Прескочи до съдържание

Перу и Боливия - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Перу и Боливия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли входна такса за Мачу Пикчу и колко е?

- Има ли задължителни ваксини в Боливия?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Тежко ли беше изкачването на Мачу Пикчу?

- Заслужават ли ли полетите над Наска?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите :) 

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Приятели ходиха в Перу лятото и правилото за маските се е спазвало много стриктно. Из Мачу Пикчу са ги дебнели постоянно и са им позволили да си свалят маската само за една снимка. На Рейнбоу Маунтин също са носили, едвам са се качили. Пак е било абсолютно забранено да ги свалят.

  • Шок 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , feel_the_rush каза:

Приятели ходиха в Перу лятото и правилото за маските се е спазвало много стриктно. Из Мачу Пикчу са ги дебнели постоянно и са им позволили да си свалят маската само за една снимка. На Рейнбоу Маунтин също са носили, едвам са се качили. Пак е било абсолютно забранено да ги свалят.

Благодаря, те така ни казваха за Колумбия посетителите през октомври, но по Коледа вече им беше писнало масово и дори в автобуси и самолети не носеха, пък да правят забележки съвсем. 

Ta явно ще си питам докато получа окуражаващ отговор 🙂

 

Връзка към коментар
В момента, Lindt каза:

Благодаря, те така ни казваха за Колумбия посетителите през октомври, но по Коледа вече им беше писнало масово и дори в автобуси и самолети не носеха, пък да правят забележки съвсем. 

Ta явно ще си питам докато получа окуражаващ отговор 🙂

 

Виж и форума на Трипадвайзър за Перу, предпоагам ще има по-скорошна информация, а и можеш да си зададеш въпроса. Успех с организацията!

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , feel_the_rush каза:

Виж и форума на Трипадвайзър за Перу, предпоагам ще има по-скорошна информация, а и можеш да си зададеш въпроса. Успех с организацията!

Благодаря 🙂, тръгнах да гледам последните снимки от разни забележителности в гугъл, ама те повечето хора се опитват да снимат без хора и не придобих представа 🙂

Връзка към коментар
преди 3 минути , slujitel каза:

Няма да получиш, все още е така.

Видях в трипадвайзер. Там се успокояват, че някакъв шлем над маската е отпаднал вече, а вместо КN95, може и с две маски да си ходим. Ама нищо де, до пролетта може да им писне. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Lindt каза:

Имам някаква начална идея за Перу около Великденските празници

Според мен Перу изисква минимум две седмици, които стигат за популярния "гринго тур", а доколкото ви познавам може би ще искате да посетите и джунглата и северната част на страната, което означава поне още една седмица време...

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Duke каза:

Според мен Перу изисква минимум две седмици, които стигат за популярния "гринго тур", а доколкото ви познавам може би ще искате да посетите и джунглата и северната част на страната, което означава поне още една седмица време...

Е, да де, 2 седмици. Ще пропуснем половината гринго тур и ще си намерим нещо за нас 🙂  За каквото не стигнат, следващия път.

Но си представям трек на 4000+ метра височина с маска KN95 и почва да ме напушва смях. 

Връзка към коментар
преди 10 минути , Lindt каза:

Ще пропуснем половината гринго тур

Това как точно си го представяш? Идеята на "гринго тура" е в това, че реално описва нещо като елипса и включва основните забележителности на страната. Да си призная честно, това е едно от най-хубавите ни пътувания и не бих променил нищо в него. Перу е уникално място, в което можеш да се запознаеш с няколко коренно различни култури и поне още толкова природни забележителности. Джунглата и северната част изискват допълнително планиране и не виждам как могат да се комбинират с части от "гринго тура" за който говоря. Като започнеш да планираш, ще гледам да се включа с ценни и мъдри съвети, че после Жижо да не страда... 😛 

 

П.П.: Ето, затова говоря аз...

