Прескочи до съдържание

Искам да си купя ДРОН.


Препоръчани мнения

Tello-то вече лети бясно вкъщи. За момента успяхме да тараним елхите на едната баба и на братовчедите. Остава да тараним и нашата елха и правим голям шлем :gamer4:

2839BCA3-F3C7-4B35-86EF-5DB391ABBA21.jpeg.ff763843b85f3b799ef5fc812d18b62d.jpeg

  • Харесвам 4
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Аз си бях купил от Китай една джобна въшка за офиса. Голям фън е с него, но за навън нестава. Иначе въпреки, че е дребен има вградена функция за правене на лупинг и бутон за връщане от изходна точка. За 8 евро прави доста неща, а се събира в ръката ми. Ако търсиш за забавление, а не за снимки можеш да си вземеш такъв. Иначе варианта купуване на евтин, за да се научиш да го управляваш излиза по-скъпо отколкото да си купиш един хубав, който ще ти върши работа и ще ползваш.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Оффф, това Tello по гийковски ми изглежда много привлекателно. Ама я кажете как да го оправдая пред себе си и пред семейството 🙂 Какви са чудесиите, които правите с него освен тормоз над колеги? 

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Аз в момента съм в процес на избор на дрон, и се колебая между Mavic Pro и Mavic Air. Единият е по-нов модел, но другият (Про) лети по-дълго и е по-стабилен при вятър. В момента (защото е стар модел и се очаква ново поколение до няколко дни) дори мога да купя Pro с три батерии и много допълнително оборудване на цената на "гол" Air. Ще ми трябва за нещо подобно ...

 

 

 

А другият вариант (доста по-евтин) е Spark. Повечето "разбирачи" не дават и дума да се продума за него, бил играчка, но съм виждал много прилични клипове, правени с него ...

 

 

Връзка към мнение
преди 1 час, Carburettor каза:

(Про) лети по-дълго и е по-стабилен при вятър.

Лети по-дълго - да! Реално около 23-24 минути срещу 15-17 на Mavic Air, но по-дългото полетно време си има цена - по-тежък дрон с по-голяма/тежка батерия.

 

По-стабилен при вятър - категорично не! Ето ти едно клипче - пряко сравнение между двата при силен вятър:

 

Mavic Air e по-компактният от двата - по-малък размер и почти два пъти по-ниско тегло от на Pro. Има повече Quick shots (предварително програмирани режими). По-устойчив е на вятър. 

 

Недостатъци - по-кратко полетно време, по-малък обхват - до 4 км в Северна Америка и до 2 км в Европа, но реално е по-малко заради голямото количество WiFi мрежи, които вече са налични навсякъде и водят до смущения (връзката между дрона и дистанционното при МА е по WiFi, докато Pro e с Ocusync - технология на DJI, която позволява безпрепятствено управление на дрона до 8 км), но така или иначе, ако спазваш разпоредбите и законите, не би трябвало да летиш на такива разстояния - навсякъде има изискване дронът да бъде in line of sight, т.е. да имаш визуален контакт с него.  

 

Сега се сетих за още един недостатък на МА спрямо Про - МА е най-шумният от всички. Перките му издават доста специфичен остър звук.

 

преди 1 час, Carburettor каза:

(доста по-евтин) е Spark

Доколкото си спомням, Spark стандартно идва без дистанционно, а управлението му от телефон не е опция... Като си купиш и дистанционното за още 150€, икономията отива на кино. На всичко отгоре gimbal-ът на камерата му е 2-осев, докато при МА и Про е 3-осев, а камерата снима с резолюция до 1080P, докато останалите 2 са с 4К камери. Mavic Pro вече си е доста стар модел така че според мен Mavic Air е по-добрият избор. И ние много се чудихме преди да решим, изчетохме де що имаше ревюта в нета, изгледахме всички видеа в youtube, но в крайна сметка се спряхме на Air-a и не съжаляваме.

Връзка към мнение
1 hour ago, chandni said:

 

 

 

Доколкото си спомням, Spark стандартно идва без дистанционно, а управлението му от телефон не е опция... Като си купиш и дистанционното за още 150€, икономията отива на кино. На всичко отгоре gimbal-ът на камерата му е 2-осев, докато при МА и Про е 3-осев, а камерата снима с резолюция до 1080P,

 

1080 ми върши идеална работа, това са само клипчета за спомен за тубата ... Не виждам смисъл от по-висока резолюция ... Лаптопа ми е 4к, но никога не съм гледал филм или клип с такава резолюция ... Иначе снимките са идентични - 12 мегапиксела.

 

Иначе за цената - в момента имам оферта за Спарк с 3 батерии, дистанционно, две чанти (едната водоупорна), предпазители, резервни перки, антенен усилвател и още една камара джунджурии за малко под 1000 лева ... С три батерии имам реално време за полет около 45 минути. Май не ми трябва повече. А като гледам, Спарк се справя перфектно със задачите, които го очакват на яхтата в Йонийско море ...

