунисани в храстите. :lol: Не всички, само част от тях. Охрата според гида я мажели всеки ден, но не забелязах подобно нещо. Може би през няколко дена, когато поизпада нанасят нов слой.

Козите масово имат малки, които сучат, затова доят по много малко, колкото им трябва за деня. Хранят се основно с каша, зеленчуци и плодове не видях. Само хлапетата в едното село чукаха нещо много странно на вид и го човъркаха и хапваха. Като голяма ядка, но не разбрах какво точно. Двойка туристи им подариха спагети, кус-кус, червена леща и разни други непознати за тях продукти. Наложи се да обяснявам кое как се приготвя и с какво се комбинира. :lol:

  • Харесвам 17
Връзка към коментар

Да ви разкажа и за нашето пребиваване в Етоша... Бяхме планирали 4 нощувки и 3 пълни дни за сафарита, но съкратихме програмата с един ден. Малко се разболях и имах нужда от ден почивка, който прекарах в леглото, пишейки в Магеланци. :) Та в парка има 3 къмпинга, които предлагат и стаи за настаняване - Okaukuejo, Halalu, Namutoni. Идеалният вариант би бил да се отседне в трите по една нощувка, това беше плана на Влади и да се разгледат интересните позиции около всеки. Но не би. Още на първото място, където попитахме - Намутони, ни казаха, че всичко е: "fully, fully, fully booked". И повече фулита наредиха, тук спестявам две, три. :) Пуснах в ход физиономията на многострадалната Теди, каквото искат да правят, само да ни настанят. После видях, че има места за къмпинг и ми е непонятно защо ни отсвириха в началото. Както и да е, един мъж се смили и ни пусна. Цена за къмпинг 550/вечер. Не знам само колко е входа на парка. Доволни от живота и развълнувани от предстоящите сафарита, се разположихме на стратегическо място до баните, което повдигна настроението ни с още няколко градуса. Направо се реех една педя над земята от кеф. :) Че съм тук, че ще правя нещо интересно за пръв  път в живота си, което при мен е винаги много силно и емоционално като изживяване. Вечеря на бюфет - 230 на калпак. Бляк, пак броколи. Тези тъй неприятни ми зеленчуци ме преследват от няколко дни, в комплект с още няколко техни варени събратя. Намибийците не са ли чували за грил и барбекю?!? :scratchhead:Сутринта в 5.30, сънливи по тъмно, се наместихме в джипа, 8-местен и пълен догоре. То още час и половина си беше пълен мрак и нищо не видяхме, добре че към финала нацелихме стадо зебри и спрингбок антилопи, та малко да оплакнем очи и да поснимаме. Хм, но в група с други хора колко да снимаме, след няма и 5 мин една германка каза "айде да си ходим" и това беше. Следобедният драйв от самото начало потръгна повече от добре, бяхме сами, гида наточен да изкара малко бакшиш и нещата се получиха. Видяхме животни - слонове, жирафи, дори и двойка лъвове в любовен период, макар и от разстояние. Това, което ни направи впечатление обаче, е че много хора си обикалят сами и неорганизирано. На следващия ден решихме и ние така. Цената на гейм драйв е 550/човек за 3 часа, спокойно може да си ги спестите или да вземете един тур с гид и после сами.  Цял ден обикаляхме като замаяни, стигнахме почти до последния лагер и навъртяхме 400км по прашните пътища. По-бюджетно сафари от това няма. Видяхме много животни - лъв на водопой, жирафи на 5 м от нас, черен носорог за секунди ни подгони. :lol: Така се стреснахме, че Владо едва вкара скоростния лост и потегли, а аз една свястна снимка не му направих. На носорога, не на Владо. :) На сафари не се излиза от колата, но аз се жертвах за малко, за снимка на знамето с фон няколко зебри. Страхотен ден! Да се наблюдават животни в естествената им среда е наистина уникално преживяване. Разбирам защо Флай е толкова запален почитател на този тип пътувания. :) Прибрах се ужасно изморена от впечатления и друсане цял ден в колата. Реших да отморя за кратко с бира в ръка, но на гладно така ме хвана, че опетлах крака и почти докарах поза жираф на водопой. Хаххаа, виждали ли сте каква стойка заемат? Е, скоро ще ви покажа. Вечерята - супа от броколи и основно - варени зеленчуци. Аман беееее, що ли си правих труда да ходя в ресторанта. :scare:Тази сутрин отново пообиколихме близките позиции и джан джун ни едно животно не видяхме, дори антилопи. Чудехме се какво става и изведнъж ги видяхме, два мъжки лъва, сравнително близо. Полежаха, повървяха, единия порева, лелееей да не си му насреща. Така приключихме с Етоша, изпратени от царете на животните. После шофиране и сега отново лежа в нормално легло. Намерихме си много симпатичен гестхаус в Okahandia. Тук би трябвало да има хора от племето хереро, но не видяхме много, почти хич. Утре пак ще се огледам.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 25
  • Браво 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.