 

MAPA-PERU.jpg.7aacd78e5961a6d19c623937db50dff5.jpg

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , Duke каза:

Това как точно си го представяш? Идеята на "гринго тура" е в това, че реално описва нещо като елипса и включва основните забележителности на страната. Да си призная честно, това е едно от най-хубавите ни пътувания и не бих променил нищо в него. Перу е уникално място, в което можеш да се запознаеш с няколко коренно различни култури и поне още толкова природни забележителности. Джунглата и северната част изискват допълнително планиране и не виждам как могат да се комбинират с части от "гринго тура" за който говоря. Като започнеш да планираш, ще гледам да се включа с ценни и мъдри съвети, че после Жижо да не страда... 😛 

Вие всички така си рекламирате Перу-тата 😛

Сигурна съм, че с личния ми логистик ще намерим начин да пропуснем неща, които не ни интересуват за сметка на такива, които искаме, но все пак ще разчитам да се пробваш да ме разубедиш 🤩 

 

П.П. @Duke, ако наистина искаш да помогнеш, трябва да търсиш такива карти с животинки: 

The ultimate guide to backpacking Peru - TravelPUNK- Backpack Europe,  Backpacker Tips, Eurail tips, Cheap Hostels

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 38 минути , Lindt каза:

Е, да де, 2 седмици. Ще пропуснем половината гринго тур и ще си намерим нещо за нас 🙂  За каквото не стигнат, следващия път.

Но си представям трек на 4000+ метра височина с маска KN95 и почва да ме напушва смях. 

Изобщо не знам как го мислят тези хора завръщане на туризма с маски на 4000м. Когато ние ходихме преди 3 години, отседнахме в страхотно малко хотелче, което беше получило няколко минимални оценки в бункинг заради разположението си на върха на поредица стръмни стълби, които някои туристи просто не бяха успели да изкачат дори и след няколко опита. Представям си с две маски и шлем. От Куско летяхме за Ла Паз, като летището е на 4000м. Още при кацането и излизането от ръкава на самолета, имаше припаднали хора. Не искам и да си представям сегашното положение.

 

@Duke, не успвям да се ориентирам коя е тази северна джунгла - Пуерто Малдонадо или Икитос?

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Lindt каза:

Благодаря, те така ни казваха за Колумбия посетителите през октомври, но по Коледа вече им беше писнало масово и дори в автобуси и самолети не носеха, пък да правят забележки съвсем. 

Ta явно ще си питам докато получа окуражаващ отговор 🙂

 

Заасега оговора е категоричен:

И на открито е задължително ползването на маска. Естествено, на закрито също. В някой затворени пространства (обществени места) се изисквало и 2 маски една върху друга.

Хората в парка си тичали с маски. (аз си знам, че тичането не е препоръчително :wink:)

 

Информацията е от първа ръка - приятелката на сина ми, която е перуано-италианка днес е говорила с родителите си. Те живеят в Лима.

Част от отговора:

"Hi Ven62, sorry, I was in a call. Yes, everywhere with a mask, indoors and outdoors. Indoors with a FFP2 or KN95 mask and outdoors it can be with a simple mask."

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , feel_the_rush каза:

 

 

@Duke, не успвям да се ориентирам коя е тази северна джунгла - Пуерто Малдонадо или Икитос?

Имам предвид северната част на страната и амазонската джунгла...

Връзка към коментар

@Lindt за вашите интереси (животни и птици) имаше интересни опции около Пуерто Малдонадо (резерватите Ману и Тамбопата, както и наземен тур от Куско до долу през различните екосистеми, звучеше интересно. Долу пак си е амазонската джунгла, нищо че по картата е по-далече. За Икитос не знам какво има, там ven62 беше писал....

 

Какво се предлага в момента вече не знам, от години не съм гледал. Относно маските, не вярвам в джунглата или планината да ви искат маски, но ако се уговаряте с гид или резерват, ги питайте. На площада в Куско е напълно възможно да искат маски...

