Прескочи до съдържание

Перу и Боливия - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Перу и Боливия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли входна такса за Мачу Пикчу и колко е?

- Има ли задължителни ваксини в Боливия?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Тежко ли беше изкачването на Мачу Пикчу?

- Заслужават ли ли полетите над Наска?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите :) 

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Моите 5 стотинки от старата емисия.......

 

            П Р О Г Р А М А     П Е Р У - Б О Л И В И Я  2 0 1 2
Ден 1 - Самолет София – Париж - Лима

Ден 2 - Разглеждане Лима – Централната колониална част
                  Вечерта - автобус до Писко спане
Ден 3 – Екскурзия до нац.резерват Паракас и островите Балестас
              Вечерта - автобус до Наска спане
Ден 4 – Сутринта – разглеждане археологическите обекти в околността
               Следобяд – полет над линиите Наска и Пулпа      Вечерта нощен автобус до Куско
Ден 5 – Разглеждане столицата на инките Куско и крепостта Саксаюман
Ден 6 – Свещената долина на инките – Писак (пазара), Морай, Олантайтамбо
                          Вечерта – влак до Агиес Калиентес
Ден 7 – Мачу Пикчу с изкачване на двата върха – Уайна Пикчу и Мачу Пикчу
                Вечерта – влак до Оланта  и автобус до Куско   спане - Куско
Ден 8 - Туристически автобус Куско – Пуно със спирки на някои арх.обекти
                                                             спане – Пуно
Ден 9 – Екскурзия по езерото Титикака с посещение на островите Урос и Текиле
                                                                       Вечерта автобус до Копокабана (Боливия)
Ден 10 – Сутринта – лодка до Острова на Слънцето в езерото Титикака
                                     Обиколка на острова спане – Титикака
Ден 11 – До обяд – арх.обекти на острова, следобяд – прибиране до Копокабана Автобус – Копакабана – Тиуанако (разглеждане) –
Ден 12 – Разглеждане Ла Пас (пазар) и Лунната долина
                                                спане – Ла Пас
Ден 13 – Сутринта – самолет до Руренабак за 3-дневен трек в джунглата
                                 - джип-сафари, кану по река Якуна и наблюдение на птици,маймуни,
Ден 14 – До обяд – в блатата за анаконди и кобри,следобяд – къпане в реката с - крокодили, капибари и залези
                                                розовите речни делфини + нощен трек спане – джунглата
Ден 15 – Сутринта – рибилов на пирании и хапването им за обяд, следва прибиране
                  с лодката до Руренабак и вечерта самолет до Ла Пас
Ден 16 – Целодневна екскурзия до Палка каньон  Нощен автобус : Ла Пас – Сукре
Ден 17 – Разглеждане колониалната архитектура на Сукре
                  Вечерта – автобус : Сукре – Потоси
Ден 18 – Посещение на мините в Потоси и разглеждане  града Вечерта – автобус : Потоси – Уюни    спане – Уюни
Ден 19 - 3-дневна екскурзия в солената пустиня Уюни -- гробището на локомотиви,рибния
                 остров,соленото море, вулкани     спане – хотел от сол
Ден 20 - Посещение на 3 езера с фламинго,пустинята Дали,лагуна Колорада,гейзери, вулкани, скални феномени
Ден 21 – Термални източници,лагуна Бланка и лагуна Верде
                  Минаване границата с Чили и пристигане в Сан Педро
Ден 22 – Сутринта екскурзия до гейзерите Ел Татио, а следобяд до Лунната долина в пустинята Атакама

Ден 23 - Екскурзия до соленото езеро Чаха и някои арх. обекти
                    Нощен автобус : Сан Педро ди Атакама – Арика
Ден 24 – Арика – Разглеждане града,арх.музей Азапа и плаж на Тихия океан
Ден 25 – Целодневна екскурзия до нац.парк Лаука (езера,вулкани,викуни)
                                                      спане - Арика
Ден 26 – автобус : Арика – Такна – Арекипа (минаване на чилийско-перуанската граница)
Ден 27,28 – Първи вариант: Посещение на Колка каньон ( кондорите)
                                                                                  спане Кабанаконде
                       - Втори вариант: Изкачване вулкана Мисти (5822м)
Ден 29 - Разглеждане Арекипа – манастира Санта Каталина,Плаца дез Армас
                                       спане – Арекипа           Нощен автобус : Арекипа – Лима
Ден 30 – Разглеждане Лима – музея на златото, пазар Самолет Лима – Париж - София
 

  • Харесвам 4
  • Браво 3
Връзка към коментар

Хм, @ruwenzogy, сега разбирам защо живея с идеята, че в Боливия е по-интересно, а на практика нищо не знам и за двете страни. Разучавала съм твоята програма някога 🤗

Аз обаче днес разглеждах снимките от 2006 😉  Ти два пъти ли си бил в Мачу Пикчу? 

 

Връзка към коментар
преди 4 минути , Lindt каза:

Хм, @ruwenzogy, сега разбирам защо живея с идеята, че в Боливия е по-интересно, а на практика нищо не знам и за двете страни. Разучавала съм твоята програма някога 🤗

Аз обаче днес разглеждах снимките от 2006 😉  Ти два пъти ли си бил в Мачу Пикчу? 

