Прескочи до съдържание

Хайде, малко да си поговорим за Перу


vesi

Препоръчани мнения

Какво видяхте в джунглата? Тези места, където се събират папагали на големи ята да ядат от глината имаше ли? В Тамбопата ли бяхте или Ману?

Бяхме в Тамбопата. Онези папагали се наблюдават рано сутрин и трябва да е слънчево. Тръгнахме по реката и бяхме там навреме, нооо таман се събраха на близкото дърво (папагалите първо се запознават с обстановката, оглеждат за врагове и чак тогава започват своята сутрешна дезинтоксикация :) и такъв дъжд се изля, че станахме вир вода, а и нямаше смисъл да продължаваме да чакаме, защото слънцето не обещаваше да се покаже... И вторият ни опит не се увенча с успех... Разочарование. Точно по тази причина, един от съветите ми е за посещение през сухия период, когато да се наблюдава И това е по- вероятно.

Между другото- пътуването с лодка до там от нашият лагер бе около 2 часа, а той самият е един от най- отдалечените от града (3-4 часа с лодка), така че желаещите да се насладят на тази гледка, трябва да съобразят и местоположението на лоджа.

Редактирано от vesi
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

vesi, би ли разказала за джунглата. Откъде минахте, на палатки, биваци или в колибки ли спахте? Звучи толкова приключенски, че очичките ми светнаха щом прочетох :)

 

Връзка към мнение

И аз да добавя малко (бяхме заедно), за полета над Наска. Не сме използвали агенции, а директно от Автогарата взехме такси до летището, в него съответно се опитаха да ни пробутат някаква програма за 120$ на човек за полета над линиите, отказахме. За около 5-7 сола ни закараха до аеропорта. Съответно там има няколко 'авиокомпании' застанах на гише което ми хареса и договорих цена 70$ на човек в 6 местна Чесна (отделно има и 25 сола на човек такса за летището). Само да добавя не е за хора със слаби стомаси, някак си издържах 30 те минути :) 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

vesi, би ли разказала за джунглата. Откъде минахте, на палатки, биваци или в колибки ли спахте? Звучи толкова приключенски, че очичките ми светнаха щом прочетох :)

Тази година реката е прекалено пълноводна. За денонощие нивото се било качило с "някакви" 7 метра и съответно програмата ни, включваща и спане на палатки, пропадна. Всичко около брега беше бъркотия и разрушение. Бивака бе тотална щета и спането там- безмислено...А и добре, че не се съгласихме все пак да направим тази авантюра, че ушите на Ванката и моите, щяха да "пропищят". Онази вечер такъв дъжд "пра", че около нас не се виждаше и на метър... А иначе план- програмата, може да се разгледа оттук: http://www.wasai.com/ 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря за изчерпателните мнения, дет се вика - no more questions :) .

Ако още нещо ми разкажете, ще канселирам екскурзията, "бил съм вече там" :) .

Така, както е тръгнало, ще се заменя май едната нощувка в Куско с такава за Оllantaytambo в нашата програма.

Да споделите някой добър хотел там (Оllantaytambo)?

И друг въпрос - поради липса на време трябва да избирам из между 2 екскурзии - свещената долина на Инките или обиколна на Куско. Предполагам, глупав въпрос задавам, но все пак - коя от двете?

Редактирано от Sun4o
Връзка към мнение

Благодаря за изчерпателните мнения, дет се вика - no more questions :) .

Ако още нещо ми разкажете, ще канселирам екскурзията, "бил съм вече там" :) .

Така, както е тръгнало, ще се заменя май едната нощувка в Куско с такава за Оllantaytambo в нашата програма.

Да споделите някой добър хотел там (Оllantaytambo)?

И друг въпрос - поради липса на време трябва да избирам из между 2 екскурзии - свещената долина на Инките или обиколна на Куско. Предполагам, глупав въпрос задавам, но все пак - коя от двете?

Колко дни имаш за Куско и долината? Имам познат там, той може да измисли нещо.

