Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

преди 10 минути , jorocontrola каза:

Това са спекулации 🙂

Октомври според мен е доста спокойно движението. Все пак е извън тур. сезон. Бързият и по-дълъг път е над 2/3 магистрала. Може да се направи за ден, но ще има доста каране ...

В момента около Агридженто всичко е в ремонт, като ги гледам, няма да приключат до следващия сезон. Това е Сицилия.🤣

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

За едноседмичната ни екскурзия в Сицилия се бях спрял на програма 3 нощувки в Сиракуза, 2 в Модика 1 в района на Агридженто и 1 в Таормина. Сега прочетох, че достъпът до Скала дей Турки е забранен. При това положение се чудя да отделяме ли една нощувка и часове за път до Агридженто само заради Долината на храмовете, или да си седим в Модика? Така ще имаме повече време за другите барокови градчета в района и евентуално за плаж. Или пък две нощувки в Таормина?

Връзка към мнение
Преди 1 час, pazo каза:

За едноседмичната ни екскурзия в Сицилия се бях спрял на програма 3 нощувки в Сиракуза, 2 в Модика 1 в района на Агридженто и 1 в Таормина. Сега прочетох, че достъпът до Скала дей Турки е забранен. При това положение се чудя да отделяме ли една нощувка и часове за път до Агридженто само заради Долината на храмовете, или да си седим в Модика? Така ще имаме повече време за другите барокови градчета в района и евентуално за плаж. Или пък две нощувки в Таормина?

От 10 дни обикаляме острова и бих направил няколко промени в програмата ти. За нас Таормина се оказа номер 1, след това е Марзамеми. Там усетихме най-много духа на Сицилия спрямо нашите очаквания. 3 нощувки в Сиракуза са много. Освен Ортиджа ние не намерихме нищо интересно в града. Особено през деня е доста сиво и скучно, препоръчвам да се съчетае с някой плаж. Две нощувки за Модика също са много, самия град се обикаля за 1-2 часа с изкачването до върха на стария град, където всъщност освен катедралата и гледката отвисоко нямаше нищо друго. Сякаш очаквах повече туристически капанчета, сергийки, заведения там... Шоколади има във всеки магазин, гледайте за специфичния стикер от задната страна, който удостоверява, че е направен по правилната технология, а не му е само името 😉 Може да останете на 2 нощувки, ако го използвате за база, за да отскочите до Шикли и Рагуза. Трите града са барокови и доста идентични. Не пропускай Ното 😉 Катания също се оказа приятна изненада за 1-2 нощувки е супер. Вместо Агридженто се насочете към Пиаца Армерина и Калтаджироне, струват си. Ние посетихме и аутлета, пълно разочарование се оказа, в момента повечето магазини имат само 30% отстъпка, някои частично на 50%. Добре, че жената забърса една Фурла все пак, че да не сме капо...

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 12 часа, oli_mali каза:

От 10 дни обикаляме острова и бих направил няколко промени в програмата ти. За нас Таормина се оказа номер 1, след това е Марзамеми. Там усетихме най-много духа на Сицилия спрямо нашите очаквания. 3 нощувки в Сиракуза са много. Освен Ортиджа ние не намерихме нищо интересно в града. Особено през деня е доста сиво и скучно, препоръчвам да се съчетае с някой плаж. Две нощувки за Модика също са много, самия град се обикаля за 1-2 часа с изкачването до върха на стария град, където всъщност освен катедралата и гледката отвисоко нямаше нищо друго. Сякаш очаквах повече туристически капанчета, сергийки, заведения там... Шоколади има във всеки магазин, гледайте за специфичния стикер от задната страна, който удостоверява, че е направен по правилната технология, а не му е само името 😉 Може да останете на 2 нощувки, ако го използвате за база, за да отскочите до Шикли и Рагуза. Трите града са барокови и доста идентични. Не пропускай Ното 😉 Катания също се оказа приятна изненада за 1-2 нощувки е супер. Вместо Агридженто се насочете към Пиаца Армерина и Калтаджироне, струват си. Ние посетихме и аутлета, пълно разочарование се оказа, в момента повечето магазини имат само 30% отстъпка, някои частично на 50%. Добре, че жената забърса една Фурла все пак, че да не сме капо...

 

Благодаря за препоръките! Посочените барокови градчета всъщност са включени в план-програмата, само Пиаца Армерина не беше. По-подробно програмата изглежда така:

 

01.10 събота

Кацане 15:10 и вземане кола под наем Sicily by Car.

Кратери Силвестри. Път 48 км, 1ч.

