Прескочи до съдържание

За Брюксел и околностите


qwerty

Препоръчани мнения

Здравейте, подтикната от евтините билети на Wizz купих билети до Шарлероа. За края на октомври цената на двупосочен билет с членство ми излезе 60лв. И естествено сега започвам организация по пътуването. Ще се радвам да споделите за шатъла от летището до Брюксел, забележителности, съседни градове,цени на билети за влакове и всичко което се сетите :) Хотели? 

Връзка към мнение

От летище Шарлероа до Брюксел имаш два варианта.

 

1. Автобус от градски транспорт до гарата в Шарлероа, от там влак до Брюксел. Малко по-евтин вариант е, но аз препоръчвам този:

 

2. http://www.brussels-city-shuttle.com/#/ - директно от летището до централна гара в Брюксел. 

 

За околностите, аз няколко пъти съм споменавал, че любимия ми белгийски град е Льовен, намира се наоколо 20 минути от Брюксел с влак. Студентски, младежки град (в положителния смисъл), кметството им е много интересна сграда със скулптури по фасадата, откоито една с една не се повтарят. 

 

P1060311.jpg

 

Типичен белгийски град, доста различен от Брюксел. Задължително му отделете поне един следобед, най-добре цял ден, не знам колко имате.

 

В самия Брюксел, най-внушителното за мен е Атомиума. Стига се с метро до него: http://atomium.be/

 

Най-добрата гледка над целия град е от една църква, която е на 10 минути пеша от центъра. Използва се едно асансьорче и се открива целия град. Казва се Basilica of the Sacred Heart. Вътре мисля, че също си заслужава, но не съм влизал, гледката отвън със сигурност не е за изпускане!

 

За останалото - предполагам ще направите по един тегел в района с европейските институции, ако сте в неработен ден ще се учудите колко празно е всичко :)

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

През уикенда бяхме в Брюксел. Имаше доста туристи. Градът е много френски и рядко срещнахме някой, който да признае, че говори англииски или холандски, но се оправихме. Спахме в Des Colonies - добра цена и локация, хубава и чиста стая. Ако погледнеш в booking ще видиш, че можеш да намериш хотели в същинския център на цена 50-60 евро.

Забележителности много виж в tripadvisor. На мен ми препоръчаха Parking 58, който предлага панорамна гледка на града, но мен малко ме разочарова. Има решетки, които малко или много пречат на гледката.

Може да ви бъде интересно да разгледате европейския парламент. Има няколко катедрали, хубави паркове. Атомиумът и Мини Европа са с вход. През Grote markt минете и вечерта, защото сградите са осветени много ефектно.

Manneken pis - пикаещото момченце - така и не го видяхме, защото имаше огромна тълпа.

Близо до Брюксел са Leuven, Gent и Antwerpen. В последния ходих миналата година и някак си ми харесва повече от столицата.

Редактирано от eve
Връзка към мнение

Да, влаковата система в Белгия е добре развита, на практика може да ползваш Брюксел като база. И Антверпен, и Брюж са достижими лесно за еднодневна разходка. http://www.belgianrail.be/en/Splash.aspx?ReturnUrl=http%3a%2f%2fwww.belgianrail.be%2fen%2fDefault.aspx

 

Още няколко неща, когато човек посещава Белгия. 

 

1. Шоколад. Най-масовите са Leonidas, има ги навсякъде, даже май и в София някъде по моловете имаха щанд. Не че са лоши, но са малко ширпотреба, нали не сте дошли в Брюксел за да ядете шоколад, който може да се купи и в София? :)

 

Godiva са малко по-висока класа, имат едно магазинче в центъра, където има витрини да гледаш как оливат ягодите с бял и кяфяв шоколад, не знам що за изрод трябва да е човек за да не му се прияде :)

 

Но аз лично препоръчвам тотално незнайни марки, повечето са висококачествени. Има магазинчета на въпросната марка, вътре с 20-30 вида шоколад, панички с малки парченца, където да опитваш кой ти харесва и кой не, дори да не купуваш само да влезеш и да обиколиш си заслужават :) Трудно ми е да препоръчам конкретно, но са разпръснати из цял Брюксел. 