 

Да,два пъти, но програмата от 2006 ми я няма

https://sierranevada.ec/en/peru-sta-cruz/

 

Ние тогава правихме горе-долу това, но без агенция

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
В момента, ruwenzogy каза:

Да,два пъти, но програмата от 2006 ми я няма

В паспорта ли беше? Днес много се зарадвах, че знам историята зад снимката. 

 

Ти не си имал основния ни проблем да се вместиш в две седмици, така че по-скоро не ми е нужна програма, а съвети за първо посещение в толкова високи планини и преходи. Но по-късно, когато се върнете от Колумбия, сега още гледам картинки. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Шоколадче , на всяка цена изкачете планината Мачу Пичу, най-екстремното ми изживяване изобщо , трудността и адреналина там при изкачването до върха трудно намират думи , с които може да се опише … Всички останали изкачвания ,които съм правил след това из света ми се струват като детски хайкове при пряко сравнение.

  • Шок 2
  • Замислям се 3
Връзка към коментар
преди 10 минути , stanislavpp каза:

Шоколадче , на всяка цена изкачете планината Мачу Пичу, най-екстремното ми изживяване изобщо , трудността и адреналина там при изкачването до върха трудно намират думи , с които може да се опише … Всички останали изкачвания ,които съм правил след това из света ми се струват като детски хайкове при пряко сравнение.

А въобще не ми разказа за Чили!

Връзка към коментар

Наистина не съм завършил разказа за Чили, не съм забравил, но се посъбраха доста пътувания в кратък период . Ще разкажа за Сейшели тези дни , след това ще завърша този за Чили при първа възможност, че и следващото пътуване е вече на хоризонта ( Коста Рика ). Което ми напомня , кога за бога 🙃шефовете ще върнат банера отстрани за предстоящите пътувания ? @cck , Ковид е тук за да остане завинаги, в случай че го чакате да изчезне ..

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, stanislavpp каза:

Мачу Пичу, най-екстремното ми изживяване изобщо

Успокоих се, че не само на мен ми е било трудно. Живеех с мисълта, че съм най-кашкаваленият изкачвач 😃

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Наклона на проклетите стълби е зверски , и до ден днешен не мога да преценя , кое беше по-трудно - изкачването или слизането.. Жена ми по едно време май искаше дори развод , заради изтезанието по изкачването.

  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, stanislavpp каза:

 кога за бога 🙃шефовете ще върнат банера отстрани за предстоящите пътувания ? @cck , Ковид е тук за да остане завинаги, в случай че го чакате да изчезне ..

Ми не е махнат нарочно ...

Това предстоящи събития от календара ли показваше? То за бъдещите месеци няма нищо въведено

Връзка към коментар

@Lindt, вероятно вече правиш разлика между двете шарени планини.

Vinicunca и Palccoyo

 

На едната се ходи няколко часа, на другата - не повече от час и то почти по равно (един вид разходка)

Нашата водачка твърдеше че Palccoyo е по-красивата, но е твърде възможно да е говорила така за да не се чувстваме прецакани, че сме избрали именно тази планина.

Мисля, че единствено @christuff е ходил и на двете.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, Цвете каза:

Успокоих се, че не само на мен ми е било трудно. Живеех с мисълта, че съм най-кашкаваленият изкачвач 😃

Е, хайде сега. Докато пиша във форума това място си е мое... или някои драки ( @master_of_germs, @Zaro, ... ) ще кажат:

" Ти пък къде се буташ - за изкачвачи става въпрос"

:biggrin:

  • Шок 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 23 часа, ven62 каза:

@Lindt, вероятно вече правиш разлика между двете шарени планини.

Vinicunca и Palccoyo

 

На едната се ходи няколко часа, на другата - не повече от час и то почти по равно (един вид разходка)

Нашата водачка твърдеше че Palccoyo е по-красивата, но е твърде възможно да е говорила така за да не се чувстваме прецакани, че сме избрали именно тази планина.

Мисля, че единствено @christuff е ходил и на двете.

Вен, благодаря много за това уточние! Видях го, знаех го, но въобще не се сетих, че препоръките за по-високооценен тур от @stanislavpp не са за планината, която аз искам. Възможно е наистина Palccoyo да е по-хубава шарена планина, но за мен Червената долина е най-неочакваната и съответно желана гледка: 

 

Red_valley_Peru_Cusco-1024x526.jpg.3fe3c336e096bfe311f7836b46d7369a.jpg

 

И Аусангате трек ни грабна сърцата, та ще четем и умуваме дали можем да се справим и дали може да съчетаем с шарена планина и червена долина. 

https://stingynomads.com/ausangate-trek-without-guide/

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 28.01.2022 г. в 0:04, stanislavpp каза:

върнат банера отстрани за предстоящите пътувания

Не е премахван банера и менюто отгоре си стои. Опитай да въведеш предстоящо събитие и предполагам ще се покаже.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Понеже не знам къде да сложа тази новина, добавям тук, че пътеката до планината Мачу Пикчу / Montana Machu Picchu е затворена за посетители до следващо нареждане. За всеобщо успокоение няма ковид на Уайна Пикчу и на HuchuyPicchu и там можете да се качите.  

