Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Исландия


Light

Препоръчани мнения

Тази година Исландия затегна чувствително режима с настаняването. DenitsaS пусна хубав линк наскоро за причините за това. Трафикът на туристи се увеличи неимоверно много, започна брутално да се замърсява, да се пикае и....навсякъде, да се взлиза с колите в девствени места и да се унищожава флора, мъх, скали, море, птици, животни и площи, които се възстановяват за стотици години, зачестиха катастрофи, пияници, и особено в провинцията, правителството категорично отказва да строи, урбанизира и курортизира допълнително. Туристът взе Исландия за даденост. Място, където може да кат прасе да изконсумира чистичкото и хубавкото и да се чувства щастлив после, че е препикал и това място. Исландците едвам пуснаха строежа на Алуминиевия завод, дето е вопиющо важна промишленост за собствената им икономика. Отказаха продажба на земя на Китай. Просто се цени главният ресурс. Има още хора с глави на раменете. Целта е ясна - недопускане на явления ала Слънчев бряг, Банско и други. И във връзка с това, можете от части да разберете и трудното настаняване, и скъпотията. Неприятни са и за мен, но поне знам, че това е по-добрият вариант. Другият, на "разработена Исландия", повярвайте, няма да ви хареса, ама изобщо. Тая скъпотия не е просто ей така, щото им е щукнало на ваш гръб да правят пари като надути северняци. Кирливите ни левчета идват и си отиват, а унищожената природа не можеш да я замениш или купиш с нищо.

 

Самолетните билети стават по евтини, а спането явно става по скъпо в Исландия и общо взето цената за пощението не намалява.

 

Все по добър ми изглежда бизнесът за даване на кемпери под наем в Исландия ;) Като не им се строят хотели “ала Слънчев Бряг и Банско“ да внесем 200-300 кемпера и да ги даваме под наем на туристите  ;) 

 

Като дребен бизнес човек дори би могъл да си внесе 1-2 кемпера и да почне да ги предлага под наем черз форумите или Airbnb, като подвижна къща под наем ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Самолетните билети стават по евтини, а спането явно става по скъпо в Исландия и общо взето цената за пощението не намалява.

 

Все по добър ми изглежда бизнесът за даване на кемпери под наем в Исландия  ;) Като не им се строят хотели “ала Слънчев Бряг и Банско“ да внесем 200-300 кемпера и да ги даваме под наем на туристите   ;)

 

Като дребен бизнес човек дори би могъл да си внесе 1-2 кемпера и да почне да ги предлага под наем черз форумите или Airbnb, като подвижна къща под наем  ;)

 

Точно потеглих от Будапеща след няколко размазващи дни, но съзнателно не ти се обадих, щото бях сигурен, че вместо лежерно да обсъждаме бирата и жените в тая жега, щеше да ме зарибяваш с дейности, изискващи някакво напрежение по-голямо от вдигането на халба, ала бизнес модели за кемпери под наем в Исландия  :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Чета и събирам информация от споделеното и тъй като ми е влязла една такава исландска муха да си попитам някой ползвал ли е услугите на Self Drive Tours

и ако да, може ли да сподели опит защо ги е предпочел пред примерно самостоятелното организиране на всичко както по-горе описаното :pogranichnik:

Връзка към мнение

Чета и събирам информация от споделеното и тъй като ми е влязла една такава исландска муха да си попитам някой ползвал ли е услугите на Self Drive Tours

и ако да, може ли да сподели опит защо ги е предпочел пред примерно самостоятелното организиране на всичко както по-горе описаното :pogranichnik:

 

Никакво предимство не виждам. Резервират ти нощувките, дават ти кола под наем и примерен план - всичко това на стабилна надценка. Първите две човек може да си ги направи и сам, а за третото ще помагаме с всички сили :) Никаква причина не виждам да се ползват self-drive услуги. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Чета и събирам информация от споделеното и тъй като ми е влязла една такава исландска муха да си попитам някой ползвал ли е услугите на Self Drive Tours

и ако да, може ли да сподели опит защо ги е предпочел пред примерно самостоятелното организиране на всичко както по-горе описаното :pogranichnik:

 

Аз ги ползвам единствено да си попълня точки по картата, които може да съм пропуснал. Както и за маршрута донякъде, и ориентировъчно като денодвижение... :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря ви момчета, май и аз бях стигнала до този извод, но друго си е да го прочетеш от страниците на форума :rolleyes:

Продължавам да кроя планове за северни красоти

Връзка към мнение

http://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Naj-golemiiat-vulkan-na-Islandiia-se-gotvi-da-izrigne-sled-silni-truso_56368.html

 

Леко съм притеснен, понеже на 28-и септември летим и подобни новини ме притесняват, че могат да объркат всичко :(

Връзка към мнение

Според местните засега алармата е вдигната само от медията.

