Прескочи до съдържание

Перу и Боливия - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Перу и Боливия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли входна такса за Мачу Пикчу и колко е?

- Има ли задължителни ваксини в Боливия?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Тежко ли беше изкачването на Мачу Пикчу?

- Заслужават ли ли полетите над Наска?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите :) 

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 9 минути , Biser Hong каза:

Друг въпрос: някой има ли опит с наемането на кола в Лима? На някои места се споменава че е малко хаотично по пътищата?

 

Идеята ми е да я вземем за да се придвижим до Паракас вечерта на същия ден и да обиколим парка/пустинята там на следващия ден, като след това вечерта да се закараме до летището за полет към Куско. Тъй като графикът ще е малко тесен по този начин няма да можем да разчитаме на публичен транспорт, а цените които ми дават агенциите за трансфер към Лима от Паракас са доста високи (350 долара).

Благодаря, това не го знаех, и двата полета които планирам от и до Куско са късни вечерни.

 

Имаш ли идея колко често се отменят такива полети?

 

Мога да дам ФБ-координати на Флор Рамос, Перу, ще знае всичко - тя ни водеше в района на Куско. И ще реагира при запитване.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Здравко Ангел
преди 6 часа, Biser Hong каза:

Да, ще пиша как е минало.

 

Доколкото разбрах 5-дневните турове стигат само до нещо което се нарича cultural zone докато 6 и нагоре дни влизат в reserve zone, и това беше причината да отделим още един ден. Имаше ли тази разлика при теб?

Не знам какво значи cultural zone, ние през цялото време си бяхме в джунглата. Ама според мен всичко е до късмет. Ние тапира го видяхме много рано сутринта, когато всъщност бяхме на "лов" за капибари, но капибара зърнахме само за миг, а тапирът се къпеше в реката и беше много впечатляващ. Вземете си репеленти, ние уж се пръскахме, но последния ден бяхме целите обринати и десетина дни след това си носихме последствията.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Здравко Ангел
преди 4 часа, Biser Hong каза:

Друг въпрос: някой има ли опит с наемането на кола в Лима? На някои места се споменава че е малко хаотично по пътищата?

 

Идеята ми е да я вземем за да се придвижим до Паракас вечерта на същия ден и да обиколим парка/пустинята там на следващия ден, като след това вечерта да се закараме до летището за полет към Куско. Тъй като графикът ще е малко тесен по този начин няма да можем да разчитаме на публичен транспорт, а цените които ми дават агенциите за трансфер към Лима от Паракас са доста високи (350 долара).

Благодаря, това не го знаех, и двата полета които планирам от и до Куско са късни вечерни.

 

Имаш ли идея колко често се отменят такива полети?

Ние ползвахме много ранен автобус от Лима до Паракас, май беше към 5.30 сутринта. Пристигнахме към 9 в Паракас и си взехме лодка до островите Байестас, а пък след това отидохме до резервата Паракас. Общо всичко в Паракас (островите+резервата) може да го направите за 4-5 часа макс. И след това да си вземете автобус обратно до Лима за полета до Куско.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 19 минути , Здравко Ангел каза:

Не знам какво значи cultural zone, ние през цялото време си бяхме в джунглата. Ама според мен всичко е до късмет. Ние тапира го видяхме много рано сутринта, когато всъщност бяхме на "лов" за капибари, но капибара зърнахме само за миг, а тапирът се къпеше в реката и беше много впечатляващ. Вземете си репеленти, ние уж се пръскахме, но последния ден бяхме целите обринати и десетина дни след това си носихме последствията.

При нас беше тъкмо обратното: Капибари на стада по брега на Мадре де Диос, а тапирче никакво.

И да, Вземете си репеленти - в магазин БГ водачката ни показа бразилски, който познаваше, и се оказа ефикасен. Никакви проблеми из джунглата.