Нощувка Сиракуза. Път 100 км, 1ч. 30 мин. от кратерите

02.10 неделя

Разглеждане на Сиракуза - Ортиджа и Неаполис. Евентуално плаж около Фонтане Бианке.

Нощувка Сиракуза

03.10 понеделник

Разглеждане на Ното, Мерзамеми, Плаж около Лидо ди Ното или Сан Лоренцо. Път общо 116 км, 2 ч.

Нощувка Сиракуза

04.10 вторник

Плаж наоколо

Разглеждане Испика, Шикли, Модика, плаж около Марина ди Модика. Път общо 140 км, 2ч 30 мин

Плаж около Марина ди Модика

Нощувка Модика

05.10. сряда

Разглеждане Рагуза, Калтаджироне. Път общо 150км, 2 ч 20 мин

Нощувка Модика

06.10. четвъртък

Разглеждане Долина на храмовете, Скала деи Турки 107 км, 1ч. 45 мин

Нощувка нямаме запазена. Чудя се в Агридженто или по крайбрежието, например Порто Емпедокле?

Други варианти за този ден са:

- да останем да нощуваме в Модика, като през деня да разгледаме Рагуза и да отидем на плаж около Пунта Сека или Марина ди Рагуза. Ако изберем този вариант, предния ден вместо до Рагуза ще отидем до Пиаца Армерина;

- да тръгнем към Таормина и да направим една нощувка допълнително там. През деня бихме могли да разгледаме Ачи Треза, Ачи Кастело и Ачиреале ил пък Катания.

Нощувка Таормина

07.10 петък

Разглеждане на Таормина и нощувка пак там. Път от Агридженто 220 км, 2ч. 45 мин. Път от Модика 180 км, 2 ч. 15 мин.

08.10 събота

Разглеждане на Таормина или Катания.

Връщаме на рентакар до към 14:00 часа. Път 70 км, 1 ч.

Излитане 15:45

 

Запазени имаме само двете нощувки в Модика на 4 и 5 октомври. За Сиракуза сме харесали няколко варианта, но още не сме запазили. За Таормина ще търсим нещо в близост до платен паркинг. За тази екскурзия гледаме да не е твърде натоварваща и дори някои от предварително планираните градчета може и да отпаднат. Трябва да финализирам плана и резервациите, поради което не ми се правят генерални промени и чуденето е най-вече за 6-ти, четвъртък. 

 

П.С. Ако някой ни прати код за еднократна отстъпка в booking.com, ще му бъдем много благодарни 🥰

 

Връзка към мнение

@pazo Много ви е натоварена програмата според мен. В Сицилия се кара бавно, много бавно даже, ограниченията са масово по 50км/ч и времето от гугъл мапс го смятай с поне 30% отгоре. Още първият ден изглежда невъзможен. Ние кацнахме по същото време, багажа ни излезе чак в 16:40 със счупено колело, докато извадя damage report стана 17ч, взехме колата от Sixt и към 18ч. тръгнахме към Таормина. Около час и 20мин до там, реално стигнахме за вечеря. Силно препоръчвам платения паркинг Porta Catania в Таормина, буквално на центъра си.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 16 часа, pazo каза:

Сега прочетох, че достъпът до Скала дей Турки е забранен

Само да кажа, че са опънали там една мрежа, в която (естествено) е направена дупка и фактически достъп си има. Информацията ми е от април, когато обикаляхме острова. Ако случайно не са сложили и 'жива охрана', че да пъдят хората, няма какво да ви попречи да се покатерите. Народът си ходи и не чете табелите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние сме с Priority и багажът ще е с нас. Ако закъснеем много с вземането на колата, ще тръгнем направо към Сиракуза. Но ако успеем до 16:30 да вземем колата, мисля да отидем до кратерите. Доколкото разбирам те са съвсем до пътя. 

Връзка към мнение

За плаж - Аренела и Лидо ди Ното са супер, Фонтане Бианки не е нищо особено, а ако разчитате и на свободна зона - хептен 🙂 В двата края на плажа се намира и там е най-мръсно. Сет от два шезлонга и чадър в момента се предлага за 20 евро навсякъде.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , pazo каза:

А кои плажове имат хем свободна зона, хем безплатни душове?

