Прескочи до съдържание

Перу и Боливия - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Перу и Боливия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли входна такса за Мачу Пикчу и колко е?

- Има ли задължителни ваксини в Боливия?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Тежко ли беше изкачването на Мачу Пикчу?

- Заслужават ли ли полетите над Наска?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите :) 

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 22 минути , Lindt каза:

Само ако Боливия се намеси, и то сухопътно, ще погледна Пуно. А Наска само, ако Жижо иска. 

 

Виж, ако искаш на това линкче как изглежда Анкаш и ми повярвай, че за такава гледка ще ликвидирам градове и хора с носии, без да мигна: 

https://www.peru.travel/pe/destinos/ancash

 

Няма да харесаш крайната ми програма повече от вида на онези холандци при Мачу Пикчу 😄

По повод това езерце и преходи в перуанските Анди си мисля че @master_of_germs е много добре теоретично подготвен. Та затова го тагвам.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , gini каза:

Ехаааа... за гледката .... съвет: на файла с нощувките си добави колона с надморските височини, че имам близък пример, със скъпо платена грешка в този аспект. Вие ходите по планини, сигурно сте се сетили, ама да си кажа..

Благодаря за идеята, да, видях на Вен таблицата, но аз си ги знам проблемните участъци вече и ще кърша пръсти и ще драматизирам как ще се чувстваме докато не отидем. 

Определено не виждам как ще се подготвим за 5000 метра при шарените планини и 4600 при лагуна 69. Ние не сме били на такава височина, но дори в Богота и Санта Марта на 3100 се задъхвах на баир. Та или ще умрем, или няма. Ама по-скоро да 🤗 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

Но защо да се разочароваме? Нали ще видим морско лъвче и пингвинче? При това защитени, а не с надуваема топка на носа. Ще си нося бинокъла, така че и да не слизаме, ще ги видя какво правят там.

А и искам пак да се пускам с борд по пясъчна дюна. И да видя пустиня без араби  🤩

Изобщо не ти трябва бинокъл за Балестовите острови. Всичко е наредено по скалите и лодките минават до тях. Това са снимки от телефон:

 

45741464_10214154918088666_2049110007655432192_n.jpg

45869373_10214154919008689_3114840167165198336_n.jpg

45805307_10214154919568703_4964156830310727680_n.jpg

45760229_10214154935889111_5517427890246909952_n.jpg

46033161_10214154928688931_6325555566429077504_n.jpg

46014123_10214154914168568_6262990709108768768_n.jpg

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 34 минути , Lindt каза:

Само ако Боливия се намеси, и то сухопътно, ще погледна Пуно. А Наска само, ако Жижо иска. 

Пуно не е само езерото и комерсиалните острови Урос, които наистина не заслужават внимание. Ние посетихме и остров Такиле, който определено си заслужава и няма нищо общо с останалите. А пък там обядвахме уникално приготвена риба на типична дълга сицилианска маса, заедно с поне двадесетина души обърнати с лице към красивото езеро. За полет над Наска съм съгласен, че може да се спести. Не е лошо изживяване, но поне аз с мъка различавах фигурите, които пилотът ни показваше отвисоко. В същото време обаче след Наска е уникалния оазис Уакачина, който определено заслужава поне една нощувка. А веднага след това е Паракас и птичите острови, които ако не посетите, има огромна опасност (или пък не, в зависимост от гледната точка) Жижо ще се върне сам (или с перуанка) от това пътуване... 😛 

 

С две думи, мисли внимателно по програмата и с лека ръка не зачерквай нищо... 😉 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Lindt каза:

Благодаря за идеята, да, видях на Вен таблицата, да, но аз си ги знам проблемните участъци вече и знам, че ще кърша пръсти и ще драматизирам как ще се чувстваме докато не отидем. 

Определено не виждам как ще се подготвим за 5000 метра при шарените планини и 4600 при лагуна 69. Ние не сме били на такава височина, но дори в Богота и Санта Марта на 3100 се задъхвах на баир. Та или ще умрем, или няма. Ама по-скоро да 🤗 

гледай как качват нощувките комерсиалните групи, теоретично не трябва да има повече от 600 м денивелация между две нощувки... не пренебрегвай проблема, жената която визирм, стигна до болница и вливания... ако видите зор слизате да спите на по-ниско, независимо от програма и нощувки, веднага се подобряваш....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , Duke каза:

