Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Западните Балкани


ivelina666
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани със Западните Балкани. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко са тол таксите между Ниш и Белград?

- Може ли да се влиза с лична карта в Косово?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кой от хърватските острови е най-хубав?

- Кога да посетим Плитвичките езера?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 35 минути , bad kid каза:

А мобилен нет ползвахте ли ? С някаква предплатена карта например? Wifi има ли безплатен на популярните места, заведения...?

Въпроса не е към мен, но бях в Албания през май и ползвах карта за интернет на техния оператор One. На летище Тирана, зона пристигащи един до друг са офисите на One и Vodafone. Бързия анализ на табелките с предплатените карти показа, че Водафон като че ли са по изгодни от One, но опашката при първите беше голяма, затова взех карта с 1GB(1000lek май беше) от вторите. Задължително искат паспорт за да те регистрират. А офиси на мобилните им оператори има на всяка крачка(третият такъв е ALBtelecom). Ето една статия по въпроса, пише, че и от киосковете може да се купят.

https://www.gamintraveler.com/2020/11/19/albania-sim-card/

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Търсим си разходка за уикенда и се чудя дали не можем да отскочим до Власинското езеро. Някой може ли да каже какво е положението на ГКПП Стрезимировци или ГКПП Олтоманци и дали има неприятен трафик?  

Всъщност ще съм благодарна на всякакви идеи в района за хапване и разходка 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

При толкова обилна информация за ГКПП Стрезимировци, не ми остава нищо друго, освен да попитам и за Калотина 😄 Гастарбайтерите образуват опашки и в двете посоки или по-скоро си тръгват към Европа/ отиват към Турция?   

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , Lindt каза:

При толкова обилна информация за ГКПП Стрезимировци, не ми остава нищо друго, освен да попитам и за Калотина 😄 Гастарбайтерите образуват опашки и в двете посоки или по-скоро си тръгват към Европа/ отиват към Турция?   

Преди месец, на Калотина, чакахме около 2 часа, посока БГ .... даже ни се скапа колата  защото беше ужасно горещо и бяхме с включен климатик.

За другият пункт, съм чувала, че бил по-малко натоварен. Ако не сте ходили на Суковския и Погановския манастир и ждрелото на Ерма от сръбска страна, препоръчвам. Има и заведение на реката, по-към края на жддрелото/ мисля че е само едно/, с хубава гледка към отвесни скали - и от храната останахме доволни.

Има пешеходни пътеки, които тръгват, приблизително от там, но ние нямахме време.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 21 часа, Lindt каза:

Търсим си разходка за уикенда и се чудя дали не можем да отскочим до Власинското езеро. Някой може ли да каже какво е положението на ГКПП Стрезимировци или ГКПП Олтоманци и дали има неприятен трафик?  

Всъщност ще съм благодарна на всякакви идеи в района за хапване и разходка 😉

За трафика нямам идея. Власинското езеро е много приятно за посещение без значение дали за ден, или с нощувка. Може да комбинирате езерото с нещо в района на Трън, например ждрелото на река Ерма и да нощувате в Сърбия. Може да се отскочи и до дяволския град до границата с Косово, но ти май беше ходила там. Аз съм си откачалка 😁, но на твое място бих пробвал да отскоча до Прищина от Власинското езеро, ако няма проблеми на границата между Косово и Сърбия. Прищина не е най-красивата столица и няма почти никакви забележителности, но атмосферата е приятна, има красиви кафенета, цветни улички и храната е много вкусна, и евтина. 

Преди 1 час, Lindt каза:

При толкова обилна информация за ГКПП Стрезимировци, не ми остава нищо друго, освен да попитам и за Калотина 😄 Гастарбайтерите образуват опашки и в двете посоки или по-скоро си тръгват към Европа/ отиват към Турция?   

