Прескочи до съдържание

Ryanair - мини новини и въпроси


Препоръчани мнения

преди 3 часа, searus каза:

Е това вече не е върха, ами в облаците! Пак ще те изнудват за 5 лева, като пътуваш с дете, нали се сещаш, че влачиш ядене, играчки, таблети, резервни дрехи, как се събира в дамска чантичка с позволените им размери?!? Отново намериха как да ме ядосат :-D и на всичко отгоре съм взела от тях вече билети за Франция, та сега трябва да си доплащам?!? А priority на мен не ми трябва, качваме се почти последни, защото не искам да връзвам от рано дребното... Не ми е пречело да си давам куфара на гейта, но поне можеше раницата да взема, която винаги е в краката на детето (на него не му трябва толкова пространство, а всички "забавления" са там, под ръка). Изобщо напоследък цялата им политика е срещу семействата! Ако искат да се отърват от тази таргет група, разбирам...

Съгласна! Пътуването с дете се оказва дискриминация, колкото и силно да звучи. Можеха да компенсират с промяна в размера на втория ръчен, малко да го увеличат... Тъкмо това лято съпругът ми си взе куфар с техните размери, от поликарбоновите, не го преценихме, трябваше да е от плат, ама щото нали да е максимално лек... На връщане от Барсата през август ни го взеха за багажното, щото беше с колелца, които са подвижни, махнахме ги, ама не ни отразиха старанието :) Върнаха го здрав, обаче така беше издраскан, все едно пет котки бяха се гонили върху него :) Мъжът ми много се ядоса...  А иначе на връщане преместиха едно семейство от местата им, защото не можело детето - беше на около годинка, да соти там, където стояха. Така и не разбрах защо  това не е станало ясно още при закупуването на билетите (къде може да стои бебче или малко дете), а се наложи да местят и тях, и други пътници...

Връзка към мнение
преди 2 часа, Edem каза:

searusне разбирам на какво се ядосваш, като пак си имаш раница в краката?

Там е работата, че вече нямам раница в краката - няма значение дали е куфар, раница или чувал, все ти го вземат в багажното... Освен ако не е със смешните размери 35/20/20 (т.е. мини чантичка, даже повечето дамски чанти ще надвишават тия 35 см)

Връзка към мнение
преди 3 часа, Edem каза:

Виждал съм и по 2-3 камиончета - като напълнят едното го товарят на самолета, а другото очаква следващите пътници.

Всъщност, багажа е голям и малък, не е задължително куфар-раница. Така че, големия дори да е под формата на бохча от чаршаф пак ще отиде долу.  

 

searusне разбирам на какво се ядосваш, като пак си имаш раница в краката?

 

antea,за твое добро прочети пак новите условия, защото нещо се бъркаш. При Уизз имаш един багаж, който ще бъде по-голям от сегашния и ще бъде в кабината с теб (гарантирано, както пишат под цените). При Раян си остава голям и малък ръчен багаж, просто големия отива задължително в багажното, а малкия остава с теб.

 

Малкият е малка торбичка, в която даже и лаптоп няма да се побере. Ако искаш лаптоп с теб,плащай за приоритет.  А раницата заминава в багажното, и точно това ме дразни- малка е по размер,може да си влезе спокойно под седалката. За Райън това не е проблем.
 

Връзка към мнение

Те промяна в размера на багажа нямат - така че, ако спазваха стриктно правилата както Уизз, би трябвало да ви карат да си плащате по 25-30 или колкото е там евро, защото раницата е по-голяма от разрешеното. Щом до сега не са го правили, убеден съм на 99% че няма да почнат да го правят от 1 ноември. Раницата или малката чанта ще си остане в пътника, пък куфара (голямата чанта) ще бъде чекиран. Същото го правеха и до сега, само че след 90-тия пътник. 

 

Ето официалните правила от сайта:

 

Какъв ръчен багаж мога да взема?

