Прескочи до съдържание

бързи въпроси Иран - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Иран. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Нужно ли е да носим брачно свидетелство?

- Може ли да се купуват онлайн билети за вътрешните полети?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Коя е най-красивата джамия в Иран?

- Какви са традиционните храни в Иран?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Въпреки, че не отсядах в хостели,нещата ще стоят по същия начин, защото като се обадиш на място те ти дават цената в реали, която е без дървен курс и без допълнителни надценки на съответния сайт.

Връзка към мнение

Споделям и аз един хостел. До сега от техеранските най-много ми хареса в Tehran Heritage Hostel. Идните дни ще добавя и няколко контакта за Мейманд и Хормуз, на изключително гъвкави управители на пещера и къща за гости с чудесен английски.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

В Мейманд съм оставал в Meymand stone house. За пещерите се грижи Саджад, който говори чудесен английски. Там има и други възможности, но само тази съм изпробвал и ми хареса.

В Хормуз също съм бил само на едно място, но това беше върха на почивката ми и го препоръчвам. Става въпрос за Konaar guesthouse на Фарзад. Ако трябва да избирам между Кешм и Хормуз, бих избрал само Хормуз. Невероятен остров.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

В Иран затварят училища заради коронавирус, а от днес и земетресение. Моят полет е в петък. Има ли някой там да сподели какво е положението? 😞

Връзка към мнение
преди 37 минути , Salsam каза:

В Иран затварят училища заради коронавирус, а от днес и земетресение. Моят полет е в петък. Има ли някой там да сподели какво е положението? 😞

Не зная какво е там положението, но прецени откъде влизаш в Иран и най-вече излизаш. Турция затваря границата си с Иран.

 

https://www.theguardian.com/world/live/2020/feb/23/coronavirus-outbreak-woman-tests-positive-after-disembarking-diamond-princess-live-news

 

Проверките на летището са много, много сериозни. 

 

https://www.aa.com.tr/en/health/turkey-all-arrivals-from-iran-checked-for-coronavirus/1740920# 

Връзка към мнение
В момента, Гост каза:

Не зная какво е там положението, но прецени откъде влизаш в Иран и най-вече излизаш. Турция затваря границата си с Иран.

 

https://www.theguardian.com/world/live/2020/feb/23/coronavirus-outbreak-woman-tests-positive-after-disembarking-diamond-princess-live-news

 

Проверките на летището са много, много сериозни. 

 

https://www.aa.com.tr/en/health/turkey-all-arrivals-from-iran-checked-for-coronavirus/1740920# 

Летя през Истанбул с Pegasus. Така като гледам май няма да се случат нещата 😞

Връзка към мнение
преди 1 минута , Salsam каза:

Летя през Истанбул с Pegasus. Така като гледам май няма да се случат нещата 😞

Няма да се случат. И по-добре. Ако те беше заварила забраната там, няма да знаеш как да се върнеш - по-точно щеше ти струва много време или пари. Здрав да си, пак ще идеш!

Връзка към мнение
преди 2 минути , Гост каза:

Няма да се случат. И по-добре. Ако те беше заварила забраната там, няма да знаеш как да се върнеш - по-точно щеше ти струва много време или пари. Здрав да си, пак ще идеш!

Да, благодаря. Това е най-важно. Има ли шанс да искам да ми върнат парите от авиокомпанията или да се надявам да канселират?

Връзка към мнение
преди 1 минута , Salsam каза:

Да, благодаря. Това е най-важно. Има ли шанс да искам да ми върнат парите от авиокомпанията или да се надявам да канселират?

Аз очаквам сами да ти канселират полета, но не пречи да им се обадиш. Разбира се, че ще ти върнат парите. 

Връзка към мнение
На 23.02.2020 г. в 15:53, Salsam каза:

В Иран затварят училища заради коронавирус, а от днес и земетресение. Моят полет е в петък. Има ли някой там да сподели какво е положението? 😞

свърза ли се с Пегасус , на сайта им излиза че самите пасажери трябва да си променят билета , нищо няма за refund 

 

"

CANCELLED IRAN FLIGHTS DUE TO CORONA VIRUS

In accordance with the instructions issued by the General Directorate of Civil Aviation for Iran flights between February 24 – March 11 2020 from Sabiha Gökçen- Tahran and Tahran- İstanbul Sabiha Gökçen has been cancelled due to Corona Virus. To change or cancel any affected flights see http://flyp.gs/FSeyj or contact the call centre on 0850 250 67 02."