 

 

 

 

 

 

 

Връзка към мнение
преди 13 часа, Carburettor каза:

Аз в момента съм в процес на избор на дрон, и се колебая между Mavic Pro и Mavic Air. Единият е по-нов модел, но другият (Про) лети по-дълго и е по-стабилен при вятър. В момента (защото е стар модел и 

 

 

 

 

 

 

 

Има и друга драма. Ако няма да го разнасяш по самолети всичко е Ок.

 

Но на някое екзотично място, където има много за снимане, а дрона е малко по скъп от полета може би е по разумно дрона да е от по евтините .

При липсата на ясни разпоредби в по голямата част от света риска някой митнически чиновник да си тълкува закона както си иска е огромен. 

 

Всъщност май не е лошо да направим подобна тема. Как да си пренеса дрона в самолета. Практики за опаковане и неща от сорта. 

 

 Аз и този път не се престраших. Иначе мястото е великолепно за дронщини. 

 

IMG_20190512_170445.thumb.jpg.7fcb29708f808ef2159d051a7f28d027.jpgIMG_20190512_161105.thumb.jpg.8628b4dbd7eca8ce26eed6cc9cbed618.jpgIMG_20190512_132032.thumb.jpg.adc73736656fa044f7cf85d97aa7f00e.jpg

 

Писах на авиокомпаниите , както даже и на министерството по въздухоплаване на Палау. Както може да се очаква от половината получих уклончиви отговори, а от другата половина никакви 😊

 

Моя ястреб е Mavik 2 zoom

Не е от най скъпите, но не е и без пари за да мога да го прежаля. 

По летищата питах информативно за да си знам за другия път. 

Навсякъде ми казаха че не било проблем, а резултата  е единия чекиран багаж добре преровен 😊

  

  Айде, че стана ракиено време ☺️

 

IMG_20190511_215954.thumb.jpg.e943eabbf0350b2567db1ab87bbc2da3.jpg

 

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Игра на дронове - ден първи😀

DJI_0021.JPG

DJI_0023.JPG

DJI_0030.JPG

DJI_0038.JPG

DJI_0053.JPG

DJI_0056.JPG

DJI_0064.JPG

DJI_0069.JPG

DJI_0085.JPG

DJI_0095.JPG

DJI_0096.JPG

DJI_0100.JPG

DJI_0143.JPG

DJI_0182.JPG

DJI_0192.JPG

DJI_0194.JPG

DJI_0195.JPG

DJI_0222.JPG

DJI_0223.JPG

DJI_0224.JPG

Първи тестове над вода днес, вятър около 5-6 метра в секунда (18-22 км/ч), пориви до 7-8 м/сек (25-28 км/ч), изобщо не му правят никакво впечатление, полёт нормальный!😎

DJI_0246.JPG

DJI_0249.JPG

DJI_0259.JPG

DJI_0264.JPG

DJI_0265.JPG

DJI_0266.JPG

DJI_0273.JPG

DJI_0287.JPG

DJI_0304-1.JPG

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

@Lirea, знам че към 100 лева не са много качествени, но дали все пак ще можеш да ми кажеш този дали става? Сгъваем Дрон HJHRC HJ28 с 5MP Wifi Камера

 

 Аз принципно не търся някой професионален, но не бих искал да се строши бързо. Бих искал да го ползвам за дълго време, горе-долу.

Редактирано от Георги
премахната връзка
Връзка към мнение
преди 59 минути , Michael каза:

@Lirea, знам че към 100 лева не са много качествени, но дали все пак ще можеш да ми кажеш този дали става? Сгъваем Дрон HJHRC HJ28 с 5MP Wifi Камера

 

 Аз принципно не търся някой професионален, но не бих искал да се строши бързо. Бих искал да го ползвам за дълго време, горе-долу.


На описание звучи доста прилично като за тази цена. 20 минути полет (реално едва ли ще са повече от 15), разните глезотии като автоматично връщане, режим следване и флипове, жироскоп с 6 оси (уоууу!), G сензор и жестовете с ръце са си приятен бонус.
Мегапикселите, макар и да не са най-показателната характеристика за качеството на камерата, са само 5 и това ми говори, че снимките няма да са кой знае какво. От това, което чета, май ще има същия проблем като повечето, да не кажа всички, евтини дронове - дори да си държи сам височината, няма да може да зависва на едно място и ще трябва непрекъснато да се коригира напред-назад, което затруднява кадрирането на снимки. 

Обхватът на дистанционното е сравнително малък, но ще ти върши работа за интересни снимки от готин ъгъл. По-опасното в случая е да не го подхване вятърът и да избяга от обхват, а това се случва лесно, а тогава и автоматичното връщане няма да ти помогне. Само тичане с препятствия 😉 
При по-малките дрончета проблем за перките могат да се окажат косми  (мда, и такъв проблем съм имала с една дроновъшка, която обираше кучешките косми от пода и после преследваше кучето, понеже не можеше да се надигне на повече от 15 см от пода).  Но този все пак е малко по-голям и не би трябвало да е проблем.
В заключения, ако вярва само на описанията, мисля, че е ок за тази цена. 

