Прескочи до съдържание

Искам да си купя ДРОН.


Препоръчани мнения

преди 2 часа, jimmy_h каза:

 Говоря за полет, без допълнителна намеса, т.е. без хакване.

Mavic Air сменя мощността на излъчване (т.е. влиза в CE или FCC mode) сам/(почти)автоматично без никакво "хакване" спрямо локацята, в която летиш, т.е. ако летиш в САЩ, (почти) автоматично минава в FCC mode, съответно когато летиш в Европа (почти) автоматично минава в CE mode. Казвам "почти", понеже при свързване с DJI GO 4 приложението, спрямо GPS позицията ти той ако си в CE mode, но те локализира, че си в САЩ, ти вади съобщение на екрана и те пита дали да смени WiFi настройките, преминавайки в съответния mode и ти можеш да откажеш и да останеш, запазвайки насттройките за Европа и обратно.

image.png

 

При Mavic Mini, както се вижда в клипа, който ти пратих,  автоматично сменя настройките на WiFi според локацията без "хакване", като само те уведомява и не ти дава право на избор.

 

image.png

 

При Mavic Mini,  за да останеш в FCC mode, е необходимо преди всеки полет да спазваш процедурата, която е показана, а именно да палиш моторите на дрона с преди да си закачил телефона към дистанционното и да ти смени режима на WiFi.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 53 минути , chandni каза:

Mavic Air сменя мощността на излъчване (т.е. влиза в CE или FCC mode) сам/(почти)автоматично без никакво "хакване" спрямо локацята, в която летиш, т.е. ако летиш в САЩ, (почти) автоматично минава в FCC mode, съответно когато летиш в Европа (почти) автоматично минава в CE mode. Казвам "почти", понеже при свързване с DJI GO 4 приложението, спрямо GPS позицията ти той ако си в CE mode, но те локализира, че си в САЩ, ти вади съобщение на екрана и те пита дали да смени WiFi настройките, преминавайки в съответния mode и ти можеш да откажеш и да останеш, запазвайки насттройките за Европа и обратно.

image.png

 

При Mavic Mini, както се вижда в клипа, който ти пратих,  автоматично сменя настройките на WiFi според локацията без "хакване", като само те уведомява и не ти дава право на избор.

 

image.png

 

При Mavic Mini,  за да останеш в FCC mode, е необходимо преди всеки полет да спазваш процедурата, която е показана, а именно да палиш моторите на дрона с преди да си закачил телефона към дистанционното и да ти смени режима на WiFi.

Благодаря

И въпреки това би трябвало след като мине автоматично в CE mode, т.е. когато си в Европа, да използваш дрона с по-малки възможности.

Пробвах всичко описано в клипчето, от 5 опита не се получи. Но въпреки това, успях да постигна най-накрая максималните възможности за CE mode, което напълно ме удовлетворява (предвид че ми се разтрепериха ръчичките).

 

Screenshot_2020-04-08-09-45-17-750_dji.go.v5.jpg

Screenshot_2020-04-08-09-40-12-894_dji.go.v5.jpg

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Мислех да се похваля с нещо по-качествено ( Александър Невски, Руската църква), но много ще се проточи.

Ето два от първите ми 4-5 "полета" с дрончето (Mavic Mini):

 

 

 

DJI_0073.JPG.efbcb5e94ff22a6084d741bfcbd17ca3.JPG

 

DJI_0076.JPG.6970996ad6250d2c44c3c8bfde2e7187.JPG

 

DJI_0080.JPG.33be3e0c456f37eee3b6a6993cd12cbc.JPG

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
преди 6 часа, ven62 каза:

Мислех да се похваля с нещо по-качествено ( Александър Невски, Руската църква), но много ще се проточи.

Ето два от първите ми 4-5 "полета" с дрончето (Mavic Mini):

 

 

 

DJI_0073.JPG.efbcb5e94ff22a6084d741bfcbd17ca3.JPG

 

DJI_0076.JPG.6970996ad6250d2c44c3c8bfde2e7187.JPG

 

DJI_0080.JPG.33be3e0c456f37eee3b6a6993cd12cbc.JPG

@ven62Венчооо, браво!
Много са ти хубави полетите! И снимките, с новата играчка.

