Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

@bibi

Предполагам, че освен плаж ще има и за обикаляне време, а пък и сте в любимия ми район в Сицилия.

Ако стигнете до моята слабост-Рагуза Ибла, препоръчвам -Trattoria La Bettola-домашна храна на много прилични цени и много и различни магазини за сирена.

Иначе за плажовете, имайте предвид, че тези на Средиземно море са с много по-топла вода, но пък тези на Йонийско са с много по-синя и за мен са по-красиви. И в тази връзка, ако отскочите до Марзамеми-удивителног радче с гръцки привкус, където има много морски ресторанти, може да го съчетаете с плажа San Lorenzo

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте на всички и за много години, драго ми е!
2011 посетих с жена ми Сицилия, имам и доста пътеписи в този форум оттам.

2021 ни се иска да заведем децата ни на Етна. 

Въпросът е, че самолетните билети (за четиричленно семейство) идват доста скъпи, примерно за април-май. За септември сякаш все още няма билети.

Смятате ли, че ще има движение в цените на билетите или занапред ще си останат скъпички, с оглед, че покрай ковид, авиокомпаниите понесоха и понасят доста щети....?

Как прогнозирате пътуванията тази година?

Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...
преди 3 минути , bad kid каза:

Ами много са, до Етна и Таормина може да идете от там.

@bad kid, що да са много?

Има си толкова хубави неща в Катания:)

А то зависи и дали с кола или с градски транспорт.

Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Утре пътуваме за Катания и ще сме 4 дни. Сега сглобявам бърза програма. Букнах BB на площада с университета на Via Etna. Пристигаме в 15ч в събота и си тръгваме в 21ч във вторник.

Накратко съм Планирал събота следобед за Катания, неделя Сиракуза и Ното , понеделник Таоромина + евентуално плаж и за вторник още нямам идеи.

Има ли хубав плаж със синя вода, който да си заслужава да се посети и да е достъпен с влак/автобус на не повече от час от Катания? В Таоромина видях, че има плажчета, но с безумно скъпи шезлонги (от това, което прочетох в нета). 

Приемам и идеи за още 1 ден нещо наблизо и чаровно..... :)))) Също така приемам препоръки за хубава тратория в Катания. 🙂

 

 

Връзка към коментар
преди 4 часа, Jorro каза:

Утре пътуваме за Катания и ще сме 4 дни. Сега сглобявам бърза програма. Букнах BB на площада с университета на Via Etna. Пристигаме в 15ч в събота и си тръгваме в 21ч във вторник.

Накратко съм Планирал събота следобед за Катания, неделя Сиракуза и Ното , понеделник Таоромина + евентуално плаж и за вторник още нямам идеи.

Има ли хубав плаж със синя вода, който да си заслужава да се посети и да е достъпен с влак/автобус на не повече от час от Катания? В Таоромина видях, че има плажчета, но с безумно скъпи шезлонги (от това, което прочетох в нета). 

Приемам и идеи за още 1 ден нещо наблизо и чаровно..... :)))) Също така приемам препоръки за хубава тратория в Катания. 🙂

 

Преди няколко години бяхме в Катания за три-четири дни, не исках да натрупвам много неща в програмата, та затова освен Катания, бях планувала само Сиракуза. Сиракуза е страхотна, няма съмнение. Но много приятно бях изненадана и от Катания.

Последният ден го посветихме на разходка с автобус Hop оn hop off, който се движи на всеки час от Катания до Ачикастелло и Ачитрецца, целият маршрут е около 80 минути. Има аудиогид на 6 езика,така че  ще чуете и много интересна информация за местата, които ще посетите. Разходката е отначало в града, а после покрай морето, панорамата си заслужва абсолютно! В Ачикастелло се качихме и на върха на крепостта, откъдето се открива прекрасна гледка.

https://www.etnasicilytouring.com/en/excursions-etna/service/tourist-services-tickets-available-at-info-point-catania/hop-on-hop-off-ticket-catania-acicastello-acitrezza.html

Друг вариант е да отидете до Етна, и за там има туристически автобус, в рамките на един ден може да се направи.

