Прескочи до съдържание

Иран - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Иран. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Нужно ли е да носим брачно свидетелство?

- Може ли да се купуват онлайн билети за вътрешните полети?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Коя е най-красивата джамия в Иран?

- Какви са традиционните храни в Иран?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 19 часа, Alexander каза:

Някои цени

 

1л бензин 0,20лв!!

такса за магистрала 100км под 1лв

паркинг за 15мин на летище Исфахан 5-6 български стотинки!

такси за 4,5км, но в трафик за 25мин   3лв.

обаче бадеми и др не са евтини

 

бургер  6лв

 

 

 

Ооо бензина е поскъпнал. 2019 беше 13  ст.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

 

На 30.04.2022 г. в 21:03, Alexander каза:

Аз поне не видях смисъл от VPN, всички сайтове в които влизам+фейсбук се отварят без проблем.

 

Аз да добавя, че имах проблем с доста сайтове и някой работеха с VPN други пък не....така и не разбрах защо. Обаче @Alexander ползваше eSIM, аз използвах сим-карта на irancell. Също така имаше проблем с издаването на сим-карти от irancell. Още на летището пробвахме да си извадим сим-карта и на двама души ни казаха (аз бях с виза издадена на място, другия човек беше с виза издадена в София), че тъй като влизаме за първи път в Иран още не са ни влезли данните в системата и да сме пробвали след два дни. След два дни пак пробвахме на друго място, пак не стана и казаха да пробваме след още 5 дни....явно причината бяха празниците (Рамазан + уикенд), та да се има и това предвид.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако сме двойка, която не е сключила брак, трябва ли да запазваме отделни стаи в Иран? Къде именно трябва да си показваме брачно свидетелство? 

 

Как си запазваме всъщност настанявания, може ли препоръки за агенция, платформа, хотели  в Шираз, Кешм, Исфахан? 

 

@eloena, вие как стигнахте до Кешм? Защо не влизахте във водата? Нямах интернет тогава и не успях много да разбера от пътуването ви 😞 

 

 

Връзка към коментар
преди 1 час, Lindt каза:

Ако сме двойка, която не е сключила брак, трябва ли да запазваме отделни стаи в Иран? Къде именно трябва да си показваме брачно свидетелство? 

Едва ли вече някой ще ви иска такива документи. И няма да ви карат да спите в отделни стаи.

 

преди 1 час, Lindt каза:

Как си запазваме всъщност настанявания, може ли препоръки за агенция, платформа, хотели  в Шираз, Кешм, Исфахан? 

 

Виж в мойта тема - 18 дни в Иран, мисля съм давала линкове за хотели, но сега единия сайт не работи. Пробвай ги.

@Lindt - Ето извадка от моята тема за хотелите.

За пътуването имах предварително резервирани хотели за първите 6 и последните 2 нощувки. Останалите ги бях оставила за намиране на място. Резервациите направих през: 

https://iran-hotelbooking.com/

https://en.hotelyar.com/

https://www.homestay.com/

Цените за всики нощувки варираха от 10€ до 30€ за двойна стая и повечето със собствена баня и тоалетна и включена закуска. В хотелите интернета беше добър с малки изключения. Избирах да са близо до местата които ще разглеждаме. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Lindt каза:

Ако сме двойка, която не е сключила брак, трябва ли да запазваме отделни стаи в Иран? Къде именно трябва да си показваме брачно свидетелство? 

 

Как си запазваме всъщност настанявания, може ли препоръки за агенция, платформа, хотели  в Шираз, Кешм, Исфахан? 

 

@eloena, вие как стигнахте до Кешм? Защо не влизахте във водата? Нямах интернет тогава и не успях много да разбера от пътуването ви 😞 

 

 

Никой не се интересува дали сте сключили брак, дали сте семейство от трима и повече и т.н.... Изобщо, всичко изчетено за Иран, което ми насади страхове и притеснения, не се оправда. Рамазан не се спазва, хората се държат за ръце и се целуват, прегръщат, ръкуват.

През повечето време бяхме с кола с шофьор, който същевременно е и гид и преводач, много е удобно, а беше и изгодно. Ако някой проявява интерес,  Fati Javan, Wats Up +989134040173. Препоръчвам я горещо, виртуозна е в движението там. 

До Кешм стигнахме със самолет, билети ни взе Azimeh от Iran's Travel. Wats Up - +989124946018. Също помогна за визите и за няколко нощувки. За други ползвах 1stQuest.ir и Hostelworld. В Кешм препоръчвам Irman hotel. За водата нямаше време, подготовка и подходящо място. Трябва с дрехите да се къпеш и когато се решихме на къпане, хванахме отлив :(  Имам някои контакти, ще съдействам с каквото мога като затръгвате.

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , eloena каза:

Никой не се интересува дали сте сключили брак, дали сте семейство от трима и повече и т.н.... Изобщо, всичко изчетено за Иран, което ми насади страхове и притеснения, не се оправда. Рамазан не се спазва, хората се държат за ръце и се целуват, прегръщат, ръкуват.

