Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Румъния и Молдова


Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Румъния и Молдова. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва ферибота на Оряхово?

- Как се влиза в парламента в Букурещ?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Заслужава ли си да се посети Кишинев?

- Колко дни са нужни за Трансилвания?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него.

Препоръчани мнения

Опитвам се да сравня посещението на солни мини Прахова и Турда. На снимки Турда изглежда категорично по-впечатляващо с езерото и виенското колело, но дали на място това е най-впечатляващото?

И има ли непоносимо голяма тълпа посетители? Ако ползваме само стълбите, дали ще избегнем навалицата или и по тях се получава задръстване?

Връзка към мнение
преди 10 часа, Kalina Ivanova каза:

Опитвам се да закупя СПА уикенд семейно посещение за Терме Букурещ, но нещо не мога да преборя сайта. Не ми разрешава покупка.

И аз се борих преди време. Сайтът е леко бъгав. Трикът да ти светне бутончето "Submit Order" като активно е в Invoicing Details на края (и задължително за попълване) да отбележиш Румъния, съответно трябва и град и пощ.код да са попълнени.

преди 40 минути , Lindt каза:

На снимки Турда изглежда категорично по-впечатляващо с езерото и виенското колело, но дали на място това е най-впечатляващото?

Ходил съм преди няколко години, но си заслужаваше отбивката и турчето и мината Турда. Посетители си имаше.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , cck каза:

....

Ходил съм преди няколко години, но си заслужаваше отбивката и турчето и мината Турда. Посетители си имаше.

Очаквам да си заслужава. Но се пада в ден 2 на път от Брашов до Сибиу и просто ми се струва, че нямаме време да изпълним този маршрут :rolleyes:

Връзка към мнение
преди 1 час, Lindt каза:

Очаквам да си заслужава. Но се пада в ден 2 на път от Брашов до Сибиу и просто ми се струва, че нямаме време да изпълним този маршрут :rolleyes:

Хм, да не ви е по път, но ако сте с кола/мотор (!?) от Сибиу до Турда има друга румънска екзотика - магистрала и сте там за час и нещо. Или пък в следващо пътуване в съчетание с Клуж 😉

Връзка към мнение
преди 17 минути , cck каза:

Хм, да не ви е по път, но ако сте с кола/мотор (!?) от Сибиу до Турда има друга румънска екзотика - магистрала и сте там за час и нещо. Или пък в следващо пътуване в съчетание с Клуж 😉

Мда, и аз си мислех да е в следващо пътуване мината, но не сме сами във взимането на решения кое не е за изпускане. Макар че ние и преди сме претупвали Сигишоара и Сибиу, по-скоро се схващам при мисълта за 5 сигурни часа в кола + още няколко бонус към времето в гугъл 🙂 

Връзка към мнение
преди 6 часа, Lindt каза:

Опитвам се да сравня посещението на солни мини Прахова и Турда. На снимки Турда изглежда категорично по-впечатляващо с езерото и виенското колело, но дали на място това е най-впечатляващото?

И има ли непоносимо голяма тълпа посетители? Ако ползваме само стълбите, дали ще избегнем навалицата или и по тях се получава задръстване?

Била съм само в Турда и мога да кажа, че е супер, но не мога да дам сравнение. В Турда по стълбите надолу беше голяма блъсканица, слязохме всичките етажи. Долу тълпата не се усеща, защото е широко. Не ни се качваше нагоре пеша и чакахме асансьор - там е чакане при това са 2 асансьора с прекачване. Каквото ти дава гугъл като часове за дадена отсечка е вярно, няма нужда да добавяш, пътищата са добри и се кара, но населените места са едно след друго и си е бавно.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Не е точно въпрос, а по-скоро добра новина 🙂. Нова румънска авиокомпания на име Air connect започва вътрешни полети до различни градове в страната: https://air-connect.com/en.

За момента обявените линии са основно от Букурещ и Констанца. 

Октомври тази година започват: 

Букурещ - Сибиу 

Букурещ - Бая Маре

Букурещ - Сучеава 

Букурещ - Будапеща

Букурещ - Търгу Муреш

Клуж-Напока - Будапеща 

Юни 2023: .

Констанца - Тимишоара 

Констанца - Сучеава 

Констанца - Орадя

Констанца - Клуж-Напока 

Погледнах цените за Букурещ - Сибиу през октомври - 30€ беше цената. 

Аз лично много се радвам за линията до Сибиу, защото досега не е имало такава, както и за тази до Бая Маре. Това е едно ,,рядко летище" в Северна Румъния, @Георги Матеев 😉, което е прекрасна отправна точка за обиколка на северната провинция Марамуреш, която е изключително автентична и те връща назад във времето. Тук се намират един от най-красивите дървени църкви в Румъния, има също и влак през Карпатите, който е незабравимо преживяване. Много красива област, където всеки посетител може да се наслади на невероятна атмосфера и автентични занаяти. 