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 16 часа, ven62 каза:

Ето два от първите ми 4-5 "полета" с дрончето (Mavic Mini):

Супер, честито! :smile3::good:

И мен от известно време ме сърбят ръчичките да си го взема това мини, ама нали сега не може много да се пътува, а и като знам какъв карък съм, ще вземе да се проточи настоящата ситуация (пу-пу, пепел ми на езика )  и така да се окаже, че в близко бъдеще ще си снимам основно около блока ... :grin:

В тази връзка един въпрос към знаещите:
- има ли шанс на този модел да му поспадне цената след някакво време 
и също: 
- има ли някъде сайт с обобщена и добре представена информация какви са регулациите за ползване на дронове в различните страни

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Фил каза:

- има ли шанс на този модел да му поспадне цената след някакво време 

Малък шанс, но ако ти се чака до Черния петък, е възможно да намалят леко цените. По принцип DJI продават на твърди цени, които са еднакви навсякъде (или поне достатъчно близки цени, за да не си заслужава да купуваш от друг пазар, тъй като после ако се наложи да търсиш гаранция, трябва да го изпратиш в технически център на територията на този пазар). Единственото изключение е по време на черния петък, но и тогава не намаляват всичко, а само продуктите от по-високия клас. Ние нашия Mavic Air го купувахме с 10% отстъпка именно на черния петък през 2018.

 

преди 4 часа, Фил каза:

- има ли някъде сайт с обобщена и добре представена информация какви са регулациите за ползване на дронове в различните страни

Ние използваме този.

 

П.С. Ако някой иска да купува дрон и не му е проблем по-високата цена на Mavic Air 2, горещо препоръчвам да го погледнат. Ocusync с обхват до 10 км, няма прекъсване на връзката с дрона, от която страдат всички модели с WiFi връзка (Mavic Air 1, Mavic Mini, Spark), време на полет 34 минути (реално ще са 25-28), но пак е по-добре от 15-16 за Mavic Air 1. 48 МР камера, 4К с 60 fps.... И всичко това на цената на първото поколение Mavic Air - 1049€.

 

Единственото преимущество на Mavic Mini спрямо Air 2 е, че е под 250 гр и излиза извън регулациите.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Малко градивна критика за Air 2

 

 

Почитал, посмотрел. По техническим характеристикам нового эйра сделал бы такие выводы. Первоначальные.

Нет никаких технологических прорывов по сравнению с предшественниками. Главный упор сделан на маркетинг, рекламу и более совершенное программирование.

Например, 8К гиперлапс (все конечно же должны охренеть от такого чуда ) с лёгкостью достигается многими камерами при преобразовании raw файлов сначала в фотошопе, затем видеоредакторе. Можно и 10 сделать, если постараться.

48 мп матрица вероятно работает в основном черезстрочно, делая одновременно 2 кадра с разной экспозицией (вряд ли 3 думаю), сшивая потом программно в HDR (2 снимка по 24 мп, - соответственно это уже снимается не с ½ дюймовой матрицы, а гораздо меньше). Т.е. уровень среднего мобильника. Но для обычных дневных условий потянет вполне. Картинка станет покрасивше.

Охренительные 48 мп. при одиночном снимке – любой фотограф знает, для максимального качества дело не в числе пикселей, а их соотношении с размером матрицы и других условиях. Матрица очевидно шумная, что будет явно проявляться при съёмках в сумерках и ночью. А чем прикрыт подвох с шумами ? Правильно – единственным профилем Cine, заточенным в т.ч. на шумы. А где же фирменный для DJI – D-log ? А HLG ? Полагаю, что с таким соотношением пикселей и матрицы – такую кашу в динамическом диапазоне с шумами исправить будет трудно. Но и деться некуда, по иному не получится - DJI фактически заявили (между строк, кто понимает), что эти полные 48 мп. будут работать только при одиночном снимке, а в видео – только в None и единственном профиле Cine.