Според мен няма да съжалявате, наистина е много красиво! Само си резервирайте билети предварително до 18 часа предния ден.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, Marisha каза:

И ние утре летим за Катания, но директно от там заминаваме за района на Палермо.

Завижд, завижд, завииижд!
Така ви завиждам, сега там времето е чудно, няма да има тълпи, ще си прекарате много хубаво.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, AlexandraKo каза:

Завижд, завижд, завииижд!
Така ви завиждам, сега там времето е чудно, няма да има тълпи, ще си прекарате много хубаво.

Сега чета във вчерашното  Джорнале, че ще вали тези дни:

 

"Идват гръмотевични бури, жълта тревога в Сицилия. Според прогнозите на 3Bmeteo високото налягане ще направи място за по -влажни и нестабилни течения. За утре се очакват бързи дъждове в различни части на острова.Ще  се подобрява в неделя, дори ако определена нестабилност да  продължи, особено в източната част на региона. Очаква се спад на температурите, топлината ще бъде умерена, с изключение на някои вътрешни райони на Сицилия."

meteo, Sicilia, Meteo

 

 

https://gds.it/articoli/meteo-3/2021/09/03/temporali-in-arrivo-e-calo-delle-temperature-allerta-gialla-in-sicilia-le-previsioni-del-weekend-9e11d124-140d-4af5-a2d9-b8d79f7f5ee6/?fbclid=IwAR308csmQ0GZ9q2z_4yfHCeQac3_NQyY15zzusTcC6kHDIRQNOW5mO9LVeY

 

Ама, след неделя, ще се оправи.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
Галин Маргаритов

Здравейте,има ли обществен транспорт от Катания до Сицилия и обратно ,по - точно от летището на Катания как се стига до Сицилия ,че на Google карти нищо не ми дава ?

Връзка към коментар
преди 4 минути , Galii каза:

Здравейте,има ли обществен транспорт от Катания до Сицилия и обратно ,по - точно от летището на Катания как се стига до Сицилия ,че на Google карти нищо не ми дава ?

Не разбирам въпросът, дали е формулиран правилно?

  • Смея се 1
Връзка към коментар
На 3.09.2021 г. в 19:59, Jorro каза:

Също така приемам препоръки за хубава тратория в Катания. 🙂

Жалко че чак сега виждам въпросът иначе с удоволствие щях да препоръчам една от любимите си тратории в Катания...

 

Даже открих по-напред в темата две свои мнения относно това прекрасно място:

 

 

 

 

На 8.07.2014 г. в 15:39, Duke каза:

 