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , neuromancer каза:

@Lindt за вашите интереси (животни и птици) имаше интересни опции около Пуерто Малдонадо (резерватите Ману и Тамбопата, както и наземен тур от Куско до долу през различните екосистеми, звучеше интересно. Долу пак си е амазонската джунгла, нищо че по картата е по-далече. За Икитос не знам какво има, там ven62 беше писал....

 

Какво се предлага в момента вече не знам, от години не съм гледал. Относно маските, не вярвам в джунглата или планината да ви искат маски, но ако се уговаряте с гид или резерват, ги питайте. На площада в Куско е напълно възможно да искат маски...

Вен е писал за Икитос, да. Избрал го е заради това, че е искал голяма и истинска Амазонка. Харесах снимките, добих представа за настаняването им, вече го практикувахме в Колумбия, възмутих се за пленения ленивец, достраша ме да видя какво се продава на пазара, не ми зареди сайта на лоджа му и го оставих за после.  

Харесвам идеята за амазонския регион и също Паракас в началото на пътуването, че са на ниско и няма да се изплезим, а не са много уморителни атракциите. Зачеркнах смело Пуно и Титикака, Наска винаги съм я смятала за скучна, но ще питам Жижо дали не мечтае да види тази мистерия. 

Сега искам да преценя какво ще правим в района на Куско и ще ходим ли в Колка, да прочета за Лагуна 69 и чак тогава ще проучвам Пуерто Малдонадо или Икитос.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, Lindt каза:

Вен е писал за Икитос, да. Избрал го е заради това, че е искал голяма и истинска Амазонка. Харесах снимките, добих представа за настаняването им, вече го практикувахме в Колумбия, възмутих се за пленения ленивец, достраша ме да видя какво се продава на пазара, не ми зареди сайта на лоджа му и го оставих за после.  

Харесвам идеята за амазонския регион и също Паракас в началото на пътуването, че са на ниско и няма да се изплезим, а не са много уморителни атракциите. Зачеркнах смело Пуно и Титикака, Наска винаги съм я смятала за скучна, но ще питам Жижо дали не мечтае да види тази мистерия. 

Сега искам да преценя какво ще правим в района на Куско и ще ходим ли в Колка, да прочета за Лагуна 69 и чак тогава ще проучвам Пуерто Малдонадо или Икитос.

 

 

Не съм сигурен дали на вас ще ви хареса Паракас и Балестовите острови. До т.е. около островите се ходи организирано с лодки. Доколкото знам са защитена територия и самостоятелни турове и посещение на самите острови не е разрешено/възможно. Пручете си го това дали е така.

Колкото до турчето с лодки около островите - дълбоко се съмнявам т.е. на 99% съм сигурен, че ще е разочароващо за вас.

  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 40 минути , ven62 каза:

Не съм сигурен дали на вас ще ви хареса Паракас и Балестовите острови. До т.е. около островите се ходи организирано с лодки. Доколкото знам са защитена територия и самостоятелни турове и посещение на самите острови не е разрешено/възможно. Пручете си го това дали е така.

Колкото до турчето с лодки около островите - дълбоко се съмнявам т.е. на 99% съм сигурен, че ще е разочароващо за вас.

Но защо да се разочароваме? Нали ще видим морско лъвче и пингвинче? При това защитени, а не с надуваема топка на носа. Ще си нося бинокъла, така че и да не слизаме, ще ги видя какво правят там.

А и искам пак да се пускам с борд по пясъчна дюна. И да видя пустиня без араби  🤩

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , Mary каза:

Сподели я, ако я пазиш, моля.

