Прескочи до съдържание

Говорим си за: Доминиканската Република


гост

Препоръчани мнения

преди 5 часа, andongatev каза:

Здравейте, предстои ми следващата седмица доста непланирано посещение на Доминикана - летя София - Мадрид - Доминикана, хотелът е Iberostar Domicana: https://g.page/iberostar-dominicana?share , чрез туроператор е всичко. Имам следните практически въпроси:

- За Santo Domingo има възможност за екскурзия, ама няколко човека ми казаха, че е доста опасно там - какво мислите по въпроса?

- Паспортите и парите да ги оставя ли в сейфа в хотела през целия престой? Имаме почти всеки ден разни екскурзии до острови, водопади и гмуркания и не ми се струва добра идея да мъкна с мен 2 паспорта + доста кеш? Миналата година в Тайланд бях на подобни екскурзии, там си го носех в багажа с мен, ама беше доста треперене всеки път да проверявам дали са там. Предполагам, че на тези ексурзии няма да ни искат паспортите, че да ги нося с мен?

- Чрез туроператора има възможност за еднодневни екскурзии, но ми се струва висока цената им. Предполагам, защото имаме извозване от и до хотела. Гледах и други, по-евтини екскурзии, знаете дали е практика като в Тайланд - да те взимат директно от хотела с ван до мястото на потегляне? 
- За валута - обменил съм американски долари, казаха ми и четох, че и с тях мога да се разплащам. Местна валута - Доминиканско песо, има ли смисъл да обменям и къде е най-изгодно (освен летището и хотела, май няма друг вариант за смяна)?

- Бакшиши оставят ли се на камериерките или някъде другаде?

А коя е агенцията , може и на лична ако е против правилата на форума...

Връзка към мнение
преди 11 часа, andongatev каза:

Здравейте, предстои ми следващата седмица доста непланирано посещение на Доминикана - летя София - Мадрид - Доминикана, хотелът е Iberostar Domicana: https://g.page/iberostar-dominicana?share , чрез туроператор е всичко. Имам следните практически въпроси:

- За Santo Domingo има възможност за екскурзия, ама няколко човека ми казаха, че е доста опасно там - какво мислите по въпроса?

- Паспортите и парите да ги оставя ли в сейфа в хотела през целия престой? Имаме почти всеки ден разни екскурзии до острови, водопади и гмуркания и не ми се струва добра идея да мъкна с мен 2 паспорта + доста кеш? Миналата година в Тайланд бях на подобни екскурзии, там си го носех в багажа с мен, ама беше доста треперене всеки път да проверявам дали са там. Предполагам, че на тези ексурзии няма да ни искат паспортите, че да ги нося с мен?

- Чрез туроператора има възможност за еднодневни екскурзии, но ми се струва висока цената им. Предполагам, защото имаме извозване от и до хотела. Гледах и други, по-евтини екскурзии, знаете дали е практика като в Тайланд - да те взимат директно от хотела с ван до мястото на потегляне? 
- За валута - обменил съм американски долари, казаха ми и четох, че и с тях мога да се разплащам. Местна валута - Доминиканско песо, има ли смисъл да обменям и къде е най-изгодно (освен летището и хотела, май няма друг вариант за смяна)?

- Бакшиши оставят ли се на камериерките или някъде другаде?

Не е драма Санто Доминго, особено като си с екскурзия (предполага се че ще сте група и ще има гид с вас). Ние го направихме самостоятелно и нямаше проблем. Пари и паспорти обаче оставете в сейфа, като излизате е достатъчно да имаш копие от паспорта (+евентуално оригинал на друг документ за самоличност) и малко пари.

Хубаво е да имаш малко песо.

Относно бакшиша, няма правила, но забелязахме, че обслужването в хотела е по-добро, когато камериерката си намери доларчето като влезе да почиства. Ние бяхме преди няколко години обаче, може да има промяна оттогава. 

