Прескочи до съдържание

Хайде, малко да си поговорим за Перу


vesi

Препоръчани мнения

Цената на самолетния билет, който аз купих, е 840 евро. И на жена ми толкова и взеха... :) .

 

Тази цена на французите от София до Лима ли е, за кои дати и къде ще прекачвате?

Връзка към мнение

София-Амстердам, Амстердам-Лима, а наобратно - обратната поредица ;) .

Полета от Амстердам до Лима е директен, 12.45 ч. е продължителността му.

Престоите в Амстердам са 3 часа на отиване и 50 мин. на връщане.

Пътуването е в началото на май. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ей точно това ще търся и аз, но през юни, 2015 г. Дори бих предпочел престой от няколко дни в Амстердам на отиване или връщане...

 

ПП: Нали каза, че пътувате с французите? Нещо не виждам "френска връзка" в полетното разписание?

Редактирано от Duke
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С жена ми ще ходим в Перу за една седмица в началото на май, така намерих и форума.

.................................................................................................

Цената на самолетния билет, който аз купих, е 840 евро.

............................................................................

Програмата ни ще обявя по-късно.

Здравей и от мен. Проявявам интерс към Перу, но все отлагам дестинацията, тъй като повече от две седмици време заедно с пътуването не мога да отделя. Дори и това е много време, но все пак е нещо. До сега всички споделят програма за значително по-дълъг период от време. В тази връзка се интересувам от програмата ти, която си изготвил за седмица престой там. 

До сега не съм следила цените на билетите до Перу и нямам представа 840 евро дали е добра или висока цена, та ти имаш ли поглед върху това?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

София-Амстердам, Амстердам-Лима, а наобратно - обратната поредица ;) .

Полета от Амстердам до Лима е директен, 12.45 ч. е продължителността му.

Престоите в Амстердам са 3 часа на отиване и 50 мин. на връщане.

Пътуването е в началото на май. 

Да знаеш, че тия 50 мин. ти гарантират 99% сигурност, че България Еър ще ти загубят багажа. Добре, че е на връщане.

 

Здравей и от мен. Проявявам интерс към Перу, но все отлагам дестинацията, тъй като повече от две седмици време заедно с пътуването не мога да отделя. Дори и това е много време, но все пак е нещо. До сега всички споделят програма за значително по-дълъг период от време. В тази връзка се интересувам от програмата ти, която си изготвил за седмица престой там. 

До сега не съм следила цените на билетите до Перу и нямам представа 840 евро дали е добра или висока цена, та ти имаш ли поглед върху това?

Има няколко южноамерикански теми, там има няколко примерни програми за 10 дена през 2 до 3 седмици.

Аз например бях там 10 дена.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Отговарям по ред на номерата:

1. Аir France и KLM са вече Flying Blue, т.е обединени интереси. Като Star Alliance. Менкат си пътници и полети, а ти трупаш точки, които след определен брой натрупване, можеш да преобърнеш в един безплатен полет. Гледайте внимателно, всяка една компания си има някаква програма. Така че - първо се регистрирате, след това купувате билет.

По този начин пътувах скоро до Испания - имаше промоция на Тюркиш, за притежатели на карти - двама пътуват на цената на един, по случай Св. Валентин. Втора поредна година го правят. Така че да знаете и за догодина. Един приятел пък пътува до Занзибар - за 400 евро 2 билета.... Нагло, а?

 

2. Програмата ни - леееко я пообърках, ама ще се правя на железен и това е :) .

 

Ден 1. Започвам с кацане в Лима. Бърза нощувка.

       2. Сутрешен полет до Куско. Ден за аклиматизация, мързел, дуомокс, кока (чай) и релакс. Нощувка.

       3. Тур в Куско и околия. Дуомокс, кока и бира.

       4. Ранно тръгване за Ollantaytambo, разглеждане на забележителности там - около 3 часа и продължаване към Aguas Calientes. Това е най-близката отправна точка за МП и УП.  Дуомокс, кока и бира. Нощувка

       5. Мачу Пикчу и Уайна Пикчу. Следобед - влака за Куско.  Дуомокс, кока и бира. Нощувка.