 

attachicon.gifScreenshot_2016-08-31-10-20-21.png

 

Дано, но аз препоръчвам на всички които си правят планове за Исландия добре да прочетат условията за отказване на резервациите в хотелите и колите под наем. Изригването на вулкана може да предизвика доста последици. Първата последица може да е ограничаване на полетите. Самото изригване може да предизвика забрана за посещения на определени райони и бързо разтапяне на ледниците, което от своя страна може да прекъсне на няколко места път номер 1. При предишното изригване на Ейяфятлайокутъл през 2010-та година месеци след като вулканът не беше активен още не бяха възстановили движението по пътя.

 

Така е изглеждал път номер едно поради разтапянето на ледниците:

 

iceland-volcano-flooding-cut-road_18900_

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

Според местните засега алармата е вдигната само от медията.

 

attachicon.gif Screenshot_2016-08-31-10-20-21.png

 

Дано, но аз препоръчвам на всички които си правят планове за Исландия добре да прочетат условията за отказване на резервациите в хотелите и колите под наем. Изригването на вулкана може да предизвика доста последици. Първата последица може да е ограничаване на полетите. Самото изригване може да предизвика забрана за посещения на определени райони и бързо разтапяне на ледниците, което от своя страна може да прекъсне на няколко места път номер 1. При предишното изригване на Ейяфятлайокутъл през 2010-та година месеци след като вулканът не беше активен още не бяха възстановили движението по пътя.

 

Така е изглеждал път номер едно поради разтапянето на ледниците:

 

iceland-volcano-flooding-cut-road_18900_

 

Зeметресенията започнаха в 1.47 ч. на 28 август и са съсредоточени в калдерата на Катла, която е около 30 км. в диаметър. Повечето са малки - от около 3 по Рихтер, най силното засега е 4.6 по Рихтер. Изледванията се водят от един човек Páll Einarsson, който внесе яснота. Според него, за момента няма основания за сериозни притеснения, тъй като става дума не за вулканична активност на Катла и движения на магма, а за лека тектонична дейност на самите плочи. Същото потвърди и Sigurdís Björg Jónasdóttir от Icelandic Met Office. През 2011 Катла изригна без никой да забележи, защото ледената шапка се оказа по-дебела от огнения пробив. Иначе последното му по-голямо изригване е в 1918 г., като на 40-80 години се разписва по един път. По-опасното сега е друго. По река Múlakvísl, южно от ледника Mýrdalsjökull, освен завишения поток от глациална вода към океана, тръгнаха много високи нива на отровни газове - серен диоксид и сероводород. Смъртоносни нива. Хипотетично могат да се спуснат и към националния път 1 и Вик - дано това не стане. В момента има частична забрана за минаване покрай реката. Необичайно завишени са и нивата на река Blafjallakvisl. Очевидно има някакво ускорено топене под тоновете лед, но този път опасността за хората е не толкова в силата му, колкото в химическия състав.

 

http://icelandmag.visir.is/article/earthquake-swarm-katla-volcano-not-linked-volcanic-activity-scientist-says

 

Но всетъки, без да се всява излишна паника, не трябва да се забравя, че от заселването на Исландия в 9 век до сега Катла има 16 катастрофални изригвания и е само въпрос на време кога ще бъде следващото.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Какви биха били последиците за хората, които се намират в Исландия по времето на едно такова евентуално изригване?

Ясно е, че ще блокира полети и в зависимост от вятъра определен район от страната. Но не знам какъв е потенциалът на този вулкан и дали може да нанесе фатални последици на територията на цялата страна?

 

Вулканът се намира точно над Vik, това значи ли, че ако просто се махнеш оттам възможно най-бързо и се насочиш по продължението на път 1 към Hofn и Seydisfjordur ще си вън от опасност?

 

Или изобщо -  кое би било най-разумното нещо да се направи  ако се намираш във Vik и Катла изригне?

Връзка към мнение

Предполагам най-разумно ще е да се разкараш от там бързо, а после да се търсят варианти :)

 

Информацията тук ме поуспокои малко, защото летим натам в края на септември и се бях притеснил, даже пуснах новината в тема в раздел Исландия.