Връзка към мнение

Може да се каже , че има правила за оставяне на бакшиш в ДР , 

 

- камериерки 2-3$ 

- носачи на куфар 1-2$ на куфар

- сервитьори 10% от сметката

- ресторанти тип шведска маса 5$ на ден

- бармани 1-2$ на коктейл

- спа 15%

- такси 2-5$

- рум  сървис 3-5$

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 20 часа, andongatev каза:

Здравейте, предстои ми следващата седмица доста непланирано посещение на Доминикана - летя София - Мадрид - Доминикана, хотелът е Iberostar Domicana: https://g.page/iberostar-dominicana?share , чрез туроператор е всичко. Имам следните практически въпроси:

- За Santo Domingo има възможност за екскурзия, ама няколко човека ми казаха, че е доста опасно там - какво мислите по въпроса?

- Паспортите и парите да ги оставя ли в сейфа в хотела през целия престой? Имаме почти всеки ден разни екскурзии до острови, водопади и гмуркания и не ми се струва добра идея да мъкна с мен 2 паспорта + доста кеш? Миналата година в Тайланд бях на подобни екскурзии, там си го носех в багажа с мен, ама беше доста треперене всеки път да проверявам дали са там. Предполагам, че на тези ексурзии няма да ни искат паспортите, че да ги нося с мен?

- Чрез туроператора има възможност за еднодневни екскурзии, но ми се струва висока цената им. Предполагам, защото имаме извозване от и до хотела. Гледах и други, по-евтини екскурзии, знаете дали е практика като в Тайланд - да те взимат директно от хотела с ван до мястото на потегляне? 
- За валута - обменил съм американски долари, казаха ми и четох, че и с тях мога да се разплащам. Местна валута - Доминиканско песо, има ли смисъл да обменям и къде е най-изгодно (освен летището и хотела, май няма друг вариант за смяна)?

- Бакшиши оставят ли се на камериерките или някъде другаде?

За Санто Доминго само да ти кажа - понеже и ние планираме да ходим след 2-3 седмици в Дом.република. Та писах на една фирма за екскурзия до Санто Доминго от Баяибе (там ще сме) и ми казаха, че нещата, които се посещават, са затворени повечето и само отвън щяло да се гледа. Колко е вярно не знам. По-скоро причината беше следващото им изречение: "Ами нямаме и други желаещи в момента, та можем да ви предложим частен тур" и изстреляха една цена, на която им отговорих с "Грасиас, адиос" 😄

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Значи, върнах се днес и ще напиша по въпросите какво е положението. Като цяло в момента Доминикана е супер дестинация за туризъм, доста спазват Корона мерките - маски от персонал, дезинфектанти, отрицателен PCR на влизане и т.н. 

 

- За Santo Domingo има възможност за екскурзия, ама няколко човека ми казаха, че е доста опасно там - какво мислите по въпроса?

Напълно безопасно, ниe бяхме с едно бусче 8 човека - франзуци, испанци и ние. В старата част се обикаля главно, макар да не може да се влиза, сградите от испанско време са супер и отвън. Имахме и1ч час свободно време, обикаляхме и си има другитуристи, безопасно е централната част напълно. Екскурзията ни излезе 80$ на човек.

- Паспортите и парите да ги оставя ли в сейфа в хотела през целия престой? Имаме почти всеки ден разни екскурзии до острови, водопади и гмуркания и не ми се струва добра идея да мъкна с мен 2 паспорта + доста кеш? Миналата година в Тайланд бях на подобни екскурзии, там си го носех в багажа с мен, ама беше доста треперене всеки път да проверявам дали са там. Предполагам, че на тези ексурзии няма да ни искат паспортите, че да ги нося с мен?

В хотела имаше сейф в стаята, там оставих паспорти, бижута и кеш, в мен имах само телефон със снимки на паспортите за всеки случай и 200-300 долара.

- Чрез туроператора има възможност за еднодневни екскурзии, но ми се струва висока цената им. Предполагам, защото имаме извозване от и до хотела. Гледах и други, по-евтини екскурзии, знаете дали е практика като в Тайланд - да те взимат директно от хотела с ван до мястото на потегляне? 