За Оllantaytambo бяхме в този симпатичен хотел http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g294319-d3489873-Reviews-Picaflor_Tambo-Ollantaytambo_Sacred_Valley_Cusco_Region.html

Редактирано от minkof
Връзка към мнение

Ами засега програмата ни е:

 

1-ви ден - кацаме сутринта към 10 ч. в Куско. Ден за аклиматизация. Нощувка в Куско.

2-ри ден - свободен - за екскурзия в/около Куско. Нощувка в Куско

3-ти ден - пътуване сутринта за Оянта, мисля така му викат на Ollantaytambo, ще пристигнем там около 10:30ч., разходка и влак (купил съм билетите вече) в 15:30 за Агуас Калиентес.

 

Та се чудя за 2-ри срещу 3-ти ден дали да не сменя нощувката за Оянта, вместо в Куско.

Връзка към мнение

Ако вземеш тур на Свещената долина за 2ри ден, там влиза Ollantaytambo. И после пак няма смисъл да го гледате, затова може да разгледате малко Куско сутринта и направо през Олянтайтамбо към МП. Другия вариант е ако не сте имали време или кондиция първия ден, да разгледате Куско втория. Де да знам, според мен не е необходимо да го планираш твърдо отсега, отиваш там и според както се чувствате.

Куско е интересно, самите колониални сгради с инкски основи, няколко храма, крепостта Саксайуаман, поне един ден е добре.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ден за Куско ще ти е ок, но без Saqsaywaman. За там си придвиди поне 2- 3 часа.

Относно адаптацията- имай предвид, че Куско е на по голяма надморска височина от Акуас или Олайтантамбо. По тази причина доста хора правят първо Сакред Валей и Мачу Пикчу, а след това Куско.

Олайтантамбо е приказно градче. Може би, аз лично бих си оставила едната нощувка за там. А хотела (Пикафлор тамбо- от поста на Ванката) и собствениците бяха разкошни- чувствах се като у дома си... с писко соур и пуканки :)

Хайде- приятно :) изкарване. Повече инфо само след продължително и сърцераздирателно умоляване ще даваме... да се запази тръпката на запознаването с Перу

Редактирано от vesi
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Така е, Веси, права си за височините, ама аз първо направих програмата (на база най-удобен маршрут), след това букнах УП с МП и чааак след това....намерих този форум и рабрах, че съм посгрешил, ама дето се вика, това да са ни грешките. По-добре да сгреша за Мачу Пикчу, отколкото за Мичурин :) .

Отделно, че заради бъг в системата на сайта за хотели, нощувките в Куско ги направих неотказваеми и...в крайна сметка Оянта ще ми се наслаждава на особата за 5 часа през деня. Предвидил съм за там Pinkuylluna и  Ollantaytambo fortress. Отделно съм заглеждал Pumamarca, ама разбрах, че трябва 2-3 часа за раунд трип и май ще го пропуснем.

Връзка към мнение

Привет, магеланци!

 

Ето още няколко съвета и от мен, след двуседмичен престой в Перу (само в южната му част). За жалост в Куско не стигнах, че избухна стачка, която ме забави 4 дни и плановете се промениха.

 

Ако планирате в програмата Пуно на езерето Титика, определено препоръчвам двудневно пътешествие до островите Uros, Текиле и Аманати. Цената му е 80 соле (повечето места го предлагат за 120 или 95, но агенцията на адрес Лима 440, това е центр. улица може да ви смъкне и до 75) и включва пътешествието с катамаран, спане в къща като от Ковачевица или Лещен, обяд, вечеря и закуска от местната кухня (вегетарианска) посещение на пре-инка храм (катерене 2 часа, ама гледката към езерето си струва усилията). Ще ви организират и вечерна програма, където ще носите техните забавни униформи. Като цяло е комерс изпълнение, но срещате приятни хора, с които да си обмените съвети за пътуването, пък и за тези пари си заслужава. 25те солес от пристанището само ще ви помотат за 1-2 часа по крайбрежието и толкоз. 