Връзка към мнение

Какви биха били последиците за хората, които се намират в Исландия по времето на едно такова евентуално изригване?

Ясно е, че ще блокира полети и в зависимост от вятъра определен район от страната. Но не знам какъв е потенциалът на този вулкан и дали може да нанесе фатални последици на територията на цялата страна?

 

Вулканът се намира точно над Vik, това значи ли, че ако просто се махнеш оттам възможно най-бързо и се насочиш по продължението на път 1 към Hofn и Seydisfjordur ще си вън от опасност?

 

Или изобщо -  кое би било най-разумното нещо да се направи  ако се намираш във Vik и Катла изригне?

 

Ако добре съм запознат в Исландия вулканите много рядко взимат човешки жертви, защотото са относително предвидими. Това е характерно за всички вулкани, които се намират на места където континенталните плочи се отдалечават една от друга, като например на Хавайските острови.

 

До сега не съм чувал или чел за пострадал турист в Исландия заради вулкан. Вероятно на време ще затворят пътя ако има опасност. Най-голямата опасност е да ти се провали почивката и да се объркат плановете.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не е задължително да се блокира въздушното пространство. Нашето посещение в Исландия например беше 2014-та, малко повече от седмица след като Бардарбунга изригна. Не се отрази на полетите изобщо. Нито на пребиваването ни там, докато той все още беше активен. Напротив, тогава плановете ни бяха на косъм да се провалят заради стачка на авиокомпанията.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Какви биха били последиците за хората, които се намират в Исландия по времето на едно такова евентуално изригване?

Ясно е, че ще блокира полети и в зависимост от вятъра определен район от страната. Но не знам какъв е потенциалът на този вулкан и дали може да нанесе фатални последици на територията на цялата страна?

 

Вулканът се намира точно над Vik, това значи ли, че ако просто се махнеш оттам възможно най-бързо и се насочиш по продължението на път 1 към Hofn и Seydisfjordur ще си вън от опасност?

 

Или изобщо -  кое би било най-разумното нещо да се направи  ако се намираш във Vik и Катла изригне?

 

Предполагам най-разумно ще е да се разкараш от там бързо, а после да се търсят варианти  :)

 

Информацията тук ме поуспокои малко, защото летим натам в края на септември и се бях притеснил, даже пуснах новината в тема в раздел Исландия.

 

Хора, успокойте се, излишни тревоги берете. Не бива да се преекспонира проблема. Разбира се, не бива и тотално да се пренебрегва, но преди всичко най-важното е да не се изпада в паника - тя нанася много по-големи поражения. Акцентирайте на осведомяването от надеждни източници и всичко ще бъде наред. Бъдете 100% сигурни - има ранни предупреждения, национална система, надежден асистънс и 24 часов мониторинг, затваряне на участъци и много добре организирана евакуация на хората. Постоянно патрулира високотехнологична спасителна служба с хеликоптери, монстъртрак джипове, има камери, сензори, данни. Това е цивилизована държава. Никой няма да ви зареже. Най-много да останете някой друг ден повечко и се върнете късметлии с убийствени нощни снимки на изригване и сияние. :)

 

Пък и нали затова сте магеланци. Щеше ли Магелан да е значим за света, ако той беше скучен пътувач по предвидими места, където няма щипка неизвестност, малка опасност, тръпка... Бъдете магеланци, не пътувачи! 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Аз питам от чисто любопитство, все още нямам конкретни дати, но евентуално ще бъде лятото на 2017. Иначе от едно такова изригване единственото нещо, което може да се прецака са самолетните билети, защото смятам да бъдем на палатки :lol:

Връзка към мнение

Иначе от едно такова изригване единственото нещо, което може да се прецака са самолетните билети, защото смятам да бъдем на палатки :lol:

Провери ли колко см. лава стълб издържа палатката  ?  :biggrin:

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Покрай път номер 1 има останки на един стар мост отнесен от водата при разтапяне на ледник от изригването на вулкан. Не е препоръчително да си на пътя на водата, когато тръгне, защото и доста дебелите железа ги свива като хартия...

 

DSCF9806.JPG

 

cimg2260.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Не са толкова много, начесто и толкова силни земетресенията според мен.

