Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Румъния и Молдова


Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Румъния и Молдова. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва ферибота на Оряхово?

- Как се влиза в парламента в Букурещ?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Заслужава ли си да се посети Кишинев?

- Колко дни са нужни за Трансилвания?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него.

Препоръчани мнения

преди 11 часа, Lindt каза:

Апликацията не работеше с apple, даваше грешка. С андроид някак платихме, но не от първия път. Много се изнерви нашият програмист- шофьор, не знам защо са толкова чувствителни в този бранш като нещо не работи :rolleyes:

😄 Мисля че го приемат като личен неуспех, понеже аппа няма как да не работи, нали? Мъжът ми реши радикално въпроса с ползване на Убер. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте!

Няколко бързи въпроса:

 

1. Приемат ли Евро или само Леи? Ако да, кой вариант е по-изгоден и къде е най-добре да се обменят Леи.

2. Винетка за Румъния - по-добре е да се купи на границата или предварително по Интернет? Моля да споделите сайта, ако го знаете.

 

Благодаря предварително!

Връзка към мнение

Плащанията стават с леи. Аз си сменям в София в някое от популярните бюра (на Витошка или графа), на място може и да е по-изгодно, не знам.

Винетка е все тая, въпросът е да не пропуснеш като си на границата да го направиш. На Дунав мост веднага се виждат продавачниците на винетките, но влизайки от Унгария не беше така, така че зависи от кой пункт влизаш, може да е уредено по различен начин. Онлайн винетка може да се купи оттук https://www.roviniete.ro/en/

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 24 минути , ts_st каза:

Здравейте!

Няколко бързи въпроса:

 

1. Приемат ли Евро или само Леи? Ако да, кой вариант е по-изгоден и къде е най-добре да се обменят Леи.

2. Винетка за Румъния - по-добре е да се купи на границата или предварително по Интернет? Моля да споделите сайта, ако го знаете.

 

Благодаря предварително!

Ние плащахме почти навсякъде с карта.

За винетка са ти отговорили, ние купихме от първата бензиностанция след границата, влизайки от Русе.

Ако ви трябва място за спане в Букурещ, ние попаднахме на прекрасно студио, ще пиша в темата, която отворих.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 1 час, Victoria каза:

Онлайн винетка може да се купи оттук https://www.roviniete.ro/en/

Да добавя само,  че ако купувате винетка онлайн,номера на колата се пише с еквивалента на латинските букви, спрямо тези на кирилица, иначе дава "невалиден номер". Вероятно повечето хора се досещат за това, но аз бая време се мъчих ☺️

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
На 19.11.2022 г. в 13:36, HUNT каза:

Да добавя само,  че ако купувате винетка онлайн,номера на колата се пише с еквивалента на латинските букви, спрямо тези на кирилица, иначе дава "невалиден номер". Вероятно повечето хора се досещат за това, но аз бая време се мъчих ☺️

В сайта има два вида винетки, rovinieta i huvinieta, каква е разликата и каква трябва да се купи?

Връзка към мнение
преди 1 минута , Myraya каза:

В сайта има два вида винетки, rovinieta i huvinieta, каква е разликата и каква трябва да се купи?

ro е румънската. Другата звучи като да е за Унгария.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Решихме да прескочим до Терме Букурести на 02.01. и ни трябва нощувка на 01.01. - ама нищо читаво не е останало в Букинг, Експедиа, Агода, Еърбинби и Ластмин. Къде другаде мога да погледна?

Връзка към мнение
Преди 1 час, Madonna каза:

Решихме да прескочим до Терме Букурести на 02.01. и ни трябва нощувка на 01.01. - ама нищо читаво не е останало в Букинг, Експедиа, Агода, Еърбинби и Ластмин. Къде другаде мога да погледна?

Погледни Villa Zorba в Букурещ (не е близо до Терме, а в самия град) - ние се върнахме преди 3 дни и останахме много доволни - стаите са топли, има паркинг и домакинът е гостоприемен. 

