Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Западните Балкани


ivelina666
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани със Западните Балкани. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко са тол таксите между Ниш и Белград?

- Може ли да се влиза с лична карта в Косово?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кой от хърватските острови е най-хубав?

- Кога да посетим Плитвичките езера?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

За рафтинг на Тара-Дрина в Босна и Херцеговина дали трябва предварително да се уговорим или на място можем да намерим за следващ ден? Някой може ли да препоръча местен организатор?

Връзка към мнение
На 10.05.2022 г. в 13:09, lesy каза:

За рафтинг на Тара-Дрина в Босна и Херцеговина дали трябва предварително да се уговорим или на място можем да намерим за следващ ден? Някой може ли да препоръча местен организатор?

Ние ползвахме тези, но бяхме 24 човека и комуникирах предварително за резервация по мейл. Доста комерсиално и не-кой знае колко екстремен беше рафтингът в тази част на реката, или реките, защото е първо по Тара, която се влива в Дрина. Но като организация, условия и храна беше екстра за цената си.

Нагоре по Дрина и после по Тара има доста къмпинги с рафтинг и предполагам, че ще се оправите и на място.

После обикаляхме Черна гора и спахме тук и се пуснахме на зип-лайн - случайно и напълно спонтанно, защото отидохме до там, за да видим Джурджев мост. Собственикът каза, че организира рафтинг и с трупи, но нямахме време 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Ели То Благодаря. Това, че не е екстремно, ме разочарова. Тези май са най-известни за рафтинг.

За Черна гора няма да имаме време.

Връзка към мнение
На 11.04.2022 г. в 2:42, Йосиф Милчов каза:

Обмислям 8 дневна Албания през юни по маршрут Тирана-Дуръс-Вльора-Берат-Елбасан-Тирана. Имам въпрос, как стоят нещата с обществения транспорт. Може ли да се придвижваме между градовете с автобус или влак, без да се налага да хващаме такси или наемаме кола.

Да дам малко информация тук. Пътуването из Албания с обществен транспорт не е невъзможно, но е особено преживяване. 🙂

image.png.929077a04cc02344f3b3f91a17941d39.png

Като цяло, транспорта е организиран по някаква тяхна си логика и най-точната информация може да получиш като излезеш на улицата и питаш някой млад човек(знаещ английски), как да стигнеш за където си тръгнал. 😉 Интернет и приложения като Moovit не вършат почти никаква работа.Слава богу, още в автобуса от летище Тирана попаднах на симпатична девойка, която ми разясни, кой е актуалният адрес на автогарите - за вътрешни и международни линии. По някаква причина, местоположенията им се менят.:blink:

Автогарата ЮГ вече не е на Dogana, както е дадено в едно от мненията по-горе, ами е със следният адрес 8QVG+PQ2, Kashar  и се нарича Terminali i Autobusave të Jugut dhe Veriut. Доколкото разбрах тя обединява автогарите Север и Юг и би трябвало автобусите по всички линии да тръгват от там. Но девойката ми каза, че специално бусчетата до Круя тръгват от кръговото, което е близо до международната автогара, която е с този адрес 8RM2+6CM, Rruga Ali Kolonja, Tirana, Stacioni Qendror i Linjave Nderkombetare. Ходи ги разбери. 🙂

И до двете автогари може да стигнеш с автобус от центъра, наречеn Tirana e RE. Веднага давам пример за абсурдността на градският им транспорт.Току-що проверих маршрута на въпросната линия, за да дам скриншот. Според техният сайт за градски транспорт, тази линия не ходи до автогарата за вътрешни линии, а мога да гарантирам, че баш пред нея спира.

Та девойката каза, че микробусите може да чакат докато се напълнят, но автобусите имат точни часове на тръгване. Значи, влизайки на паркинга на автогарата, от ляво и от дясно започват да ти подвикват различни дестинации. Правилната тактика е да се разходиш,оглеждайки се и игнорирайки минибусчетата, докато не намериш автобус с твоята дестинация. Така и в двете посоки пътуването до Берат беше с автобус - стар, но запазен, не е от най-чистите. Би могъл и да е комфортен, ако използваше климатик, а не естествено течение от прозорците на тавана и от време на време пускаха различна от албанска чалга музика, но да не сме толкова претенциозни. 😃Сайта, който дава информация за разписанието и за вътрешни и за международни превози е този:

https://gjirafa.com/Autobus?nisja=Podgorice&destinacioni=Tiranë&dataNisjes=04-13-2022

В последният момент се появиха допълнителни автобуси от Берат, така че проверявайте по-честичко. Не може да се купуват предварително билети, но поне за автобусите не е и необходимо, защото едва се пълнят и на половина. Повечето микробусчета наистина изглеждат зле и се пълнят с народ, не съм ги ползвала, но едва ли са комфортни.