Връзка към коментар

Полетите Лима-Куско са с почти автобусен график - на летището едно 70% от таблото е заето от тях. Няколко авиокомпании, една след друга, поне по 5-6 полета има всяка на ден. При отмяна, няма да има на какво да ви прекачат, чак на другата сутрин. Но аз лично не забелязах да отменят полети. Чак пък толкова да е капризно времето. Освен през февруари и март, не мисля че може да ви е проблем.

 

Относно един ден до Паракас - вижте кой ви е най-удобният вариянт на вас. Може да стане и с градски транспорт - автобусите са много приятни и бързи. Вземете си хотел в Паракас за вечерта, там ще можете да си уредите всички активности за следващия ден - пустиня, лодки, резерват... ще ви кажат за какво ще ви стигне времето.  Относно взимането на кола под наем, едва ли ще ви е проблем движението -  Лима до Паракас ми се видя доста приятен път от автобуса - не знам дали беше магистрала, но беше широк и прав 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 30.07.2023 г. в 18:25, Здравко Ангел каза:

Не знам какво значи cultural zone, ние през цялото време си бяхме в джунглата. Ама според мен всичко е до късмет. Ние тапира го видяхме много рано сутринта, когато всъщност бяхме на "лов" за капибари, но капибара зърнахме само за миг, а тапирът се къпеше в реката и беше много впечатляващ. Вземете си репеленти, ние уж се пръскахме, но последния ден бяхме целите обринати и десетина дни след това си носихме последствията.

В тази насока, взимахте ли хапчета за малария за престоя в джунглата?

Връзка към коментар
преди 10 часа, Biser Hong каза:

В тази насока, взимахте ли хапчета за малария за престоя в джунглата?

Не. Ама това си е строго индивидуално. Ние и в Африка не взимахме, като бяхме около месец в маларийни райони. 

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте,

След 10 дни имам билет за Лима. Искам да направя МП, Куско, Колка, Титикака, Наска и едната шарена планина.

Също - Утурунку или друг 6-хилядник в Боливия, съчетан със Салара.

Чудя се дали ще остане време и за Галапагос.

Имам общо 27 дни между полетите до и от Лима.


Та следните въпроси:

- Сега ли да направя Галапагос или друг път?

- Откъде е най-разумно да извадя виза за Боливия?

- Пропускам ли нещо много-много ценно за гледане?

 

Данке!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз бих отделила Галапагос в друго пътуване. Не знам скоростта на пътуването ти, но Перу / класическото /, което плануваш е около 12 -14 дни. Около Куско, освен планината, има и ледникови езера. Т.ч. 2 седмици Перу. В Боливия не съм била, но знам, че трябва да си извадиш виза в Перу. Други трябва да се включат, но и затова трябва да предвидил време.

Мин. седмица в Боливия и остават 5-6 дни, които са крайно недостатъчно за Еквадор. Тази страна си е за отделено пътуване или да пропуснеш Боливия. За Еквадор - 4-7 дни на континента и минимум 5-6 на Галапагос. Разгледай и Северно Перу, ако ти остане време. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, marshruti.com каза:

Здравейте,

След 10 дни имам билет за Лима. Искам да направя МП, Куско, Колка, Титикака, Наска и едната шарена планина.

Също - Утурунку или друг 6-хилядник в Боливия, съчетан със Салара.

Чудя се дали ще остане време и за Галапагос.

Имам общо 27 дни между полетите до и от Лима.


Та следните въпроси:

- Сега ли да направя Галапагос или друг път?

- Откъде е най-разумно да извадя виза за Боливия?

- Пропускам ли нещо много-много ценно за гледане?

 

Данке!

Аз бих оставил Галапагос за друг път, но то си зависи от човека (колко може да му се налее през фунтанелата за 27 дни) :wink:

Виза - От някое боливийско консулство в Перу - Лима, Куско, ...

Ако "Данке" подсказва, че си в DE, там няма ли боливийско посолство.