 

Ако имате още 1-2 време за убиване в Пуно - препоръчвам да се разходите из града, особено в долната част преди пристаниещето. Невероятен пазар на плодове и зеленчуци, дрехи, носии и въобще каквото се сетите. От тези места срещу скромните 2-4 соле може да си купите билет за някое от минибусчетата, които освен, че ви сближат с местните (буквално) ще ви заведат и до три живописни местенца около Пуно - Сиюстани (поредната пре-инка руина), Капачика (малко и невзрачно селце, но с красив полуостров, вкопан в Тититака) и Чукуито, където може да разгледате ферма за пъстърви, да обядвате с някоя от тях и да посетите Храма на плодовитостта (няма да издам изненадата, но е забавно). 

 

В Арекипа, който не му понася друсане по каньона или ходене с часове пеша, може да се включи в далеч по-сладкото изживяване на някой от готварските курсове - по шоколад (70 соле за 2 часа), перуанска кухня (65 соле за цялостно меню, плюс писко) или сладкиши и бонбони (30 соле). Градът също е приятен за разглеждане, а изкачването до двата "мирадора" - гледко-места, отнема около 40 мин. (до първия) и още 40-50 до втория. Ако сте късметлии с времето ще ви се разкрият величествените гледки на вулканите около града.

 

В Наска - ще ви атакуват навсякъде с оферти за полет над линиите. Трябва пазарене. Минимума, който може да платите е 210 соле от компания на летището. Полетите са сериозно контролирани и безопасни. Препоръчвам обаче взимане на хапчета против гадене, защото Чесни-те се лашкат наляво-надясно, за да имат всички гледка към линиите и по-чувствителните може и да позеленеят малко. За другите забележителности наоколо също си струва един тур. Наска цивилизацията не е само геоглифи...А музеят Антонини (малко извън центъра на градчето) е събрал доста богата колекция от изделия и артефакти от пре-инка периода, включително и няколко доста впечатляващи череп-трофеи (аз лично ги съзерцавах 10 мин. дивейки се на факта, че са толкова стари и така запазени).

 

Лима, за жалост имах време само за Мирафлорес. Аз обичам да ходя и опознавам местата винаги на крак. Мирафлорес ми направи впечатление не толкова с архитектура, но със стремежа си да бъде един зелен, здравословен и модерен квартал. Навсякъде има алеи за колоездачи и скейтбордисти, малки паркове и зелени площи, а крайбрежната улица (по която може да вървите около 2 часа) е изпълнена с цветя и градинки, прекрасна гледка към океана и продавачи на сладолед, които да ви освежат, когато е необходимо.

 

В почти всички големи градове (не само в Перу) има т.нар. безплатни пешеходни турове, с гидове на английски, които ви разхождат не само из забележителности, но и някои по-малко известни места и работят срещу бакшиш (кой колкото пожелае). Аз лично ги препоръчвам за всеки, който обича разходка и мотаене.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Дайте препоръки заслужава ли си 24-часов престой в Панама.

Понеже при нас пак има промяна в полета (заради късия период за прехвърлянето в Амстердам) и пак ни тикат към полета с прекачване през Панама, се чудя дали да не си изискам един 24-часов престой до следващия полет(имам това право).

Мнението ми винаги е било, че всяко новопосетено място винаги е в плюс, но се вслушвам и в по-опитните.

Опасно ли е, престъпност, какво да се види, канала близо ли е и тем подобни?

Връзка към мнение

Горния ми пост да се счита за нелигитимен :lol: . Няма да се лети през Панама, нямат полети за другия ден. Ще си смъркаме в Амстердам, за там решихме да е престоя с нощувка на връщане.

 

Имам едни такива въпроси към ходилите (или знаещите):

Какви дрехи да подготвям за там с оглед на:

1. Планинските условия в този пояс? Никога не съм ходил на високи места в държави, близки до екватора. Гледам, че по това време на годината температурите варират между 6 и 20 градуса. Като такива ли се усещат?

2. Много ли е ходенето (предполагам, да)? Ще ли да е много селско, ако метна и един анцуг в багажа (никога не съм го правил :) )?

3. В Лима предполагам, ще е жега - къси гащи, чехли?