На място от предатавител на туроператора (българка се оказа) си платихме екскурзиите, с вземане от хотела бяха. Отделно в хотела имаше и няколко гишета за екскурзии с подобнa цена. Така че считам, че от Punta Cana / Bavaro се включва вземане от известните хотелски комплекси. Препоръчвам следните: Санто Доминго; Samana Terrestre; Делфини; Safari; Летене с хеликоптер; остров Saona; 
- За валута - обменил съм американски долари, казаха ми и четох, че и с тях мога да се разплащам. Местна валута - Доминиканско песо, има ли смисъл да обменям и къде е най-изгодно (освен летището и хотела, май няма друг вариант за смяна)?

Единствено долари имах, приемат се навсякъде.

- Бакшиши оставят ли се на камериерките или някъде другаде?

По 1 $ бакшиш на леглото за камериерката оставях, за язденето на коне дадох 5-6$ бакшиш, че се оплакаха водачите на коне, че не им плащали и каквото изкарат от бакшиши - това е( дал ие така - нямам идея), 2$ на водача на екскурзиите. За печат на PCR-ите за връщане също оставих 1$, че измъчих жената на рецепция на няколко пъти да печата

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Здравейте,

 

разглеждам оферти за Доминиканската република. Мислех да ходим в началото на април, но тогава е и нашата, и американската ваканция на учениците. Вероятно ще сме средата на април. Много се надявам да няма водорасли. 

Нещо не мога да си харесам хотел - чудя се между OCCIDENTIAL PUNTA CANA, CATALONIA BAVARO BEACH, BARCELO BAVARO PALACE и RIU PALACE BAVARO. Ами не знаем кой да избера 🙂 

 

Може ли да ми дадете мейл на Ива, нещо не ми излиза в блога.

Връзка към мнение

Spring break e през март , при  много малко училища/университети хваща първата седмица на април , и то седмицата до 02.04. Отделно на доста места е отменена заради закъснението от Ковид. 
 

За избор между хотелите , аз винаги проверявам последните ревюта в ТА , особено негативните. Извадката е много по представителна , откъдето и да е другаде...

Освен това , по-луксозна стая/ апартамент в по-ниско ранкиран  хотел е често за предпочитане ...

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Някой да помогне с препоръка за предплатена сим карта ? От години ползвам предварително закупени травел сим карти , но не намирам такава с покритие за ДР. Пристигам вечерта и ми се иска да избегна закупуване на сим от летището (SDQ).

  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 22 часа, Alexander каза:

Кой и как създава тези правила?

Ясно е, че американците развалят и учат на бакшиши, ама не функионира така целия свят. Май ти беше пуснал как е в Америка и излизаше, че няма човек който да видиш през деня и да не му се отчетеш..

 

1-2 долара на куфар,  ако имам 3 куфара давам 6 долара, ама ако спя в хотел с цена 50 долара, а ако спя в хотел за 200 или 500 долара на нощ, умножавам пропорционално ли?

Не бях чувал за  бакшиш при шведска маса, нито съм виждал някой да оставя, за СПА-то да не говорим, на кой на масажиста ли даваш бакшиш или като цяло говориш?

 

Интересното е, че и в Бълагрия все по-често чувам за такива правила, не ти харесва обслужването, нито храната  поне 5%, ако ти хареса 10-15% и т.н. лудости. 

 

На същото мнение съм. Не може да се раздават банкноти на всеки, който видиш в хотела. 

 

Още повече пък всеки ден...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Дани Магелани
На 18.03.2021 г. в 10:25, Alexander каза:

Кой и как създава тези правила?

Ясно е, че американците развалят и учат на бакшиши, ама не функионира така целия свят. Май ти беше пуснал как е в Америка и излизаше, че няма човек който да видиш през деня и да не му се отчетеш..

 

1-2 долара на куфар,  ако имам 3 куфара давам 6 долара, ама ако спя в хотел с цена 50 долара, а ако спя в хотел за 200 или 500 долара на нощ, умножавам пропорционално ли?

Не бях чувал за  бакшиш при шведска маса, нито съм виждал някой да оставя, за СПА-то да не говорим, на кой на масажиста ли даваш бакшиш или като цяло говориш?

