Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Западните Балкани


ivelina666
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани със Западните Балкани. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко са тол таксите между Ниш и Белград?

- Може ли да се влиза с лична карта в Косово?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кой от хърватските острови е най-хубав?

- Кога да посетим Плитвичките езера?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 26 минути , Meidj каза:

Информацията за "марш обратно" е крайно несериозна. Стига вече с тези глупости.

Информацията е несериозна, но единствената официална, която знам, та за това питам.

 

Ти от първо лице ли говориш или си чула шуринайката на 3-ти братовчед да разказва за познат, който има приятел, който е чувал, че “нямало проблем”?

  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Двуцветко каза:

Информацията е несериозна, но единствената официална, която знам, та за това питам.

 

Ти от първо лице ли говориш или си чула шуринайката на 3-ти братовчед да разказва за познат, който има приятел, който е чувал, че “нямало проблем”?

Ще те върнат, моя приятелка тази година преди 2 месеца не можа да мине, върнаха ги. Думите и бяха, че печата им вади очите. Молили се и митничаря им казал да дадат лк и да минат с тях. Те са с гръцки лк, но са с дете, а то няма лк. И заради това се е наложило да обиколят през Черна гора.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте, търся информация за ферибот м/у Хърватските острови Хвар и Корчула превозващ и автомобили. Всичко, което намирам е само за foot passenger only.

Връзка към мнение
Преди 1 час, gery_2431 каза:

Здравейте, търся информация за ферибот м/у Хърватските острови Хвар и Корчула превозващ и автомобили. Всичко, което намирам е само за foot passenger only.

https://www.jadrolinija.hr/en/sales-points/croatia

тези е основният оператор между островите и сушата по хърватското крайбрежие, има телефони в линка обадете им се и ги питайте директно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, gery_2431 каза:

Здравейте, търся информация за ферибот м/у Хърватските острови Хвар и Корчула превозващ и автомобили. Всичко, което намирам е само за foot passenger only.

Преди 2 години имаше, фериботи, а не катамарани. Билетите за тях се изкупуваха поне ден предварително, затова е желателно да си купите предварително от сайта. Не са много чести, така че преценете времето и си купете билети през сайта, ако още има.

Връзка към мнение
преди 16 минути , mary_shery каза:

Преди 2 години имаше, фериботи, а не катамарани. Билетите за тях се изкупуваха поне ден предварително, затова е желателно да си купите предварително от сайта. Не са много чести, така че преценете времето и си купете билети през сайта, ако още има.

Чудесно! @mary_shery, a знаеш ли сайта им? Този същия от по-горе ли е или друг?

Редактирано от gery_2431
Връзка към мнение
преди 52 минути , gery_2431 каза:

Чудесно! @mary_shery, a знаеш ли сайта им? Този същия от по-горе ли е или друг?

Да, този е, това е единствената компания. Аз обаче съм в грешка, защото от Корчула исках да хвана ферибот за Сплит, за който нямаше нито 1 място за пътник и не ме качиха. Ферибота Корчула - Сплит е и за коли. Затова ми предложиха по-скъпа опция с катамаран до Хвар и от там друг катамаран до Сплит. Комфортът не е същия, не харесах катамарани те им, а платих и повече за тях. Фериботите са друго нещо, супер готини са, с огромна палуба. Така че единственият ви шанс май е да се върнете до Сплит и от там да си хванете към другия остров, щом държите да сте с кола.

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
On 10/31/2018 at 5:56 PM, Двуцветко said:

Въпросът е какво се случва на границата Косово - Сърбия (излизайки от Косово и влизайки в Сърбия), когато сърбите видят, че имаш печат от албанско-косовска граница? ...

 

Това някой играл ли го е?

 

Предполагам е "Марш обратно откъдето идваш!" ?

 

 

Виждам, че питането е старо, но все ще е полезно и за в бъдеще, за такива, които имат същата драма. Имам двайсетина такива преминавания от Косово към Сърбия последните няколко години. Досега са ме връщали само веднъж. Няколко пъти са ме карали да вляза в Сърбия с лична карта, за да не ми "чекират" паспорта. Като цяло не е драма! По-скоро са ми се правили на мъже на митницата на Калотина като ми видят паспорта целия в косовски печати, отколкото на косовско-сръбската граница.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
4 hours ago, gery_2431 said:

Друго бързо въпросче от мен 😄 По Нова Година ще пътуваме до Дойран Македония. През кой граничен пункт препоръчвате да минем? 

    Аз бих минал през Благоевград, ГКПП Станке Лисичково, Берово и Струмица или през гръцко покрай езерото Керкини мисля се казваше и оттам на самото Дойранско езеро има ГКПП за Македония. Естествено, моето маршрутизиране е обременено, поради факта, че съм дългогодишен моторист и гледам в друга плоскост, когато става въпрос за маршрути, та...може би най-логичният и нормален вариант е да си хванете магистрала Струма и оттам през Петрич, ГКПП Златарево и Струмица. Предполагам е и най-бързият маршрут до Дойран. Всъщност...най-бързият от София! Не стана ясно вие откъде ще пътувате😉

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 19 минути , forry каза:

    Аз бих минал през Благоевград, ГКПП Станке Лисичково, Берово и Струмица или през гръцко покрай езерото Керкини мисля се казваше и оттам на самото Дойранско езеро има ГКПП за Македония. Естествено, моето маршрутизиране е обременено, поради факта, че съм дългогодишен моторист и гледам в друга плоскост, когато става въпрос за маршрути, та...може би най-логичният и нормален вариант е да си хванете магистрала Струма и оттам през Петрич, ГКПП Златарево и Струмица. Предполагам е и най-бързият маршрут до Дойран. Всъщност...най-бързият от София! Не стана ясно вие откъде ще пътувате😉

От София Пътуваме. Като се има в предвид зимния период, предпочитаме по-главните пътища. 