Недостаток единственного диафрагменного числа 2,8 мягенько прикрыли типа наличием фильтров в флу наборе (все конечно же должны охренеть от этого, не вникая в суть).

50/60 вкупе с 4К уже не бог весь что. Современные профессиональные камеры этими числами даже не заморачиваются. Удвоить или вдвое замедлить кадр легко на программном уровне. При правильной съёмке на качество материала не влияет, разве что сильно увеличивает вес файлов.

На мой взгляд, дрон получился как набор противоречий. Впендюрили в пульт более ёмкий аккум, - соответственно заряд держит больше. Но и весит соответственно, размер больше.

А экран где ? Кто давно летает на М1/2 хорошо знает, насколько это важная и полезная штука.

Полагаю, что DJI и не только прекрасно понимают, что ничего выдающегося не создали. Оттого и цена относительно демократичная. Спасибо что не обманывают народ.

Изделие своего покупателя найдёт вполне. Особенно, учитывая, что значительная часть «лётчики». Для которых в первую очередь как долго и далеко летит, насколько устойчива связь и подобные прелести. Съёмка, а тем более качественная, вторична или мало рассматривается. Нюансы фото-видео не знакомы и не надо. Как в мобиле.

Так же обратите внимание, что это хорошо понимает и DJi, сделав упор в программе, - снял и тут же выложил в соц сеть с какими-то весёлыми плюшками на программном уровне. Go4 отдыхает... Ни к чему она здесь.

Про все нюансы с FCC и бустами, отменой автопосадки и прочими ранее освоенными прелестями в других моделях, упоминать не буду. И так всё ясно. Тот же М1 с отменой автопосадки возможно может держаться в воздухе подольше, при желании. И фото/видео с имеющимися профилями и умением пилота сделает не хуже. Про М2 вообще молчу.

У меня пока такая оценка чисто по техническим характеристикам и некоторому опыту. Однако, будем ждать и оценивать практическое использование. 

Мне интересно наблюдать, как развивается DJI, пожалуй лучшая на сегодня в этой области.

И последнее. По мне, так действительным прорывом в части именно качества «летающей камеры» в компактном форм факторе от DJI - это М2 Про (Хассельблад) !

Връзка към мнение
преди 5 часа, chandni каза:

Ocusync с обхват до 10 км, няма прекъсване на връзката с дрона, от която страдат всички модели с WiFi връзка (Mavic Air 1, Mavic Mini, Spark), време на полет 34 минути (реално ще са 25-28), но пак е по-добре от 15-16 за Mavic Air 1. 48 МР камера, 4К с 60 fps.... И всичко това на цената на първото поколение Mavic Air - 1049€.

 

Единственото преимущество на Mavic Mini спрямо Air 2 е, че е под 250 гр и излиза извън регулациите.

Прекъсването на връзката с дрона го изпитах вчера. Вледеняващо е!

Пратих дрона да снима една вятърна перка и по едно време, на около 1 км. от мен дистанционното изписука че е загубило връзка с дрона и дрона се връща там от където е излетял. Нищо не виждах в небето. То и погледа ми се замъгли от притеснение. Дистанционното продължава да пищи. Аз се мъча да видя някоя черна точка в небето и около перката виждам нещо. Малко се поуспокоявам … ще се върне. Черната точка обаче не се увеличава, започва да завива ту наляво, ту надясно след което съвсем се смали. Явно една от многото амстердамски чапли/патки. Еми, какво да се прави - току що видях как отлитат едни 1000 лв. на майната си т.е. в Китай.:grin: А дистанционото продължава да пищи и аз не мога дори да се концентрирам за да се успокоя. Добре, че след няколко секунди чух бръмченето на сладкото ми дронче.

Та така...

 

Аз се спрях на Mavic Mini по 3 причини:

1. Лек и компактен.