Една чанта ръчен багаж, която не надвишава размер от 55 x 40 x 20 см и тегло от 10 кг, плюс една малка чанта, напр. ръчна чанта, чанта за лаптоп и др., която не надвишава размер от 35 x 20 x 20 см, може да бъде носена от пасажер, който е закупил приоритетно качване или билет Plus/Flexi Plus.

 

Приоритетно качване на борда струва €5 и може да бъде закупено по време на първоначалната резервация на полета, добавено при управление на Вашата резервация на уебсайта ни или до 45 минути преди планираното време за заминаване чрез приложението на Ryanair.

 

Ако не сте закупили приоритетно качване или билет Plus/Flexi Plus,  Вие пак можете да вземете 2 броя багаж, но Вашата 10 кг чанта ръчен багаж ще бъде маркирана на изхода за качване и поставена в отделението за багаж без допълнителна такса. Ще можете да вземете само по-малката чанта с Вас на борда.

 

Ако не позволите Вашия ръчен багаж да бъде поставен в отделението за багаж, ще Ви бъде отказано качване на борда.

 

Поради ограничение на пространството на борда, само 90 броя голям ръчен багаж (55Х40Х20 см) могат да бъдат внесени на борда на самолета, останалите чанти ще бъдат пренесени безплатно в каргото на самолета.

Пътници, които са си купили Приоритетно качване, няма да бъдат заставяни да оставят ръчния си багаж в каргото, освен ако не се налага по оперативни причини.

 

Не се предвижда ръчен багаж за бебе (от 8 дни до 23 месеца), което пътува в скута на възрастен; но бебешка чанта до 5 кг може да бъде носена от възрастния в допълнения към неговия/нейния собствен допустим ръчен багаж.

 

Ръчен багаж със свръхразмери няма да бъде качен на изхода или когато е уместно ще бъде поставян в каргото на самолета срещу такса от £50/€50 (таксата подлежи на ДДС облагане за вътрешни полети според правителствените ставки). Ако не сте сигурни дали Вашият багаж има правилните размери, проверете това на Гишето за оставяне на багаж преди да минете през проверката на сигурността.

 

Разрешено е качването на борда на чанти с покупки от безмитните магазин, заедно с Вашия ръчен багаж.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 22 часа, Geri K. каза:

 А иначе на връщане преместиха едно семейство от местата им, защото не можело детето - беше на около годинка, да соти там, където стояха. Така и не разбрах защо  това не е станало ясно още при закупуването на билетите (къде може да стои бебче или малко дете), а се наложи да местят и тях, и други пътници...

И на нас ни се случи същото, но не с Ryan, с-мата ни даде места до авариен изход, а децата си бяха официално обявени като деца, т.е. с-мата не е много интелигентна.

  • Смея се 1
Връзка към мнение
На 7.09.2017 г. в 15:34, Oshko каза:

И на нас ни се случи същото, но не с Ryan, с-мата ни даде места до авариен изход, а децата си бяха официално обявени като деца, т.е. с-мата не е много интелигентна.

Очевидно е така. Но всички зависим от нея...;) Оруеловска работа ;)

Връзка към мнение
На 6.09.2017 в 17:53, Edem каза:

Те промяна в размера на багажа нямат - така че, ако спазваха стриктно правилата както Уизз, би трябвало да ви карат да си плащате по 25-30 или колкото е там евро, защото раницата е по-голяма от разрешеното. Щом до сега не са го правили, убеден съм на 99% че няма да почнат да го правят от 1 ноември. Раницата или малката чанта ще си остане в пътника, пък куфара (голямата чанта) ще бъде чекиран. Същото го правеха и до сега, само че след 90-тия пътник. 

 

 

Аз си нося раница и малка торбичка. Куфар и раница никога не съм имал с Райън- именно, защото не е позволено.

В новата  ситуация, пак повтарям, човек не може да вземе безплатно лаптоп на борда (не говоря за малки лаптопи). В багажното не можеш да го оставиш. Значи, трябва да си платиш. 

Това е видима рестрикция на комфорта на пътуване, която ще задължи много пътници да си купят приоритет. Идеята, пак повтарям, не е удобство, защото тук не виждам удобство. 

