Прескочи до съдържание

Говорим си за Северен Пакистан - Karakoram Highway


Гост

Препоръчани мнения

преди 1 минута , stefanrusev каза:

За краткия вариант бройте и мен. 

Кратък вариант ще бъде. Благодаря, ще държа обществото в течение 🙂 

 

Впрочем, влязох в комуникация с Mudasser - благодаря за връзката, @Happy_Traveler 🙂 Много интелигентен и позитивен млад човек. Фирмата му в момента е подала документи за лиценз за оператор, но те могат и сега да подкрепят издаване на виза.

 

Ще направя маршрут и ще се видя какво ще ми предложи като цена. Ще потърся и от по-известните фирми в района - за сравнение, макар че вече знам нивата им. Обикновено пътуванията за малки групи се правят там с ето това чудо :grin: Абстрахирайте се от надписите, просто ми хареса настроението на снимката 🙂 

 

facebook_event_409150639527324.jpg.2028ab22579910c35c2045b001d3abdb.jpg

Връзка към мнение
преди 25 минути , Гост каза:

Ммммм... сподели за кои племена и къде, моля те? 

Хунза задължително, надявам се и още едно. Още не съм задълбала в четенето на инфо, че сега имам други пътувания и те са ми приоритет. Пакистан ще е след година и има време.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Едно много очарователно видео за пътя Naran to Babusar Pass 🙂 Дълго е, но на някой може да му е интересно...

 

 

 

П.П. The pass is the highest point in the Kaghan Valley, Pakistan. The pass connects the Kaghan Valley via the Thak Nala with Chilas on the Karakoram Highway. It's one of the famous hairpinned roads in the world. From the middle of July up to the end of September the road beyond Naran is open right up to Babusar Pass. Babusar Pass or Babusar is a mountain pass at the north of the 150 km long Kaghan Valley connecting it via the Thak Nala with Chilas on the Karakoram Highway (KKH). It is the highest point in the babusar valley that can be easily accessed by cars.

Връзка към мнение

На второто видео дървета са в есенни цветове. Точно това искам да видя. 🙂

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Tedy каза:

На второ видео дървета са в есенни цветове. Точно това искам да видя. 🙂

Разбирам те. Там всеки сезон е различен - както навсякъде. Има известно пътуване, наречено Hunza Cherry Blossom - до средата на Април, но тогава не се минава през известни маршрути като Babusar Pass, а аз държа да видя точно тях. Всеки с откачеността си 🙂 

Връзка към мнение
преди 19 часа, Happy_Traveler каза:

 Съветвам всеки, пътуващ в този регион, да отдели малко време и да посети патаните(пущуните) в Swat. Такова племе не се е раждало до сега на планетата. 

@Happy_Travelerби ли споделила точни места, където можем да пипнем тази култура> Използвам успешно google, но когато заявявам маршрут, искам да съм реална. Благодаря! П.П. И повече информация за племето, моля... 

Връзка към мнение

Разбира се. Пущуните не са едно племе, а народ- ираноезичен народ. Бели и светли, тъмният ген е по-рядък и макар че се среща, обикновено очите пак са светли и кожата е бяла,а ако са били изложени на слънце - тъмният тен максимално може да е кафяв като на българин след месец на морето, не повече. Някой историци твърдят, че с тях имаме общи корени. Моят досег с тях е бил предимно в градска среда в Пакистан и Залива. Най-яркият ми момент беше с едно момиче, което помислих за източноевропейка и се засилих към нея, а тя ми каза: "от Пакистан съм си". А повярвай ми, моето набито око не беше бъркало до сега, различавам много добре народите. Много от тях вече живеят модерно в градовете като са запазили традициите си. Патаните се женят предимно с други патани, жените им много рядко работят. Народ с такива ценности, който е практически непревземаем. Войните в Афганистан го доказват, където патаните(пущуни) са около 60% от населението. Накратко за системата им (Wikipedia):

 

Патаните (пущуните) живеят на принципът на неписания кодекс "пущунуали".
https\://en.wikipedia.org/wiki/Pashtunwali 

Това накратко е кодекс на честта и принципите.