Препоръчаха ми green taxi за Тирана, тази компания ползват местните, но нямам лични впечатления.

Трябва да благодаря специално на @Kristian Desev за страхотните сайтове, блогове и информация, която ми даде в неговият пост. Аз от месеци събирам инфо за Албания и не попаднах на толкова готини блогове.

Момче, не знам как го правиш, но си абсолютен талант, давай в същият дух! 🙂

 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение

@iMari, ти си герой, свалям шапка 🙂. Да се оправи човек с този обществен транспорт е огромно предизвикателство. Наистина се радвам, че съм успял да помогна и че блоговете са били полезни  за подготовката на това прекрасно пътуване в Албания. Много приятно ми стана 😊. А за таланта - много четене 😁 от различни места в период на няколко години страшно много ми помага и когато трябва да пиша или ми трябва някаква информация за дадена дестинация, си спомням къде съм търсил преди. С пожелание за още много прекрасни пътувания в Европа и не само 😊

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
  • 5 седмици по-късно ...

Здравейте, преди около месец четох новини, че в Хърватска въвеждат еврото от 1.януари.2023г.
В момента само куни ли са официалните цени или вече всичко е в евро, или е обявено в евро И куни?
Напр. в градски транспорт или фериботи в момента с коя валута се плаща?
Някой има ли наблюдения в коя валута е по-добре да се плаща в кеш по малки улични търговци (напр. вода, дъвки, вафла), магазинчета?

 

@jul сещам се, че ти щеше да ходиш, но Ryan канселираха полет след полят в началото на сезона, стигна ли до Задар и Загреб, как е там? 🙂

 

Връзка към мнение

@Coo Живот и здраве, надявам се следващата сряда да стигна Задар, както и успешно да се върна /през Братислава, че отмениха Загреб-София/. Ще пиша от личен опит, но информацията ми е, че само с куни към момента.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 9 минути , jul каза:

@Coo Живот и здраве, надявам се следващата сряда да стигна Задар, както и успешно да се върна /през Братислава, че отмениха Загреб-София/. Ще пиша от личен опит, но информацията ми е, че само с куни към момента.

Супер! Стискам палци да няма премашрутизиране 😀 Всичко да ти е по план!

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Coo каза:

Здравейте, преди около месец четох новини, че в Хърватска въвеждат еврото от 1.януари.2023г.
В момента само куни ли са официалните цени или вече всичко е в евро, или е обявено в евро И куни?
Напр. в градски транспорт или фериботи в момента с коя валута се плаща?
Някой има ли наблюдения в коя валута е по-добре да се плаща в кеш по малки улични търговци (напр. вода, дъвки, вафла), магазинчета?

 

@jul сещам се, че ти щеше да ходиш, но Ryan канселираха полет след полят в началото на сезона, стигна ли до Задар и Загреб, как е там? 🙂

 

Всичко е в куни все още. Информация от миналата 7ца.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 16 часа, Coo каза:

В момента само куни ли са официалните цени или вече всичко е в евро, или е обявено в евро И куни

Първата седмица на юни бяхме там. Цените са обявени единствено в куни. Ние плащахме само с карта. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

някой дали може да помогне с идея как да се прибера с кола от Любляна до София в четвъртък, избягвайки задръстванията от турските гастърбайтъра на границата Хърватска-Сърбия и после Сърбия-България.

За България си мисля, че минавайки през Стрезимировци вместо Калотина би помогнало, но как да избегна тапата на в Хърватия?

Благодаря!

Връзка към мнение
преди 19 минути , Valery каза:

Здравейте,

някой дали може да помогне с идея как да се прибера с кола от Любляна до София в четвъртък, избягвайки задръстванията от турските гастърбайтъра на границата Хърватска-Сърбия и после Сърбия-България.

За България си мисля, че минавайки през Стрезимировци вместо Калотина би помогнало, но как да избегна тапата на в Хърватия?

Благодаря!

Пробвай през Товарник-Шид. Там сме минавали за под час, когато на Баяково-Батровци на Е70 се чака по над два часа.

Но като цяло провери, каква е ситуацията, докато пътуваш. Може пък в четвъртък да е поносимо.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Здравейте Магеланци, иска ми се да направя една обиколка на Албания в периода 27 август-05 септември, плюс минус два-три дни. Колебая се кой вариант е най-удачен, и дали има шанс да спестим дългия път до там, но пък не познавам особеностите на албанския рент а кар:

- С личен автомобил 

- С Раян през Корфу, тук ще трябва да се помисли придвижването до ферибота и после рент а кар за Албания 

- С Уиз / Раян през Италия до Тирана, и отново рент а кар 

Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 2 часа, CarpeDiem каза:

Здравейте Магеланци, иска ми се да направя една обиколка на Албания в периода 27 август-05 септември, плюс минус два-три дни. Колебая се кой вариант е най-удачен, и дали има шанс да спестим дългия път до там, но пък не познавам особеностите на албанския рент а кар:

- С личен автомобил 

- С Раян през Корфу, тук ще трябва да се помисли придвижването до ферибота и после рент а кар за Албания 

- С Уиз / Раян през Италия до Тирана, и отново рент а кар 

Аз бих използвал, Уиз и Раян до Тирана и оттам кола под наем.

