Прескочи до съдържание

Непозволен багаж в самолет


Калина Модрева

Препоръчани мнения

Сега остава да разберем и на кое летище е тази първа ръка. :)

Е това разбира се не би трябвало да има никакво значение тъй като изискванията по отношение на авиационната сигурност са еднакви на всички на всички летища от ЕС и Щатите, с което отговарям на една доста често срещана заблуда, "тия на едикоеси летище казаха едиквоси, пък ония на..."  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е това разбира се не би трябвало да има никакво значение тъй като изискванията по отношение на авиационната сигурност са еднакви на всички на всички летища от ЕС и Щатите, с което отговарям на една доста често срещана заблуда, "тия на едикоеси летище казаха едиквоси, пък ония на..."  

Извини ме, но какво имаш предвид под " първа ръка"?

Връзка към мнение

Здравейте Магеланци, попрехвърлих темата и попаднах на доста забавни констатации което  бе и причината за настоящият ми първи пост във форумът :) Отговаря ви се от първа ръка.  Поздрави :)

Добре дошъл! Ще се радваме да почерпим от твоите знания и опит, не само виртуално, но и на живо..:) Може още другия уикенд..

Връзка към мнение

..Пък и мисля че доста бързо ще се подразбере, така че ми се струва излишно каквото и да било афиширане.

Естествено, че няма нужда да афишираш нищо. :)

Добре дошъл!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е това разбира се не би трябвало да има никакво значение тъй като изискванията по отношение на авиационната сигурност са еднакви на всички на всички летища от ЕС и Щатите, с което отговарям на една доста често срещана заблуда, "тия на едикоеси летище казаха едиквоси, пък ония на..."  

Здравей :)

Би ли обяснил това: The following items are prohibited in luggage: Alcoholic substances with more than 70% alcohol

Взех го от тук: http://www.berlin-airport.de/en/travellers-txl/at-the-airport/luggage/dangerous-goods/index.php

 

На сайта на франкфуртското летище забраняват лакочистителя в какъвто и да е багаж. На нашето летище такава забрана няма. Това защо е така, нали всички сме в ЕС?

И пак от сайта на летище Франкфурт:

Medications are exempt from the 100 ml quantity limitation and don't need to be carried in separate plastic bags.

Eye Drops are exempt from the 100 ml quantity limitation and don't need to be carried in a separate, transparent and reclosable plastic bag with a maximum capacity of one liter.

(See Medications)

 

Това така ли е и у нас? Май не...

Връзка към мнение

Здравей :)

Би ли обяснил това: The following items are prohibited in luggage: Alcoholic substances with more than 70% alcohol

Взех го от тук: http://www.berlin-airport.de/en/travellers-txl/at-the-airport/luggage/dangerous-goods/index.php

 

На сайта на франкфуртското летище забраняват лакочистителя в какъвто и да е багаж. На нашето летище такава забрана няма. Това защо е така, нали всички сме в ЕС?

И пак от сайта на летище Франкфурт:

Medications are exempt from the 100 ml quantity limitation and don't need to be carried in separate plastic bags.

Eye Drops are exempt from the 100 ml quantity limitation and don't need to be carried in a separate, transparent and reclosable plastic bag with a maximum capacity of one liter.

(See Medications)

 

Това така ли е и у нас? Май не...

Чудесен въпрос, темата е доста обширна и тепърва предполагам ще се обсъжда тук,.. но на въпросите..