Това последно е азбучна истина и надали някой "магеланец" не го знае, но аз реагирам за друго. Тези цени, които сочиш, предполагам като цяло са валидни за заведения на самообслужване, пица на парче, закусвалня и т.н. Тъй като ние сме си чревоугодници вечер задължително сядаме в нормално заведение. В Италия това заведение е задължително тип тратория. От една страна в траторията е по-евтино от ристоранте, но от друга страна (и за нас поне тя е по-важна) в траторията се хранят местните и храната е изключително прясна. Не рядко, както и сега в една от вечерите в Палермо, сядаме в тратория, която не предлага меню, а собственик/сервитьор идва и започва да ти обяснява какво е менюто за деня/вечерта. Обожавам този тип заведения! Комуникацията е уникална, често се включват и ръцете... Отклоних се. Идеше дума за цените. Сицилия е скъпа дестинация! Дори и в Северна Италия рядко съм плащал сметка над 70 евро за вечеря за трима с вино и бира. В Сицилия почти навсякъде плащах между 60 и 80 евро, което според мен е повече от очакваното. По ирония на съдбата, най-вкусната ни вечеря беше последната вечер в Катания, където платихме само 50 евро, а двамата със съпругата ми ядохме риба (тя порция микс, аз рибни кюфтета), синът ми хапна паста с риба, съпругата пи половинка вино ди каса, а ние ударихме по една голяма бира. В началото, както си му е реда, ни донесоха безплатна антипаста - филийки сицилиански хляб намазани с домати, напоени със зехтин и поръсени с подправки, а накрая ни сервираха сладкиш и два вида ликьор - мандаринен и канелен. Собственикът отказа за платим и двете кафета на жена ми, щото беше впечатлен от нейния италиански навик да си поръчва кафе веднага след вечеря. Страхотна тратория, която ни препоръча момичето от рецепцията, но се оказа, че се е с много високи оценки в трипадвайзър. Дори в началото Тити реши, че заведението покрай трипадвайзър е станало комерсиално и надали ще бъде вкусно. Собственикът беше, уникат! Това е второто заведение в Италия, което посещаваме, след една уникална кръчма на Бепе Венецианеца в Местре, която е запазила традицията собственикът да стои на изхода зад касов апарат и сметката да се плаща на него, а не на келнерите. Адски е гот щото на излизане се почва един дълъг диалог със собственика, който по правило не разбира бъкел английски, но се старае да бъде разбран, като едновременно с това се държи на положение...

 

На 14.07.2014 г. в 10:55, Duke каза:

 

Разбира се, че ще споделя. Нарича се Trattoria Catania Ruffiana. Траторията ни беше препоръчана от момичето на рецепцията в хотела, след дежурната заявка за насока към тратория извън туристическите райони, в която се хранят основно местни жители на Катания. Както вече споделих, едва на място установихме наличието на "трипадвайзерски" стикер с четири и половина звезди, което в началото ни заблуди, но се оказа наистина страхотна тратория с типично италиански колорит и невероятни рибни специалитети. Препоръчвам!

 

http://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g187888-d2076946-Reviews-Trattoria_Catania_Ruffiana-Catania_Province_of_Catania_Sicily.html

 

 

Мистрета е страхотно градче от селски тип, което посетихме преди да се настаним в Чефалу. След като движението в Палермо се оказа приказка (действително не разбирам откъде идват негативните оценки, но поне за мен шофирането в Палермо беше истинско удоволствие, сравнимо с удоволствието на шофирането в София в периода между 2006 и 2009 година, когато все още нямаше метро и криза, а аз всеки ден прекосявах по два пъти града в най-натоварения трафик) се оказа, че ще цъфнем на рецепцията в хотела в Чефалу твърде рано, което наложи промяна в движение и вместо на отиване към Таормина, решихме да видим Мистрета преди Чефалу. Това е планинско градче с определено запазен автентичен сицилиански дух. Там никой не говори английски, но хората са изключително отзивчиви. Докато обикаляхме по малките пусти калдъръмени улички около обяд изведнъж от една врата се появи усмихнат човек, който ни подаде изключително добре изработена по някаква европейска програма подробна карта на Мистрета. Около два часа са достатъчни за обиколка и дежурно кафе/сладолед в Мистрета. Няма туристи, няма движение, пълна идилия...

 

post-53-0-43800200-1405324476_thumb.jpg

 

post-53-0-59345000-1405324489_thumb.jpg

 

post-53-0-78375200-1405324531_thumb.jpg

 

 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Галин Маргаритов
преди 11 минути , Duke каза:

Не разбирам въпросът, дали е формулиран правилно?

Извинявам се ,грешно зададен въпрос от моя страна !

преди 1 минута , Galii каза:

Извинявам се ,грешно зададен въпрос от моя страна !

Кацане на летище Катания и след седем дни отлитане от летище Катания .Идеята ми е още от летището да се отиде в някой град ,например Сиракуза ,там два дни и след това Катания или някъде другаде .Палермо ми изглежда твърде далече .Някакви препоръки ! Кола под наем ми изглежда рисковано в този край на Италия ,но и това мога да преосмисля .