       6. Куско - Пуно с Инка Експрес. Пътува се около 10 часа, с 4 спирки по забележителности и шамари да се освестиш от завоите и денивелациите. Качва се пътя докъм 4000 и кусур метра.. Ама било много живописно ;) . Дуомокс, кока и бира. Нощувка в Пуно.

      7. Титикака - островите Урос и Текиля. Дуомокс, кока и бира. Може и Текила, ако острова е такъв. Вечерта в 21:00 ч. полет от Пуно ди Лима. Нощувка в Мирафлорес.

     8. Лима сити тур - имаме цял ден за разглеждане, казаха ми, че не било нещо особено. Ще пия квото си искам, нали съм на морското равнище вече...Вечерта късно е полета за мечтата на целия свят - Европата.

 

Знам, че ще попропусна нЕкои забележителности, но те ще останат в графата "за да се върна някой ден пак там". 

Казвам пообърках, защото Куско е на 3500 н.в., а Оllantaytambo на 2500, май беше по-добре да започна оттам, а след това Куско. Но...ще се правим на жеУезни.

 

3. Боли ме .....багажа какво ще ми загубят. Нали се връщам. Иначе съм имал и други пъти такива кратки паузи, оправяли сме се. Даже веднъж франсетата ме качиха на директен полет за София, че техния полет ;)  за Чехия закъсняваше, а през там ми беше връзката

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Време е и аз да задам някой друг въпрос към знаещите:

 

1. Престъпност - в сайта на нашето МВР пише - висока. Впечатления?

 

2. Мними агенции - някой опарил се? Аз контактувам с едни момчета, намерих ги в трипадвайзора, в сайта им има и сниман лиценза на фирмата им, от 2010 г. Взели са ми билет уж за МП с УП, показаха ми го на скайпа. Не знам мога ли да го проверя някъде по министерствата им (от тях е издаден), както и мога ли да проверя фирмата им с валиден лиценз ли е?

 

3. Чейнч - има ли ги там и нашите Убавци с объркващите надписи? Може ли да се разплащаме по магазини и ресторанти в долари? 

 

4. Дуомокс или Сорочи? Досега за второто не бях чувал, научих го от Теди и ruwenzogy (много трудно го написах бре :) ). За Дуомокса прочетох в Трипадвайзора. Или да ги пия и двете B) , а?

 

 

Засега толкова.

 

И искам да благодаря на гореспоменатите за безценната информация за всичко,  тичам да си купя книжките и дано имам време да ги прочета.

Връзка към мнение

3. Боли ме .....багажа какво ще ми загубят. Нали се връщам. Иначе съм имал и други пъти такива кратки паузи, оправяли сме се. Даже веднъж франсетата ме качиха на директен полет за София, че техния полет ;)  за Чехия закъсняваше, а през там ми беше връзката

Франсетата с холандците са железни в това отношение. Независимо през кои други летища ще те прекачат на техни самолети, но ще те доставят до посоченото в билета крайно летище. Колкото пъти съм ги ползвал, не съм имал проблем с начална и крайна дестинация. Че даже и часовете спазват с минимална разлика при повече или по-далечни прекачвания, ако са се наложили извън първоначалните.

И  при членовете на Star Alliance е пак горе-долу така, но те (поне при европейските партньори) гледат да не влизат в преразход за сметка на по-голямо забавяне от крайния час. Но пак е в рамките на поносимото.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Както си ги хвалим и "опа-а", взеха, че ми смениха полета за връщане...с 2 дена по-късно. Сега преговарям, че иначе как ще ги уплътнявам още 2 дена в Лима, не знам...Всичко вече ми е уточнено и букнато за Перу

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

че иначе как ще ги уплътнявам още 2 дена в Лима, не знам...Всичко вече ми е уточнено и букнато за Перу

:) Дай ми на мен дни да "уплътнявам" :)

За Лима точно не бих имал никакъв проблем и 3 дена да уплътня - сядам в някой бар/кафене/кръчма, и почвам да редувам бира с чай от кока, подплатени с бургери. Това за бургерите може на някой да му се стори странно, но имам приятел, който е бил по трекове из Перу два пъти по 25 дена, и накрая не знам от височинните адаптации ли, от вървенето ли (което не е малко), го нападнал такъв зверски глад, че 3 дена почти нонстоп само стоял и ядял големи "халф паунд" бургери. Другите от групата му обикаляли разни местни забележителности, а той седял и ядял. Вероятно зависи от човека, и при всеки реакцията е различна, но аз го имам предвид за всеки случай, като дойде време и аз да се запътя натам.