 

Интересното е, че и в Бълагрия все по-често чувам за такива правила, не ти харесва обслужването, нито храната  поне 5%, ако ти хареса 10-15% и т.н. лудости. 

 

В бг заведение 10% бакшиш се счита за нормално, но не е задължителен.

За другите бакшиши в Доминикана ми се вижда множко, като се има предвид стандарта на населението. Все пак това не е САЩ.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз единия ден забравих да оставя 1$ на леглото за чистачката и не забелязах да не си е свършила работата. На този, който ме докара до вилата в комплекса с голф количка и ми донесе куфара - 1$ дадох. Предвид средната заплата от 550лв. в Доминикана ми се струва ОК 1-2$, а и все пак идвам от България. 😄 За ресторанта - шведска маса е, единствено идват сервитьори да ти сипят сутринта кафе/чай ако искаш и на вечеря си поръчваш бира или безалкохолно, но не съм оставял бакшиш на сервитьорите. На водачите на ексурзията оставих 3-4-5$,  единият все пак говореше целия ден едновременно на английски/испански/френски и го съжалих даже 😄

  • Харесвам 5
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

@AlexanderВ обслужваща сфера е така , да.

Не виждам , защо се учудваш обаче . Сам знаеш, че културите в Япония, България и САЩ са коренно различни. Карибието съответно  е силно американизирано и позициите в хотелите, предопределящи бакшиш са с по-ниско заплащане...
 

Настаняваш се в хотел и се очаква да изразиш благодарност (gratuity) към портиер , носач , сервитьор , спа масажист , барман, камериер.На рецепцията е рядко срещано, но благодарност там пък отваря врати към ъпгрейд на стаята. 
  Преди време , когато летях без съпругата, един корнет Линдт на влизане в самолета сменяше собственика с думи “ благодаря за усилията и старанието ви ) ,  което пък резултатираше в повече питиета и много усмивки... Това , че оценяваш на някого труда , съвсем няма негативен оттенък.

 

В България , разбира се , всичко е наобратно. Бакшиш получават лекари , сестри , държавни служители и полицаи ... Или пък , ако си щедър , е защото искаш слуга (както се похвали съфорумка)  или пък  някакви други екстри...

 

Американците като отиват на ваканция , simply spread love around .., така са научени от поколения наред.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Топ на изживяванията в ДР според последното издание на Lonely Planet :

 

- Старият град на Санто Доминго ( Zona Colonial )

 

- Безспорният плаж номер 1  в ДР - осемкилометровата девствена плажна ивица  “Bahía de Las Águilas”

 

- Хайкинг на Pico Duarte ( най-високата планина на Карибите -3087м)

 

- Плаж номер 2 в ДР - Playa Rincon

 

- Whalewatching в Семана

 

- селцето Las Galleras

 

- Долината Constanza 

 

- скуба дайвинг в района на Баяибе ( Ла Романа)

 

- 27 водопада в района на Damajagua

 

- кайтсърфинг в района на Кабарете

 

- Lago Enriquillo ( солено езеро на 45м под морското равнище )

 

 

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Специално за Доминиканската имам една история, която разказвам на всички, защото ми е оставила страхотни впечатления за тази държава и ми е фаворит макар не-големия брой посетени от мен държави.

Когато бях там не съм се сещал за бакшиш изобщо, не съм спал в тия хотели all-inclusive, пък и съм българин и с моя манталитет (не че съм стиснат) не оставям бакшиши наляво и надясно.

Но историята беше следната:

Излизаме си от хотелчето в Samana сутринта и имаме около час да закусим нещо, защото след това имаме резервирана "разходка" да гледаме китове. Оглеждайки се по главната улица (напълно наясно, че изглеждаме като туристи 🙂 ), един "бразилец" ни забеляза на момента и довтаса при нас с репликата: "Do you need free information, sir?". Ние си знаем, що за човек ще да е, ама си викаме...айде, щом е "free".... :lol: Най-хубавото беше, че говореше малко английски, пък ние испански хич. Казахме му какво търсим и човека вика идвайте...ще ви закарам на супер място 🙂 Заведе ни в една "баничарница" (не баш де, защото си имаше и готвено и всичко), помогна ни да си поръчаме, защото естествено там хората знаеха само испански....ние докато си хапваме той си отиде някъде и даже не го видяхме къде е. След като си хапнахме и станахме, човека супер усмихнат се появи до нас и отново супер усмихнат попита: "Did you liked my free information?" и протегна ръка с жест, да му дадем някой долар. И пак го направи ненатрапчиво, а само да покаже, че би се зарадвал, ако му дадем.