Връзка към коментар
преди 10 минути , Galii каза:

Кацане на летище Катания и след седем дни отлитане от летище Катания .Идеята ми е още от летището да се отиде в някой град ,например Сиракуза ,там два дни и след това Катания или някъде другаде .Палермо ми изглежда твърде далече .Някакви препоръки ! Кола под наем ми изглежда рисковано в този край на Италия ,но и това мога да преосмисля .

Сицилия е една от малкото дестинации в Европа за които с две ръце препоръчвам кола под наем! Само по този начин може да се усети атмосферата на острова. Доколкото знам в Сицилия има обществен транспорт, но лично аз не бих разчитал на него. От летището в Катания може директно да се наеме кола. Офисите на компаниите са пред сградата на терминала. Аз съм ползвал Europcar, но всичко е въпрос на цена...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Галин Маргаритов
преди 15 минути , Duke каза:

Сицилия е една от малкото дестинации в Европа за които с две ръце препоръчвам кола под наем! Само по този начин може да се усети атмосферата на острова. Доколкото знам в Сицилия има обществен транспорт, но лично аз не бих разчитал на него. От летището в Катания може директно да се наеме кола. Офисите на компаниите са пред сградата на терминала. Аз съм ползвал Europcar, но всичко е въпрос на цена...

Благодаря !Някакви препоръки до кой интересен град мога да стигна най - бързо от летището на Катания с кола за да се настаня и остана там ден,два ?

Връзка към коментар
преди 7 минути , Galii каза:

Благодаря !Някакви препоръки до кой интересен град мога да стигна най - бързо от летището на Катания с кола за да се настаня и остана там ден,два ?

Катания, но аз препоръчвам да оставиш Катания за накрая. Защо? От чисто логистични причини ако решиш да наемеше кола, най-добре е директно от летището да се отправиш към друга точка на острова - аз избрах Сиракуза и едва след като приключиш обиколката на Сицилия да се завърнеш в Катания. По този начин можеш да оставиш колата на летището и да спестиш наем за два дни в които да разгледаш града...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Галин Маргаритов
преди 13 минути , Duke каза:

Катания, но аз препоръчвам да оставиш Катания за накрая. Защо? От чисто логистични причини ако решиш да наемеше кола, най-добре е директно от летището да се отправиш към друга точка на острова - аз избрах Сиракуза и едва след като приключиш обиколката на Сицилия да се завърнеш в Катания. По този начин можеш да оставиш колата на летището и да спестиш наем за два дни в които да разгледаш града...

Един примерен маршрут за първите 4 дни от моето пътешествие на Остров Сицилия през студените месеци .На четвъртият ден трябва да съм В Катания и там да отседна за три дни .

Връзка към коментар
В момента, Galii каза:

Един примерен маршрут за първите 4 дни от моето пътешествие на Остров Сицилия през студените месеци .На четвъртият ден трябва да съм В Катания и там да отседна за три дни .

Само 4 дни е твърде малко за Сицилия. В такъв случай препоръчвам да се ограничите само до определена област.

 

Вариант 1: 

Ден 1 - кацане в Катания, наемане на кола, пътуване до Сиракуза - нощувка

Ден 2 - Сиракуза

Ден 3 - придвижване и разглеждане на Ното, Модика и Рагуза с нощувка в района на Агридженто по възможност около Скала Де Турки

Ден 4 - сутринта разглеждане на античния град и придвижване към Катания през вътрешността на острова

 

Вариант 2:

Ден 1 - кацане в Катания, наемане на кола, пътуване до Чефалу - нощувка

Ден 2 - Чефалу и евентуално Мистрета

Ден 3 - придвижване до Таормина - разглеждане и нощувка

Ден 4 - автомобилно изкачване до Етна и придвижване към Катания през Бронте

 

Според мен, за толкова кратък период от време е излишно да се пътува към Палермо и останалите части на Сицилия...

