Прескочи до съдържание

Хайде, малко да си поговорим за Перу


vesi

Препоръчани мнения

Относно транспорта до оазиса- с Круз дел сур- Лима- Паракас и после Паракас- Ика. От Ика, до Уакачина- с такси. За транспорта Ика- Назка- имало някакви авобусчта тип "маршрутки" и тръгвали от Ика, когато се напълнят. Друг вариант- отново с автобуси (на Круз, на 4-м, на Флорес...).

Въпросът ти за багажа е супер, ама отговор на него- нямам :) Ще го мислим на място, най- вероятно.

За Колка- хотела, в който ще отседнем е Чивай, предлага този вид логистика- Арекипа- Чивай- Колка- Пуно. Мисля, около 130$ излезе всичко, заедно с нощувката и едно "трекче" из околността (3 часа). Предполагам, на място ако се отиде ще е с по- ниска цена, но понеже не можем да рискуваме дали или, решихме да си го чекнем от тук, за спокойствието, дет се вика.

Триповете, които най- вероятно ще си резервираме оттук (или по- точно придвижването от т. А до т. Б), освен гореспоменатото е и Куско- Сакред Валей, с минаване през Писак и Марас. Отново се договаряме с хотела (гест хауса) в Олайтантамбо. Предполагаема цена около 30 $ на човек. Естествено ще може и такси да се наеме за тази сума, но в случая като че ли не ни се рискува. Доста дива е околността. Третото нагласено е джунглата, ама като гледам, не ви е в плановете, така че...

Мачу Пикчу не може да се посещава без екскурзовод, така че имаме един мейл на гид и мога да ти го дам, но бих искала първо да го пробваме и след това да давам референции :). Ако този вариант не сработи- там на място имало достатъчен избор, но е въпрос на късмет на кой ще попаднеш :) Разчитам, на това че ще сме извън сезон, и няма да има тарапана. Билетите- бях ти давала някъде сайтове за закупуването им. Струва ми се за посещения юни- юли, ще е необходимо да си ги букнете доста по- рано.

Имай впредвид, че цените в Перу растат с всяка изминала година, така че инфото, едва ли ще е актуално следващата година. 

А, да- явно туризмът е основно перо в икономиката им- навсякъде са сложили едни такси... - такса за посещение на района около Колка (25$), такса за Сакред Валей, такса за Куско (50$), такса за Мачу Пикчу (50$), такса за джунглата.... Абе изобщо такси, за това че си чужденец и дишаш и ходиш по тяхната земя... Може и да е резонно, всъщност...

Редактирано от vesi
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Дюк, ако прочетеш поста ми от предната страница ще видиш, че Арекипа не е добър вариант за климатизация, защото е само на 2400мнв. Около каньона може да сте доста зле и да не успеете да се порадвате на тура. Та помисли над това. 

Нашата екскурзия от Лима към Паракас беше следната:

1 ден сутринта рано тръгнахме и към обяд бяхме в Паракас. Следобед имахме тур в пустинята, на мен много ми хареса. Нощувка Паракас.

2 ден Сутринта тур до островите Балестас после с автобус до Хуакачина. Там правихме сендбординг и после с автобус до Наска. Нощувка.

3 ден Полет над линиите, връщане към Лима.

Относно баагажа ние оставихме нашия в хостела в Лима, защото имахме още 1 нощувка след като се върнахме. Иначе на всяка автогара по този маршрут имаше място за багаж. Оставяш го, гледаш, после продължаваш. Тази информация нямаше кой да ми я даде, когато аз организирах нещата и затова там на място ги проверявах. Та багажа не е проблем.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

На място за височинна болест си купете Сорочи, мисля така се казваше. Почнете да го пиете още преди да сте стъпили на голяма надморска височина. Пие се 2, 3 дена, после няма нужда. Мисля, че основния състав е като на аспирина. Пийте също и чай от кока. Навсякъде се предлага безплатно. Аз първият ден реших да пробвам без хапчета и бях много зле.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Тук има обяснени от хора с личен опит ефектите, и различните средства за преодоляване на височинна болест. Предполагам английския няма да затрудни никой, който е решил, и се е хванал да ходи към Перу и Боливия.