През повечето време бяхме с кола с шофьор, който същевременно е и гид и преводач, много е удобно, а беше и изгодно. Ако някой проявява интерес,  Fati Javan, Wats Up +989134040173. Препоръчвам я горещо, виртуозна е в движението там. 

До Кешм стигнахме със самолет, билети ни взе Azimeh от Iran's Travel. Wats Up - +989124946018. Също помогна за визите и за няколко нощувки. За други ползвах 1stQuest.ir и Hostelworld. В Кешм препоръчвам Irman hotel. За водата нямаше време, подготовка и подходящо място. Трябва с дрехите да се къпеш и когато се решихме на къпане, хванахме отлив 😞 Имам някои контакти, ще съдействам с каквото мога като затръгвате.

 

Страхотна си 😘

Някъде мернах, че има на Кешм нормален плаж, където може по бански, но не е спешно да разбера дали е така.

 

преди 47 минути , MayaS каза:

Едва ли вече някой ще ви иска такива документи. И няма да ви карат да спите в отделни стаи.

 

Виж в мойта тема - 18 дни в Иран, мисля съм давала линкове за хотели, но сега единия сайт не работи. Пробвай ги.

@Lindt - Ето извадка от моята тема за хотелите.

За пътуването имах предварително резервирани хотели за първите 6 и последните 2 нощувки. Останалите ги бях оставила за намиране на място. Резервациите направих през: 

https://iran-hotelbooking.com/

https://en.hotelyar.com/

https://www.homestay.com/

Цените за всики нощувки варираха от 10€ до 30€ за двойна стая и повечето със собствена баня и тоалетна и включена закуска. В хотелите интернета беше добър с малки изключения. Избирах да са близо до местата които ще разглеждаме. 

Благодаря много, ще погледна програмата ти 🙂

Аз засега само гледам картинки, а в темите няма снимки, само непознати имена и се обърквам.

 

 

 

Връзка към коментар
преди 1 час, eloena каза:

..... ползвах 1stQuest.ir ....

 

@Lindt Тия имат едно кофти условие, че може ден преди резервацията да ти я откажат. Обаче пък, може да си ги ползвате, за да си харесате хотел и да отидете на място в хотела и да си го ползвате, ще ви излезне от 5 до 10 евро по-евтино отколкото е в сайта. (с уговорката, че не сте по някакви празници като нас...тогава има малко проблем с намирането на хотел на място).

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, Lindt каза:

Страхотна си 😘

Някъде мернах, че има на Кешм нормален плаж, където може по бански, но не е спешно да разбера дали е така.

 

 

Благодаря много, ще погледна програмата ти 🙂

Аз засега само гледам картинки, а в темите няма снимки, само непознати имена и се обърквам.

 

 

 

Аз имам 4 или пет албума със снимки качени тук намери ги.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравейте, някой знае ли колко време продължава иранската нова година, т.е. колко дни са почивни/ваканция след новата им година?

@eloena, може ли малко повече инфо за цената на гида-шофьор! На ден, или на разстояние се плаща и може ли например да се ползва за по-голяма обиколка из страната?

Връзка към коментар
преди 48 минути , desislavna каза:

@Lindt Тук е моят разказ за пътуването ни преди 3 години. Има снимки и дано ти е полезен.

Прочетох го през април, Деси, даже за втори път, от него започна размисъла ми за посещение на страната 😘. И понеже беше кратичко и без островите, а тях ги помнех от разказа на Ботко, се разтърсих из подфорума, но не открих дневници. А аз с такива най-лесно подготвям пътуване, с ясни главни герои, снимки и техните усещания от видяното. 

 

 

https://maptheworldwithme.com/bg/category/дестинации/азия/иран/

 

и една самостоятелно пътуваща дама с много добри снимки: 

 

https://www.nomad-photos.com/blog-bg/category/Иран 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Особена страна е, но е красиво и определено си заслужава, защото не може да  се сравни като усещане и впечатления с никоя друга страна, поне от тези, които аз съм видяла, независимо от архитектурните прилики. 🥰

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, tougherty каза:

Здравейте, някой знае ли колко време продължава иранската нова година, т.е. колко дни са почивни/ваканция след новата им година?

@eloena, може ли малко повече инфо за цената на гида-шофьор! На ден, или на разстояние се плаща и може ли например да се ползва за по-голяма обиколка из страната?

Плаща се на ден. На нас ни струваше по 40 евро.  Отделно по 5-10 евро за нощувка и обяд (за тях нощувките са по-евтини или без пари, ако запазят вашите). Ако е по-голяма обиколката, за повече дни, може и да се спазарите за по-малко.

Искам да обърна внимание на 1-2 неща. Цените в Иран са се вдигнали значително от преди 2 години. Ето някои пресни цени на най-основното:

Спане - около 30 евро двойна стая средна хубост със закуска.