На 31.07 пътувах от Австрия за България с автобус през Словения и Хърватия. На границата между Сърбия и Хърватия чакахме 7 часа (бяхме на границата в 11, а влязохме в Сърбия в 18:00). В Сърбия беше някакъв ужас - на бензиностанциите е пълно с хора и магистралата е много натоварена. Бяхме на границата с България в 00:10 и чакахме около 5 часа и половина. Влязохме в България в 5:35 на 1-ви август. Според мен целият трафик от Хърватия и Сърбия пътуваше за Турция през България. На Калотина пред нас имаше около 18 автобуса и над 50 коли. Ние тръгнахме от Австрия в 04:00 на 31-ви и пътувахме 25 часа до България. Може и опашките да са се изнизали, но според мен минете през Стрезимировци. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Kristian Desev каза:

За трафика нямам идея. Власинското езеро е много приятно за посещение без значение дали за ден, или с нощувка. Може да комбинирате езерото с нещо в района на Трън, например ждрелото на река Ерма и да нощувате в Сърбия. Може да се отскочи и до дяволския град до границата с Косово, но ти май беше ходила там. Аз съм си откачалка 😁, но на твое място бих пробвал да отскоча до Прищина от Власинското езеро, ако няма проблеми на границата между Косово и Сърбия. Прищина не е най-красивата столица и няма почти никакви забележителности, но атмосферата е приятна, има красиви кафенета, цветни улични и храната е много вкусна, и евтина. 

На 31.07 пътувах от Австрия за България с автобус през Словения и Хърватия. На границата между Сърбия и Хърватия чакахме 7 часа (бяхме на границата в 11, а влязохме в Сърбия в 18:00). В Сърбия беше някакъв ужас - на бензиностанциите е пълно с хора и магистралата е много натоварена. Бяхме на границата с България в 00:10 и чакахме около 5 часа и половина. Влязохме в България в 5:35 на 1-ви август. Според мен целият трафик от Хърватия и Сърбия пътуваше за Турция през България. На Калотина пред нас имаше около 18 автобуса и над 50 коли. Ние тръгнахме от Австрия в 04:00 на 31-ви и пътувахме 25 часа до България. Може и опашките да са се изнизали, но според мен минете през Стрезимировци. 

O, няма да е с нощувка. Тези, с които сме, са точно обратното на "откачалки" и само идеята да видят дали може да си пуснат каяка на ново и евентуално спокойно място ги изкушава въобще да тръгнат. Връщането може да включи Трън, ако не завали 🙂

 

Дяволският град е наистина прекалено скучен и не го препоръчвам, иначе някой ден навярно ще отидем до Косово.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Lindt каза:

При толкова обилна информация за ГКПП Стрезимировци, не ми остава нищо друго, освен да попитам и за Калотина 😄 Гастарбайтерите образуват опашки и в двете посоки или по-скоро си тръгват към Европа/ отиват към Турция?   

В неделя се прибрахме през Калотина. 30 минути на сръбското ГКПП и още 1 час на нашето. По традиция при нас всичко е още по-бавно, а и хванахме смяната на дежурствата в 20:00 часа, защото пуста лакомия ни отклони в Димитровград за храна за вкъщи. Обърнах внимание, че в обратна посока положението започва да става все по-гадно и лично аз не бих рискувал с уикенди в Сърбия в този период. Макар, че точно преди 3 години ходихме до Власинското езеро точно от Срезимировци (бяхме отседнали така или иначе в Трън) и не помня да сме чакали повече от 30 минути за вход в Сърбия...

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Duke каза:

В неделя се прибрахме през Калотина. 30 минути на сръбското ГКПП и още 1 час на нашето. По традиция при нас всичко е още по-бавно, а и хванахме смяната на дежурствата в 20:00 часа, защото пуста лакомия ни отклони в Димитровград за храна за вкъщи. Обърнах внимание, че в обратна посока положението започва да става все по-гадно и лично аз не бих рискувал с уикенди в Сърбия в този период. Макар, че точно преди 3 години ходихме до Власинското езеро точно от Срезимировци (бяхме отседнали така или иначе в Трън) и не помня да сме чакали повече от 30 минути за вход в Сърбия...