1. Течности с алкохолно съдържание над 70% се приемат като лесно запалими,.. (по скоро накакво застраховане е това)

2. Лакочистителят по дефолт съдържа ацетон и това го вкарва в категория extremely flammable  и това го прави опасно както в салона така и в багажното отделение (регистриран багаж)

3. Малко известно е че има категория течности при които правилото 100мл/1лт подлежи на игнориране, а това са медикаменти/храни обект на специализирана диета непосредствено необходими по време на полетът и в количества съобразени с времетраенето му.  С други думи, ако капките ти за очи/разтвор за лещи са над 100 мл. и не могат да попаднат в снардартизираният плик, ги обявяваш като такива на първа позиция в следствие на което се задейства вътрешна процедура в резултат на която..  абе в смисъл изключения има когато има необходимост.  Такъв пример са детските храни пюрета/сокове но това важи само за деца до 2 години, такива течностти се пускат в специален контейнер което означава задължително изваждане разбира се, но това си важи по принцип за каквито и да било течности, независимо малки, големи, запечатани в STEB придобити от зона за сигурност на други летища итн.  и пак да си припомним..ако "Това така ли е и у нас? Май не..." ..значи не са спазени стандартите,..  това важи както у нас, така и по другите летища,.. което вярвате или не се случва доста по често.

Редактирано от Милен
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравей, Милене :) Аз въпрос нямам - засега! - но се сещам за различните нива на контрол по летищата. Та не е баш еднакво навсякъде - сещам се на прима виста как шишета с вода си минаха на нашето летище, бях ги забравила :), но докато е намесен човешки фактор, така ще е. 

Връзка към мнение

 С други думи, ако капките ти за очи/разтвор за лещи са над 100 мл. и не могат да попаднат в снардартизираният плик, ги обявяваш като такива на първа позиция в следствие на което се задейства вътрешна процедура в резултат на която..  абе в смисъл изключения има когато има необходимост. .Ии да и при нас е така, както и навсякъде. :) в смисъл законни такива.

 

Един вид пак се получава, че зависиш от конкретния служител и колко стриктно чете правилника? :) И добре дошъл :)

Връзка към мнение

Извини ме, но какво имаш предвид под " първа ръка"?

 

Първа ръка - ръчичката, която държи детектора... Която (евентуално) рови из багаШа ти и сочи - това какво е?

Аз много се радвам, че вече имаме такава първа ръка тук, определено ще ми е интересно да чета мненията на Милен по темата.

Милене, добре дошъл! Кажи ми, моля те, изискванията/ограниченията/забраните на TSA „едно към едно“ ли се прилагат в Европа и България, или има някакви разлики? :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравей, Милене :) Аз въпрос нямам - засега! - но се сещам за различните нива на контрол по летищата. Та не е баш еднакво навсякъде - сещам се на прима виста как шишета с вода си минаха на нашето летище, бях ги забравила :), но докато е намесен човешки фактор, така ще е. 

За да съм честен много се замислих как да отговоря, направо не ми се вярва да се е случило при нас,..  има два варианта, или рентгеновият оператор да не го е видял или да го е видял и да си е казал "кво ми пука"..   и двата варианта са изключение за нащо летище,..  навън, особенно южна Европа си е по скоро практика отколкото изключение.

Един вид пак се получава, че зависиш от конкретния служител и колко стриктно чете правилника? :) И добре дошъл :)

Топло, много топло.. за този случай Не,.. но по принцип мислиш в правилната посока!

Забранени за превоз в самолета вещи

http://www.esky.bg/turisticheski-patevoditel/poleti/bagazh/zabraneni-za-prevoz-v-samoleta-veshti

Това го четох наскоро,.. доста се посмях..   маши разни,.. чадъри.. мани мани,...  и това от най големият търговец..

Връзка към мнение

Първа ръка - ръчичката, която държи детектора... Която (евентуално) рови из багаШа ти и сочи - това какво е?

Аз много се радвам, че вече имаме такава първа ръка тук, определено ще ми е интересно да чета мненията на Милен по темата.

Милене, добре дошъл! Кажи ми, моля те, изискванията/ограниченията/забраните на TSA „едно към едно“ ли се прилагат в Европа и България, или има някакви разлики? :)

хаха  нека те попитам и аз нещо, мислиш ли че някой у нас си позволява да си измисля правила или да не спазва спуснатите от TSA/EC..   тъкмо обратното , в стремежът си да се докажем че не сме "черната овца" както винаги , ставаме по католици и от папата,- от там идва и недоволството на пътниците което според мен съвсем не е неоснователно!!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

хаха  нека те попитам и аз нещо, мислиш ли че някой у нас си позволява да си измисля правила или да не спазва спуснатите от TSA/EC..   тъкмо обратното , в стремежът си да се докажем че не сме "черната овца" както винаги , ставаме по католици и от папата,- от там идва и недоволството на пътниците което според мен съвсем не е неоснователно!!