 

А аз ще се отблагодаря с нЕкоя снимка после, за да изляза от пълната анонимност ;) . И бира на следващата сбирка.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В планината често духа, особено в района на Алтипланото около Титикака. Та задължително яке за вятър. Иначе да, така си се усещат температурите, вечер захладнява. Ако не си планирал трекинги ходенето не е чак толкова много, поне не повече отколкото на други екскурзии. По туристическите места си има пътища и пътеки. Друг е въпросът, ако смяташ да ходиш из планината.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За дрехите- ние бяхме от къси гащи до дрехи, тип есенно- зимни. Зависи къде и кога ще си.

В Лима- летните дрешки са достатъчни. В Пуно, Куско бе по- хладно

Климата е доста различен, така че аз лично предлагам обличане, тип "зелка":) Особено удачни са якета с поларче отдолу   (по възможност да се маха) и дъждобран отгоре.

За трекове или обикаляне (ние напр. обикаляхме доста из Колка), анцуг си е ок:) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А ся де...закъсах за илачи...няма Диамокс, няма Сорочи....В България ги няма.

Мислех, че в Истанбул ще има, ама обърках имената и вместо Диамокс, търсех Дуомокс и няма, и няма. Оказа се, че и двете са лекарства. Мога ли да си купя някъде от летищата на Амстердам или пък в Лима, там имаме престой с нощувка преди полета за Куско и ще спим в хотел на летището (Коста дел Сол)...?

Редактирано от Sun4o
Връзка към мнение

А ся де...закъсах за илачи...няма Диамокс, няма Сорочи....В България ги няма.

Мислех, че в Истанбул ще има, ама обърках имената и вместо Диамокс, търсех Дуомокс и няма, и няма. Оказа се, че и двете са лекарства. Мога ли да си купя някъде от летищата на Амстердам или пък в Лима, там имаме престой с нощувка преди полета за Куско и ще спим в хотел на летището (Коста дел Сол)...?

 дано се включи някой по-компетентен, не съм ходила в Перу. Приятели бяха там скоро и намерили. Диамоксът е Acetazolamida 250 из тия ширини. Имало го е в аптеките, както и Сорочи, без рецепта.

Връзка към мнение

Доста хора имат проблем с аклиматизацията, относно  височината в Куско. Чаят от кока, който предлаган под път и над път не помага. Това, което нас ни спаси беше аспирина. Бяхме предвидили два дни само за Мачу Пикчу, но според мен един ден е достанъчен, вторият ден просто го пропиляхме горе, същото важи и за езерото Титикака. Плаващите острови на уросите и остров Текиле се гледат спокойно за един ден. Пожелавам приятни изживявания и лек път.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Знам, че там го има, пиниза беше да го почна ден-два по-рано ;) . Ама дето се вика, тарикатите най-добре се прекарват. И аз така. Чакай, чакай, чакай, три пъти ходих до Истанбул за два месеца, че и вчера бях там, ама като не го намерих в една аптека и пак ме грабна работата и.... забравих.

Румяна, бях "чело коте книжки" и затова така съм направил програмата, както и ти си писала. Само дето обърках посоката от ниско към високо, ама ще се борим, кво да се прави.

Та на въпроса - виждали ли сте аптека на летището в Амстердам и/или Лима?

Връзка към мнение

Относно облеклото - дънки, яке, дъждобран, удобни обувки и не забравяй да си вземеш прост аспирин. Това беше моето откритие. ;) Разрежда кръвта - това му е цаката.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ама аспирин и сорочи заедно или само едното?

Вчера питах джи-пи-то за диамокса, хванах го неподготвен, не знаеше какво е. Та в тоя ред на мисли не ми препоръчвайте да си питам личния лекар :), а споделете вие как го пиехте.

Връзка към мнение

Сорочито на практика също е вариант на аспирина, та едното или другото.

 

Ама аспирин и сорочи заедно или само едното?
Вчера питах джи-пи-то за диамокса, хванах го неподготвен, не знаеше какво е. Та в тоя ред на мисли не ми препоръчвайте да си питам личния лекар :), а споделете вие как го пиехте.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.