Пък и 2-3 дена само мързеливо пиене на бира да е, и наблюдаване на местния живот,  пак не бих имал нищо против. :)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И аз мига да ги уплътня с един бърз полет до Чили или Еквадор, проблема ми е, според новото разписание, че деня на връщане предхожда деня, в който сме канени на сватба, отстояща на 150 км от местоживеенето ми...Дет се вика - от самолета на хорото...след 20 часа полети :biggrin:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Време е и аз да задам някой друг въпрос към знаещите:

 

1. Престъпност - в сайта на нашето МВР пише - висока. Впечатления?

Аз предполагам, че за цяла Южна Америка така пише. Със сигурност не е толкова висока колкото в Бразилия. Пази се от кражби, дори и в междуградските автобуси, откраднаха ми фотоапарата докато съм спял в рейса.

 

3. Чейнч - има ли ги там и нашите Убавци с объркващите надписи? Може ли да се разплащаме по магазини и ресторанти в долари? 

Доларите се приемат свободно там, даже банкоматите дават долари (имаш избор каква валута). 

Курса може да е малко закръглен де.

 

4. Дуомокс или Сорочи? Досега за второто не бях чувал, научих го от Теди и ruwenzogy (много трудно го написах бре :) ). За Дуомокса прочетох в Трипадвайзора. Или да ги пия и двете B) , а?

Нямам идея, аз нищо не пих, освен чай от кока. Листата от кока за дъвчене не ми харесаха, в чая поне слагат захар.

 

Тия два дена в повече, ако не ти се стои в Лима, винаги можеш да намериш къде да отидеш някъде наблизо, примерно Паракас, Уакачина, Наска...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за съветите, мийнуайъл пооправихме проблема с франсетата. Оказа се, че България Еър е променила полета на връщане с 5 минути по-рано и сме влезли под критичния праг за прехвърляне 50 мин.), които има Еър Франс като правило. И затова са ни сменили датата. Но аз им казах, че ще успеем, стига и те да са точни и така ми върнаха старите резервации. Искат май да се презастраховат, че няма те да са ми виновни, ако изпусна връзката. Но дори и така да е, това е по-добрия вариант.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз си продължавам, нищо че вие не ми пишете :lol: .

Оправихме самолетните билети, вече (или поне засега) всичко се върна постарому. 

Обаче...

5 дена не мога да намеря другарчето с Куско-фирмата, която намерих в Трипадвайзора със солени препоръки и висок рейтинг.

Преведох му по 200 долара на калпак, за да купи билети за трена и МП с УП (Пикчутата), той тия последните ми ги купи и трябваше и влаковите да вземе на другия ден и.....така 5 дена мълчанието на агнетата.

Чак днес ми отговори на воплите и ми писа, че не може да ги купи сега от PeruRail, понеже те не продавали по касите на гарата за повече от месец напред (ние пътуваме в началото на май).

Рекнах му, че през сайта им мога да ги купя, а той ми вика "купи ги тогава, аз не мога...." А ся де, за какво преведохме парите?

Не ще да ги плаща с карта ли, мота ли ме или направо си ме лъже - не знам. Знам обаче, че там има доста фирми-фантоми, ама тоя е с як рейтинг казах къде, да не ги рекламирам пак....

 

Реших утре да си ги купя билетите, да не остана валат. Поне ще имам комплекта билети+МП+УП.

 

Та възникват 3 въпроса -

 

1. На МП май можеше да се влиза само с гид. Ако моя не дойде, мога ли да си взема оттам, на място?

 

2. Купувайки билетите онлайн, трябва ли и там да се редя на опашка за получаването им?

 

3. Чувал ли е някой за това, че "не може да се купуват билети за повече от един месец напред"?

Редактирано от Sun4o
Връзка към мнение

За месец напред не съм чувал.

Ако си ги купил онлайн, както направих аз - отиваш и си ги взимаш - абсолютно никакви опашки.

Аз пръв път чувам, че на МП се влиза само с гид. Ако е от последната година въведено - може, но не ми се вярва.