 

2. Бира - друга белгийска легенда. Тук мога само да препоръчам да се пробват максимално много видове, вкусовете и разнообразието е огромно. При това избягвайте по-масовите марки като Stella и Jupiler. Аз лично препоръчвам Duvel, Leffe също ми харесва, от по-масовите може Palm. 

 

Всяка марка бира си е със собствен дизайн чаша, въобще пиенето си е вид ритуал. Най-важното, белгийците хич не се шегуват с алкохолния градус в бирата, 6-7 е нормално, стигат до 12. Да се внимава :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В самия Брюксел, най-внушителното за мен е Атомиума. Стига се с метро до него: http://atomium.be/

Aко обичаш бира, Белгия е твоето място.

Това е витрината на едно малко магазинче. (за големите сама си прави изводите какъв ще е избора)

post-72-0-91667000-1376388117_thumb.jpg

Това е площада пред двореца (Grote markt) на разсъмване. Затова е толкова празен.

post-72-0-49747300-1376388515_thumb.jpg

И автентични снимки на Атомуима, направени по време на един техно парад преди 3 г. ) това обяснява тълпата хора и балоните).

post-72-0-95686500-1376388764_thumb.jpgpost-72-0-39956600-1376388785_thumb.jpg 

 

Брюж! Уникално средновековно градче със запазен рицарски дух. С влак е на около 50минути от Брюксел, а влаковете са на всеки час.

И аз напълно подкрепям за Брюж. :)

Връзка към мнение

Bruxelles midi ,централната гара ли е ? Спряла съм се на тези хотели,кой според вас е по-добрият избор?

http://www.meininger-hotels.com/en/hotels/brussels/


http://www.ibis.com/gb/hotel-1454-ibis-brussels-centre-ste-catherine/index.shtml

Брюж със сигурност ще се посети, в Брюксел ще спим, но от Гент и Антверпен кой повече си струва? Знаете ли цена на билета от Брюксел до съответните градове и Брюж? 

Връзка към мнение

Брюж със сигурност ще се посети, в Брюксел ще спим, но от Гент и Антверпен кой повече си струва? Знаете ли цена на билета от Брюксел до съответните градове и Брюж? 

И Гент и Антверпен са красиви, на мен повече Антверпен ми хареса.

 

Жп билети:

http://www.belgianrail.be/

Връзка към мнение

Ние имахме 4 нощувки в Белгия и направихме така - 1-ви ден пристигане и хващане влака за Антверпен, разглеждане до към 17,00 часа и влак до Брюж. В Брюж 3 нощувки, като единият ден го отделихме за Гент - много е близо и влаковете са на половин час. 4-тата нощувка я направихме в Брюксел и съответно и там имахме за разглеждане 1 ден. Така за 4 дни разгледахме 4 града  :) .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На теория midi не е централната гара. Може да станеш малко разногледа със двойния език там :) Та Brussels Midi и Brussels Zuid са една и съща гара и означава Брюксел Юг. 

 

Има и Brussels Central, която е централната, но тя е централна като местоположение, не като големина. Midi/Zuid е тази от която тръгват и спират повечето влакове, автобусчето от Шарлероа и т.н.

 

Колкото до въпросите за хотелите - ibis е стандартна бюджетна верига, най-вероятно ще получиш малка чиста стая, без повече жизнено пространство от необходимото и интернет, който ще се плаща на много висока цена. За Meininger не мога да кажа, не беше ли това веригата, на която са фенове stenk и wilks?

Връзка към мнение

За Meininger не мога да кажа, не беше ли това веригата, на която са фенове stenk и wilks?

хаха май да, има нещо такова :)

Meininger точно в Брюксел не съм посещавал, но като цяло са една от големите вериги хостели в Европа (имат почти във всяка западноеврпейска столица поне по един хостел, в по-големите по няколко).