Screenshot_20221230-204748.png.42fe7c7b94edcfb2daf7cb8cc9328090.png

Букурещ по това време на годината е разкошен, а Термите са страхотни 🙂

IMG_20221227_225438_151.jpg.7fc5924058f93288a1a5b941874f5315.jpg

 

received_3314242978815823.jpeg.43b29910de55ae23996089ba5214f03e.jpeg

 

received_5942853905780803.jpeg.f4ed55ae1633b589b80351f1559141bc.jpeg

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , Kristian Desev каза:

Погледни Villa Zorba в Букурещ (не е близо до Терме, а в самия град) - ние се върнахме преди 3 дни и останахме много доволни - стаите са топли, има паркинг и домакинът е гостоприемен. 

Screenshot_20221230-204748.png.42fe7c7b94edcfb2daf7cb8cc9328090.png

Букурещ по това време на годината е разкошен, а Термите са страхотни 🙂

IMG_20221227_225438_151.jpg.7fc5924058f93288a1a5b941874f5315.jpg

 

received_3314242978815823.jpeg.43b29910de55ae23996089ba5214f03e.jpeg

 

received_5942853905780803.jpeg.f4ed55ae1633b589b80351f1559141bc.jpeg

Точно там резервирах 🙂 и влязох да изтрия поста си 🙂 и видях, че ти си ми писал 🙂

 

Ние ще пристигнем на 01.01 и нищо няма да работи, но поне да спим в Букурещ за да може от сутринта на отидем на Термите.  

Голямото ни момче има рожден ден на 02.01. и това е специалния му подарък + Caru cu bere 🙂

 

Благодаря ти за снимките 🙂

  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

 

Сигурни ли са апартаментите, резервирани през Букинг, в Румъния? За едно пътуване през лятото май ще се ориентирам за апартамент, а не за хотел (просто са неудобни като разположение-цена)...

Връзка към мнение
преди 10 минути , pr284 каза:

 

Сигурни ли са апартаментите, резервирани през Букинг, в Румъния? За едно пътуване през лятото май ще се ориентирам за апартамент, а не за хотел (просто са неудобни като разположение-цена)...

До сега не съм имала проблем, когато съм резервирала през Букинг апартамент в Румъния. Ако има оценка и отзиви, всичко би трябвало да е наред. Лично аз не се доверявам на такива, за които изписва "току-що добавен" и съответно нямат нито един отзив. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Как купувате винетка за Румъния - от бензиностанция на моста или онлайн? Ако е вторият вариант, може ли да споделите сайта, че гледам, има няколко. 
Ох, видях, че по-горе е писано😄. Нещо съм проспала. Нищо де, пак може да пишете😉

Редактирано от ДиянаВ
  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 48 минути , ДиянаВ каза:

Как купувате винетка за Румъния - от бензиностанция на моста или онлайн? Ако е вторият вариант, може ли да споделите сайта, че гледам, има няколко. 
Ох, видях, че по-горе е писано😄. Нещо съм проспала. Нищо де, пак може да пишете😉

Ние миналият декември купихме винетка на първата бензиностанция след границата от румънска страна. Нямахме никакви проблеми 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , Kristian Desev каза:

Ние миналият декември купихме винетка на първата бензиностанция след границата от румънска страна. Нямахме никакви проблеми 

И ние така правим, моите познати също. Но миналото лято стана малко напрежение заради натоварения трафик. Сега ще пробваме онлайн и дано да е безпроблемно🙂. Затова ми е важно мнението на магеланци🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Моите младежи ще ходят за няколко дни до Букурещ. Единия ден ще отидат до Терме. На следващия ден им препоръчах да се разходят до Триумфалната арка, музея на селото и до сградата на Парламента. Нещо изпускам ли? Евентуално заведение да препоръчате с местна кухня? Насочих ги към Стария град, помня, че там имаше много заведения. Благодаря предварително за препоръките. 