Връзка към мнение

За месец напред не съм чувал.Ако си ги купил онлайн, както направих аз - отиваш и си ги взимаш - абсолютно никакви опашки.Аз пръв път чувам, че на МП се влиза само с гид. Ако е от последната година въведено - може, но не ми се вярва.

Така четох някъде за МП.

А относно влаковите билети, те ми ги пратиха в PDF файл, който аз разпечатах. Откъде имаш предвид да го взимам?

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте :) Днес се завърнахме от Перу и честно казано съм възхитена :) Тръгнахме с леки предубеждения, но определено страната си заслужава.

Относно престъпността- нямахме никакви проблеми. Има полиция навсякъде, особено по туристическите места. Вярно, когато тръгвахме към пазара в Арекипа, доста ни поуплашиха- имало случаи на дърпани чанти, от побоища, но факт е че въпросния е извън популярните места за посещения.

Относно обмяната на валута- определено, пазарувайки с долари, курса не е от добрите, но навсякъде има cambio, а по улиците на Лима (специално в центъра) има едни чичковци с жълти жилетки и баджове, при които няма проблем да сменяш. Ако се съмняваш- всички имаха печати, които слагат на всяка банкнота, като доказателство, че не са фалшиви.

Височинна болест- явно е въпрос на организъм. Бяхме 4 човека- на всеки му се отрази по различен начин. Аз проблеми нямах, дори рядко се задъхвах (ден предварително започнах със Сорочи пилс, 3 пъти дневно, общо 3-4 дни). Мъж ми, например, беше по същата схема, но определено беше супер уморен, задъхваше се, абе повечко почиваше... В общи линии- Сорочи (пожелателно), Чайчето (действа диуретично), по- малко алкохол, по- малко цигари, доста вода :)

Относно тур агенции- не ти трябват. Билети за Мачу Пикчу и Уайна- през нета http://www.machupicchu.gob.pe/. Билети за влакове- пак така http://www.perurail.comhttp://incarail.com

Относно гида за Мачу Пикчу- все още не е задължителен, но определено няма да е за дълго.

Ако има други въпроси, давай :)

Редактирано от vesi
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Веси, докато всичко ти е още в главата дай повече инфо за постигнатото като програма, хотели и т.н. Какво ти е направило най-голамо впечатление и кое е било туристически капан и т.н. Абе всичко, което мислиш, че ще е от полза за начинаещите по тази дестинация. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Веси, добре дошла в България :) !

Много ти благодаря за отговора, надявам се да разръчкаме малко темата тук.

 

За входа с гид имах предвид УП, май за там се искаше. На МП може и самостоятелно.

 

А относно турфирмите - взимам я, защото четох, че иначе се висяло за всичко по опашки. Пък и е хубаво да ти обяснява някой там. 

Има места, които е хубаво да разгледаш сам, има такива, дето гида е необходим. Прецених, че Перу е от вторите.

Билети за влака си купих и ги принтирах дори. Надявам се, че няма нужда да чакам на опашка за презаверка някаква. Така ли е?

Иначе на нас пак ни отказаха директния полет на връщане, но поне ще можем да избираме до последно от:

 

1. Полет през Панама с 2 часа престой и 4 часа престой в Амстердам.

 

2. Полет през Париж, с поета нощувка.

 

3. Директен полет до Амстердам (с непоета нощувка) и полет до България на другия ден. С удобни часове. 

Редактирано от Sun4o
Връзка към мнение

За Уайна Пикчу не би трябвало да се иска гид, по-скоро има ограничение за бройката. Малко е безсмислено с гид, то е една пътека нагоре, няма какво да объркаш, нито има кой знае какво да ти разказва

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

:)

Програмата: 

1 ден- пристигане в Лима, разходки. Задължително: разглеждане на фонтаните- Circuito magico del agua. Наистина шоуто вечер е уникално (вход 4 сол)

2 ден- 3,45 часа (сутринта!!!)- автобус до Паракас, разходка из островите Балестас, следобед- Паракас резерват. Уникални. Вечерта- пътуване към Ика, Настаняване в Huacachina (оазис, намиращ се в близост).