Пуно не е само езерото и комерсиалните острови Урос, които наистина не заслужават внимание. Ние посетихме и остров Такиле, който определено си заслужава и няма нищо общо с останалите. А пък там обядвахме уникално приготвена риба на типична дълга сицилианска маса, заедно с поне двадесетина души обърнати с лице към красивото езеро. За полет над Наска съм съгласен, че може да се спести. Не е лошо изживяване, но поне аз с мъка различавах фигурите, които пилотът ни показваше отвисоко. В същото време обаче след Наска е уникалния оазис Уакачина, който определено заслужава поне една нощувка. А веднага след това е Паракас и птичите острови, които ако не посетите, има огромна опасност (или пък не, в зависимост от гледната точка) Жижо ще се върне сам (или с перуанка) от това пътуване... 😛 

 

С две думи, мисли внимателно по програмата и с лека ръка не зачерквай нищо... 😉 

Щом не намерихме 1 Шакира 20 дни в Колумбия, с никакви перуанки не можеш да ме уплашиш 🤗  

Разгледах снимките от Такиле и не искам да ходя. И @ven62 рекламира многословно една амазонска риба, така че заключих, че речната риба в Перу е хубава и няма да ме насочва. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Имах някакви смътни спомени, че докато си търсех правилния за нас lodge бях попадал на едни, в които имаше специални раздели за birdwatching. Поради нулевия интерес даже се учудвам, че си спомних:

 

https://www.amazonriverlodge.com/expeditions 

https://explorama.com/birds-check-list.html

 

 

Колкото по-близко до тройната граница (Перу, Колумбия, Бразилия) толкова по-диво, но и вероятно по-несигурно, а и се губи по ден в отиване и връщане с лодка по Амазонка.

Другия вариант е да се забиете колкото може по-навътре в Reserva Nacional Pacaya Samiria (нагоре по реката). Този резерват е едно от най-непокътнатите от човека места на планетата.

И разбира се винаги остава варианта с нещо около Пуерто Малдонадо 

 

Имай предвид, че голяма част от lodge-овете не успявах да ги намеря в google, a в google maps като търсих с "lodge" или просто гледах да зърна някое покривче/колиба

 

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Дотам не се ли стига с лифт 😄

 

Ти си е писано, ама си отделете един - два лежерни дни без юркане за аклиматизация, ясно че всеки си е различен и височината му действа различно.

 

Офтопик, ама се сетих

На летището в Куско имаше едни флакони с надпис Free oxygen и аз явно имам габровска нишка и си викам "ми я да взема за всеки случай"... Обаче се оказа, че free не значи безплатно 

 

  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 1 минута , Фил каза:

Интересно обаче, че на  х. Британия, на 3030м., не се задъхваше ...  :wink:

20210826_114919.jpg.4bdd49caf61003469064485807517ddc.jpg
 

Ами да, там си тичах! Дано и на 4000 метра пак стане 😍

Мен обаче ме уцели Купидон право в сърцето и Амазонка също отлетя от програмата за Перу и отивам да си търся правилните 7 дни около Хуараз: 

 

laguna-churup-huaraz-peru-michael-glade.jpg.2add7ccee49b6601c11a6633d0a898b5.jpglaguna69-featured-1_1.jpg.440f0d09ca12e36f36e6a7477abf0ef2.jpgalpamayo_circuit_86.jpg.fa46ac89c5aacee90ca9ac8d1cfd2648.jpgalpamayo-header.jpg.21b42c25737155e4180b9ce61c3513c2.jpg

 

 

 

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
В момента, Lindt каза:

Мен обаче ме уцели Купидон право в сърцето и Амазонка също отлетя от програмата за Перу и отивам да си търся правилните 7 дни около Хуараз: 

Дума да няма - голяма красота!  :yes: Обаче подобни планински хубавини има и в Европата, да не кажа и в България даже, а джунгла си нямаме ... 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Височината влияе с натрупване - при кацане в Куско от Лима, примерно, всичко е наред първите няколко часа, после започва леко виене на свят до главоболие. Ако ти понася добре, на следващия ден трябва да е отминало. Ако не, главоболието може да се усили, световъртежа също и да премина за 2-3 дни, може и до 4-5. Вземете си бонбонки с кока, пийте повече чай от кока и изобщо правете като местните. Имаше и някакви местни хапчета против височинна болест. Кажете в аптеката, че имате "soroche". Всеки хотел в Куско разполага с кислородни бутилки, даже при нас на рецепцията пишеше, че ако се почувствате зле, моментално да се свържете с тях. Карайте го по-леко първия ден - не катерете височини, по възможност и без много физическо натоварване. Правилото е до 2000м разлика във височината на ден. Това ни дава малко предимство на столичани, защото ние живеем на по-високо 😉 Височинната болест не може да се предвиди - ние бяхме 10 човека, 2ма имаха проблеми, все различни - момичето беше със силно главоболие няколко дни, а момчето със суха кашлица, което се появяваше над 3000м и изчезваше моментално под тази височина.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 58 минути , feel_the_rush каза:

Височината влияе с натрупване - при кацане в Куско от Лима, примерно, всичко е наред първите няколко часа, после започва леко виене на свят до главоболие. Ако ти понася добре, на следващия ден трябва да е отминало. Ако не, главоболието може да се усили, световъртежа също и да премина за 2-3 дни, може и до 4-5. Вземете си бонбонки с кока, пийте повече чай от кока и изобщо правете като местните. Имаше и някакви местни хапчета против височинна болест. Кажете в аптеката, че имате "soroche". Всеки хотел в Куско разполага с кислородни бутилки, даже при нас на рецепцията пишеше, че ако се почувствате зле, моментално да се свържете с тях. Карайте го по-леко първия ден - не катерете височини, по възможност и без много физическо натоварване. Правилото е до 2000м разлика във височината на ден. Това ни дава малко предимство на столичани, защото ние живеем на по-високо 😉 Височинната болест не може да се предвиди - ние бяхме 10 човека, 2ма имаха проблеми, все различни - момичето беше със силно главоболие няколко дни, а момчето със суха кашлица, което се появяваше над 3000м и изчезваше моментално под тази височина.

Все повече се убеждавам, че е строго индивидуално. (не откривам топлата вода, де)

Ние нямахме никакви проблеми, ама никакви.  Може би се поуморявахме малко повечко, ама аз и в Борисовата градина се уморявам жена ми като ме опъне от Орлов мост до Lidl в Изток.

И да, пиехме перуанските хапчета на билкова основа (нещо си Витал). Има ги и в темата на Цвете и в моя пътепис. Не мисля че нещо помогнаха.  Колкото за чайовете от кока - отвратителни са и аз най-много 2-3 чая през цялото време да съм изпил (един в Куско и един по пътя за Колка си спомням) 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние също нямахме абсолютно никакви проблеми, включително не сме усетили и умора. Не сме пили никакви хапчета, но първите няколко дни навсякъде пиехме чай от кока. Не мисля, че той помогна, по-скоро доброто планиране. От Лима кацнахме в Куско, но веднага слязохме надолу към долината, а после преходът към високо беше по-плавен. Конкретно за Перу и конкретно за района на Андите, препоръчвам плавни преходи, по-леки дневни програми и добро наспиване в хубави хотели. Другото препоръчително място за почивка е когато слезете от високото в Арекипа, изключително красив и живописен испански град...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, Фил каза:

Дума да няма - голяма красота!  :yes: Обаче подобни планински хубавини има и в Европата, да не кажа и в България даже, а джунгла си нямаме ... 

Нито в Европата, още по-малко у нас има Алпамайо! 🙂 (Вторият най-красив планински връх на планетата в личната ми класация).

Не съм следил тази тема, но една седмица за Уарас е престъпно малко. Изобщо не ми побира умът някой да мисли да комбинира Кордилера Бланка и Кордилера Уайуаш с други места в Перу, освен ако не стои с месеци. 🙂

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , master_of_germs каза:

Нито в Европата, още по-малко у нас има Алпамайо! 🙂 (Вторият най-красив планински връх на планетата в личната ми класация).

Не съм следил тази тема, но една седмица за Уарас е престъпно малко. Изобщо не ми побира умът някой да мисли да комбинира Кордилера Бланка и Кордилера Уайуаш с други места в Перу, освен ако не стои с месеци. 🙂

 

 

Тъкмо да стана благодарна, че ми защитаваш честта с първото изречение и с втория абзац ме прати директно в ъгъла да се срамувам :tease:

 

П.П. За пръв път съзнателно отварям Перу и съм в това трескаво прелистване на "10 най-добри трека", "12 неща, които трябва да знаете за шарените планини" , " програма 3/4 нощи/дни в най-дълбокия каньон ".....

  • Браво 1
Връзка към коментар

Нямахме никакви проблеми при височини от 5000м в Перу и  Боливия, взимахме само ибупрофен по две таблетки на ден само първата седмица, като приема започна ден или два преди пристигане в Куско.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 35 минути , Lindt каза:

Тъкмо да стана благодарна, че ми защитаваш честта с първото изречение и с втория абзац ме прати директно в ъгъла да се срамувам :tease:

 

П.П. За пръв път съзнателно отварям Перу и съм в това трескаво прелистване на "10 най-добри трека", "12 неща, които трябва да знаете за шарените планини" , " програма 3/4 нощи/дни в най-дълбокия каньон ".....