 

Връзка към мнение

@Lirea, съжалявам че ти досаждам, но аз не съм експерт по дроновете и не знам към какво трябва да се стремя. Дали ще можеш да ми препоръчаш някой дрон в рамките на 200лв (защото парите са ми малко ограничени). Като поне да  може да застане на едно място когато смима. Не ме касае дали има автоматично връщане или от тези неща, но да може да издържи 10, 15 минути във въздуха. 

 

Ще съм ти много-благодарен!

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

According to Georgia’s national aviation authority, the Georgia Civil Aviation Authority (GCAA), flying a drone is legal in Georgia, but we recommend being aware of and compliant with the drone regulations listed below before doing so.

 

 

General Rules for Flying a Drone in Georgia

Based on our research and interpretation of the laws, here are the most important rules to know for flying a drone in Georgia.

  • According to the GCAA, the following regulations do not necessarily apply to unmanned aircrafts that are less than 250 grams (.55 pounds).
  • Children 13 years old and younger may not operate a drone. Children that are 14 years old may operate drones with adult supervision.
  • Do not operate drones over buildings, crowds, near traffic, or high tension power lines.
  • Direct and unaided visual contact must be maintained with the drone by the Pilot in Command at all times.
  • Do not fly drones more than 400 feet above any physical terrain or water surface.
  • Do not operate drones near aircrafts or airports. A minimum of a 6 kilometers (3.7 miles) horizontal distance must be maintained from any aerodrome.
  • It is unlawful to use a drone in the commission of a crime.
  • It is prohibited to use a drone for aerial photography of the general public or private property. Violations of privacy rights are subject to prosecution under Georgian law.
  • Drone operators must hold liability insurance.
  • Drones should not weigh more than 25 kilograms (55 pounds) and should not fly faster that 54kmh (33 mph)

Ние досега така и не сме намерили някой, който да продава застраховка отговорност към трети лица (Liabilty) за дронове.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Повдигам темата заради наскоро излезлия дрон на DJI Mavic Mini. DJI отново надминаха себе си като извадиха на пазара дрон, който тежи точно 249 грама. Това е доста важно, тъй като в повечето държави, за да снимаш с дрон, който е над 250 грама, трябва да го регистрираш предварително. По този начин практически нямаш това задължение. Дронът като всички други мавици е със сгъваеми крачета и доста компактен. Аз си го взех наскоро и съм доста доволен. 

image.png.30e5866c94ded1b4cc99e1c415ab93bc.png

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте.

Искам да попитам има ли някой dji mavic mini? И съответно на какви дистанции летите в България.

Питането ми е свързано с това че за България предлагат само модификацията MR1SD25, която до колкото успявам да разбера е до 2000 метра далечина на полета. Или още по зле до 500 м.

Връзка към мнение

Аз съм сега с Мавик мини. Да ти кажа за толкова малък дрон мен ме е страх да го пускам на големи разстояния, защото по-нависоко ветровете са силнички и започва малко да се мъчи да задържа позицията си. Мисля, че за по-големи висоти ще ти е по-добре с по-големите птици. Но пък Мавикът има предимства на компактност и регистрационни улеснения. 🙂

Връзка към мнение

От клипчета които съм гледал, успява да държи позиция на 300-400 м височина. Но наистина си е хубаво да има човек едно наум. 

Но във вариант 50-60 м височина, до къде ли стига?

Връзка към мнение
преди 32 минути , jimmy_h каза:

Здравейте.

Искам да попитам има ли някой dji mavic mini? И съответно на какви дистанции летите в България.

Питането ми е свързано с това че за България предлагат само модификацията MR1SD25, която до колкото успявам да разбера е до 2000 метра далечина на полета. Или още по зле до 500 м.

Тази модификация е за Европа с по-малък (мощност) обхват на предавателите и приемниците. 

Навремето аз си купих мавик про някъде из Китай и избегнах този недостатък. 

Връзка към мнение

Да, в това ми се заключава проблема. В България се предлага само тази модификация. Обаче дори и да прежаля време и да поръчам китайски, не съм сигурен (поне от един магазин, няма да споменавам име, така ми казаха) че няма да има ефект и пак ще е ограничен.

Връзка към мнение

  Аз съм с DJI Mavic 2 Zoom , който е до 8 км и те уверявам че даже и в напълно спокойно време след 2-я километър собственика му се чувства изключително некомфортно и напрегнато  🙂 . Освен това на някои места е задължително по закон да е в обсега на видимост.

 Според мен обърни по скоро внимание на камерата и стабилизацията при снимане  и на качеството на снимките . 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.