Думи, като "уникално", "страхотно", "невероятно"..., повече няма да използвам (разбирайте: слагат се в края на всяко изречение :)

3 ден- сутринта бъгита из пустинята и сандбординг. Препоръчвам да се направят до 10 часа, поради високите температури, както и да бъде private (цена- 45 сол). Е, няма такова изживяване...  Някои от компанията заминаха веднага след това за Наска, за да могат да се повозят на самолетчета (желателно е да е по- рано, в противен случай може да се появят ветрове и да се осуети пътуването). Ние се размотавахме из оазиса. Следобед се срещнахме в Наска, където на автобусната спирка наехме най- уникалния гид, който срещнахме в Перу (който има желание- мога да дам контакти), цена- общо 140 сол. С колата му обиколихме аквадуктите Cantayo, Puquios и Centro Ceramonial Cachuachi. На връщане към Наска, разбрахме, че екстремно могат да се карат не само бъгита... Заведе ни в любимата си кръчма, в която пробвахме Pisco Sour (много тачено питие, което си е ... гроздова ракия с лайм :), якоооооо. Нощен преход до Арекипа.

4 ден- Арекипа

5 ден- сутринта тръгване към Колка каньон, с крайна точка- Yanque (има такса за посещение на този район- 70 сол). Поразходихме се из Колките, Uyo Uyo (3525m), старите жилища на местното население. Вечерта се насладихме на типичен карнавал по улиците на селото. Беше много пъстро и цветно, а благодарение на това изживяване се сдобихме и с една мелодийка, която си припявахме из цяло Перу.

6 ден- сутринта- посещение на кондорите :), пътуване към Пуно с тази автобусна компания http://www.4m-express.com Вечерта пристигнахме в града на брега на Титикака. Попаднахме на поредното празненство :)

7 ден- Uros floating islands (с тур фирма- 35 сол, самостоятелно около 15-20 сол, но незнам дали се спира на островите). Пропуснахме Текиле. Решихме да се пошляеме из града, вместо да посещаваме поредното комерс място.

8 ден- сутринта взехме автобус на тази компания http://www.wonderperuexpedition.com/. В цената са включени няколко посещения на древни пирамиди и храмове, обяд. Вечерта пристигнахме в Куско.

9 ден- шляене из града. Задължително разходка из квартала San Blas. Посещение на Saqsaywaman. Такса за билетите http://www.boletoturisticocusco.net

10 ден- сутринта ни взеха от града и се насочихме към Свещенната долина. Спряхме в Писак- разходката ни отне поне 2 часа. Разгледахме (и напазарувахме) пазара в самото градче. Отбивка до Salinas de Maras, Moray, пристигане в Ollantaytambo (страхотно малко градче, където новите постройки са надградени над старите инкски)

11 ден- Разходка из храмовете и колките в Ollantaytambo. Следобед- влак към Aguas Calientes, подстъп към заветното Мачу Пикчу. Това, сигурно е най- скъпият влак в Света, като става въпрос за дизеларка... вярно с някакви комфортни седалки, ама 120 $ за 1-1,30 часа ... До преди няколко години е струвал 30 сола, но перуанците "умеят" да използват всичко, свързано с туризъм. Във връзка с това- предвижда се качването до Мачу Пикчу да става само с гид. Колко ще се вдигнат цените тогава, сещайте се.

12 ден- Качихме се още към 6.30-7 с автобус до Мачу Пикчу (съвет- ако искате толкова ранно качване, вземете си билети за автобуса предишната вечер. Цената им е главоломна- 19 $, двупосочно!!! за 20-30 мин). Все пак решихме да си наемем екскурзовод , цена 120 сол (общо за групата), продължитъелност около 3 часа. Качване до Уайна Пикчу. Честно казано, мисля не бих повторила. Не заради безумното изкачване, а заради това, че не е кой знае каква гледка... Всъщност- въпрос на предпочитания. Следобед връщане в страхотното Олайтантамбо (ох, много ми хареса :) Taxi colectivo до Куско (цена 10 сол).

