Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Гърция и Кипър


Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Гърция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Какви са средните температури в Гърция през август?

- Какво е работното време на метрото в Атина?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кой е най-хубавият гръцки остров?

- На Лефкада или Кефалония да отделим повече време?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

В Гърция ли сте още? Би трябвало в някоя поща да можете да платите.

http://www.travelworld195.com/документи-глоби-пътуване-гърция-кола/

9. При плащане на глобата в 10-дневен срок, размерът на глобата се намалява автоматично с 50% от указаното в квитанцията. Парите се внасят в общината или в пощата.

Връзка към мнение

Не важи от тази година намалението от 50%. Колкото пише, толкова си е глобата. Има глоби които могат да се платят и електронно, пр. за паркиране. 

Ако не платите глобата до колкото знам има лихви. Лихвата е плаваща.  

Ясно ли е написан цвят на кола, модел и номер?

Редактирано от harta
ненужна подробна информация
Връзка към мнение
53 minutes ago, harta said:

Не важи от тази година намалението от 50%.

Да, статията, която е взета от сайта на СБА е от 2015-та... Ама като не пишат дати под писанията си...

Редактирано от aleksandrina
Връзка към мнение
На 2.06.2018 г. в 13:05, Alexander каза:

Горивата са   скочили драстично в Гърция..

Бензин А95 варира от 1,65 до 1,78 евро, 98 и 100 ги видях и по 1,98евро.

аз такива цени в Европа не бях срещал с изключение на Италия и то предо години, когато нефта беше скъп.

Вчера,2.07 заредих дизел по 1.37евро.На бензиностанция на 2 класен път.Никога не зареждам на магистрала в Гърция.Даже на пътя м/у Ламия и Делфи(70км планински път с много завои) видях дизел за 1.32 евро.И друго ново за мен.Вече има доста камери по междуградски пътища,даже видях полицаи с радар на входа на един малък град.На магистралата за Атина ,нищо ново,празна, без коли и камиони поне частта м/у Лариса и Ламия.Около Волос текат ремонти и има само един изход за града.Който пътува да хване м/у градския път Лариса -Волос,спокойно се пътува и се пести 4 евро тол такса.

Връзка към мнение

Дизела не знам колко е, но преди 3 дни в Крит цените бяха идентични. Минимума за А95 беше 1,67 евро, като на доста места стигаше до 1,77 евро. 100 октана гонеше 2 евро.

Връзка към мнение
преди 9 минути , Alexander каза:

Дизела не знам колко е, но преди 3 дни в Крит цените бяха идентични. Минимума за А95 беше 1,67 евро, като на доста места стигаше до 1,77 евро. 100 октана гонеше 2 евро.

На островите винаги е по-скъпо. 

Връзка към мнение

Здравейте! Случайно някой да знае - какво е цената за наем на моторна лодка на Амулиани и необходим ли е някакъв лиценз или шофьорска книжка върши работа?

 

Благодаря предварително 🙂

Връзка към мнение

  

Преди 1 час, Eva eva каза:

Здравейте! Случайно някой да знае - какво е цената за наем на моторна лодка на Амулиани и необходим ли е някакъв лиценз или шофьорска книжка върши работа?

 

Благодаря предварително 🙂

 За малките лодки за разходка които не изискват капитанско право предполагам. 

 На повечето места в Гърция вкл. и на Амулиани е на пазарлък . Ако я взимате за повече дни ще ви направят отстъпка . Зависи също от лодката и двигателя . За аматьори с цел размотаване 🙂 , които не се вълнуват от мощен двигател , най грубо си го смятай 50 евро на ден без бензина .  На повечето места не са ми искали никакви документи освен примерно да си кажеш името 🙂  или къде си се настанил . 

 Ако все пак ти искат нещо ще е с цел да  видят кой си , а не дали можеш да караш кола или трактор 🙂 . 

  И да не си забравите хладилната чанта със сандвичите и бирата 😋 😀.

Редактирано от ivooo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

В петък пътуваме от Варна, в събота трябва да сме в Ситония. Мислим на отиване да разделим пътя като идеята е да се отиде за час два на плаж в петък. Не сме били в Кавала и снощи с приятелката решихме да търсим нощувки там. Има два апартамента, които бихме запазили. 4-ма сме. Обаче като гледах плажовете са след Кавала в посока Халкидики. Ще влезем от Маказа, т.к. имаме спирка в Кърджали. Някой да препоръча плаж, където става за къпане в морето, не да лежим на пясък и затова изключвам Керамоти . Или поне да е по-дълбоко.

И ако останем да спим в Кавала, препоръчайте добра таверна с риба и морски дарове, ако има и изглед, би било чудесно.

Може да препоръчате и друго интересно място за нощувка по пътя.

