Прескочи до съдържание

бързи въпроси Иран - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Иран. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Нужно ли е да носим брачно свидетелство?

- Може ли да се купуват онлайн билети за вътрешните полети?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Коя е най-красивата джамия в Иран?

- Какви са традиционните храни в Иран?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Отдавна беше, но нещата едва ли са се променили. Съдейки по 2-те си седмици Рамадан в Иран, мога да синтезирам следното:
- никой не очаква от турист, още по-малко чужденец-друговерник да спазва буква по буква; ако решиш да сръбнеш кенче на площада вече си е друга бира...
- фасовете около автогарите са колкото нарушаващите правилата местни; по принцип забраните не важат за родилки, пътуващи и други подобни, заплашени от липса на калории, социално немощни групи
- много заведения продават всичко с условието да не го консумираш при тях, така че е невъзможно да умреш от жажда/глад
- преди границата с Пакистан около обяд се нахраних барабар Петко с цяла тълпа пътуващи мюсюлмани, но за джойнтовете на закрито - по традиция се изчаква залез
Не мисля, че Рамадана променя нагласите на местни/институции към човек, пристигнал да огледа и подходил с респекта, нужен и за дните извън Рамадана.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

От чисто коранична гледан точка, болните в момента на настъпването на м. рамадан не са длъжни да го спазват, ако компенсират с пост по друго време - така че ако някой много се притеснява от мнението/реакцията на местните, винаги може да спомене болест като извинение за нарушаване на поста.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Използвал ли е някой Daric card, създадена специално за плащания в Иран. Кандидатства се онлайн срещу 20 евра. След одобрение, можеш да я вземеш в Иран, доколкото можах да разбера. Получаваш информация от приложение за салдото по нея и т.н. Подробности не знам. Прeди малко попаднах на сайта https://www.daricpay.com/.

Звучи  добре, но не знам работи ли също така добре.

Връзка към мнение

Някой беше писал ( или съм чела нвкъде, но наистина не помня къде), че плащанията стават по официалния курс евро - риал, което е неизгодно.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 10 часа, Ивайла каза:

Някой беше писал ( или съм чела нвкъде, но наистина не помня къде), че плащанията стават по официалния курс евро - риал, което е неизгодно.

Виж, за това не се бях замислял. Звучи сравнително логично, след като картата има гаранция от Иранската национална банка...  При все това, по- ниският курс не е задължителен, но предстои да проверя. На подобно разсъжднение ме навежда мисълта, че компанията, която поддържа картата е регистрирана извън Иран- в Литва или Латвия, мисля, и е възможно курсът да няма общо с официалният в Иран.Всъщност тя едва ли се различава от  Mah card, също гарантирана от Иранска банка. А за нея не съм чул да предлага неблагоприятен курс. 

Предимствата са ясни- не се налага да носиш със себе си много хартия(имам предвид риали), предвид високата инфлация.:) Както е известно, международни кредитни карти в Иран не се приемат.

Има сигурен начин да науча дали Mah card(подобна на Daric card) предлага неблагоприятен курс. Позната я е използвала наскоро в Иран.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

В моя на съпруга  и на синът ми нямаше в паспортите самата виза, защото е в предходните паспорти (тази, която се слага в посолството), но имаше печати че сме влизали в USA (т.е. това е и същинската виза), освен това бяхме писали че сме ходили в щатите. Нямахме никакъв проблем с VOA.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Ivaylo A. каза:

Не намерих нищо по темата - ако имаш Американска виза в паспорта,  ще има ли проблем при изкарването на visa on arrival  в Техеран ?

Аз имах Американска виза - и печати за влизане и излизане, но бях си оторизирала визата предварително. Не че изобщо я погледнаха на пропусквателния пункт. Разгледаха паспорта, никаква реакция. Не трябва да е проблем. 

Връзка към мнение

Офтопик :

САЩ нямат имиграционен контрол и не поставят печати на излизане.

Информация за напускане на страната се предоставя от авиокомпаниите. 

 

Тук може да разглеждате история на посещенията си :

 

https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/history-search

Връзка към мнение
преди 6 минути , Salsam каза:

Здравейте, коя е най-евтината и удобна опция за полет и компания София-Техеран?

С Аерофлот през Москва. 
Много евтини билети има от Истанбул с Пегасус. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 10.11.2019 г. в 21:20, Mary каза:

С Аерофлот през Москва. 
Много евтини билети има от Истанбул с Пегасус. 

А летял ли е някой с Пегасус? Надеждно ли е купуването на билети в сайта им?

Връзка към мнение

Много хора са ги ползвали, абсолютно надежни са. Аз си купих билета през мобилното приложение, купувала съм и от компютър.