Всички 🙂 то реално и на платената зона е празно вече, само първи и втори ред от шезлонгите се заемат. Като че ли сезона е поприключил вече, а пък излезнаха и ветрове. Дано все пак да хванете подходящо време за плаж.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Отчитам се с късното ни море с обществен транспорт в източна Сицилия - началото на октомври, ако може да е полезно за някого. Спряхме се на Авола, достъпна с автобуси от Катания и Сиракуза (и не само). Случихме на хубаво време, температура на въздуха 24-27 градуса, на водата не знам, но беше топла, сравнима с водата на Халкидики в началото на юли това лято. Градчето беше мъртвило през деня, но се съживяваше вечер. Плажът беше с фин пясък, много плитък доста навътре, идеален за малки деца, голяма свободна зона, но имаше и платени шезлонги. Имаше спасител, два от дните флагът беше червен, но беше Ок да се влиза на 15-Тина метра навътре. Чадър ни даваха от хотела, а хавлия си купихме от брата африканец, който обикаляше плажа. От Авола има чести автобуси до Ното, та единия от дните направихме разходка до там.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
преди 59 минути , Joro69 каза:

Имам бързо питане: има ли места в центъра на Катания ,които по-добре е да не избирам за нощувка? Благодаря предварително. 😀

Не, за разлика от центъра на Палермо, този на Катания е съвсем дружелюбно настроен към туристите...

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 45 минути , Duke каза:

Не, за разлика от центъра на Палермо, този на Катания е съвсем дружелюбно настроен към туристите...

Преди няколоко години бяхме в Палермо в старата част на града и всичко беше ок! Сградите олющени но апартамента беше супер, на пресечка от двореца на Норманите и пазара Баларо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 48 минути , Gervasii каза:

Преди няколоко години бяхме в Палермо в старата част на града и всичко беше ок! Сградите олющени но апартамента беше супер, на пресечка от двореца на Норманите и пазара Баларо.

Аз затова по-горе употребих думата "туристите". Лично на мен централната част на Палермо ми хареса изключително много и в нито един момент не съм се почувствал застрашен, но "туристите" не мислят по този начин...

Връзка към мнение
преди 9 минути , Duke каза:

Аз затова по-горе употребих думата "туристите". Лично на мен централната част на Палермо ми хареса изключително много и в нито един момент не съм се почувствал застрашен, но "туристите" не мислят по този начин...

Особено американските туристи! Отзивите им бяха сякаш на всеки ъгъл дебне мафиоз....

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 18 минути , Gervasii каза:

Особено американските туристи! Отзивите им бяха сякаш на всеки ъгъл дебне мафиоз....

Ами то реално си е така. Само дето мафията не дебне туристите. Дори според мен мафията се грижи за тях.

Повечето бизнеси са рекетирани и си плащат процента. Колкото повече туристи, повече приходи за бизнеса и повече процент за мафията. Тъжно, но факт ...

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
На 19.01.2023 г. в 12:46, Joro69 каза:

Имам бързо питане: има ли места в центъра на Катания ,които по-добре е да не избирам за нощувка? Благодаря предварително. 😀

Здравейте!Това лято за пореден път бяхме в Катания за почивка.Букнахме доста евтин апартамент и се озовахме в квартал много близо до центъра(катедралата).Беше населен само със сицилианци,нямаше други нации и изглеждаше потресаващо.Сигурна бях,че ще бъдем обезкостени,но на втория ден вече се познавахме с всички наоколо и се разбирахме на някакъв странен език:).Беше супер безопасно,въпреки че изглеждаше точно обратното.По-късно видяхме,че има и много по-страшно изглеждащи квартали,но може и да не са толкова зле.На улицата ни имаше много заведения предлагащи конско месо,като сутрин слагаха един кон на маса на улицата и всеки си избираше кое парче да му приготвят:).На кафето до апартамента имаше позиционирано куче на единствената маса отгоре и собственика винаги държеше да закусваме точно там като единствени туристи в квартала.Наркотици се продаваха и на четирите ъгъла на кръстовището пред нас.А едно дебело семейство готвеше първо,второ и трето за обяд плюс напитка за 6 евро всеки ден.Таксиметровия шофьор от летището пет пъти ни пита дали сме сигурни,че това ни е адреса.Имаше страхотни и много евтини и автентични пицарии с много странна йерархия на персонала.Сервитьор който взима поръчката и носи напитките,готвача излиза от кухнята и носи храната,трети носи сметката от друг,който стои на касата и дядо,който стои на една маса и взима парите и всеки новодошъл в ресторанта го целува на влизане.Бакшиш ги шокира и почти ги обижда.Мафията е жива със сигурност,но туристите са добре дошли и са на почит.За разлика от туристическите квартали,където гледат на чужденците като касички-тук беше точно обратното.Боклука имам чуватвото,че половината си го изхвърлят от терасата на улицата и въпреки,че миеха редовно пак беше адски мръсно.Но това е част от чара на юга.Най-интересно ми беше как продават всичко навсякъде и как разни странни хора продават по улицата еднократни чинии с домашна храна.сготвена от жена им примерно, и на всичко отгоре някои си я купуват.А температурата беше около 40 градуса постоянно.Не разбрахме как функционира градския транспорт в нашия квартал,докато един дядо с бастун и зимен костюм не ни заведе в депото за автобуси и не ни качи в един от тях,шофьорът много се зарадва и веднага тръгна.Каза ни билети в никой случай,че не ни трябват и така редовно започнахме да използваме единствения рейс до катедралата всеки ден и да сме си много близки с шофьорите.Абе изобщо много приятелски са настроени !:)