Връзка към коментар
Галин Маргаритов
преди 58 минути , Duke каза:

Само 4 дни е твърде малко за Сицилия. В такъв случай препоръчвам да се ограничите само до определена област.

 

Вариант 1: 

Ден 1 - кацане в Катания, наемане на кола, пътуване до Сиракуза - нощувка

Ден 2 - Сиракуза

Ден 3 - придвижване и разглеждане на Ното, Модика и Рагуза с нощувка в района на Агридженто по възможност около Скала Де Турки

Ден 4 - сутринта разглеждане на античния град и придвижване към Катания през вътрешността на острова

 

Вариант 2:

Ден 1 - кацане в Катания, наемане на кола, пътуване до Чефалу - нощувка

Ден 2 - Чефалу и евентуално Мистрета

Ден 3 - придвижване до Таормина - разглеждане и нощувка

Ден 4 - автомобилно изкачване до Етна и придвижване към Катания през Бронте

 

Според мен, за толкова кратък период от време е излишно да се пътува към Палермо и останалите части на Сицилия...

Благодаря за изчерпателния отговор ,точни това ми трябваше .

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Признавам, че нямам много време да изчета всичко, но моля ви да коментирате набързо сглобена програма с обществен транспорт за седмица, ако е много или малко времето за някои от местата или ако пропускам нещо, сърдечно благодаря :

 

Ден 1 - Кацане в Катаня, 2 нощувки

Ден 2 - Таормина

Ден 3 - Ден 4 - 2 нощувки в Сиракуза, разглеждане на Ното и Марзамеми (автобус?)

Ден 4 - Ден 5 - 2 нощувки в Рагуза, разглеждане на Модика и Шикли

Ден 6 - връщане в Катаня за полет в ден 7

Връзка към коментар
преди 9 часа, CarpeDiem каза:

 

Ден 3 - Ден 4 - 2 нощувки в Сиракуза, разглеждане на Ното и Марзамеми (автобус?)

Ден 4 - Ден 5 - 2 нощувки в Рагуза, разглеждане на Модика и Шикли

Ден 6 - връщане в Катаня за полет в ден 7

Когато започнеш да напасваш разписанията, ще ти се нареди и програмата. Това лято бяхме по почти същия маршрут, но с друго разпределение, за да има и море🙂

За Марзамеми - първо с влак от Сиракуза до Авола, после с автобус на Интербус. Същият автобус след Авола минава и през Ното, така че може да го ползвате. Лошото е, че следобедно време автобусите са много нарядко и връщането е неудобно, а може и невъзможно да се окаже. Първият път бяхме в Сицилия началото на октомври и в 19.00 часа вече е пълна тъмница. Но и само Ното да ви остане за половин ден, пак ще сте доволни🙂, а Марзамеми - за другия път.

За връщането към летището - има директни автобуси и от Рагуза и от Модика. Ние избрахме нощувки в Модика и връщане от там, защото часът на автобуса ни беше по-удобен. Пътува се с регионалната фирма AST.

Ето линковете за автобусите, за влака са си италианските железници.

https://www.interbus.it/

http://www.aziendasicilianatrasporti.it:8080/

И двата пъти в Сицилия се оказа, че е по-удобно да тръгваме обратно на часовниковата стрелка. От летището има автобуси и за Сиракуза и за Рагуза, въпрос на напасване на часовете е🙂

Поздрави на Сицилия и приятно пътуване🙂

 

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Сега проверих автобуса за Марзамеми. Както предполагах - Интербус ходят до там само лятото. В момента пътува само до Пачино/Pachino.

AST пътуват от Пачино до Марзамеми 2-3 пъти на ден.

 

 

 

E675C951-4A95-4470-BD83-651EA10363D8.png

BE562494-1BB2-431B-B429-2FE97602C592.png

Редактирано от ДиянаВ
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.