Връзка към мнение

"To change or cancel any affected flights..." 

 

Ясно е написано,  избери дали искаш да смениш полета или да го отмениш, тогава ще ти кажат и за refund-a. Няма как да знаят предварително какво ще избереш. 

Връзка към мнение

Здравейте, дадоха ми виза за Иран за 10 дни, но заради тъпотиите и истериите с короната пропадна пътуването. Визата ми  е валидна до 4.5.2020 г. Идеята ми е да се пробвам отново в средата на април, ако се успокоят нещата. Какво ще се случи ако не се вместя в 10 дни и без да искам се забавя с 2 дни?

Връзка към мнение
преди 4 минути , Salsam каза:

Здравейте, дадоха ми виза за Иран за 10 дни, но заради тъпотиите и истериите с короната пропадна пътуването. Визата ми  е валидна до 4.5.2020 г. Идеята ми е да се пробвам отново в средата на април, ако се успокоят нещата. Какво ще се случи ако не се вместя в 10 дни и без да искам се забавя с 2 дни?

Сигурно ще те накарат да платиш някаква глоба.

Връзка към мнение
преди 34 минути , Salsam каза:

Здравейте, дадоха ми виза за Иран за 10 дни, но заради тъпотиите и истериите с короната пропадна пътуването. Визата ми  е валидна до 4.5.2020 г. Идеята ми е да се пробвам отново в средата на април, ако се успокоят нещата. Какво ще се случи ако не се вместя в 10 дни и без да искам се забавя с 2 дни?

 

https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g293998-i9139-k8048651-Overstaying_in_Iran_can_I_pay_fine_at_IKA_airport-Iran.html

 

https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g293998-i9139-k9454907-Visa_Overstay-Iran.html

 

https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/middle-east/iran/iran-visa-extension-overstay

 

Като че ли е по-добре да идеш при имиграционните, докато си там, и да си уредиш удължаване на визата.

Връзка към мнение
22 hours ago, Salsam said:

Здравейте, дадоха ми виза за Иран за 10 дни, но заради тъпотиите и истериите с короната пропадна пътуването. Визата ми  е валидна до 4.5.2020 г. Идеята ми е да се пробвам отново в средата на април, ако се успокоят нещата. Какво ще се случи ако не се вместя в 10 дни и без да искам се забавя с 2 дни?

На място се иска удължаване на визата. Както е написал и @Goal & Boss

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Иран деноминира валутата си и промени названието й                                                                    https://news.bg/int-politics/iran-denominira-valutata-si-i-promeni-nazvanieto-y.html?fbclid=IwAR1BQZAbHr8VOb7sJUmOcdzeHeAZYA6fbugSnud2il-8YNR-Cv4QmXQeac8                              

Парламентът на Иран одобри законопроект за деноминиране на националната валута и промяна на наименованието й, предаде Mehr News Agency.

Според гласуваните текстове, от банкнотите се премахват четири нули.

Иранската парична единица вече ще се нарича томан, а не риал. Стойността на един томан се равнява на 10 хиляди досегашни риала.

Иранският парламент постанови преходен период от две години за замяна на парите. През това време и двете парични единици ще бъдат легитимни.

В публикацията се посочва, че деноминацията и промяната на името са обсъждани в продължение на 16 години.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...

След третия пропаднал опит за Иран сега имаме билети за октомври 2021. @Ивайла беше споменала за телефона на шофьор, може ли да го споделиш? 

Връзка към мнение

Ето го номера, шофьорът беше с някакъв телефон тип старите Нокии, но жена му е със смартфон. Също така препоръчвам агенцията, която аз взех от Desislavna, www.iranturism.travel,  те дадоха най - добри цени от всички, на които писах, а те не бяха малко.

IMG_20210120_085147__01.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 10 месеца по-късно ...

