Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Западните Балкани


ivelina666
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани със Западните Балкани. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко са тол таксите между Ниш и Белград?

- Може ли да се влиза с лична карта в Косово?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кой от хърватските острови е най-хубав?

- Кога да посетим Плитвичките езера?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Евентуално мисля да отида на XXXXXXX.

Нощувките ще са в Босна и Херцеговина, т.е. всеки ден ще се прекосява граница - тази с Ч. Гора, съответно с Хърватия.

Някой запознат ли е дали има риск от опашки по границите ? Т.е. риск винаги има. По-скоро дали има такава практика?

 

Нямам никаква представа дали по-скоро се стремят към либерализиране на режима или напротив - спомените и комплексите от войните са живи и си правят мизерии. За да не се окаже, че ще прекарам деня вместо в разглеждане на Будва/Котор/ Дубровник, във висене по югограниците...

Редактирано от chandni
Линк към туристическа агенция
Връзка към мнение

Няма да се окаже, въпреки че пътуването с автобус е ужас според мен. Автобусите минават на отделна лента по границите. Бях семейно с кола, за по 10-15 мин се минават границите с колона от по 20-30 автомобила.

Връзка към мнение

Малко оптимистично от моя страна, но случайно някой да има пътуване и нощувка в Загреб идните дни? Забравихме едно яке в едно прилично като за вечерен стоповър място в Загреб и ще е супер, ако някой може да го донесе. В противен случай ще ангажираме класическите пощи 🙂

 

Мога да черпя паркиране в Загреб. Дълга история, но в момента съм с 35 куни кредит за паркиране, които няма изгледи да ползвам скоро. 

Връзка към мнение
преди 2 минути , Георги каза:

Малко оптимистично от моя страна, но случайно някой да има пътуване и нощувка в Загреб идните дни? Забравихме едно яке в едно прилично като за вечерен стоповър място в Загреб и ще е супер, ако някой може да го донесе. В противен случай ще ангажираме класическите пощи 🙂

 

Мога да черпя паркиране в Загреб. Дълга история, но в момента съм с 35 куни кредит за паркиране, които няма изгледи да ползвам скоро. 

Аз ще бъда в Загреб другата седмица по това време.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Все още се търси кандидат пътуващ към Загреб идните седмици. Офертата за паркирането си остава независимо дали се намери такъв 🙂

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

За къде в Македония? В близките до границата райони, почти 100% сигурно ще ви вземат и левове. Близо до гръцката граница ще ви вземат и евро.  В Скопие и Охрид съм виждал по чейнджове да обменят и левове. То едва ли някой ходи в Македония за по повече от седмица (освен студенти), че да не може да си обмени денари оттук. Аз поне си сменям тук, нося си и малко евро, а и моите другари в Скопие по-често пътуват до София, така че ако нещо закъсам, винаги са готови да им дам левове. На доста места става с карти да се плаща. но все малко кеш си трябва.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте! Интересувам се от самостоятелно органзирани пътувания в Сърбия за Новогодишните празници. 

Препоръки за место, хотел и ориетировъчна цена.

Очаквам с нетърпение!

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Питам за отсечката  Хърватска-Птуй-Марибор-Австрия. Дали все още има възможнаст да се мине без закупуване на винетка. Къде е първата винетна камера след като се влезе в Словения от към Хърватска ?

Връзка към мнение
На 21.11.2019 г. в 14:07, Владо каза:

Питам за отсечката  Хърватска-Птуй-Марибор-Австрия. Дали все още има възможнаст да се мине без закупуване на винетка. Къде е първата винетна камера след като се влезе в Словения от към Хърватска ?

Тагвам @Radnev, мисля че той беше факира на обиколката из Словения без винетка 🙂

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
На 21.11.2019 г. в 14:07, Владо каза:

Питам за отсечката  Хърватска-Птуй-Марибор-Австрия. Дали все още има възможнаст да се мине без закупуване на винетка. Къде е първата винетна камера след като се влезе в Словения от към Хърватска ?

Ако караш извън магистралната мрежа на Словения, винетка не е нужна. 

Къде е първата винетна камера си нямам й идея. Би следвало винетните камери да са на входовете и изходите на магистралата🤔.