Редактирано от lesy
грешка
Връзка към мнение

Кавала е много интересен град и има какво да се прави, така че идеята да е междинна спирка е много добра! Само имайте предвид къде паркирате /от опит го казвам ;)/

Има стар град, където точно до църквата има една таверна, която препоръчвам, но нямате гледка към морето. Плаж хубав има в западната част на Кавала, но е пренаселен, но като за междинна спирка става. Внимавайте в Кавала, че има много едно посочни улички и голяма деневилация! Ситония е правилното място, където сте се запътили! Там обиколете и вижте Порту Корфу, Сарти, Вурувуру, Портокаловият плаж и т.н. Пожелавам ви хубаво време!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Слезте от магистралата преди Кавала - има изход за промишленото пристанище и си хванете отбивката за Кавала. Още в самото начало на града е стадиона и срещу него е общинския плаж с душове, съблекални и пустош, за разлика от този в западната част. След него е едно рибарско кварталче и има по-народни кръчмички. Иначе, на пристанището и променадата е пълно с таверни, но не съм ги пробвала. Паркирането или с талони, след 19 ч. можеш да се намушкаш някъде по уличките без пари.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не е точно въпрос 🙂  Само малко информация за плажовете около Атина, за който реши като нас да отиде там за плаж 🙂

Бяхме там за 5 нощувки в един страхотен апартамент на станция Виктория. Бяхме на 2 плажа - Каламаки и Едем. И двата плажа се намират буквално пред трамвайната спирка. Може да си вземете карта за градския транспорт като нас за 5 дни - 9 евро на човек. Двата плажа имат страхотни барове. Този в Едем е с 2 ресторанта. Цените са доста прилични, като на Едем е по-евтино. Примерни цени са: Фрапе: 1.70 евро; Сладолед 1-2-3 евро; Гаврос - 8-9 евро в ресторанта. В Каламаки цените бяха горе-долу следните: Вода 0.50 евро; Фрапе 2.50 евро; Сандвич с пиле - 5-6 евро. 
Определено останахме много доволни от престоя в Атина. Вечерите бяхме я на таверна, я на разходка. Има много възможности, защото градът е голям. Пробвайте, може и на вас да хареса 🙂 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
Мирослав Василев

Планираме да отскочим от Пирея до остров Егина. Въпросът ми е, нужно ли е да бъде предварително закупен билет за ферибота, защото гледам че са няколко компаниите които пътуват по маршрута. Или се качваме на първия, който тръгва най-рано и еднакви ли са цените на всичките?

Връзка към мнение
Преди 1 час, Мирослав Василев каза:

Планираме да отскочим от Пирея до остров Егина. Въпросът ми е, нужно ли е да бъде предварително закупен билет за ферибота, защото гледам че са няколко компаниите които пътуват по маршрута. Или се качваме на първия, който тръгва най-рано и еднакви ли са цените на всичките?

Според мен няма нужда от предварително закупуване на билети. Цените може да проверите на сайтовете на фериботните компании или тук: www.ferries.gr

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Здравейте.

 

Имам следното питане - за един ден от София до Метеора със спиране за обяд в Солун става ли? Притеснява ме евентуално влизането/излизането от Солун. Евентуално да препоръчате паркинг в центъра. 

 

Благодаря предварително 🙂 

Връзка към мнение
преди 1 час, Eva eva каза:

Здравейте.

 

Имам следното питане - за един ден от София до Метеора със спиране за обяд в Солун става ли? Притеснява ме евентуално влизането/излизането от Солун. Евентуално да препоръчате паркинг в центъра. 

 

Благодаря предварително 🙂 

Паркинга на експото - https://www.helexpo.gr/en/thessaloniki parking

 

Открития е зад Бялата кула.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз съм минавал за един ден до Метеора, но не сме спирали в Солун, а по пътя. Тогава я нямаше магистрала Струма. Даже остана време за търсене на хотел на място и разходка около скалите по залез.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Eva eva каза:

Здравейте.

 

Имам следното питане - за един ден от София до Метеора със спиране за обяд в Солун става ли? Притеснява ме евентуално влизането/излизането от Солун. Евентуално да препоръчате паркинг в центъра. 

 

Благодаря предварително 🙂 

 

Става :). Принципно е по-добре да не се отбивате до Солун, освен ако няма належаща причина, защото трафикът е кошмарен, но предполагам дори и с евентуална отбивка ще се справите за ден. При последното ми пътуване от София до Метеора тръгнах към обяд и пристигнах около 23 ч., но успях да хвана едно грандиозно "дупнишко" задръстване на нашата магистрала, от което се откопчих за около два часа. А преди две години в рамките на ден минах Пловдив - Метеора, но през Свиленград /"Капитан Петко Войвода"/. Тогава бях бременна и за да шофирам относително повече време по магистрали и да избегна евентуални големи задръствания на границата, избрах този шантав маршрут. Пак се получи, даже почти по светло пристигнах. Ако не сте минавали до момента там - имайте предвид, че последната отсечка е с доста завои и минаването й по тъмно е леко по-неприятно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, Eva eva каза:

Здравейте.

 

Имам следното питане - за един ден от София до Метеора със спиране за обяд в Солун става ли? Притеснява ме евентуално влизането/излизането от Солун. Евентуално да препоръчате паркинг в центъра. 

 

Благодаря предварително 🙂 

Става.  Точно това направихме преди години на път за Корфу.  Но за паркинг не се сещам, понеже бях куфар тогава. 

Връзка към мнение

Ако искате да видите манастирите, ще трябва да пристигнете преди обяд, защото след това затварят. Не помня в колко часа, но около 13 ч. мисля беше.

Връзка към мнение

Благодаря на всички за отговорите! Манастирите планирам да ги разгледаме на втория ден, тоест първият ден е само пътуване София-Солун, обяд и малка разходка в Солун и пътуване Солун-Метеора, нощувка Каламбака. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • Popich
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.