Сега написано не вярвам някой да разбере ситуацията и да почувства това, което съм почувствал тогава, но...на мен това ми направи супер впечатление. Човека се усмихваше през цялото време, очакваше може би нещо в замяна, но не го показа по никакъв начин. Услужи и помогна и не беше като онези арабите или азиатците натрапчив, да те дърпа няляво надясно и да те гледа като "вървящ портфейл". Той подходи с "тънкости в занаята", така че да те подтикне да му се зарадваш и да му дадеш бакшиш. 

Повечето местни в Доминиканската ми направиха подобно впечатление и как да не ми стане фаворит тая държава, като гледах колко са бедни хората, но въпреки това са добронамерени и помагат...

И като се замисля, дори в Пунта Кана, прибирайки се в 2 през нощта сам, имаше моторчета дето ми предлагаха да ме качат и закарат, още при първото "No, thanks" и ме оставяха на мира 🙂

Абе готина държава, посетете я и да не ви е страх от нищо 🙂

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
преди 15 часа, stanislavpp каза:

Топ на изживяванията в ДР според последното издание на Lonely Planet :

 

-  Безспорният плаж номер 1  в ДР - осемкилометровата девствена плажна ивица  “Bahía de Las Águilas”

 

-

Някой от форума бил ли е на този плаж? Лесно ли се достига до него? Чета че е на границата с Хаити и няма никакви хотели в района.

Връзка към мнение
преди 46 минути , Роми каза:

Някой от форума бил ли е на този плаж? Лесно ли се достига до него? Чета че е на границата с Хаити и няма никакви хотели в района.

Bahía de Las Águilas е в защитена зона на NP Jaragua и на самия плаж явно няма нищо. По разни блогърски сайтчета гледам, че ходят самостоятелно с кола под наем и спят в "glamping" хотелчета в близост до плажа и оттам ги извозват с лодки. Например:

Eco del Mar

Glamping Cueva De Las Águilas

 

Има сухоземни екскурзии от Санто Доминго (на ~300км), човек може да си открадне идеи от маршрутите и да отиде самостоятелно, ако не иска с ТА.

 

Има и екскурзии със самолет(чета) до Cabo Rojo (не е бюджетна опция), не знам дали може да се закупи самолетен билет отделно:

https://www.civitatis.com/en/santo-domingo/bahia-aguilas-day-tour/

https://www.civitatis.com/en/punta-cana/bahia-aguilas-tour/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тъй като ДР не изискват негативен тест при пристигане, всички пристигащи подлежат на тест на случаен принцип. Теста е с дрегер, резултата излиза след 15 мин. При позитивен тест се отива на карантина в одобрено от правителството място. Намира се инфо в нета, че ако се купи ВИП ескорт при пристигане , не подлежите на случайно тестване ( случайно или не ), минава се през друго място... Дори и да си носите негативен тест, това не ви изключва от случайно тестване. ВИП пристигане, например  в Пунта Кана е 75$, https://www.puntacanainternationalairport.com/vip-service

 

@Eva eva вие пътувате тези дни, от 01 април е в сила и нов задължителен протокол за влизане (е-тикет) : https://viajerodigital.mitur.gob.do/en/home-en/

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , stanislavpp каза:

 

@Eva eva вие пътувате тези дни, от 01 април е в сила нов задължителен протокол за влизане (е-тикет) : https://viajerodigital.mitur.gob.do/en/home-en/

Благодаря ти много за информацията! От ТА ми пратиха това да попълня https://eticket.migracion.gob.do/  , но ще взема и двете да попълня 🙂 

 

Връзка към мнение
преди 23 минути , Eva eva каза:

ОК, значи всичко е наред. Тогава да стискаме палци да не сме с късата клечка за теста 🙂 

Няма такава опасност... Клечката там винаги е мноооого дълга! :girl_wacko::girl_crazy:

  • Смея се 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, stanislavpp каза:

Намира се инфо в нета, че ако се купи ВИП ескорт при пристигане , не подлежите на случайно тестване ( случайно или не ), минава се през друго място... Дори и да си носите негативен тест, това не ви изключва от случайно тестване. ВИП пристигане, например  в Пунта Кана е 75$, https://www.puntacanainternationalairport.com/vip-service

Еми браво за идеята , така се прави. Хората поне си развиват туризма. Разбрали са че с мерки, без мерки няма да спрат короната , поне да имат някакъв туризъм. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Новата електронна форма, която заменя трите хартиени формуляри от 1 април, изисква две попълвания - по едно на влизане и излизане от ДР. От нетЯ, инструкции на английски език :

 

 

1. Don't use your phone or tablet to fill it out. Use a laptop or desktop computer. The form is wonky on a mobile device. I found this out the hard way, lol

 

 

 

2. Use Google Chrome as your browser. The form has been wonky on other browsers.

 

 

 

3. Print the QR code forms (entrance and exit) . It will save you time and headache at the airport just in case the airport device can't scan phones properly. This has happened to some people and they had to fill out the manual form anyway 🤦🏾‍♀️

 

 

 

You need to make sure that you have 2 separate QR codes for your entrance and exit. It will state that on the paper/pdf. Also, if you are traveling as a family on the same flight(s) - individual forms ARE NOT NEEDED

 

 

 

FAQ

 

 

 

1. Why is the form so long? 

 

This unique form replaces the three forms currently required: International Boarding and Disembarkation Card, Customs Declaration Form, and Traveler's Health Affidavit. Now all this information is in one place.

 

 

 

2. Will I have to fill out any other documents when entering or leaving the Dominican Republic? 

 

No, this unique form contains all the information required of passengers upon entering or leaving the Dominican Republic.

 

 

 

3. If I travel as a family, do I have to fill out a form for each member? What about the children?

 

If you are traveling as a family, you must fill out the form with the data of all the family members who will be traveling, however, it is only necessary that a single user is created in the system and that this user fills in the data of all the members of the family that belong to that trip, up to 6 members. It is not necessary for each traveler in the same family to fill out an individual form. The form must be completed for adults and children for the Migration and Public Health parts; however, children do not fill out the Customs section, only adults. A single QR code will be generated for the family.

 

 

 

4. Do I have to create a user for each trip that I am going to register for? 

 

Yes, all the information must be filled out for each trip. Each trip is a new request.

 

 

 

5. Can the QR code be printed? 

 

Yes, it can be printed or on a device. (As I said, I highly recommend printing these out. People have told me that sometimes the scanner wasn't working when reading someone's phone for whatever reason. They had to then fill out the form manually 😞

 

 

 

6. Is it the same QR code to enter and leave the country? 

 

No, the form must be filled out once for entry and once for departure, so you will have two QR codes in case of a round trip flight.

 

 

 

7. What happens if I change my flight date after having the QR code? 

 

If you need to make any changes to the data already sent, you will have to fill out the form again. The last form sent per trip will be taken into account.

 

 

 

8. Every time I travel to the Dominican Republic, do I have to do this? 

 

Yes, the form must be filled out for each trip.

 

 

 

9. Does the airline have to read the QR code? 

 

No, the airline does not need or ask for the QR code. When the person goes through Migration, Migration with the passport number verifies that the person filled out the form. That is why it is very important to fill out the passport number properly and make sure to finish the entire filling process until you receive the QR code.

 

 

 

10. Who should fill out this form? 

 

This form must be filled out by all passengers, whether Dominican or foreign, entering or leaving the Dominican Republic.

 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ето тук има и видео за попълване на формата  https://viajerodigital.mitur.gob.do/home-en/

 

Май времето няма да е перфектно по времето, когато ще сме там, но каквото-такова 🙂 Все пак се надявам валежите да са много кратки и то през нощта 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.