 

Преди малко написах ревю за фирмата от която наех кола на летището в Тирана през Април.

 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Мирослав Василев каза:

Аз бих използвал, Уиз и Раян до Тирана и оттам кола под наем.

 

Преди малко написах ревю за фирмата от която наех кола на летището в Тирана през Април.

 

 

Благодаря ти. За съжаление ми излиза цена от 630 евро за седмица, а от рент а карс около 700 лв. Не знам по принцип дали е много скъп рент а кара в Албания, ама тези цени леко ме отчайват. Май ще е принудително личен автомобил или смяна на дестинацията. 

Връзка към мнение

Аз бих пътувала с личен автомобил. През Гърция пътят е съвсем поносим. За навръщане вече зависи до къде ще стигнете, но може през Сърбия или Македония, а може и по същия път. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

А гледал ли си цените на София-Италия при отиването и Тирана-Италия при връщането? Без да съм проверявал, едва ли ще е евтино за твоите дати. Отделно закъсненията в тази смотана година и рискованата връзка. 

Ако разполагаш с кола в България, отговорът е ясен. София - Елбасан е все едно отиваш до другия край на България. Тук-там магистрала, по границите сигурно ще е спокойно, след Гостивар ще са завои, ама се стига.  Мисля, че и горивата в Македония все още са по-евтини от при нас, или поне бяха преди отстъпката. От Елбасан вече е магистрала, или неизбежен път. 

През Гърция също е ок, не съм го карал, ама ако уцелиш тежко минаване на Кулата може да анулира удобството. Ако няма да ходиш в Саранда и Бутринт, най-логичното е да влезеш в Албания от Струга, обикаляш центъра и севера и стигайки до Гирокастер се връщаш през Гърция, точно на 5-ти септември в посока България сигурно ще е песен

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Венелин каза:

А гледал ли си цените на София-Италия при отиването и Тирана-Италия при връщането? Без да съм проверявал, едва ли ще е евтино за твоите дати. Отделно закъсненията в тази смотана година и рискованата връзка. 

Ако разполагаш с кола в България, отговорът е ясен. София - Елбасан е все едно отиваш до другия край на България. Тук-там магистрала, по границите сигурно ще е спокойно, след Гостивар ще са завои, ама се стига.  Мисля, че и горивата в Македония все още са по-евтини от при нас, или поне бяха преди отстъпката. От Елбасан вече е магистрала, или неизбежен път. 

През Гърция също е ок, не съм го карал, ама ако уцелиш тежко минаване на Кулата може да анулира удобството. Ако няма да ходиш в Саранда и Бутринт, най-логичното е да влезеш в Албания от Струга, обикаляш центъра и севера и стигайки до Гирокастер се връщаш през Гърция, точно на 5-ти септември в посока България сигурно ще е песен

Около 150 евро двупосочно го докарах, за сега сме 3ма и пак ще излезе доста по-скъпо от колкото с кола. Така че да - отговорът изглежда ясен. Благодаря за съветите, ще ги последвам. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 24.07.2022 г. в 13:53, CarpeDiem каза:

Здравейте Магеланци, иска ми се да направя една обиколка на Албания в периода 27 август-05 септември, плюс минус два-три дни. Колебая се кой вариант е най-удачен, и дали има шанс да спестим дългия път до там, но пък не познавам особеностите на албанския рент а кар:

- С личен автомобил 

- С Раян през Корфу, тук ще трябва да се помисли придвижването до ферибота и после рент а кар за Албания 

- С Уиз / Раян през Италия до Тирана, и отново рент а кар 

Здравейте! CarpeDiem Аз ходих по този маршрут 10.07-21.07.2022 - с Раян до Корфу и от Корфу с ферибот. Автобус 15 свързва летището и порта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз купих билетите предварително. Има междуградски транспорт. От Саранда до Тирана (1700L) - отнема 5 часа, Вльора (1000L) - 4- 5 часа, Берат, Гюрокастра. До Бутринт (през Ксамил) са на всеки час (150L). От Берат до Саранда са в 8ч и в 14ч. Хубаво е да сте поне половин час по-рано, защото пускат микробуси и се пълнят бързо.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.