Няма проблем, но тъй като нямам време да редактирам, директно копирам от файла, който включва и малко Канада:

 

ГРАФИК НА ПЪТУВАНЕТО:

 

06.07.2019 – София (06:00h) – Мюнхен (06:55h) – LH1707

06.07.2019 – Мюнхен (09:50h) – Париж (11:25h) – LH2228 – нощувка в Париж

07.07.2019 – Париж (10:55h) – Монреал (12:25h) – AC871 нощувка в Монреал

08.07.2019 – Монреал (16:50h) – Лима (00:20h) – AC1942нощувка в салон на летището

09.07.2019 – Лима (06:35h) – Куско (07:55h) – AV857

09.07.2019 – Куско (08:30) – Писак – Оянтайтамбо (14:30h – нощувка в Оянтайтамбо)

10.07.2019 – Оянтайтамбо (08:00h) – Агуас Калиентес (09:55h) – Мачу Пикчу (12:00h – нощувка)

11.07.2019 – Агуас Калиентес (08:25h) – Оянтайтамбо (10:55h – нощувка в Оянтайтамбо)

12.07.2019 – Оянтайтамбо (10:00h) Куско (16:00h – тур през Свещената долина, нощувка)

13.07.2019 – Куско (нощувка в Куско)

14.07.2019 – Куско (06:35h) – Пуно (17:00h – Inka Expr – Andahuaylillas, Raqchi, Pucará нощувка)

15.07.2019 – Пуно (островите Урос в езерото Титикака, нощувка в Пуно)

16.07.2019 – Пуно (06:15h)Yanque (14:00h – нощувка в Killawasi Lodge)

17.07.2019 – Yanque (06:00h) – Колка – Арекипа (17:00h – нощувка)

18.09.2019 – Арекипа (нощувка в Арекипа)

19.07.2019 – Арекипа (13:30h) – Наска (23:05 – нощувка)

20.07.2019 – Наска (сутрешен полет)

20.07.2019 Наска (12:30h)Ica (14:50h) – Хуакачина (15:30h – нощувка)

21.07.2019 – Хуакачина – Паракас (Балестови острови, нощувка в Паракас)

22.07.2019 – Паракас (13:30h) Лима (17:20h, нощувка в Лима)

23.07.2019 – Лима (късен полет)

24.07.2019 – Лима (02:40h) – Торонто (11:40h) – AC1947 – нощувка в Торонто

25.07.2019 – Торонто (нощувка в Торонто)

26.07.2019 – Ниагарски водопад (нощувка в Торонто)

27.07.2019 – Торонто (19:30h) – Париж (08:45h) – AC880

28.07.2019 – Париж (15:35h) – Виена (17:35h) – OS416

28.07.2019 – Виена (20:25h) – София (23:00h) – OS799  

 

Нощувки:

1.      Париж – 06.07.2019 г. – citizenM Paris Charles de Gaulle Airport            

2.      Монреал – 07.07.2019 г. – Hotel de Paris Montreal                                     

3.      Оянтайтамбо – 09.07.2019 г. – Miranda Hotel                                              

4.      Агуас Калиентес – 10.07.2019 г. – Andino Hotel                                           

5.      Оянтайтамбо – 11.07.2019 г. – Miranda Hotel                                              

6.      Куско – 12-13.07.2019 г. – Casa Real Hoteles                                                 

7.      Пуно – 14-15.07.2019 г. – Hotel Balsa Inn                                                       

8.      Колка – 16.07.2019 г. – Killawasi Lodge                                                        

9.      Арекипа – 17-18.07.2019 г. – El Portal De San Lázaro                                  

10.  Наска – 19.07.2019 г. – Hotel Alegria Nasca                                                   

11.  Уакачина – 20.07.2019 г. – Wild Olive Guest House                                     

12.  Паракас – 21.07.2019 г. – Atenas Backpacker Hospedaje                           

13.  Лима – 22.07.2019 г. – Hotel Continental Lima                                             

14.  Торонто – 24-27.07.2019 г. – The Rex Hotel Jazz & Blues Bar                   

 

 

Турове: 

09.07.2019  г. – Куско (летище) – Писак – Оянтайтамбо                                                 

12.07.2019 г. – Оянтейтамбо – Морай – Марас – Чинчерос – Куско                             

14.07.2019 г. – Куско – Пуно (панорамен автобус)                                                           

15.07.2019 г. – Титикака – островите Урос – Пуно                                                              

16-17.2019 г. – Пуно – Чивай – Колка – Арекипа                                                                

20.07.2019 г. – Наска – полет                                                                                                                 

22.07.2019 г. – Балестови острови                                                                                  

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 19 минути , Lindt каза:

Но защо да се разочароваме? Нали ще видим морско лъвче и пингвинче? При това защитени, а не с надуваема топка на носа. Ще си нося бинокъла, така че и да не слизаме, ще ги видя какво правят там.