Връзка към мнение
преди 1 час, gery_2431 каза:

От София Пътуваме. Като се има в предвид зимния период, предпочитаме по-главните пътища. 

Магистрала Струма-Златарево-Струмица-Дойран. Всичко друго е и по-бавно, и по-обиколно, и по-рисково.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 31.10.2018 г. в 16:34, slujitel каза:

С лична карта в Косово не може, с българска де, защото няма биометрични данни.

Репорт от преди няколко седмици - при преминаване от Албания в Косово на косовската граница дадох лична карта. Граничният полицай на два пъти ми иска паспорта (разбирай две питания за паспорт едно след друго), но аз и двата пъти се направих на разсеян, за да видя дали евентуално може да ескалират нещата, ако си без бг паспорт и казах, че нямам паспорт. Ако ме беше питал трети път, щях да го извадя. В крайна сметка се намуси, но нищо не каза и ме пусна с личната карта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, Двуцветко каза:

Репорт от преди няколко седмици - при преминаване от Албания в Косово на косовската граница дадох лична карта. Граничният полицай на два пъти ми иска паспорта (разбирай две питания за паспорт едно след друго), но аз и двата пъти се направих на разсеян, за да видя дали евентуално може да ескалират нещата, ако си без бг паспорт и казах, че нямам паспорт. Ако ме беше питал трети път, щях да го извадя. В крайна сметка се намуси, но нищо не каза и ме пусна с личната карта.

Това е на риск, може да те пуснат, може и да не те пуснат.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Някой знае ли, дали замъка "Медведград" над Загреб вече е отворен???

Редактирано от Radnev
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Нова година сме в Скопие. Няколко въпроса: Има ли винетки/някакви тол системи, или как въобще стои тоя въпрос. В Скопие за Нова година изискват ли се резервации за заведения, или и без може? Нещо около Скопие да разгледаме. Ако още нещо полезно ви хрумва, драскайте.

Връзка към мнение
преди 1 час, Inception каза:

Нова година сме в Скопие. Няколко въпроса: Има ли винетки/някакви тол системи, или как въобще стои тоя въпрос. В Скопие за Нова година изискват ли се резервации за заведения, или и без може? Нещо около Скопие да разгледаме. Ако още нещо полезно ви хрумва, драскайте.

За тол такси до скопие ви трябват 100 динара.

За колко време сте?

Малко ме хващаш в движение и трудно мога да ти отговоря бързо от Азия. Посрещал съм една Нова Година в Скопие, но на площада. И една друга - в Попова Шапка в една хижа в Шар Планина, за където определено си трябваше предварителна резервация. Но тая хижа отдавна не работи. 

Ако карате ски може да отидете до Попова Шапка или до Маврово.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Някой пътувал ли е тази година до Косово? Може ли само с лична карта?

Според МВнР:

Цитат

Българските граждани могат да влизат, преминават и пребивават на територията на Република Косово без виза, до 90 календарни дни в рамките на 180 дни с валиден задграничен паспорт или валидна лична карта. Срокът на валидност на задграничния паспорт и личната карта трябва да изтича най-малко три месеца след датата на влизане в страната.

 

Връзка към мнение

Мисля,че беше коментирано по-рано. В Косово може да се влезе с лична карта, но трябва да има биометрични данни.  Та по-добре си ползвай паспорт 🙂 

 

От сайта на тяхното външно министерство:

You may visit or transit Kosovo without a visa for up to 90 days within 6 months with a valid travel document, or biometric identification card. 

 

 

 

Редактирано от master_of_germs
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
преди 1 час, Alexander каза:

Как са такситата в Скопие като цени? Понеже нет няма да имам, от улицата ли се хваща, кои да избягвам и кои да търся?

От години не съм ползвал. Но като цяло е горе-долу като в София. Левче (30 денара) на км, примерно. Имат си броячи.

Не са само жълти, има всякакви цветове. Не съм попадал на некоректни таксиджии, но пък и рядко ми се е налагало да взимам такси сам, без да има някой местен с мене.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Бързо въпросче и от мен.Къде е най-добре да зареждаме гориво (газ) по маршрута София-Словения? Как са цените и качеството на горивата?Евентуално избор на бензиностанции?

Връзка към мнение
преди 49 минути , Velmar каза:

Бързо въпросче и от мен.Къде е най-добре да зареждаме гориво (газ) по маршрута София-Словения? Как са цените и качеството на горивата?Евентуално избор на бензиностанции?

За гориво категорично най-изгодно на Балканите е в Македония и в Босна и Херцеговина. Само там е по-евтино, отколкото в България. И то е доста по-евтино. В останалите страни е чувствително по-скъпо, отколкото тук. За бензин и за дизел Словения е по-евтина от Сърбия и Хърватия, за газ обаче сякаш не е така.

https://fuelo.net/world/prices?lang=bg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.