Основните принципи са:

Melmastia (гостоприемство) - Показване на гостоприемство и дълбоко уважение към всички посетители, независимо от раса, религия, национална принадлежност или икономически статус и това без никаква надежда за възнаграждение или услуга. Патаните ще направят всичко, за да покажат своето гостоприемство. 

Nanawatai (прошка или убежище) - Отнася се до закрилата на дадено лице срещу враговете си. Такива хора биват защитени на всяка цена; Дори и тези, които действат против закона, трябва да получат убежище, докато ситуацията не бъде изяснена. Nanawatai също така може да се използва, когато победена страна в спора е готова да влезе в къщата на победителите и ги помоли за прошка: това е уникална форма на "рицарско" предаване, при който един враг търси "убежище" в къщата на техния враг. Забележителен е примерът с Маркъс Luttrell, единственият оцелял от екип американски морски тюлени, нападнат от талибански бойци. Раненят заобикаля врага и е подпомогнат от членове на племето Sabray, който го водят в селото. Началникът на племената го защитава, като се бори срещу атакуващите племена, докато другите не изпращат дума на близките американски сили.

Nyaw aw Badal (справедливост и отмъщение) - да търси справедливост или да се отмъсти срещу извършителя на престъплението. Няма ограничение във времето, което ограничава периода, през който може да се отмъсти. Дори само присмех (или "Peghor / پېغور") се смята за обида. Badal може да доведе до кръвни вражди, които могат да издържат поколения и да включват цели племена със загубата на стотици животи. Обикновено кръвните вражди в това доминирано от мъжки пол общество се уреждат по стандартните начини. Тази практика, макар и да плаши враговете и пази народът с векове, е довела до извършването на доста неразумни неща. Като например афганът, който хвърлил бомба на лъва в Кабул, тъй като е изял брат му (който влезнал в клетката му, за да се прави на голям мъж). С което идва ред и на:

Тур (храброст) - Пущунът трябва да защитава своята земя, собственост и семейство от нахлувания. Той трябва винаги да се държи смело срещу тиранията и да може да защитава честта на името си. Смърт може да последва, ако някой наруши този принцип. Това е и основната причина да не могат да бъдат завладени - те биха пожертвали децата си, мъжете си, жените си и себе си, но да не попаднат в лапите на врага. Слушала съм даже тяхна песен: "Моят син ще порасне голям и силен и ще се бие за народа ни". Впечатляващо е как дори майките изпращат синовете и мъжете си в битка без страх.

Сабат (лоялността) - Патаните дължат лоялност към своето семейство, приятели и членове на племето. Патаните никога не могат да станат нелоялни, тъй като това би било срам за техните семейства и себе си.

Khegaṛa / Shegara (правдата) - Пущунът трябва винаги да се стремим към добра мисъл, дума и дело. Те трябва да се държат уважително към хората, към животните и към околната среда около тях. Замърсяването на околната среда или унищожаването му е против пащунуали. В момента те често обитават бедни райони, но извън тези райони, както и в планините поддържат чисто.

Groh (вяра) - Съдържа по-широка представа за доверие или вяра в Бога (известен като "Аллах" на арабски и "Khudai" в пущу) . Идеята на доверие в един Създател обикновено влиза в съгласие с ислямския понятието вяра само в един Бог (Таухид).

Pat Wyaar AW Meṛaana (отношение, гордост и смелост) - пущуните трябва да демонстрира смелост [مېړانه]. Тяхната гордост [وياړ] има голямо значение в пущунското общество и трябва да бъде запазена. Те трябва да уважават себе си и другите. Зачитането започва у дома, сред членовете на семейството и роднините. Ако човек не притежава тези качества, той не е смятан за достоен да бъде пущун. 

Naamus (защита от жените) - Мъжът трябва да защитава честта на жените с живота си и трябва да ги предпази от физически и словесни наранявания. 

Нанг (чест) - Патанът трябва да защитава слабите около него.