Най-лошото е, че другите нискотарифни ще направят същото и безплатният ръчен багаж (който не се севжда само до 1-2 сандвича и бутилка вода) ще остане в историята. Защото поставянето му в багажника няма нищо общо с принципите на ръчния багаж. Идеята е този багаж да е до мен, под мой надзор. Само така мога да го защитя от повреда или кражба.  

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 9 минути , Nikolay Ivanov каза:

Аз си нося раница и малка торбичка. Куфар и раница никога не съм имал с Райън- именно, защото не е позволено.

В новата  ситуация, пак повтарям, човек не може да вземе безплатно лаптоп на борда (не говоря за малки лаптопи). В багажното не можеш да го оставиш. Значи, трябва да си платиш. 

Това е видима рестрикция на комфорта на пътуване, която ще задължи много пътници да си купят приоритет. Идеята, пак повтарям, не е удобство, защото тук не виждам удобство. 

Най-лошото е, че другите нискотарифни ще направят същото и безплатният ръчен багаж (който не се севжда само до 1-2 сандвича и бутилка вода) ще остане в историята. Защото поставянето му в багажника няма нищо общо с принципите на ръчния багаж. Идеята е този багаж да е до мен, под мой надзор. Само така мога да го защитя от повреда или кражба.  

Със сигурност много се променя политиката... А безплатни багажи има. На традиционните авиокомпании безплатният багаж е фамозен - хубаво, че бяха нискотарифките да ги принудят да свалят цените. А за Раян ме е яд много, признавам. 

Връзка към мнение
преди 5 часа, Nikolay Ivanov каза:

Аз си нося раница и малка торбичка. Куфар и раница никога не съм имал с Райън- именно, защото не е позволено.

 

Следващия път можеш да погледнеш мерилките на летището, преди бяха по-големи от написаните цифри в сайта. последните пъти не съм ги проверявал, защото никой не ми е гледал багажа.

Не знам, аз за себе си проблем не виждам, но това си е спрямо моя начин на пътуване. Не пренасям лаптоп, а таблет. Но ако исках да пренеса таблет и съм с малка торбичка щях да си го нося под мишница, така както в момента си нося книгите. 

Връзка към мнение

Според мен, няма да ме пуснат с лаптоп. За книга има някакво неофициално съгласие. Колкото до това, дали на човек му трябва лаптоп или не, зависи каква е целта на полета. Когато се връщам в България- два-три пъти годишно- лаптоп ми трябва. Някой друг може да пренася камера. Примерите са много.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте. Извинете, искам да попитам малката раница 35 х 20 х 20 см може ли да бъде раница, а не дамска чанта, както е показано в сайта им? Благодаря.

Връзка към мнение
преди 19 минути , darinamarinova каза:

искам да попитам малката раница 35 х 20 х 20 см може ли да бъде раница, а не дамска чанта, както е показано в сайта им? Благодаря.

Може, важното е да не превишава размерите 35х20х20

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, rdd каза:

Като, че ли съм прочела тук, че Ryanair, продаваше на един билет по две отсечки. Как става това? Ако някой ми подскаже, благодаря!

За тези резервации прекачването е възможно само на определени летища - Рим Фиумичино или Милано Бергамо. Тоест такава възможност от/до София към настоящия момент няма.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Бихте ли помогнали да разнищя следният казус, моля? :)

 

Непълнолетен пътник си купува билет за Италия с Раян. В процеса на купуване вписва данните от личната си карта, но тя е с валидност 2-3 месеца след датата на пътуването. Младежът решава, че за по-сигурно ще пътува с международния си паспорт. Пита се в задачата, трябва ли да звъни на Раян да му коригират данните или може да го направи сам в сайта? Става въпрос за полет след 2 седмици.