 

Искам да си изкарам виза за Иран но от Иранското посолство ми казаха че трябвало туристическа агенция да ми подаде документите за виза. Не можело аз да си ги подавам лично, включително и през портала им за e-visa /който не работи в момента, не знам защо/. Някой има ли идея как да си изкарам виза? Ако някой е правил през агенция - през коя? От посолството ми отговориха че не могат да ми препоръчат агенция - нито българска, нито иранска. Ако имате някакви идеи.... 

Връзка към мнение
преди 3 минути , EmoKrastev каза:

 

Искам да си изкарам виза за Иран но от Иранското посолство ми казаха че трябвало туристическа агенция да ми подаде документите за виза. Не можело аз да си ги подавам лично, включително и през портала им за e-visa /който не работи в момента, не знам защо/. Някой има ли идея как да си изкарам виза? Ако някой е правил през агенция - през коя? От посолството ми отговориха че не могат да ми препоръчат агенция - нито българска, нито иранска. Ако имате някакви идеи.... 

България сме в списъка за visa on arrival. Tака че може и да не вадиш предварително. Погледни обаче дали не е все още затворена за туристи

Потърси в нета за агенции излизат ирански

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От 5 ноември Иран са отворени за туристи и издават VOA. За влизане в страната  задължително трябва да си със завършен курс ваксинация и представяне на ПСР тест, който е направен не по-късно от 96 часа от влизане в Иран.

С новата линия на Пегасус от Истанбул до Табриз, Иран става все по привлекателно.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 52 минути , EmoKrastev каза:

 

Искам да си изкарам виза за Иран но от Иранското посолство ми казаха че трябвало туристическа агенция да ми подаде документите за виза. Не можело аз да си ги подавам лично, включително и през портала им за e-visa /който не работи в момента, не знам защо/. Някой има ли идея как да си изкарам виза? Ако някой е правил през агенция - през коя? От посолството ми отговориха че не могат да ми препоръчат агенция - нито българска, нито иранска. Ако имате някакви идеи.... 

"Surfiran" е агенцията ,с която аз си писах  преди  време- имейл info@surfpersia.com. Предлагат като услуга вадене на туристическа виза, поне така беще споменато в последния им имейл-реклама. Имат и програми за пътуване из Иран , може и ти да си зададеш маршрута. Доста скъпи са според мен. Аз скоро се обаждах в посолството да видя какво искат като документи за влизане в страната. По горе вече са ти отговорили за тях. Само излишно подчертаха, че визата при пристигане е по скъпа-75 евро. Визата издадена от посолството е 50 евро. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Йосиф Милчов каза:

От 5 ноември Иран са отворени за туристи и издават VOA. За влизане в страната  задължително трябва да си със завършен курс ваксинация и представяне на ПСР тест, който е направен не по-късно от 96 часа от влизане в Иран.

С новата линия на Пегасус от Истанбул до Табриз, Иран става все по привлекателно.

Благодаря за отговорите. Значи няма нужда да вадим  нищо? Имаме сертификат за ваксинация, ще изкараме ПСР. А защо ми дрънкаха тия щуротии от консулски отдел на Иранското посолство?! 🤬

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Йосиф Милчов каза:

От 5 ноември Иран са отворени за туристи и издават VOA. За влизане в страната  задължително трябва да си със завършен курс ваксинация и представяне на ПСР тест, който е направен не по-късно от 96 часа от влизане в Иран.

С новата линия на Пегасус от Истанбул до Табриз, Иран става все по привлекателно.

С пояснението, че за момента полети по тази линия има до края на март. А до края на април във високопланински Иран температурите не са много щедри.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, EmoKrastev каза:

Благодаря за отговорите. Значи няма нужда да вадим  нищо? Имаме сертификат за ваксинация, ще изкараме ПСР. А защо ми дрънкаха тия щуротии от консулски отдел на Иранското посолство?! 🤬

О в посолството не им се занимава с визи. Ние като ходихме беше подобно. Подадохме за визи а те 3 дни преди полета не бяха си мръднали пръста. Взех си обратно паспортите и направо на летището. Но имай предвид  че VOA май има само на три летища Техеран Исфахан и Шираз. Ако бъркам някой да ме поправи. Ако пътуваш сухопътно, обаче ще ти трябва виза от тук. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.