А и искам пак да се пускам с борд по пясъчна дюна. И да видя пустиня без араби  🤩

В такъв случай и имайки предвид, че Титикака, Пуно и Наска вероятно няма да попаднат в програмата ви, е възможно да се стрелкате от Лима:

- В някоя от джунглите;

- В Куско и околностите;

- Балестовите острови, Паракас, оазиса Хуакачина

Но тогава ще ви отпаднат и Арекипа (един наистина различен град в Перу) и каньона Колка.

Не знам, ... докато избистрите програмата не искам да съм на ваше място. (само дотогава :biggrin: )

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , ven62 каза:

В такъв случай и имайки предвид, че Титикака, Пуно и Наска вероятно няма да попаднат в програмата ви, е възможно да се стрелкате от Лима:

- В някоя от джунглите;

- В Куско и околностите;

- Балестовите острови, Паракас, оазиса Хуакачина

Но тогава ще ви отпаднат и Арекипа (един наистина различен град в Перу) и каньона Колка.

Не знам, ... докато избистрите програмата не искам да съм на ваше място. (само дотогава :biggrin: )

Само ако Боливия се намеси, и то сухопътно, ще погледна Пуно. А Наска само, ако Жижо иска. 

 

Виж, ако искаш на това линкче как изглежда Анкаш и ми повярвай, че за такава гледка ще ликвидирам градове и хора с носии, без да мигна: 

https://www.peru.travel/pe/destinos/ancash

 

Няма да харесаш крайната ми програма повече от вида на онези холандци при Мачу Пикчу 😄

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , Lindt каза:

Само ако Боливия се намеси, и то сухопътно, ще погледна Пуно. А Наска само, ако Жижо иска. 

 

Виж, ако искаш на това линкче как изглежда Анкаш и ми повярвай, че за такава гледка ще ликвидирам градове и хора с носии, без да мигна: 

https://www.peru.travel/pe/destinos/ancash

 

Няма да харесаш крайната ми програма повече от вида на онези холандци при Мачу Пикчу 😄

O-o, аз съм широко скроен, в следствие на тренинга на сина ми (не този с перуанката, а другия с внучките). Къде ли не ме катери:

В Австрийските Алпи такива кози пътеки преодолях, при това или с раница или с внучката на гръб. На една Нова година се беше объркал и бяха си дошли в БГ и ми го върна, де. Баш на 1 януари рано сутринта бях на някакви скали до Лакатник. Сега ме е нагласил на Тенерифе, но не в цивилизованата северна част, а до някакви скали в южната, където дори @Alexander е затруднен с логистиката.:biggrin: 

И всички знаем че злоупотребява, като използва дъщерите си за примамка, ... но и всички сме доволни. :biggrin:

  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Lindt каза:

Само ако Боливия се намеси, и то сухопътно, ще погледна Пуно. А Наска само, ако Жижо иска. 

 

Виж, ако искаш на това линкче как изглежда Анкаш и ми повярвай, че за такава гледка ще ликвидирам градове и хора с носии, без да мигна: 

https://www.peru.travel/pe/destinos/ancash

 

Няма да харесаш крайната ми програма повече от вида на онези холандци при Мачу Пикчу 😄

Ехаааа... за гледката .... съвет: на файла с нощувките си добави колона с надморските височини, че имам близък пример, със скъпо платена грешка в този аспект. Вие ходите по планини, сигурно сте се сетили, ама да си кажа..

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.