Hewaad (страна) - Пущунът е длъжен да защити земята на народа си. Защита на нацията е защитата на пущунската култура или "haśob"  هڅوب сънародници или "hewaadwaal" [هيوادوال], и на самия себе си - "Zaan" [ځان]. Този принцип е свързан към друг принцип, сочещ закрепване към пущунската земя или чувства с неговия ZMAKA [ځمکه] [18].

 

Това всичко може да обясни лесно на чужденеца доста феномени - защо са незавладяеми и трудно контролируеми. 

В контекста на твоето пътуване до Пакистан - това има значение да следиш обстановката. Ако в техните райони започнат да се загнездват талибани и проблемни хора (както беше преди години в Swat), правителството на Пакистан реагира силно и крайно като бързо провежда операция за разчистване на тези клетки. Те на своя страна решават да отмъстят и започват да се взривяват пред правителствени гради и обществени места. 

 Провинцията, която обитават, се нарича KPK - Khyber Pakhtunkhwa. Там обаче се намират и едни от най-красивите планински места на планетата, странно някак...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Khyber_Pakhtunkhwa 

Най-племенният им район е този: https://en.wikipedia.org/wiki/Federally_Administered_Tribal_Areas  

Ти там няма да ходиш. 😃 Британците не са добре дошли. Разчистването на този регион е отнело много жертви през годините (и все още няма 100% гаранция), но това е бил единственият начин Пакистан да не се превърне в терен на постоянни боеве и убежище на талибани.

 

За маршрути - те са много, по цялата долина Swat. Ето например:

http://www.visitswat.org/Packages.html 

  • Харесвам 3
  • Браво 7
Връзка към мнение

@Happy_Traveler, благодаря! 🙂 

Сега.... дали ще ходя, не съм решила още :grin: Но ако нещо ме спре, ще е времето. И разбира се, цената. Просто ми беше много интересно...

П.П. Преди да стана британка, съм си чистокръвна българка. Използвам си гражданството когато и както ми отърва... ахахаххахааа

Благодаря наистина!

Връзка към мнение

Ах @Гост и мен ме запали. Сега и аз като @master_of_germs няма да мога да спя поне седмица!..

Ще видя как ще се развият нещата, но и аз ще съм резервен вариант! 

И да не тръгна поне ще следя темата с интерес. :smile:

Връзка към мнение

@Гост,  за бусче говори като онова от Бари, ако помниш... 😉

Мястото наистина е предизвикателно. 

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 8 минути , Polina каза:

@Гост,  за бусче говори като онова от Бари, ако помниш... 😉

Мястото наистина е предизвикателно. 

Ахахахаа... Има си хас да не помня. Беше фамозно пътуване! :rofl:

 

Само където има разлика между самолетен билет София - Бари и другия: София - Истанбул - Исламабад :grin:

Връзка към мнение
преди 11 минути , Гост каза:

Ахахахаа... Има си хас да не помня. Беше фамозно пътуване! :rofl:

 

Само където има разлика между самолетен билет София - Бари и другия: София - Истанбул - Исламабад :grin:

Ха ха ха - ей сега ще ни подредя в един самолет на Turkish! :grin: 

 

Разликата не е само и точно в самолетния билет, ама все пак мераклиите сме доста!

Едно автобусче, като това, което си показала ще ни е екстра! Пък аз ще търча да позирам на покрива! :laugh:

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 7 минути , Mary каза:

Ха ха ха - ей сега ще ни подредя в един самолет на Turkish! :grin: 

 

Разликата не е само и точно в самолетния билет, ама все пак мераклиите сме доста!

Едно автобусче, като това, което си показала ще ни е екстра! Пък аз ще търча да позирам но покрива! :laugh:

Ахахахахахахаахахаххахаахахахахахахааа... Разликата е категорично не само в билета 🙂 

 

Аз ще постъпя авторитарно :grin: - определям маршрут (най-хубавия и оптимален), ориентировъчен период, без конкретна дата - че понякога няколко дни разлика има фамозна ценова разлика (мога да я видя, защото билети има вече), ще взема цени за пътуването от фирмата за 2, 4, 6 човека (примерно), ще взема още две оферти - за сравнение, правим група, купуваме билети, капарираме тура (Revolut), в началото на лятото пускаме документи за виза - и voila. Простичко. 🤗