13 ден- сутринта обикаляне на пазара им :) Полет до Пуерто Малдонадо. Взеха ни от летището и айде у Жунглата :) Съвет: не е за гнусливи и свикнали на "нормални условия" хора. За 3 нощувки нещата са ок, ние бяхме 4 и честно казано, в сравнение с предходната ни програма, там чак ни дойде в повече почивката... (още повече при тези условия- топла вода- тц, ток- от 18-22 часа, комари, тип "апем много, навсякъде, въпреки, че се опитвате да ни уморите". Съвет 2- може би "сухият период" (и по- специално- юли- септември) е по- благодатен, ако очаквате да видите мноооого животни, а и да не ви вали... въпреки 42-та градуса. Задължително: каякинг по реката... с всички рискове от възможни срещи с каймани. Още нещо "задълже"- езерото Сандовал... въпреки минаването на 5 км по "пътека" с кал до колене (поне)

Ден последен- връщане в Лима, разглеждане на Мирафлорес. Ами, хубав е този квартал, но нещо "излъчването" ми убегна.

 

Та, така- това беше програмата. Натоварена, много "натопорчена", доста неща видяхме, но и много пропуснахме... за да има за следващият път :)

Редактирано от vesi
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Малко инфо, относно такситата. Навсякъде преди да се качите се договаряте за цена. Базов испански е задължителен (добре де- препоръчителен). Цените са валидни 2014, казвам го предвид бързо качващите се такива навсякъде в Перу.

Такси Лима:

- летище- център (с пазарене)- 55 сол. Обратният курс накрая ни излезе 30 сол.

- център- фонтани- 8-10 сол

- център- Мирафлорес 15-20 сол

Такси Ика- Уакачина- 5-8 сол (ако пътувате с круз дел сур, в обратната посока може да ви е безплатно, ако си вземете билети от препоръчана от тях агенция)

Такси Куско

- автогара- център- 8 сол

- център- летище- 10 сол

Такси Пуно- автогара- център- "спазарихме се" за 5 сол, ама ни излезе през носа:), защото пича ни заряза някъде и каза "аз съм дотук, защото натам е затворено". Мисля, имаше и други варианти за стигане до хотела, ама...

Таксита в Пуерто Малдонадо (например до пазара)- до 5 сол. В обратната посока си взехме 2 туктука за по 2 сола:) Най- странното е, че има таксита- мотори, които всъщност се използват от местните:)

 

Още един съвет:) Използвайте крем против изгаряне и разни репеленти (за джунглата)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Какво видяхте в джунглата? Тези места, където се събират папагали на големи ята да ядат от глината имаше ли? В Тамбопата ли бяхте или Ману?

Връзка към мнение

:)

Програмата: 

1 ден- пристигане в Лима, разходки. Задължително: разглеждане на фонтаните- Circuito magico del agua. Наистина шоуто вечер е уникално (вход 4 сол)

2 ден- 3,45 часа (сутринта!!!)- автобус до Паракас, разходка из островите Балестас, следобед- Паракас резерват. Уникални. Вечерта- пътуване към Ика, Настаняване в Huacachina[/size] (оазис, намиращ се в близост).

Думи, като "уникално", "страхотно", "невероятно"..., повече няма да използвам (разбирайте: слагат се в края на всяко изречение :)

3 ден- сутринта бъгита из пустинята и сандбординг. Препоръчвам да се направят до 10 часа, поради високите температури, както и да бъде private (цена- 45 сол). Е, няма такова изживяване...  Някои от компанията заминаха веднага след това за Наска, за да могат да се повозят на самолетчета (желателно е да е по- рано, в противен случай може да се появят ветрове и да се осуети пътуването). Ние се размотавахме из оазиса. Следобед се срещнахме в Наска, където на автобусната спирка наехме най- уникалния гид, който срещнахме в Перу (който има желание- мога да дам контакти), цена- общо 140 сол. С колата му обиколихме аквадуктите Cantayo, Puquios и Centro Ceramonial Cachuachi. На връщане към Наска, разбрахме, че екстремно могат да се карат не само бъгита... Заведе ни в любимата си кръчма, в която пробвахме Pisco Sour (много тачено питие, което си е ... гроздова ракия с лайм :), якоооооо. Нощен преход до Арекипа.

4 ден- Арекипа

5 ден- сутринта тръгване към Колка каньон, с крайна точка- Yanque (има такса за посещение на този район- 70 сол)[/size]. Поразходихме се из Колките, Uyo Uyo (3525m), старите жилища на местното население. Вечерта се насладихме на типичен карнавал по улиците на селото. Беше много пъстро и цветно, а благодарение на това изживяване се сдобихме и с една мелодийка, която си припявахме из цяло Перу.