http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g317033-i9974-k2051311-Altitude_Sickness-Uyuni_Potosi_Department.html

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Дюк, ако прочетеш поста ми от предната страница ще видиш, че Арекипа не е добър вариант за климатизация, защото е само на 2400мнв. Около каньона може да сте доста зле и да не успеете да се порадвате на тура. Та помисли над това. 

 

Мисля го и затова реших да се изкачваме постепенно. От морското равнище се качваме на 2380 м. в Арекипа. После на 3600 м. в Чивай. Оттам слизаме отново на 2380 м. в Арекипа и след това отново качване, този път на 3400 м. в Пуно. Струва ми се сравнително равномерно. Другият вариант е да направим кръгчето на обратно и да тръгнем от Куско. В такъв случай обаче от 0 м. в Лима се качваме директно на 3400 м. в Куско, което не ми се струва много разумно...

Връзка към коментар

Не знам откога Мачу Пикчу е станало задължително с водач.  Миналата година нямаше такова нещо

За там по-важно е по интернет да се купят достатъчно рано билетите за влака , понеже евтините билети бързо свършват.

А самия билет за вход да се купи от Куско, понеже достъпа да Уайна Пикчу е ограничен до 400 човека на ден и също свършват.

Препоръчително е да се спи в Агуяс Калиентес и на сутринта с първия автобус да сте горе, докато още няма жега и много хора,

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Мисля го и затова реших да се изкачваме постепенно. От морското равнище се качваме на 2380 м. в Арекипа. После на 3600 м. в Чивай. Оттам слизаме отново на 2380 м. в Арекипа и след това отново качване, този път на 3400 м. в Пуно. Струва ми се сравнително равномерно. Другият вариант е да направим кръгчето на обратно и да тръгнем от Куско. В такъв случай обаче от 0 м. в Лима се качваме директно на 3400 м. в Куско, което не ми се струва много разумно...

Проблемите започват над 3000м, затова Арекипа няма да ти свърши работа. В Чивей или ще оцелеете или ще сте на легло, докато другите си правят програмата.  :)

Точно това лекарство имах предвид, даже си върнах малко в София и още си го имам.  :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Доколкото четох, Арекипа е ок като надморска височина, Чивай (Колка)- не е (аз послушах Теди, да обърнем Арекипа и Куско), но все пак ако решите първо да е Куско, доста хора от летището отиват директно на Мачу Пикчу, след това Сакред Валей, и накрая- града. Така че- и това е решение.

Връзка към коментар

Според мене престой на високо, дори да не е чак над 3000м ще помогне за аклиматизацията, така съм чел.

На първа страница вече разказах за една американска двойка, която идваше от Арекипа. Момичето устиска, а момчето как беше по-добре не питайте, нищо не видя от каньона. Та всеки си преценява, аз само давам информация. Всъщност забравих да кажа, че по пътя за Чивей се минава през 4900мнв, което ако идваш от ниското си е сериозна височина.

Обиколката на Дюк си е ок, просто бих я завъртяла наобратно, това е. Да се започне с Куско и да се завърши с Арекипа, Наска, Паракас, Лима.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Бих искала да питам ходилите:- как организирахте сити туровете си? Имам в предвид- необходим ли е гид, особено в Лима. Всъщност, интересуват ме неща като сигурност, ще получа ли достатъчно информация от гида, възможност за придвижване, цени... Всичко :)

И още- как различавхте легалните таксита от нелегалните такива?