2. @chandni я е споменала.  В тази връзка - в България е необходимо всеки дрон (безпилотна летателна система (БЛС) Това ми звучи като оператор на биологична единица) да се регистрира.

3. Цената (всички други DJI дронове са почти двойно по-скъпи и повече)

 

-------------------------

За регистрацията и летенето в България.

https://www.caa.bg/bg/category/633

 

1. Попълва се декларация и се праща по мейл. След около седмица ти пращат регистрацията (така беше при мен)

2. За всяко летене се попълва заявка (на някои места казват 3-5 дни предварително). Официалния срок е 8. Въз основа на заявката ти издават разрешение за летене на твоята БЛС.  (това със заявката не съм го пробвал все още.)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 12 часа, ven62 каза:

За регистрацията и летенето в България.

https://www.caa.bg/bg/category/633

 

1. Попълва се декларация и се праща по мейл. След около седмица ти пращат регистрацията (така беше при мен)

2. За всяко летене се попълва заявка (на някои места казват 3-5 дни предварително). Официалния срок е 8. Въз основа на заявката ти издават разрешение за летене на твоята БЛС.  (това със заявката не съм го пробвал все още.)

Нещо не можах да схвана - нали 

преди 18 часа, chandni каза:

под 250 гр и излиза извън регулациите

 

по каква причина тогава си го регистрирал твоя Mavic mini и защо заявка за летене и разрешения ?  :rolleyes:

Връзка към мнение
Преди 1 час, Фил каза:

Нещо не можах да схвана - нали 

 

по каква причина тогава си го регистрирал твоя Mavic mini и защо заявка за летене и разрешения ?  :rolleyes:

За България всички летателни средства трябва да се регистрират т.е. дроновете, за хартиените хварчила не знам :haha:

 

Приели сме някаква Европейска класификация на дроновете - Подкатегории  (от А1 до А3) и класове (от C0 до C4). Mavic Mini e съответно A1 и C0 и за него се изисква единствено да си прочел ръководството . За по-високите класове и категории има изисквания за online курсове,  изпити, квалификация на пилот на дрон и т.н и т.н. Не знам дали някой изобщо се съобразява с тези нормативни изисквания.

Аз, когато мога, гледам да го карам по закон. Та затова се регистрирах.

От линка по-горе разгледай Приложение2 - Помощен материал – таблица за определяне на категорията на операцията и класа на БЛС

Аз там ги прочетох тези неща. За дроновете, които са по-висок клас/категория не знам дали тази администрация (агенция) създава някакви проблеми и какъв точно е процеса на регистрация.

 

 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 21 минути , ven62 каза:

Приели сме някаква Европейска класификация на дроновете - Подкатегории  (от А1 до А3) и класове (от C0 до C4). Mavic Mini e съответно A1 и C0 и за него се изисква единствено да си прочел ръководството . За по-високите класове и категории има изисквания за online курсове,  изпити, квалификация на пилот на дрон и т.н и т.н. Не знам дали някой изобщо се съобразява с тези нормативни изисквания.

Аз, когато мога, гледам да го карам по закон. Та затова се регистрирах.

От линка по-горе разгледай Приложение2 - Помощен материал – таблица за определяне на категорията на операцията и класа на БЛС

 

Аз също се опитвам да спазвам правилата, затова се интересувам, и точно след като прегледах материалите, които си посочил (и по-точно приложение 2) , се зачудих защо си го регистрирал ...:rolleyes:

 

 image.png.849a2e215b2f65d4e1d05b86d63e4bdc.png 

 

Връзка към мнение
преди 3 минути , Фил каза:

Аз също се опитвам да спазвам правилата, затова се интересувам, и точно след като прегледах материалите, които си посочил (и по-точно приложение 2) , се зачудих защо си го регистрирал ...:rolleyes:

 

 image.png.849a2e215b2f65d4e1d05b86d63e4bdc.png 

 

За да получа положителен отговор на последващите заявки за летене.

 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , ven62 каза:

За да получа положителен отговор на последващите заявки за летене.