6 ден- сутринта- посещение на кондорите :), пътуване към Пуно с тази автобусна компания http://www.4m-express.com Вечерта пристигнахме в града на брега на Титикака. Попаднахме на поредното празненство :)

7 ден- Uros floating islands[/size] (с тур фирма- 35 сол, самостоятелно около 15-20 сол, но незнам дали се спира на островите). Пропуснахме Текиле. Решихме да се пошляеме из града, вместо да посещаваме поредното комерс място.

8 ден- сутринта взехме автобус на тази компания http://www.wonderperuexpedition.com/. В цената са включени няколко посещения на древни пирамиди и храмове, обяд. Вечерта пристигнахме в Куско.

9 ден- шляене из града. Задължително разходка из квартала San Blas. Посещение на Saqsaywaman. Такса за билетите http://www.boletoturisticocusco.net

10 ден- сутринта ни взеха от града и се насочихме към Свещенната долина. Спряхме в Писак- разходката ни отне поне 2 часа. Разгледахме (и напазарувахме) пазара в самото градче. Отбивка до Salinas de Maras, [/size]Moray, пристигане в [/size]Ollantaytambo (страхотно малко градче, където новите постройки са надградени над старите инкски)[/size]

11 ден- Разходка из храмовете и колките в [/size]Ollantaytambo. Следобед- влак към A[/size]guas Calientes, подстъп към заветното Мачу Пикчу. Това, сигурно е най- скъпият влак в Света, като става въпрос за дизеларка... вярно с някакви комфортни седалки, ама 120 $ за 1-1,30 часа ... До преди няколко години е струвал 30 сола, но перуанците "умеят" да използват всичко, свързано с туризъм. Във връзка с това- предвижда се качването до Мачу Пикчу да става само с гид. Колко ще се вдигнат цените тогава, сещайте се.

12 ден- Качихме се още към 6.30-7 с автобус до Мачу Пикчу (съвет- ако искате толкова ранно качване, вземете си билети за автобуса предишната вечер. Цената им е главоломна- 19 $, двупосочно!!! за 20-30 мин). Все пак решихме да си наемем екскурзовод , цена 120 сол (общо за групата), продължитъелност около 3 часа. Качване до Уайна Пикчу. Честно казано, мисля не бих повторила. Не заради безумното изкачване, а заради това, че не е кой знае каква гледка... Всъщност- въпрос на предпочитания. Следобед връщане в страхотното Олайтантамбо (ох, много ми хареса :) Taxi colectivo до Куско (цена 10 сол).

13 ден- сутринта обикаляне на пазара им :) Полет до Пуерто Малдонадо. Взеха ни от летището и айде у Жунглата :) Съвет: не е за гнусливи и свикнали на "нормални условия" хора. За 3 нощувки нещата са ок, ние бяхме 4 и честно казано, в сравнение с предходната ни програма, там чак ни дойде в повече почивката... (още повече при тези условия- топла вода- тц, ток- от 18-22 часа, комари, тип "апем много, навсякъде, въпреки, че се опитвате да ни уморите". Съвет 2- може би "сухият период" (и по- специално- юли- септември) е по- благодатен, ако очаквате да видите мноооого животни, а и да не ви вали... въпреки 42-та градуса. Задължително: каякинг по реката... с всички рискове от възможни срещи с каймани. Още нещо "задълже"- езерото Сандовал... въпреки минаването на 5 км по "пътека" с кал до колене (поне)

Ден последен- връщане в Лима, разглеждане на Мирафлорес. Ами, хубав е този квартал, но нещо "излъчването" ми убегна.

 

Та, така- това беше програмата. Натоварена, много "натопорчена", доста неща видяхме, но и много пропуснахме... за да има за следващият път :)

Изключителна програма. Най-стандартната, но и най-добрата. Препоръчвам я на всеки, който се е запътил натам. Това е есенцията на Перу. Две малки забележки - за джунглата , както е споменато 1 ден по-малко. За езерото Титикака - двудневен тур със спане на остров Амантани - красиво, романтично и автентично.

Не мисля, че сте пропуснали нещо съществено, освен Кордилера Бланка на север, но това е за планинари.

Мисля, че сте си изкарали страхотно и не виждам да е някакво препускане, а съвсем нормално пътешествие.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.