 

Давам линк и обявление на испански, защото на английски не го намирам: 

 

https://www.machupicchu.gob.pe/

 

comunicado_mapi_12_01_2022.jpg.3b349e2cde9f54f36d0671370ac60130.jpg

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Много сложни програми с излишни пущинаци в тях виждам. Не разбирам какво толкова има да се гледа в Перу освен Мачу Пикчуту, Наска и онази шарената планина. Аз бих ги опукал за 2-3 дни.

  • Смея се 6
Връзка към коментар
преди 16 минути , Брани каза:

Много сложни програми с излишни пущинаци в тях виждам. Не разбирам какво толкова има да се гледа в Перу освен Мачу Пикчуту, Наска и онази шарената планина. Аз бих ги опукал за 2-3 дни.

Ако знаеш пък какви хубави документални филми за всичко това има, съвсем не виждам причина човек да се разкарва на мачу пикчу в царевичака за едното нищо... 😛 

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, Lindt каза:

Понеже не знам къде да сложа тази новина, добавям тук, че пътеката до планината Мачу Пикчу / Montana Machu Picchu е затворена за посетители до следващо нареждане. За всеобщо успокоение няма ковид на Уайна Пикчу и на HuchuyPicchu и там можете да се качите.  

 

Давам линк и обявление на испански, защото на английски не го намирам: 

 

https://www.machupicchu.gob.pe/

 

comunicado_mapi_12_01_2022.jpg.3b349e2cde9f54f36d0671370ac60130.jpg

 

На Мачу Пикчу има много места да се обходят, освен Монтаня Пикчу и Уайна Пикчу. Като цяло, ако се качва едно от двете, по-добре останете два дни. В противен случай, няма как да се отиде и до Sun Gate, която е входа откъм Пътеката на Инките, също и до Inca Bridge, която пък е в тотално противоположната страна. В момента явно остава само втората опция, но все пак имайте едно на ум. Не знам дали все още са разделени на два слота билетите - сутрешни и следобедни. Но ако сте само със сутрешни и сте се заврътели едни път, без билети за някоя от двете планини, не ви пускат да се върнете обратно.  Иначе и от Sun Gate гледките са зашеметяващи

 

 

 

45439913_10214115991075515_4668036706610446336_n.jpg

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, feel_the_rush каза:

Иначе и от Sun Gate гледките са зашеметяващи

Аз също мисля така и именно затова не си причинихме изкачване на една от двете планини. Гледките от Sun Gate са не по-малко величествени, но нито една снимка не може да пресъздаде дори и минимално усещаното за това място...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...
  • 5 месеца по-късно ...

Здравейте, каква е ситуацията с Ковид в Перу. Имат някакъв онлайн формуляр за попълване, но явно сайта им не работи и не мога да го попълня и изпратя. Възможно ли е на място при влизане в Перу да се попълни?

Връзка към коментар

@rumiana georgiew Аз ходих преди 2 месеца в Перу и попълних на нашето летище онлайн. Както винаги бях неподготвена и дори не ми беше минало през акъла за ковид формуляри. На място ми въведоха сайта и стана много бързо докато си чаках реда, формални въпроси бяха. Казаха, че ако имам затруднения можело за 5 или 10 евро да отида на някакво гише да ми го попълнят те. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте! Подготвяме пътуване до Перу, което всъщност вече е доста близо - летим на 17 март, и аз чак сега се сетих да се информирам относно ваксините. Всъщност преди време четох, че няма задължителни и с това приключих, но сега през последните дни се зачетох малко повече за препоръчителните ваксини и доста се психирах (а и обърках).

Доколкото разбрах от всичко прочетено, за моя маршрут Лима - Хуакачина - Наска - Арекипа - Куско - Мачу Пикчу ваксина срещу жълта треска не е необходима. На път за и от Мачу Пикчу ще минем през Агуас Калиентес, който е единственото място под въпрос дали е необходима ваксина, но не планираме да спим там. Не можах да разбера от всичко прочетено рисково ли е или не. 

А какво ще кажете за ваксините против Хепатит А и коремен тиф, които също виждам, че са препоръчителни. Дали е добре да ги направим при нашия маршрут? Друг е въпроса дали има и смисъл въобще, при положение, че летим след 18 дена, дали ще има време да се създаде имунитет. Малко късно съм се сетила, но... 

ще съм благодарна да чуя вашите мнения. 

(между другото съм единствената от групата ни, която се е загрижила по тая тема, всички други се вълнуват от доста по-приятни неща, направо им завиждам 🙂 )

Връзка към коментар
преди 19 минути , Narya каза:

...

(между другото съм единствената от групата ни, която се е загрижила по тая тема, всички други се вълнуват от доста по-приятни неща, направо им завиждам 🙂 )

Присъедини се към останалата част от групата.

 

 

Ако имаш време поразгледай темите за Перу във форума. Има доста неща, които можеш да си закърфичиш, а и предварително да се информираш.

Приятно изкарване в Перу!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.