Търгу Муреш, както съм казвал неведнъж, е прекрасен и много интересен град, който истински си заслужава. 

Сучеава също е супер като отправна точка за обиколка на изрисуваните манастири в Молдавия, село Çiocanešti с изрисуваните си къщи, близкия Яш, както и съседна Молдова. 

Дано цените да могат да се свалят през сайтовете и да могат да се съставят шантави маршрути през тези интересни градове в Румъния 🙂

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 32 минути , Kristian Desev каза:

Аз лично много се радвам за линията до Сибиу, защото досега не е имало такава, както и за тази до Бая Маре. Това е едно ,,рядко летище" в Северна Румъния, @Георги Матеев 😉

До Сибиу и останалите или съм ходил или са достатъчно достъпни (т.е. Уиз лети дотам и е само въпрос на време да се организирам), но Бая Маре наистина е от по-трудните, та това е чудесна новина. Пък и нова авиокомпания, двоен бонус 😊 Ще поразгледам с какво да съчетая в района и най-вероятно ще се разходя 🙂

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , Георги Матеев каза:

Ще поразгледам с какво да съчетая в района и най-вероятно ще се разходя 🙂

Не ме питаш, но да споделя какво има да се види в района 😄

- Бая Маре е доста приятен град със запазен стар център. 

- близкият град Сату Маре също е интересен за разходки, има летище, откъдето Уиз имат полети до Лутън и Фиумичино. 

- наблизо се намира синьото езеро (Blue lake), което през есента би било супер красиво 

- манастир Barşana - Марамуреш е земята на дървото 🙂 и това е един от най-големите манастири в Румъния, изцяло построен от дърво. Той е под егидата на ЮНЕСКО. 

- Sighet Marmaţiei (Марамурешки Сигет) е един от най-севернире градове в Румъния и се намира точно на границата с Украйна. Интересно е човек да се разходи и да види как живеят хората там

- село Breb - традиционно планинско село, силно го препоръчвам като база за нощувки. Има много автентични места за отсядане, където човек може да се наслади на местните занаяти и да се потопи в атмосферата на стара Румъния. Намира се между Бая Маре и Сигет. 

- веселото гробище в Сапънца (Sapanţa) - това гробище е меко казано уникално, колкото и странно да звучи 🙂. Всеки гроб е изрисуван с образ на покойника, както и нещо, с което е бил известен той, за да може да се запази добрия спомен за него, както и за следата, която е оставил след себе си. Има надписи на румънски, намира се в едноименното село, близо до Сигет. 

- множество стари селца като Botiza, Sapanţa, Budeşti и много други със запазени дървени църкви. 

- парният влак, който пътува в Карпатите - невероятно преживяване! Той тръгва сутринта в 09:00 и пътува 50км за 2 часа, а гледките и преживяванията са незабравими. Влакът тръгва от Vișeul de Sus и пътува по долината Vaserului в подножието на планината Родна. Билети се купуват оттук: https://online.mocanita-maramures.com:8870/. Само заради това пътуване си заслужава човек да посети Марамуреш 🙂

Имай предвид, че за тези местенца задължително трябва кола, обществен транспорт има между основните градове. На летището в Бая Маре има няколко компании, които предлагат коли под наем. 

Спирам да пиша, за да не досаждам 😄

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 31 минути , Kristian Desev каза:

Спирам да пиша, за да не досаждам 😄

Толкова си досаден, че накрая ще те взема за тур гайд. Един път да си спестя ровенето и някой да свърши "мръсната работа" вместо мен 🤣

  • Благодаря 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, Kristian Desev каза:

За момента обявените линии са основно от Букурещ и Констанца

Констанца е ясна защо е от юни.   Ще се опитат да засмучат вътрешния  поток към  черноморските си курорти.  Веднага ми направи, обаче, впечатление, че  за  нова румънска авиокомпания липсва новото  летище Брашов (старо не е имало никога). Трябваше полетите до Брашов да стартират на първи ноември 2022 година, но никоя авиокомпания  не беше започнала да предлага полети до там, а вече сме края на  август.  Сега потърсих информация какво става с летище Брашов (периодично си проверявам).  Намерих информация от 12ти август, от  която става ясно, че  от ROMATSA са  обявили, че летище Брашов ще може да започне да функционира от юни 2023 година.  Дано да е последното преместване на сроковете за откриването му.  Цък

 

 

Предлагам обсъждането на  самата авиокомпания Air connect да продължи  в профилираната тема "Добрата авиационна новина".