Връзка към мнение
преди 18 минути , Eva eva каза:

Моите младежи ще ходят за няколко дни до Букурещ. Единия ден ще отидат до Терме. На следващия ден им препоръчах да се разходят до Триумфалната арка, музея на селото и до сградата на Парламента. Нещо изпускам ли? Евентуално заведение да препоръчате с местна кухня? Насочих ги към Стария град, помня, че там имаше много заведения. Благодаря предварително за препоръките. 

Ресторант Caru' cu bere в Стария град е абсолютна класика при посещение на Букурещ.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Местната кухня е мазни месарлаци и мамалига😄. Тежка е за лятото. В стария град обаче е пълно със заведения за бургери, тип Хепи. Те и тук в Русе, румънците са първи клиенти на Хепи🙂

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Eva eva каза:

Моите младежи ще ходят за няколко дни до Букурещ. Единия ден ще отидат до Терме. На следващия ден им препоръчах да се разходят до Триумфалната арка, музея на селото и до сградата на Парламента. Нещо изпускам ли? Евентуално заведение да препоръчате с местна кухня? Насочих ги към Стария град, помня, че там имаше много заведения. Благодаря предварително за препоръките. 

 

преди 2 часа, Suunto каза:

Ресторант Caru' cu bere в Стария град е абсолютна класика при посещение на Букурещ.

Да, все още номер едно. Подобен на него, но с голям хубав двор е Hanu' Berarilor Casa Oprea Soare. Също любим ми е Cafe Verona- може да се влезе и през книжарницата Carturesti Verona. Има сенчест двор и приятна атмосфера. В административния център на площад Unirea- ресторантът с италианска кухня Trattoria L'Oroscopo, на втория етаж. И край красивото езеро Herastrau- Hard Rock Cafe и други хубави местенца. Препоръчвам зеленчуковите чорби и румънска прясна риба.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, Eva eva каза:

Моите младежи ще ходят за няколко дни до Букурещ. Единия ден ще отидат до Терме. На следващия ден им препоръчах да се разходят до Триумфалната арка, музея на селото и до сградата на Парламента. Нещо изпускам ли? Евентуално заведение да препоръчате с местна кухня? Насочих ги към Стария град, помня, че там имаше много заведения. Благодаря предварително за препоръките. 

Старият град задължително, заедно с книжарницата Carturesti Carusel. Невероятно красива! На мен Athenaeum-ът ми хареса отвън, както и Парламента, разбира се. В стария град са най-добрите заведения и е много приятно за разходки. 
Това е книжарницата 😊 (декември) 

1000002545.jpeg.e04f00511fe375f6ca48847ed890463d.jpeg

 

1000002517.jpeg.cd1db7d8faf4816b877636b5c524e223.jpeg

 

1000002518.jpeg.6afc3e93c96ba3dc018c2fc4c78ffb42.jpeg

Добавям също и пасажите в стария град, които са закрити, но много красиви. Това е Macca-Vilacrosse Passage

1000002533.jpeg.8cd5fa4797c1d675be107f73b5d42cf7.jpeg

 

1000002544.jpeg.4f8a7efaa6f2d12fe62ec13d27b8cf0a.jpeg

 

1000002543.jpeg.5eec57aeb0eed82e9511e52bd53cda87.jpeg

 

1000002519.jpeg.3d17698829687efa6e642d9ad6974b19.jpeg

Букурещ е прекрасен за млади хора! 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 19 часа, Eva eva каза:

На следващия ден им препоръчах да се разходят до Триумфалната арка, музея на селото и до сградата на Парламента.

Посещението на Националният музей Cotroceni е най- удовлетворяващо, според мен. Понеже в същия палат е президентската резиденция, мерките са по- строги и се изисква най- малко 24 часа по- рано резервиране на ден и час за посещение. Отворен е от вторник до неделя вкл., от 9:00 до 17:00 (16:00) ч. Таксата е 70 леи с гид (няма друга възможност) на 4 езика. За студенти- 17,5 леи. Всички други цени са за частично разглеждане и временни експозиции.От понеделник до петък може да се резервира и по телефона.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.