Аз си вадих в Хага - пращаш документите online, насрочваш си среща в посолството, която трае 5 минути и готово.

 

Бите

 

Връзка към коментар
преди 4 часа, marshruti.com каза:

- Пропускам ли нещо много-много ценно за гледане?

Не виждам Арекипа, но може би е включен в съчетание с Колка? В случай, че все пак липсва в плана, от моя гледна точка е пропуск от категорията "много ценно за гледане"...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте, някой магеланец правил ли е тур Ollantay.. МП и обратно с кола с водач? Или има ли координати на местна агенция за подобен тур. Опитаме са да избегнем скъпите влакове до МП.

Връзка към коментар

Аз бих махнал Галапагос по причини, които другите са писали вече. 

Може би да включиш вместо тях островите Байестас в Перу. 

"Галапагос за бедняци" ги водят, а пасват за кръгов маршрут в Перу.

Връзка към коментар
преди 5 минути , master_of_germs каза:

Аз бих махнал Галапагос по причини, които другите са писали вече. 

Може би да включиш вместо тях островите Байестас в Перу. 

"Галапагос за бедняци" ги водят, а пасват за кръгов маршрут в Перу.

Така е. Пасват. Но не са нещо Уау. Ако човек има време ... 

 

Връзка към коментар
преди 26 минути , elmapl каза:

Здравейте, някой магеланец правил ли е тур Ollantay.. МП и обратно с кола с водач? Или има ли координати на местна агенция за подобен тур. Опитаме са да избегнем скъпите влакове до МП.

Това да не е нещо ново? Че там път за коли няма(ше), само влака и трекинг, освен ако са отворили нещо напоследък...

Има алтернативни маршрути до МП, които не са толкова скъпи, през Hidrelectrica, май и във форума са споменавани. Може би това имаш предвид, но се тръгва от Куско, не от Оянтайтамбо. Не съм го правил.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

27 дни си е много, никога не съм имал толкова и съответно всичко ми е било на гъсто. Естествено че има време, зависи си от твоя стил. Някои стоят по 2-3 дни на едно място, тогава няма как да стигнат. На мен ми доскучава. Аз направих за 12 дни Перу без Колка, но с Пуерто Малдонадо и Боливия със Солара и слизане през планините в Чили, така че много си зависи…

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Благодаря на всички за отговорите! И още бързи въпроси 🙂

 

Виза за Боливия за колко време излиза в Лима? Или в Пуно?

 

Мога ли да мина и без ваксина за жълта треска за визата, ако ще ходя само на високо?

Връзка към коментар
преди 5 часа, marshruti.com каза:

Благодаря на всички за отговорите! И още бързи въпроси 🙂

 

Виза за Боливия за колко време излиза в Лима? Или в Пуно?

 

Мога ли да мина и без ваксина за жълта треска за визата, ако ще ходя само на високо?

Не искат ваксина за жълта треска за визата. Ние опитахме да я извадим в Лима, но въпреки, че отидохме в посолството сутирнта, вече имаха много заявки и ни казаха, че няма да стане за един ден. Явно зависи от бройката визи, които се подават в деня. Така се наложи да я вземем на пристиганве в Ла Паз. В Пуно не сме пробвали и не мога да кажа, тъй като минахме през него в обратната посока.

Връзка към коментар
На 22.09.2023 г. в 12:34, feel_the_rush каза:

Не искат ваксина за жълта треска за визата. Ние опитахме да я извадим в Лима, но въпреки, че отидохме в посолството сутирнта, вече имаха много заявки и ни казаха, че няма да стане за един ден. Явно зависи от бройката визи, които се подават в деня. Така се наложи да я вземем на пристиганве в Ла Паз. В Пуно не сме пробвали и не мога да кажа, тъй като минахме през него в обратната посока.

Виза на пристигане дават само ако кацнеш в Ла Пас ли? 

Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.