Ще се откажа тогава от идеята за влизане в Сърбия през Калотина и излизане към Трън и ще се надявам да няма никакъв трафик. Препоръки за заведение около това езеро да ти се намират?  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Lindt каза:

При толкова обилна информация за ГКПП Стрезимировци,   

използвайте този пункт, по близо е до Власинското езеро..а ако все пак стигнете до там може да хапнете в този ресторант 🥰 а за разходки бих ви препоръчала изкачване на връх Бесна Кобила - първенец на Краището 😉

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Lindt каза:

Ще се откажа тогава от идеята за влизане в Сърбия през Калотина и излизане към Трън и ще се надявам да няма никакъв трафик. Препоръки за заведение около това езеро да ти се намират?  

Над самото езеро има един хотел с прекрасен ресторант, но не помня името...

 

EDIT: Взех, че го открих веднага: 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 20 часа, Lindt каза:

Ще се откажа тогава от идеята за влизане в Сърбия през Калотина и излизане към Трън и ще се надявам да няма никакъв трафик. Препоръки за заведение около това езеро да ти се намират?  

Не минавайте през Калотина. По това време и в двете посоки винаги е зле.

Преди седмица на връщане от Турция минах през Капитан Андреево и беше лудница. 90% от колите бяха гастарбайтери,  които след няколко часа щяха да са на Калотина. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Супер е тази граница Стрезимировци, няма трафик. Ядохме сладолед от еднорог и си купихме истинско месо като от едно време преди ЕС - зелено: 

IMG_20220813_143722.jpg.ba2b3b95edce7ed16ffecd910b5a7229.jpg

IMG_20220813_143846.jpg

 

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , Фил каза:

Значи все пак скокнахте до Сурдулица :smile3::wink:

Ами то е приятно градче, спретнати къщи, цъфнали градини, узрели смокини по улиците.

Иначе езерото, поне след дъжд, не става много за разходка. От 0,5-1 км разстояние изглежда по-привлекателно.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Някой може ли да каже как са цените на дизела в Албания, Черна гора, Сърбия и Гърция.  Предстои ми мини балканска обиколка и целта е ОР / оптимизиране на разходите/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По принцип с най-ниски цени е Македония. Черна гора също става. В другите държави горивото е доста по-скъпо.

Връзка към мнение
преди 2 часа, ruwenzogy каза:

Някой може ли да каже как са цените на дизела в Албания, Черна гора, Сърбия и Гърция.  Предстои ми мини балканска обиколка и целта е ОР / оптимизиране на разходите/

Средни цени на горивата по света за 24 август 2022 :: Fuelo.net

 

Това не върши ли работа.

Засякох го с Шел-Турция - вярно е.

 

Gasoline prices around the world, 22-Aug-2022 | GlobalPetrolPrices.com

 

Връзка към мнение
преди 40 минути , ven62 каза:

Средни цени на горивата по света за 24 август 2022 :: Fuelo.net

 

Това не върши ли работа.

Засякох го с Шел-Турция - вярно е.

 

Gasoline prices around the world, 22-Aug-2022 | GlobalPetrolPrices.com

 

Благодаря.  От тук разбирам, че от България по-евтино е в Черна гора,  Сърбия около нас.  Най-скъпо - Албания.  Ще гледам да се съобразя с това...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А как стои въпроса с магистралните такси и винетки по маршрута  София - Игуменица - Саранда - Котор - Мойковац - Сърбия -  София ?

Връзка към мнение
преди 23 минути , ruwenzogy каза:

А как стои въпроса с магистралните такси и винетки по маршрута  София - Игуменица - Саранда - Котор - Мойковац - Сърбия -  София ?

https://egnatia.eu/en/for-the-citizen/stathmoi-diodion-timokatalogoi/

 

https://www.putevi-srbije.rs/index.php/en/kategorizacija-vozila-cenovnik-putarine-2

 

Мисля, че в тия сайтове можеш да видиш какви ще са тол-таксите за отсечките, по които ще минаваш.

 

В Албания и ЧГ няма магистрални такси. В Албания май имаше за един тунел в посока Косово, в ЧГ също за един тунел. Но, ако правилно помня, и двата тунела могат да се заобиколят по алтернативни пътища. Но ние не сме минавали в близост и не съм сигурен.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.