Храна - варира цената, но препоръчвам да питате предварително за цени или да искате меню с цени, иначе нагло режат глави. Хапване за трима сме имали от 5 до 30 евро, без да зависи от хубостта на заведението, като най-високата цена платихме в крайпътно занемарено заведение за тираджии, а най-евтиното - в най-приятният традиционен ресторант, в градината под наровете.

Забележителности - 1 млн. риала - около 4 евро.

Не препоръчвам пътуване по празници. Когато имат почивни дни, иранците се юрват да пътуват и навсякъде става дармадан! Няма как да се разминеш по улици, паркове и базари. Навсякъде са палатки, килими, пикници....абе няма къде да стъпиш. Задръстванията - нечовешки! По време на Рамазана беше толкова тихо, спокойно, идилично и изведнъж стана страшно. Така че, ако можете избягвайте празниците

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 52 минути , eloena каза:

Не препоръчвам пътуване по празници. Когато имат почивни дни, иранците се юрват да пътуват и навсякъде става дармадан! Няма как да се разминеш по улици, паркове и базари. Навсякъде са палатки, килими, пикници....абе няма къде да стъпиш. Задръстванията - нечовешки! По време на Рамазана беше толкова тихо, спокойно, идилично и изведнъж стана страшно. Така че, ако можете избягвайте празниците

 Аз нещо не мога се ориентирам в тия празници - от 21-ви март две седмици е Нова Година, когато не е за препоръчване да се пътува - ставало лудница навсякъде. Веднага след това май започва Рамазанам когато пък предполагам няма нищо отворено за ядене през деня и вероятно забележителностите също са затворени, така ли е?

Връзка към коментар

Празници да искаш там. След като свърши Рамазана, в следващите 5 дни имаше поне още 2 дни други празници. 

Нас абсолютно никъде не са ни лъгали или опитвали дори с 1 стотинка. Явно все някъде има и такива случаи обаче.

Цените може да са увеличени, но на фона на почти всички други места са в пъти по-ниски, включително България.

Бензина от 13ст станал 20ст/л, билет за метрото в Техеран 15стотинки, най-скъпата храна беше в супер стек хаус за по 15-16лв за стекове  или бонфиле с гарнитура, на същите пари беше и агнешко краче.

Всичко друго варираше от 4 до към 6-7-8лв макс за стандартен хубав шиш с месо,  много ориз и някаква гарнитура в огромни ламаринени подноси, чинии рядко има.

Иначе хотелите не са много евтини на фона на всичко друго и според мен. Съвсем посредствените са както казаха и другите поне 30евро.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , tougherty каза:

 Аз нещо не мога се ориентирам в тия празници - от 21-ви март две седмици е Нова Година, когато не е за препоръчване да се пътува - ставало лудница навсякъде. Веднага след това май започва Рамазанам когато пък предполагам няма нищо отворено за ядене през деня и вероятно забележителностите също са затворени, така ли е?

През Рамазан е ок. Повечето не го спазват, има отворени ресторанти и забележителностите работят. Както казах, тогава беше супер спокойно.

Връзка към коментар

Просто почти всичко е затворено през деня.  По островите май е по-разлино.

Първия ден обикалях над час да намеря магазин, не кръчма между 14 и 15 часа в Исфахан.

Връзка към коментар

A дали тези цени за нощувки не са били заради празничния период, в който пътувахте всички? А посредствени хотели или къщи за гости сте използвали? 

 

@eloena, а полетите до Кешм по 30-50 евро ли са? Предложиха ли ви различни часове, всеки ден ли имаше? 

Връзка към коментар
В момента, Lindt каза:

A дали тези цени за нощувки не са били заради празничния период, в който пътувахте всички? А посредствени хотели или къщи за гости сте използвали? 

 

@eloena, а полетите до Кешм по 30-50 евро ли са? Предложиха ли ви различни часове, всеки ден ли имаше? 

Да. Нашите бяха 46 евро, като тя си е сложила нещо отгоре. Имаше по 2 полета на ден.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Нашия полет беше към 35-40 евро по спомени, ползвали сме хотела на Desislavna в Исфахан, другото - къщи, най - хубавата(наистина хубава) ни беше в Шираз - 20 евро, Не помня дали сме имали избор на полети - искахме сутрешен и такъв ни предложиха. Купи ни го хазяина на остров Кешм (Ботко ни го препоръча)- без да знае ще отидем ли наистина за да му дадем парите. До Кешм пътувахме от Шираз с нощен автобус (идеален) - тоест автобус до Бандар Абас, после ферибот до Хормуз и ферибот до Кешм.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
Милена Модева

Здравейте, посещение в Иран в периода 10 октомври 10 ноември дали е подходящо от климатична гледна точка? Вторият ми въпрос е 10 дни дали са достатъчни/реалистични, за да посетят основните забележителности в страната и по-конкретно  Техеран, Персеполис, Ядз, Кашан, Исфахан, Шираз. Изпускам ли нещо съществено? И последно за деца според Вас дали би било интересно, имам предвид 14 годишен момък, с уточнението, че децата са различни, но по принцип, ако някой е ходил с дете на тази възраст, ако може да сподели. Предварително благодаря за всички отзовали се!

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.