Те всъщност май почнаха да се водят хотели, предлагащи и общи стаи наред със самостоятелните (private rooms), с не по-малко, ако не и повече удобства от бюджетните хотели (Ibis). Общо взето се пишат както им е изгодно - в сайтовете за хостели са верига хостели, в сайтовете за хотели - съответно са бюджетни хотели. И аз вече не мога ясно да ги разгранича.

За млади хора, или поне такива с младежки дух и нагласа при пътуване, лично за мен са идеални, защото имат барове с дартс/джаги, и много и всякакви други туристи, с които да се водят непретенциозни и интересни разговори. В стандартен хотел това малко по-трудно ще се получи.

 

Като му гледам интериорния дизайн на MEININGER Hotel Brüssel City Center е идентичен с този на виенските му братя - изчистен и функционален. На коя верига ще се спре човек зависи изцяло от личните му изисквания, претенции и предпочитания.

Връзка към мнение

Delirium някой спомена ли?

 

http://deliriumcafe.be/categorylisting/

 

А любимият ми шоколад е Corne Port-Royal. Прави се ръчно, доколкото знам. Има и работилници за шоколад в Брюксел: интересно е да видите как се правят, а и да си приготвите собствени бонбони :)

 

Като цяло грозен, мрачен, мръсен и умрял след шест часа град, но както се казва в онзи стар виц: щом ви влече...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Делириум е must see, там жив белгиец (каквото и да означава това :) ) не съм видял да влиза. Иначе може да си удариш една Загорка на народни цени. За останалото Мрън го е казал доста добре. Направо отивайте в Льовен да се омешате с научните среди и във фабриката за Стела. Антверп и Брюж са приятни места, Гент не си заслужава толкова. Атомиума е само да се снимаш пред него, в близост има малък парк с японска пагода и китайски павилион, заслужава си да си хапнеш един сандвич на някоя пейка.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Хм, това не е точно в околностите на Брюксел, но за мен в момента е много напред в списъка за посещения:

 

kusttram-map.png

 

 

69 километра - най-дългото трамвайно трасе в света :)

 

http://www.urbanrail.net/eu/be/kusttram/kusttram.htm

 

 

За обогатяване на колекцията - най-дългото тролейбусно трасе е в Украйна, ето го:

simf-alushta-yalta.png

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз също се възползвах от офертата на Wizz за края на октомври. Проблемът е, че шатъл-а не ме устройва за връщането до летището, понеже полетът е в 8:30 сутринта. Помагайте за варианти как да стигна до летището (по възможност нещо по-евтинко). :)

Връзка към мнение

http://www.brussels-city-shuttle.com/#/

 

ето това също, може и да е същата компания, не съм сигурен. Като цяло по големите нискотарифни бази, каквато е Шарлероа, няма полет, който да остане без шатъл, та даже и по-малките летища. София е изключение както го говорихме някъде :)

Връзка към мнение

Минималната цена е 5 евро, но трябва да запазиш поне месец предварително, естествено зависи от деня. Обикновено струва 14евро по интернет, от автобуса е 17евро. Другият вариянт е да ползваш микробусите, които са до автобуса, пълнят и тръгват и струва 15евро. Обикновено стигаш по-бързо.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Малко да повдигна темата. Имам билети за 24-28.10. Сутрешни полети. 3 нощувки в Брюксел за ІІ,ІІІ и ІV вечер /благодарение на Георги/. Идеята е от Шарлероа /не знам правилно ли е/ директно до Брюж. Предполагам, че около 12ч. ще сме там. Ще нощуваме там /утре смятам да запазя нещо/..Вариантите са:

І.1.ден - Брюж

2.ден - до обед в Брюж и след това в Гент

3.ден - Брюксел

4.ден - Льовен

+ най-малко се пътува

- не използвам уикенд намалението за влакове - 50% и ще видя по-малко

ІІ.2.ден - Брюж - след обед Брюксел

3.ден - Антверпен

4.ден - Брюксел и след обед и вечерта - Льовен. Ще ми стигнат ли 6-7 часа за там? И евентуално да се приберем към 22-23 часа.