Връзка към мнение
преди 58 минути , Ивайла каза:

Много хора са ги ползвали, абсолютно надежни са. Аз си купих билета през мобилното приложение, купувала съм и от компютър.

Аз гледам от няколко дена вече полети от Истанбул за Техеран на смешно ниски цени/ за другата година става въпрос/ и аха да купя билет, но същевременно четох в един испански сайт супер негативни мнения за Оподо, и се въздържах за сега. Купуването в официалния сайт на Пегасус като при Rayanair ли става? 

Връзка към мнение

Аз съм летяла доста пъти с Пегасус, включително и до Иран, и не съм имала проблеми. Много персийци ги ползват. При нас и на отиване, и на връщане самолетът беше пълен.

Въпросът за купуването през официалния сайт не го разбрах. Напълно нормално си се купува. Има избор на опции с багаж и с избор на места. Има и програма за лоялни клиенти, която ако възнамерявате да пътувате по-често с тях, е крайно удачна, защото може да се купуват екстри с натрупаните точки.

Обикновено цените на сайта им са по-евтини от тези при посредниците, въпреки че има изключения.

Веднъж съм купувала техен полет чрез друг сайт и нямаше проблеми. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , desislavna каза:

Аз съм летяла доста пъти с Пегасус, включително и до Иран, и не съм имала проблеми. Много персийци ги ползват. При нас и на отиване, и на връщане самолетът беше пълен.

Въпросът за купуването през официалния сайт не го разбрах. Напълно нормално си се купува. Има избор на опции с багаж и с избор на места. Има и програма за лоялни клиенти, която ако възнамерявате да пътувате по-често с тях, е крайно удачна, защото може да се купуват екстри с натрупаните точки.

Обикновено цените на сайта им са по-евтини от тези при посредниците, въпреки че има изключения.

Веднъж съм купувала техен полет чрез друг сайт и нямаше проблеми. 

Гледах и полетите на Пегасус през Оподо. Но някъде четох много негативни мнения за Оподо. Смътно си спомням, ....не изпращат на и- мейла билети,  и други....не помня подробности.

Връзка към мнение
Преди 1 час, muchachote каза:

Гледах и полетите на Пегасус през Оподо. Но някъде четох много негативни мнения за Оподо. Смътно си спомням, ....не изпращат на и- мейла билети,  и други....не помня подробности.

Купи си тогава билет от сайта на Пегасус и няма да се наложи общуване с посредници. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Има ли магеланци в Иран в момента?

Интересувам се, как е ситуацията там, предвид последните новини за политически трусове. Следя, че планирам пътуване, макар и през есента. @Роси 777 се върнаха скоро, но само суперлативи чета...е и няколко "по дяволите" за разлята нафта по обувките, но едва ли това е причината да се усложни обстановката там:no2:.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 55 минути , Kalina Ivanova каза:

Има ли магеланци в Иран в момента?

Интересувам се, как е ситуацията там, предвид последните новини за политически трусове. Следя, че планирам пътуване, макар и през есента. @Роси 777 се върнаха скоро, но само суперлативи чета...е и няколко "по дяволите" за разлята нафта по обувките, но едва ли това е причината да се усложни обстановката там:no2:.

 

 

До вчера нямаха нет, та и информацията беше почти никаква. Очаквам тези дни да се появят повече снимки, разкази и клипове на случилото се там.

Имало е протести в някои райони по повод увеличаването на цената на горивото и намаляването на литрите, които могат да купуват.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Kalina Ivanova каза:

Има ли магеланци в Иран в момента?

Интересувам се, как е ситуацията там, предвид последните новини за политически трусове. Следя, че планирам пътуване, макар и през есента. @Роси 777 се върнаха скоро, но само суперлативи чета...е и няколко "по дяволите" за разлята нафта по обувките, но едва ли това е причината да се усложни обстановката там:no2:.

@Kalina Ivanova Мисля, че говориш за есента на 2020. В такъв случай ти предлагам изобщо да не четеш новините - по-точно да не се притесняваш от новините. Притеснението ти няма как да промени ситуацията, само ще те трови. Парите, които ще дадеш за билети, не са много - а и много да са, няма по-ценно от живота...

 

Ние започнахме да планираме Иран февруари тази година за пътуване през септември - поне тогава си купихме билетите. За тези няколко месеца почти отписвахме на няколко пъти пътуването, и то съвсем сериозно - Иран беше на прага на война няколко пъти, а в началото на Септември гледах ежедневно дали Пегасус не са отменили полетите. Когато тръгвахме, имахме план с @Mary как да реагираме при военен конфликт и това съвсем сериозно. 

 

На нас дори ни отказваха резервации на къщи за гости при период по-голям месец (too early). И самите иранци явно не планират дългосрочно.

 

Пожелавам на плановете ви сбъдване, а най-вече дано районът остане мирен. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.