Отделен въпрос защо не мога да отворя сайта на Външно да проверя наистина ли трябва да ползва паспорт, а не може с личната...:banghead:

Връзка към мнение
преди 36 минути , iliana_t каза:

Бихте ли помогнали да разнищя следният казус, моля? :)

 

Непълнолетен пътник си купува билет за Италия с Раян. В процеса на купуване вписва данните от личната си карта, но тя е с валидност 2-3 месеца след датата на пътуването. Младежът решава, че за по-сигурно ще пътува с международния си паспорт. Пита се в задачата, трябва ли да звъни на Раян да му коригират данните или може да го направи сам в сайта? Става въпрос за полет след 2 седмици.

Отделен въпрос защо не мога да отворя сайта на Външно да проверя наистина ли трябва да ползва паспорт, а не може с личната...:banghead:

Няма нужда да се звъни на Раян или където и да е. Нека си вземе и двата документа, за да е по-спокоен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 35 минути , iliana_t каза:

Бихте ли помогнали да разнищя следният казус, моля? :)

 

Непълнолетен пътник си купува билет за Италия с Раян. В процеса на купуване вписва данните от личната си карта, но тя е с валидност 2-3 месеца след датата на пътуването. Младежът решава, че за по-сигурно ще пътува с международния си паспорт. Пита се в задачата, трябва ли да звъни на Раян да му коригират данните или може да го направи сам в сайта? Става въпрос за полет след 2 седмици.

Отделен въпрос защо не мога да отворя сайта на Външно да проверя наистина ли трябва да ползва паспорт, а не може с личната...:banghead:

Илианка, няма никакъв проблем да си лети с личната карта. Аз съм летяла така, преди време и никой не ми направи проблем. Връщането трябва да е преди изтичане на срока на личната карта. Наистина не знам какви точно са изискванията, но аз нямах проблеми. За всеки случай май и аз си носих паспорта в джоба, но никой не ми го е искал и навсякъде си минах с личната карта. Не помня точно, но май и аз летях до Италия.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Какви цени за чекиран багаж само. София - Атина за полет след 5 дни - 40 евро в посока.  Мислехме да добавим един чекиран багаж заради морските аксесоари - плавници, маски, но то за тази цена на място можеш да си купиш и да ги оставиш.

Редактирано от lesy
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 6 минути , lesy каза:

Какви цени за чекиран багаж само. София - Атина за полет след 5 дни - 40 евро в посока.  Мислехме да добавим един чекиран багаж заради морските аксесаори - плавници, маски, но то за тази цена на място можеш да си купиш и да ги оставиш.

Проверявай до последно, понякога последните 1-2 дни пада цената.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ryanair: 12 new routes to/from Malta!

 

✈ Aberdeen, Scotland (2 weekly)
✈ Belfast, Ireland (2 weekly)
✈ Gothenburg, Sweden (1 weekly)
✈ Porto, Portugal (2 weekly)
✈ Pescara, Italy (2 weekly)
✈ Seville, Spain (2 weekly)
✈ Tallinn, Estonia (1 weekly)
✈ Naples, Italy (2 weekly)
✈ Barcelona, Spain (4 weekly)
✈ Bratislava, Slovakia (2 weekly)
✈ Paris Beauvais, France (2 weekly)
✈ Riga, Latvia (2 weekly)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Вече е доста късно, но може би някой ще може да ми отговори какво става. Намирам се в Атина и се опитвам да резервирам 2 билета за София за 18-ти септември. Излиза ми цена, но поленцето НАПРЕД не е активно. Пробвах и с един билет, пробвах и за 19-ти, рестартирах си лаптопа - нищо не помага.

Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 3 минути , taniamoutafi каза:

Вече е доста късно, но може би някой ще може да ми отговори какво става. Намирам се в Атина и се опитвам да резервирам 2 билета за София за 18-ти септември. Излиза ми цена, но поленцето НАПРЕД не е активно. Пробвах и с един билет, пробвах и за 19-ти, рестартирах си лаптопа - нищо не помага.

При мен си е активно, пробвайте да смените браузара или да изтриете бисквитките.

Връзка към мнение

Трябва първо да цъкнеш на бутона с цената, ще се появят трите варианта : standart fare, plus, flexi plus, избираш това, което искаш и продължаваш напред. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   2 магеланци

    • Loverboy
    • Eva eva
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.