- ще съм малко повече по влаковете, но пък има намаление.

ІІІ.2 ден Брюж-Антверпен-Брюксел

3 и 4 като І.

- ще отделя по-малко време на Брюж/Антверпен

Редактирано от lesy
Връзка към мнение

Малко да повдигна темата. Имам билети за 24-28.10. Сутрешни полети. 3 нощувки в Брюксел за ІІ,ІІІ и ІV вечер /благодарение на Георги/. Идеята е от Шарлероа /не знам правилно ли е/ директно до Брюж. Предполагам, че около 12ч. ще сме там. Ще нощуваме там /утре смятам да запазя нещо/..Вариантите са:

І.1.ден - Брюж

2.ден - до обед в Брюж и след това в Гент

3.ден - Брюксел

4.ден - Льовен

+ най-малко се пътува

- не използвам уикенд намалението за влакове - 50% и ще видя по-малко

ІІ.2.ден - Брюж - след обед Брюксел

3.ден - Антверпен

4.ден - Брюксел и след обед и вечерта - Льовен. Ще ми стигнат ли 6-7 часа за там? И евентуално да се приберем към 22-23 часа.

- ще съм малко повече по влаковете, но пък има намаление.

ІІІ.2 ден Брюж-Антверпен-Брюксел

3 и 4 като І.

- ще отделя по-малко време на Брюж/Антверпен

До няколко дена ще пусна пътепис за Белгия.Ще обърна внимание на Гент,Антверпен,Брюж, Брюксел и Шарлероа.Единствено в Льовен не успях да отида.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Малко да повдигна темата. Имам билети за 24-28.10. Сутрешни полети. 3 нощувки в Брюксел за ІІ,ІІІ и ІV вечер /благодарение на Георги/. Идеята е от Шарлероа /не знам правилно ли е/ директно до Брюж. Предполагам, че около 12ч. ще сме там. Ще нощуваме там /утре смятам да запазя нещо/..Вариантите са:

І.1.ден - Брюж

2.ден - до обед в Брюж и след това в Гент

3.ден - Брюксел

4.ден - Льовен

+ най-малко се пътува

- не използвам уикенд намалението за влакове - 50% и ще видя по-малко

ІІ.2.ден - Брюж - след обед Брюксел

3.ден - Антверпен

4.ден - Брюксел и след обед и вечерта - Льовен. Ще ми стигнат ли 6-7 часа за там? И евентуално да се приберем към 22-23 часа.

- ще съм малко повече по влаковете, но пък има намаление.

ІІІ.2 ден Брюж-Антверпен-Брюксел

3 и 4 като І.

- ще отделя по-малко време на Брюж/Антверпен

Леси,искам да ти дам един съвет.Провери и си направи сметка за пътя.Цените са солени и при варианта който си ми написала на пътеписа ще похарчиш доста средства за път.Но пък си заслужава.Просто си имай едно на ум и провери колко ще ти е разхода,до последната отсечка.

Връзка към мнение

В петък след 19.00 има уикенд билети на 50%. Смятам да купя по интернет за Антверпен. Дава ми Брюксел - Антверпен двупосочен 8 евро. А Брюж съм решила, че ще го посетя. Само се чудя дали въобще да си купя билет предварително от Шарлероа до Брюж. Да не би да закъснее полетът.

Красен, вие с влак ли се придвижвахте? Кога си вземахте билетите?

Връзка към мнение

Да само с влакове.Това е най-удобния транспорт между градовете.Билетите са от зона до зона без оглед на час.Трябва да го използваш обаче на датата.Иначе зона имам предвид,че някой градове имат по няколко спирки но се водят в една зона(Зона Брюксел-Зона Антверпен).Билети взимахме на гарата понеже нямат надценка и разлика в цената от тези на сайта.Ако има нещо питай,до колкото мога ще помагам.

Връзка към мнение

Шарлероа- Брюж от автомат на летището ми беше 15,30 евро+ автобус летище-гара. Слязохме в Антверпен, часове бродихме там и после се качихме за Брюж.

Редактирано от Тони
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.