За сравнение земетрресенията около Барбардунга през 2014:

http://hraun.vedur.is/ja/quakes3d/

 

Все пак има вероятност да изригне и без да могат да го предвидят, ако правилно съм разбрал заключението тук, но това е за Хекла: 

http://en.vedur.is/about-imo/news/monitoring-hekla

Редактирано от Light
Връзка към мнение

Хубавата новина е, че северните сияния са се завърнали, като прогнозата за този уикенд и другата седмица е доста добра:

 

http://grapevine.is/news/2016/09/02/northern-lights-forecast-for-next-few-days-looking-good/

 

Ето и едно клипче от 31.08.:

 

https://www.facebook.com/137801506278762/videos/vb.137801506278762/1194467663945469/?type=2&theater

 

 

Покрай път номер 1 има останки на един стар мост отнесен от водата при разтапяне на ледник от изригването на вулкан.

 

 

Много фотогенично място, и аз препоръчвам като кратка отбивка:

 

DSC00509.JPG

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Хмм

Сигурен съм, че когато отговарях на притеснението на Raybeez за евентуално изригване на Катла, нямаше нито едно мнение между моето и неговото, а сега са цяла страница...

Надявам се да не страдам от някакви умствени отклонения покрай предстоящото ми пътуване в Исландия...  :)  :lol:

 

И две снимки от самолета в подкрепа на мнението на Сю примесени с малко сияние :)

 

Преди кацане:

post-44-0-20861700-1472919523_thumb.jpg

 

И девет дни по-късно след излитане:

post-44-0-42450900-1472920128_thumb.jpg

Редактирано от Light
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
 

Хмм

Сигурен съм, че когато отговарях на притеснението на Raybeez за евентуално изригване на Катла, нямаше нито едно мнение между моето и неговото, а сега са цяла страница...

Надявам се да не страдам от някакви умствени отклонения покрай предстоящото ми пътуване в Исландия...   :)   :lol:

 

Не страдаш, Light! Докато обсъждахме чаира, Хер Основател ъпгрейдна с малко колхозен труд - събра с търмъка всичкото Исландия катo сено от полето и го стовари в една тематична плевня. :) Така станахме щастливи притежатели на нови теми, а и го има леко комичният момент, че бъдещи читатели, попадащи случайно тук, ще се опулят на извадените от контекст реплики тук-таме, стоящи до други, или започващи странно, но обединени от генерално зададената идея. Но на мен не ми пречи - има го на доста места във форума и е част от нещата. Да подкрепим и похвалим благородната кауза за раздела ми се вижда по-нужното. Все пак Исландия е магия далеч отвъд единия билет, спане, плюскане и "кво има там?", с което в 21 в., всеки средностатистически грамотен пътешественик с лекота може да се справи сам. Аз лично се постарах да разчупя малко този модел. На теб - лек път и времето с теб, на Деница и Георги - поздравления за труда и успех с менажирането на раздела, аз - feci quod potui faciant meliora potentes   :good:    

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Един бърз въпрос. Каква е нормалната цена за билет София-Рейкявик през лятото, става въпрос за средата-края на Юли месец?

 

В момента с пуснатото разписание на wizz air маршрута:

 

08.07.17 SOF-BUD (2 нощувки)

10.07.17 BUD-KEF

21.07.17 KEF-BUD (1 нощувка)

22.07.17 BUD-SOF

 

Това всичко като му тегля чертата излиза 1320 лв с 1 чекиран багаж и малки ръчни чанти (цената на нощувките не е включена в сметката) Тоест по около 330 евро на човек. В допълнение до средата на Октомври ще имам около 170 евро Wizz Credit, който като включа в сметката и билетите ще излязат по около 240-250 евро.

 

Как ви се струва тази цена? Имам ли други алтернативи? Използвам Wizz Air с идеята да си ползвам кредита, а Будапеща за прикачване като по-евтина дестинация, защото през London би излязло по-скъпо.

 

Комбинации от типа Sofia -> Град X с Wizz Air (ползване на кредита) и Град X -> Рейкявик с друга авиокомпания също са възможни. Дори ще е бонус ако Градът Х не е посещаван, но това не е толкова важно. Основната цел е Исландия.

 

Ценита през Юни месец са същите,а през Май месец можем да спестим 250 лв, но тогава ще е студено за палатки и ще трябва да взимаме хотели, което реално ще излезе доста по-скъпо.

 

Не беше много бърз въпросът, но се надявам да излезете с някое предложение как да вържа нещата. Всички схеми и предложения ще бъдат разгледани :lol:

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Рано е да купуваш билети за догодина, бих казал, че цената е височка също.

 

С малко повече късмет трябва да намериш под 300 евро с куфар. Ер Берлин в момента са около 400 евро, с един билет, удобни полети, без междинни нощувки и т.н. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.