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 2 часа, Kristian Desev каза:

Погледнах цените за Букурещ - Сибиу през октомври - 30€ беше цената

При разстояние  по въздух от 207 км линията Букурещ-Сибиу е най-късата  в маршрутната мрежа на  Air connect и  трудно ще бъде в конкуренция с автобусните превозвачи да предлага  високи цени.

365820737_Screenshot_20220829-174134_SamsungInternet.jpg.5bd6a44faa5d689112d5f7495aae584a.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, кой е най-достоверният сайт за проверка на времето по Трансфагараш? Планирам около 22-ри и ми е ясно, че няма да са летни температурите, но при мъгла може да помисля за друг маршрут... Дали края на септември вече не е късно за прохода?

Връзка към мнение
преди 2 часа, МИМИто каза:

Здравейте, кой е най-достоверният сайт за проверка на времето по Трансфагараш? Планирам около 22-ри и ми е ясно, че няма да са летни температурите, но при мъгла може да помисля за друг маршрут... Дали края на септември вече не е късно за прохода?

Здравей. Дали е късно Септември месец за посещение на Трансфагараш, само майката природа знае.Това, което знаем ние е, че проходът е отворен до края на Октомври, така че давай смело.Предвид високата му надморска височина може и да има изненади, но ако програмата ти е гъвкава може и да се осъществи Трансфагараш. За времето ще ти дам малък жокер.Гледай уеб камерите поставени на ез.Бъля и на станцията на кабинковия лифт. Има и такива които предават на живо а също така и тайм -лапсове за по 24 часа.Добиваш представа, като цяло какво те очаква.Също така в тези сайтове има и доста добра прогноза за времето.

Skilinewebcams.com 

Meteoblue.com -тук въведи като търсене sub Balea Lac 

 

 

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 14 часа, МИМИто каза:

Здравейте, кой е най-достоверният сайт за проверка на времето по Трансфагараш? Планирам около 22-ри и ми е ясно, че няма да са летни температурите, но при мъгла може да помисля за друг маршрут... Дали края на септември вече не е късно за прохода?

Преди две години точно 22-ри бяхме в Румъния. Минахме през Трансфагараш от Куртя де Арджеш към Сибиу, времето беше топло и слънчево до тунела, минахме тунела и от другата страна мъгла нищо не се вижда и не видяхме езерото, но си заслужаваше прехода. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Няколко бързи въпроса за Салина Турда. 

1. Колко време отнема да се разходи човек вътре, без да ползва разни атракции като виенско колело и лодки.

2. Леко медицински въпрос - доколко е полезно/вредно бебе на 6 месеца да влиза в солна мина? Четох, четох и не намерих информация. На сайта на Турда пише да не стои повече от 60 минути, обаче много обяснения няма. Гледам, че има високо съдържание на сол във въздуха вътре, но ще се радвам на малко информация. 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
преди 47 минути , Madonna каза:

В коя част на Брашов е добре да отседнем за да сме на пешком разстояние от забележителности?

В централната част.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 50 минути , Madonna каза:

Как да платим паркинг в Букурещ? Не ни се получава със смс. 

Гугъл казва това: The parking fee is payable via the Parking București app, which is free to download from the AppStore or Google Play, via SMS to 7458, or in person to one of the parking attendants stationed in the municipal parking lots.  

Ето приложението: 

Screenshot_20221031-174336.png.8af424334ba7ed6c8e7c0e4101895f25.png

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 9 минути , Kristian Desev каза:

Гугъл казва това: The parking fee is payable via the Parking București app, which is free to download from the AppStore or Google Play, via SMS to 7458, or in person to one of the parking attendants stationed in the municipal parking lots.  

Ето приложението: 

Да, първо потърсихме в Гугъл, обаче човек няма, смс не приема плащане от бг номер(пробвахме от 3 различни карти), а приложението не успяхме да подкараме, че е на румънски само. Онзи ден пред Парламента помолихме един човек да плати от неговия номер, но все така не става. Утре ще се наложи да ползваме Убер за да не се налага паркинг. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Madonna каза:

Да, първо потърсихме в Гугъл, обаче човек няма, смс не приема плащане от бг номер(пробвахме от 3 различни карти), а приложението не успяхме да подкараме, че е на румънски само. Онзи ден пред Парламента помолихме един човек да плати от неговия номер, но все така не става. Утре ще се наложи да ползваме Убер за да не се налага паркинг. 

Пише, че с този апп (Parking București) трябва да може да се плати и с банкова карта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Апликацията не работеше с apple, даваше грешка. С андроид някак платихме, но не от първия път. Много се изнерви нашият програмист- шофьор, не знам защо са толкова чувствителни в този бранш като нещо не работи :rolleyes:

  • Смея се 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.