Връзка към мнение

Рейни - евтиният вариант е София-Дубай с Wizzair, лятото е 50-60-70 лева макс. Дубай-Пакистан - там имаш вече много избор на места и маршрути за кацане (Лахор, Исламабад, Сиалкот и т.н.) и има по 100 евро. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , Happy_Traveler каза:

Рейни - евтиният вариант е София-Дубай с Wizzair, лятото е 50-60-70 лева макс. Дубай-Пакистан - там имаш вече много избор на места и маршрути за кацане (Лахор, Исламабад, Сиалкот и т.н.) и има по 100 евро. 

@Happy_Traveler в никакъв случай няма да принуждавам някого с конкретни билети. 

 

Убедена съм, че ще има хора, които ще предпочетат Turkish или Qatar, други - през Дубай. 

 

Ще направя опцията гъвкава, като така или иначе ще ангажирам местен човек от Исламабад. 

 

Моето лично намерение е да направя multi-city London- Lahore - Islamabad - London. Или пък обратното. Някой приятел може да не иска Лахор, например. Аз, обаче, се съмнявам че ще отида пак в Пакистан и искам да видя церемонията на границата, и не само, така че смятам - само намерение - да остана една вечер там.

 

В общи линии, срещата ни най-вероятно - ако има такава, разбира се - ще бъде директно в Исламабад 🙂 

Връзка към мнение
преди 6 минути , Гост каза:

Аз, обаче, се съмнявам че ще отида пак в Пакистан и искам да видя церемонията на границата, и не само, така че смятам - само намерение - да остана една вечер там.

За тези, които не знаят за тази церемония:

 

 

Връзка към мнение

Тези, които са гледали церемонията от страната на Индия, казват, че било по-добре, но аз понеже не съм - и тази ми се стори много впечатляваща. Най-вече патриотизмът им. Страна от 3-тия свят, а самочувствие на Велика сила. 😀

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 минути , slujitel каза:

Мисля, че Лахор също заслужава поне един ден.

Разбира се. Говоря за комбинация от Лахор и границата. Един пълен ден - на следващия полет към Исламабад. Часове много има - изборът е в зависимост от предпочитанията къде искам(е) да имам(е) една идея повече време - Лахор или Исламабад. Така или иначе предвиждам - за себе си - два дни общо за двата града. 

P.S. Не знам дали е много избора, но предполагам, че има - това са два основни града все пак... 

Връзка към мнение
В момента, slujitel каза:

Оф, ще прежаля май Египет и ще се включа тук, отиде ми съня в близките седмици. Аман от теб.

Ахахахахахаа... И аз прежалих Египет :grin: 

 

Хубавото е, че има време, в смисъл и за двете дестинации (Египет и Пакистан)  - но като ме познаваш, скоро ще имам(е) базова информация за второто...

Връзка към мнение
преди 14 минути , Гост каза:

Ахахахахахаа... И аз прежалих Египет :grin: 

 

Хубавото е, че има време, в смисъл и за двете дестинации (Египет и Пакистан)  - но като ме познаваш, скоро ще имам(е) базова информация за второто...

Хайде давай я тази информация, че да реша и да се успокоя. При мен не може двете (Египет и Пакистан), не забравяй, че имам и един Китай, че  и друго обещание имам. А, за твоя маршрут трябва ли китайска виза или изкара оня път?

Редактирано от slujitel
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , slujitel каза:

Хайде давай я тази информация, че да реша и да се успокоя. При мен не може двете (Египет и Пакистан), не забравяй, че имам и един Китай, че  и друго обещание имам. А, за твоя маршрут трябва ли китайска виза или изкара оня път?

Не съм забравила за твоя Китай аз. Моят ще е някой друг път - след като ми напомниха за дадено обещание за Тоскана, края на м. май 🙂 Така че това е планирано, живи и здрави. 

И аз трябва да избирам, не мога всичко... Но съм откачила за Hunza 🤔 Крайното решение къде ще зависи от пари - и от компания 🙂 

Не, нямам виза за никъде. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.