С риск да заприличам на тъпа мисирка, задаваща упорито един и същ въпрос на пресконференция :grin:,  ама продължавам да не разбирам защо при положение че този дрон, бидейки по-лек от 250гр. и съответно неподлежащ на регистрация и регулации, ще ти е нужно да подаваш заявки за летене. :rolleyes:  
Както и да е ... :smile3:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Фил каза:

С риск да заприличам на тъпа мисирка, задаваща упорито един и същ въпрос на пресконференция :grin:,  ама продължавам да не разбирам защо при положение че този дрон, бидейки по-лек от 250гр. и съответно неподлежащ на регистрация и регулации, ще ти е нужно да подаваш заявки за летене. :rolleyes:  
Както и да е ... :smile3:

Вероятно защото пък аз съм от тулупите.:biggrin:

 

------------

Информация за дистанционно управляеми ВС

За ползватели на въздушно пространство, които изпълняват полети с дистанционно управляеми въздухоплавателни средства:

Във връзка с изпълнение на изискване на ал. 5, чл. 13 от „Наредба № 2 от 10 март 1999 г. за правилата за полети“ на Министерството на транспорта:

„ (5) (Нова – ДВ, бр. 80 от 2014 г., в сила от 04.12.2014 г.) Полетите на дистанционно управляеми ВС се провеждат след писмено разрешение на ГД ГВА в резервирано въздушно пространство.“

ДП РВД информира всички, които използват дистанционно управляеми въздухоплавателни средства (например: безпилотни летателни системи или безпилотни летателни апарати), че е необходимо да спазват една от следните процедури:

………….

 

т.е. има известна противоречивост. Тази наредба ми се вижда по-официална от един помощен excel.

 

Специално в моя случай - нямах никакъв проблем да попълня декларацията и да им я зафуча с един имейл.

Не съм се задълбочавал дали би могло да мина и без такава регистрация. Вероятно - Да.

Може и да съм тичал пред вятъра. Дано и дрона да не прави така.

:biggrin:

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 7.05.2020 г. в 18:17, Фил каза:

Чакам и @chandni-то да дойде и да си каже тежката дума ... :smile3:

явно е много заета да приготвя кулинарни шедьоври :rolleyes:

  • Смея се 1
Връзка към мнение

 

преди 10 часа, Childish каза:

А някой да си е изгубил Mavic Mini? Един приятел намери такъв дрон и търси собственика му.

 

Под капака на батерията има сериен номер.

DJi.bg може и да знаят на кой е продаден.

 

 

Връзка към мнение
преди 1 час, Фил каза:

явно е много заета да приготвя кулинарни шедьоври :rolleyes:

Че е заета, заета е... ма що реши, че с кулинария? 🙂 Виж, че и там не пиша... 

Според мен не е необходимо да се регистрира Mini-то и в България, но ако регистрираш нещо, което не е задължително, няма да те върнат... Виж, ако не регистрираш нещо, което подлежи на регистрация, тогава вече можеш да имаш проблеми. 

Връзка към мнение
преди 1 минута , chandni каза:

Според мен не е необходимо да се регистрира Mini-то и в България, но ако регистрираш нещо, което не е задължително, няма да те върнат... Виж, ако не регистрираш нещо, което подлежи на регистрация, тогава вече можеш да имаш проблеми. 

Принципно е така, но знам и вица за оня, който питал дядо поп дали може малко блажно да хапне по Велики пости. :grin:

Връзка към мнение
преди 2 часа, ven62 каза:

 

 

Под капака на батерията има сериен номер.

DJi.bg може и да знаят на кой е продаден.

 

 

Не разполагали с такава информация

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
2 hours ago, Evgeni Dankov said:

Здравейте, как мога да увелича видеозаписа, защото ми е ограничено до 12 секунди? Имам gji mavic mini, забравих да спомена. 

И аз имах такъв проблем, че не ми записваше дълги видеа. Не знам точно как се оправи, но аз си взех по-хубава SD карта и от там нататък нямах проблем с продължителността на видеата. 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.