 

  • Харесвам 10
  • Браво 2
  • Смея се 5
Връзка към мнение
преди 44 минути , nady_xx каза:

Имаше страхотни и много евтини и автентични пицарии с много странна йерархия на персонала.Сервитьор който взима поръчката и носи напитките,готвача излиза от кухнята и носи храната,трети носи сметката от друг,който стои на касата и дядо,който стои на една маса и взима парите и всеки новодошъл в ресторанта го целува на влизане.

Подобна организация има в почти всички автентични (разбирай нетуристически) тратории на юг от Рим. Сервитьор взима и носи поръчката на масата, а когато решите да ставате, той предава на "касата" преди изхода листчето. Обикновено там седи "Боса", който "изчислява" сумата по листчето и задължително държи да поговори с теб на принципа - английски език от твоя страна, италиански от негова. Голям фен съм на този ритуал, който често завършва със смях, прегръдки и целувки чак до прага на траторията. Италия е прекрасна, не знам как ще издържа до месец май, за да се срещнем отново...

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 2 часа, Duke каза:

Подобна организация има в почти всички автентични (разбирай нетуристически) тратории на юг от Рим. Сервитьор взима и носи поръчката на масата, а когато решите да ставате, той предава на "касата" преди изхода листчето. Обикновено там седи "Боса", който "изчислява" сумата по листчето и задължително държи да поговори с теб на принципа - английски език от твоя страна, италиански от негова. Голям фен съм на този ритуал, който често завършва със смях, прегръдки и целувки чак до прага на траторията. Италия е прекрасна, не знам как ще издържа до месец май, за да се срещнем отново...

Да.Точно  така си е.Но някакси този път беше извънредно интересно-сервитьора който взима парите показва касовата бележка и банкнотите на боса и ако има няколко евро бакшиш става страшна суматоха.Много бяха смешни.И много мили.И въпреки изключително криминалния квартал никъде не ни надписаха нито цент.Абе южна Италия си е приказка,но не е за всеки-трябва да имаш сърце за нея.Много пъти сме били,но този просто попаднахме на твърде автентично място и много ни хареса.Сицилия ми е фаворит за добри хора!

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
На 19.01.2023 г. в 15:46, jorocontrola каза:

Ами то реално си е така. Само дето мафията не дебне туристите. Дори според мен мафията се грижи за тях.

Повечето бизнеси са рекетирани и си плащат процента. Колкото повече туристи, повече приходи за бизнеса и повече процент за мафията. Тъжно, но факт ...

Туристите са под специалната закрила на мафията. Изчезнат ли те, Сицилия загива. Това го знам от италианци.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте! Планираме пътуване в началото на юни до Сицилия с цел обиколки и плаж, евентуално 8-10 юни. Бихте ли ми казали по това време водата дали е достатъчно топла за дете, което е свикнало с топло гръцко море? По-добре ли е да го изместим за края на юни?

 

Връзка към мнение
преди 21 минути , Veselina Stoycheva каза:

Здравейте! Планираме пътуване в началото на юни до Сицилия с цел обиколки и плаж, евентуално 8-10 юни. Бихте ли ми казали по това време водата дали е достатъчно топла за дете, което е свикнало с топло гръцко море?

Миналата година бяхме за седмица 25,05,2022-01,06,2022 , водата беше доста студена, около 20 градуса.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

дават средно около 23 градуса на водата през юни, минимална 20, максимална 26, явно си зависи от годината и някакви течения, примерно около 20 май си се къпахме чудесно на плаж край Катания, явно не е била много студена; имайте предвид обаче, че слънцето може да е ужасяващо на пясъка, изгоряхме страшно, въпреки чадърите и кремовете

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.