 

Хм, не, имах предвид на континентално ниво разлики :) В някакви дребни детайли, например относно запалки, самобръсначки, такива неща...

Иначе аз от софийските проверки нямам оплаквания. В Прага на какви гледки съм ставал свидетел.. като взеха да вадят бебета от количките и да вдигат инвалиди от техните столове... В Москва една пача в транзитната зона ме накара да изхвърля пясъка, който носех от един корейски плаж, защото съм нямал сертификат за безопасност. В Мадрид една твоя колежка я псувах в лицето, докато ми ровеше из багажа и не ми позволи да мина с едно шише алкохол от безмитен магазин...Вярно, идваше от Чили, но магазинът беше испански, а шишето беше запечатано в плик, с лепенка от чилийската проверка.

И още, и още... :)

Връзка към мнение

Разлики има, примерно за вътрешни полети в Бразилия никой не обръща внимание на течностите... Пак в Сао Пауло ме накараха да чекирам статив, добре че имах време, защото по никакъв начин не искаха да ме пуснат с него.

Има и местни особености, например в Англия са се интересували силно от фотографски обектив, та махах капачките и показвах че се гледа през него...

Връзка към мнение

Хм, не, имах предвид на континентално ниво разлики :) В някакви дребни детайли, например относно запалки, самобръсначки, такива неща...

Иначе аз от софийските проверки нямам оплаквания. В Прага на какви гледки съм ставал свидетел.. като взеха да вадят бебета от количките и да вдигат инвалиди от техните столове... В Москва една пача в транзитната зона ме накара да изхвърля пясъка, който носех от един корейски плаж, защото съм нямал сертификат за безопасност. В Мадрид една твоя колежка я псувах в лицето, докато ми ровеше из багажа и не ми позволи да мина с едно шише алкохол от безмитен магазин...Вярно, идваше от Чили, но магазинът беше испански, а шишето беше запечатано в плик, с лепенка от чилийската проверка.

И още, и още... :)

С най добро чувство ти отговарям, в примерите които си дал няма несъответствия,..

1. Бебетата се вадят не за друго а защото трябва да се види количката на рентгенът.

2. Кой решава кой е инвалид и кой не?.. на всяко летище по закон съществува такава служба PRM (person with reduced mobility)..  и Юсеин Болт може да си поръча услугата, в случая е преценка на служителят, ако ти дойде възрастна дама на високи токчета и без бастун естествено е да попиташ дали може да премине през рамката сама за да говориме за реална проверка..

3. Макар и от испански магазин,...  Чилийско летище...  хмм.. ако ти го беше пуснала.. директно я наказват!!...sorry..  така е наистина.

4. Москва изобщо не мога да я коментирам,. едно от места на които не съм бил..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Разлики има, примерно за вътрешни полети в Бразилия никой не обръща внимание на течностите... Пак в Сао Пауло ме накараха да чекирам статив, добре че имах време, защото по никакъв начин не искаха да ме пуснат с него.

Има и местни особености, например в Англия са се интересували силно от фотографски обектив, та махах капачките и показвах че се гледа през него...

Не само Бразилия, навсякъде извън обшността е така, течностите не са забранени,.. Русия, Израел итн. за Латин Анерика изобщо да не говорим,.. с обективи никъде няма да имаш проблеми, виж със статив.. не давам гаранция,..  принципно има някакви минимални основания за недопускане,..  особенно ако иде реч за тежък, професионален..