А,аз ще следя. Това че аз не съм в състояние да направя стегната програма, не значи, че не се възхищавам на тези, които могат.  🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , master_of_germs каза:

А,аз ще следя. Това че аз не съм в състояние да направя стегната програма, не значи, че не се възхищавам на тези, които могат.  🙂

 

Мен пък много ме дразнят 😊

 

Може ли хората, които следят темата, да споделят за Rainbow mountain тура си? Кога са тръгнали, колко са стояли на мирадора, харесало ли им е? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , stanislavpp каза:

Хареса ни много , не съм засичал колко сме стояли ( мейби час, мейби повече) , но освен мирадора се катерехме още по неКъв брЕг:

 

 

571B08D3-218D-4D6E-AF7E-3E923BF05150.jpeg

C8E580EE-5DC2-4772-A649-502DFCC146AA.jpeg

24F31631-722A-4610-8656-30F6BA43253C.jpeg

8BF48D3D-3DE9-4442-B07D-A873688C0A1C.jpeg

02918070-C1EE-4BFA-BA45-32EE0CEF9457.jpeg

E9D85E0F-5A8B-4892-B55A-E9B355B01688.jpeg

74DB4C34-A195-4925-9DDE-AD3D68D883D5.jpeg

132F4BD8-7839-43E8-ABE7-0C703CE899D1.jpeg

74B8E513-3BD4-4A86-BA18-5FA3E6A95506.jpeg

Благодаря ти 🙂

Четох някакви подробни съвети от англичани и те обясняваха за 10 минути на мирадора от съображения за сериозната височина, така че се притесних и почнах да кърша пръсти, че не искам да пътувам 6 часа за 10 минути на площадка с милион човека. 

https://www.alongdustyroads.com/posts/rainbow-mountain-cusco-peru

Връзка към коментар
преди 5 минути , Lindt каза:

минути на площадка с милион човека. 

ЗатУй  избираш фирма с отлични отзиви , ние бяхме единствените горе у пущинака , навръщане засякохме други групи. За 10-15-20$ разлика не си заслужава , ако не избереш най-добрите. Ранно тръгване гарантира липсата на други групи , виж в моята тема , но съвета ми е малка група с ранно тръгване.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , stanislavpp каза:

ЗатУй  избираш фирма с отлични отзиви , ние бяхме единствените горе у пущинака , навръщане засякохме други групи. За 10-15-20$ разлика не си заслужава , ако не избереш най-добрите. Ранно тръгване гарантира липсата на други групи , виж в моята тема , но съвета ми е малка група с ранно тръгване.

Аз четох твоята тема след тази за Колумбия и заради впечатленията от хората, сложих пълен хикс на Южно Перу. Сега като съм набрала инерция в самонавиването да отидем, ме е страх да я отворя пак 🙄  

 

Връзка към коментар

В крайна сметка , никой не отива в Перу заради хората, а заради красотите и забележителностите. Ако правите Северно Перу, моята препоръка е да заделите само няколко дни в Южно Перу за Куско, Рейнбоу Маунтийн и Мачу Пичу, всичко останало ( Титикака, Колка каньон, Наска, Паракас, Лима)  ще ви се струва пълнеж. За Боливия и Северно Перу отделете колкото можете повече време..

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 23 минути , stanislavpp каза:

В крайна сметка , никой не отива в Перу заради хората, а заради красотите и забележителностите. Ако правите Северно Перу, моята препоръка е да заделите само няколко дни в Южно Перу за Куско, Рейнбоу Маунтийн и Мачу Пичу, всичко останало ( Титикака, Колка каньон, Наска, Паракас, Лима)  ще ви се струва пълнеж. За Боливия и Северно Перу отделете колкото можете повече време..

Да, не отиваме заради хората, но е доста по-лесно и приятно, ако те третират като човек, а не си постоянно нащрек. Накрая ти остава по-хубав вкус. Поне на нас от Колумбия ни остана най-чиста радост от общуването с всички по пътя ни. 

Но да, съгласна съм, че ако искаме Хуараз и Куско, останалите неща вероятно ще отпаднат. Паракас е на ниско, засега предпочитам да започнем с тази част и там да се борим с часовата разлика. Искам да видя пингвинче и да се пусна  пак със sand board, останалото са пълни глупости, разбира се 😄

После Куско, накрая Хуараз, за да се доближим максимално до май и сухия сезон.   

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.