През тази част на Словения не съм минавал, но гледайки картата най-удобният ти пункт би следвало да бъде този над Trakoscan (Zgornji Lescovec), после през Птуй и заобикаляйки Марибор, започваш да се движиш успоредно на магистралата, за да влезеш в Австрия през ГКПП Sentilj.

Аз поне бих го направил така.

 

 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

По принцип ще вляза на основния пункт на магистралата. Преди можеше да се кара известно време в Словенската част без винетка ,някъде до преди Птуй. Сега гледам че магистралата е готова и ако има някаква гратис отсечка ще е добре.От Птуй нататък ми е ясно.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Според вас стигат ли ден и половина за Загреб и ден за Любляна? Имаме билети за Загреб дълъг уикенд от петък на обяд до понеделник сутрин и се чудим, дали да отидем за ден до Любляна или да останем за всичките 2.5 дни в Загреб.

Връзка към мнение
преди 1 час, Йосиф Милчов каза:

Според вас стигат ли ден и половина за Загреб и ден за Любляна? Имаме билети за Загреб дълъг уикенд от петък на обяд до понеделник сутрин и се чудим, дали да отидем за ден до Любляна или да останем за всичките 2.5 дни в Загреб.

Според мен са напълно достатъчни. Аз разгледах всичко интересно без да влизам в музеи за 1 ден в Загреб и 1 ден в Любляна. Даже в Загреб вечерта се качвахме и на една кула с гледка в центъра и разглеждахме много лежерно. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ден и половина в Загреб е идеално. Ако ходите до средновековния замък над града (Медведград), времето сериозно ще отънее. 

Така, че най-добре към Любляна😀

Ако не стане с Любляна 70-80 км на север е Вараждин, който е много приятен град. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 26.09.2019 г. в 11:16, Цвете каза:

Каква валута да се носи в Македония? Лева, евро? Да се тегрли от Револют? От тук ли да се сменя?Благодаря!

 Носи си евро, сменяваш в чейнджбюрата. Частните магазини приемат евро. В Крива Паланка може и с левове, почти същото е. 

Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Здравейте,

 

Къде мога да проверя със сигурност дали за транзитно преминаване през Сърбия ще има последствия (карантина, PCR), когато се прибираме? Крайната цел е Хърватска, където към момента чета, че можем да влизаме/излизаме без усложнения.

Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Бихте ли препоръчали настаняване в Дубровник? Или поне район, който е удобен както за разглеждане на стария град, така и за кратка разходка извън града. Благодаря!

Връзка към мнение

Ние сме спали на 2 локации:

BayView Studio Apartments - Далече е от центъра на Дубровник, но гледката от терасата е уникална

Dubrovnik old city Studio apartments - Централно разположен.

 

А за тази година (ако отидем) сме букмаркнали ето този апартамент: Gugilly Old Town Haven.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дубровник е основан като пиратско/главорезко пристанище, доколкото знам, и оттогава нравите на дубровничани не са се променили 🙂 Ние нощувахме в Требинье и минахме да разгледаме Дубровник, което удоволствие ни излезе ~100 куни/час в единствения паркинг в центъра (септ. 2016 г.).

Връзка към мнение

Къде е подходящо да резервирам две нощувки за посещение на Плитвичките езера през септември? Гледах вход 1 и 2, различни програми за обикаляне и се обърках. В Букинг пък има твърде много селца и паланки наоколо. Благодаря!

Връзка към мнение
Преди 1 час, Hazel каза:

Къде е подходящо да резервирам две нощувки за посещение на Плитвичките езера през септември? Гледах вход 1 и 2, различни програми за обикаляне и се обърках. В Букинг пък има твърде много селца и паланки наоколо. Благодаря!

Ние сме спали в едно селце Кореница, малко след Плитвичките езера.

С какъв транспорт сте? Ако сте с кола, препоръчвам да спите в Слунь, като разгледате водопадите в градчето, които също са много красиви. Задължително се отбийте и до водопад Щрбачки бук на река Уна. Ако Босна и Херцеговина е отворена тогава, отидете през Бихач, ако ли не, има достъп и откъм хърватската страна. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря! Аз всъщност четох вашата тема за Словения и се вдъхнових някой ден да обиколя Балканите по-подробно. Сега ще ми е първото пътуване с кола България-Люксембург и смятах езерата да са единственото място, което ще разгледаме по пътя. Този Слун обаче е много изкушаващ!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.