Връзка към мнение

..Пясъкът като се замисля не се сещам за основателна причина да не ти го допуснат, освен че прилича на едно конкретно взривно в/во,. но това лесно се установява при ръчно претърсване,..! в случаят иде реч за липса на професионализъм.


. В Москва една пача в транзитната зона ме накара да изхвърля пясъка, който носех от един корейски плаж, защото съм нямал сертификат за безопасност.

Връзка към мнение
Георги Матеев

В Мадрид една твоя колежка я псувах в лицето, докато ми ровеше из багажа и не ми позволи да мина с едно шише алкохол от безмитен магазин...Вярно, идваше от Чили, но магазинът беше испански, а шишето беше запечатано в плик, с лепенка от чилийската проверка.

И още, и още... :)

 

Което ми напомни как една франкфуртска лелка безмилостно ми изхвърли оригиналната текила, която си влачех от Мексико... Много гъзарска бутилка беше, вече 2 години не мога да я преживея :) Оттогава се научих да не купувам течности, когато не летя директно до крайната дестинация.

 

При последното си по-дълго пътуване пък бях насъбрал доста сувенири отвсякъде (предимно магнитчета) и ги носех в ръчния багаж, че повечето бяха керамични. Не знам какво точно не им харесваха, но на всяко летище след рентгена ме разкостваха заради тях... А в Куба за малко да ми ги конфискуват.

Връзка към мнение

Което ми напомни как една франкфуртска лелка безмилостно ми изхвърли оригиналната текила, която си влачех от Мексико... Много гъзарска бутилка беше, вече 2 години не мога да я преживея :) Оттогава се научих да не купувам течности, когато не летя директно до крайната дестинация.

 

При последното си по-дълго пътуване пък бях насъбрал доста сувенири отвсякъде (предимно магнитчета) и ги носех в ръчния багаж, че повечето бяха керамични. Не знам какво точно не им харесваха, но на всяко летище след рентгена ме разкостваха заради тях... А в Куба за малко да ми ги конфискуват.

Нормално е това с магнитчетата, няма начин да не ти ги допуснат но гаранция е че ще ти ги ровят навсякъде,..  най добрият вариант е,. слагаш ги в отделно пликче пък те да си ровят из пликчето колкото си искат,.. и не е задължително да са в пликче, просто ги мяташ отделно.

Връзка към мнение

Аз сега като се замисля да попитам Милен, случвало ми се е и най-вече на английска земя на летището да ми вземат някакви проби, от течностите,които носим в ръчния, последният път на проверка ни отделиха багажа и казаха,че ще го проверят допълнително и то по-специално спрей против комари. Това, защо се прави?

Връзка към мнение

Аз сега като се замисля да попитам Милен, случвало ми се е и най-вече на английска земя на летището да ми вземат някакви проби, от течностите,които носим в ръчния, последният път на проверка ни отделиха багажа и казаха,че ще го проверят допълнително и то по-специално спрей против комари. Това, защо се прави?

Това също е нормално,  просто рутинни мерки за сигурност,..

Връзка към мнение

1. Течности с алкохолно съдържание над 70% се приемат като лесно запалими,.. (по скоро накакво застраховане е това)

2. Лакочистителят по дефолт съдържа ацетон и това го вкарва в категория extremely flammable  и това го прави опасно както в салона така и в багажното отделение (регистриран багаж)

Явно има писани правила, можеш ли да ни ги дадеш да ги четем? Това, което е публично, е много общо и ние затова се лутаме и тълкуваме.

На софийското летище веднъж искаха да ми вземат шишенце 70 градусов спирт - нося го за дезинфекция. Очевидно е можело и да не ми го искат, но ако знаех за правилото, съвсем пък нямаше да им го дам.

 

А за чекирания багаж да попитам - веднъж проверяващите служби ми отмъкнаха пакет захар от него, ама без протокол, без нищо. Просто така - отварям и захарта я няма. А кафе без захар - нали се сещаш :) Та, явно не е правилно това, което са направили, но дали се е случило на нашето летище или във Виена, където имах прекачване?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.