Редактирано от vesi
Връзка към коментар

Не ти трябват никакви гидове. Аз 2 пъти отсядам в любимия ми хотел Еспаня в историческия център, откъдето всичко е на пешеходно разстояние. Пълно е с туристическа полиция наоколо. Ако искаш нещо да питаш, нямаш проблеми. Ако внимаваш си е безопасно Ако искаш да отскочиш до съвременния квартал Мирафлорес на морето си взимаш такси и така. Градът е приятен за разглеждане. Един ден е достатъчен.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Нашият хостел беше на 200м от Плаца де Армас. Безплатният музей с керамика и злато също е наблизо. До Мирафлорес ходихме с такси. Посетихме и 2 пазара, единия в Мирафлорес, а другия беше в някакъв по-евтин квартал. За мен пазарите в Перу са си нещо като забележителност, затова ги отбелязвам.  :) Такситата не са скъпи, проблема е, че шофьорите не знаят английски. Нямам представа кои са легални и кои - не, просто хващахме някой и това е.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Мнго ви благодаря:) Май ще се възползваме от хотела на Оги- имат много добри цени, а и предлагат трансфер от летището:) 

Теди, подай, моля инфо за пазарите

Ех, колко полезно- съветите ви са невероятни

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Оги, не е за вярване, но и ние спахме там. Бях забравила името, но снимката ми припомни. С теб май имаме подобен начин да пътуваме.  :) Само да вметна, че това си е хостел, предлага добри условия, но не е някакъв лукс. Като локация обаче е върха и наоколо беше пълно с полиция.

Веси, едния пазар е в Мирафлорес, а другия ни го показаха като място в хостела и отидохме с такси. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Питане :)- някой ходил ли е до Centro Ceramonial Cachuachi? Гледам, че е на 30- тина км от Наска, а може и да имаме време да поразгледаме наоколо след (евентуалния) полет над линиите. 

Та питането е- можем ли да наемем такси от Наска и евентуално колко ще излезе ходенето до там... А и има ли смисъл... или да се отдадем на следобедно- вечерна дрямка нерде из Наска?

 

пп: Тъй като, план програмата претърпява (все още) разни корекции:) и свободното време, планирано за сандбординг и бъгита в Уакачина, се премести за следващият ден сутринта, поради разглеждането и на резервата Паракас, посещението на Наска линиите се отложи за следобед- ще има ли проблем, относно полетите? 

Редактирано от vesi
Връзка към коментар

Ама, Оги, какви са тея пейзажи :)? Аз си представях някаква пирамида, че ще покажеш... Тези снимки да не са от  Chauchilla ?

Теди, няма как да го направим сутринта полета. Благодарение на добрите ти отзиви за Резервата, деня в Паракас ще е абсолютно зает, а следобед (привечер) ни чака трансфер до Уакачина (между другото- освен с автобуси, имали и някакви минибусчета до Ика, та откъде да ги вземем?). На сутринта остана бъгито и трансфер до Нака (около 2 часа по данни), полет и евентуално Cachuachi или Chauchilla ?... до вечерта, когато ще поемаме към Арекипа с нощните автобуси.

Редактирано от vesi
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте и от мен в тая тема!

С жена ми ще ходим в Перу за една седмица в началото на май, така намерих и форума.

Подкрепям тезата и страховете на Дюк за самолетните билети, отдавна следя цените им за тази дестинация и използвах една промоция на ЕърФранс.

Личното ми мнение, базирано и на опита е, че няма да правя повече компромиси със цените на билетите, а ще избирам удобни полети.

Висял съм по летища и съм спал в отврат хотели (не че съм претенция), за да спестя някой друг долар и смятам, че приключих с тоя период.

Пак казвам това е мое мнение, не искам да обиждам някого.

Просто ако мога да спася някой новоизлюпен пътешественик от досадното висене в неудобни пози и/или свенливо убийствения поглед на жена му, след подушване на миризмата в хотелската стая, това ми стига. И една бира.

Цената на самолетния билет, който аз купих, е 840 евро. И на жена ми толкова и взеха... :) .

Програмата ни ще обявя по-късно.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.