Прескочи до съдържание

Говорим си за Северен Пакистан - Karakoram Highway


Гост

Препоръчани мнения

преди 12 минути , Гост каза:

@master_of_germs  Иска ми се да те излъжа, че ще има трекове, ама не мога 🙂 Ще има само разходки... 

 

Ако - обаче - искаш някога да отидеш да катериш, обещавам ти лично съдействие. И ще ти дадат чудесна цена. Но с трекове до подножието на К7 или К2 времетраенето е 20 дни. Аз не мога да си го позволя. Но искам да видя Каракорум. И описаните възможности ми дават реална възможност да видя този откачен маршрут.  Искрено ще се радвам, ако решиш да се присъединиш 🙂

 

 

Нямам нито финансова възможност, нито достатъчно екипировка за подобен преход до базовия лагер на К2.  И за тази програма не съм съвсем сигурен, че мога да си я позволя, но знам, че по-евтино няма как да стане. Знам си и физическите възможности и няма да си позволя да върша глупости, особено в място като Каракорум. Но понеже  Worldismine подпита... За "хайкинг" (като я видя таз дума изписана на български, се виждам в почуда... все си мисля, че ще е състезание по писане на хайку 😄 )... Поне за мене хайкинг и разходка си е едно и също 🙂 Особено пък, ако е в такава легендарна компания 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 37 минути , master_of_germs каза:

Нямам нито финансова възможност, нито достатъчно екипировка за подобен преход до базовия лагер на К2.  И за тази програма не съм съвсем сигурен, че мога да си я позволя, но знам, че по-евтино няма как да стане. Знам си и физическите възможности и няма да си позволя да върша глупости, особено в място като Каракорум. Но понеже  Worldismine подпита... За "хайкинг" (като я видя таз дума изписана на български, се виждам в почуда... все си мисля, че ще е състезание по писане на хайку 😄 )... Поне за мене хайкинг и разходка си е едно и също 🙂 Особено пък, ако е в такава легендарна компания 🙂

@master_of_germs - Ето ти цена от 2014 г. за трекинг - хайкинг 😁 - до K7,  per Person sharing twin room and tent  (само маршрута).

PAX 06-08    USD 1590$
PAX 09 -12 USD 1500 $

Сега предполагам е доста по-висока... 

 

Знам, че за човек - който катери Триглав - може да е леко скучен маршрут с джип или малко камионче, тип бусче, но това мога да предложа 🙂  

 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 22 минути , Гост каза:

@master_of_germs - Ето ти цена от 2014 г. за трекинг - хайкинг 😁 - до K7,  per Person sharing twin room and tent  (само маршрута).

PAX 06-08    USD 1590$
PAX 09 -12 USD 1500 $

Сега предполагам е доста по-висока... 

 

Знам, че за човек - който катери Триглав - може да е леко скучен маршрут с джип или малко камионче, тип бусче, но това мога да предложа 🙂  

 

Скучността на един маршрут зависи само и единствено от компанията.  😉 С вас няма как да стане скучно.

Щото то и Косово уж се води някаква скука, пък да питам дали на някого от магеланците в бусчето му беше скучно тая пролет 😄 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не съм писала на Рейни на лични за това пътуване.

Затова с чиста съвест и най - отговорно заявявам, че се кандидатирам за участие в това пътуване. Използвам случая да се похваля - много съм добра в купуването на самолетен билет! Големината на компанията не ме плаши - колкото толкова. Обещавам да съм полезна и да не се пречкам в изпълнението на всички добри намерения !

Ще мрънкам звучно само ако не ме вземете с вас !

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 16 минути , patilana каза:

Не съм писала на Рейни на лични за това пътуване.

Затова с чиста съвест и най - отговорно заявявам, че се кандидатирам за участие в това пътуване. Използвам случая да се похваля - много съм добра в купуването на самолетен билет! Големината на компанията не ме плаши - колкото толкова. Обещавам да съм полезна и да не се пречкам в изпълнението на всички добри намерения !

Ще мрънкам звучно само ако не ме вземете с вас !

И Тасманията за лятото пак отече 😄 

Връзка към мнение

Да бе , да! Глупости! Как ти хрумна! Даже вече знам как да се справя с купищата паркове! 

Пакистам го мярнах снощи, но нямах време да прочета нищо. Сега прочетох отворената покана и реагирах както следва - За!

Мастер, лятото е дълго... Рейни е велик предложител! С две думи, ако ме искат, мога само да съм им задължена до края на дните си, както и на всички тук.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 22 минути , patilana каза:

Не съм писала на Рейни на лични за това пътуване.

Затова с чиста съвест и най - отговорно заявявам, че се кандидатирам за участие в това пътуване. Използвам случая да се похваля - много съм добра в купуването на самолетен билет! Големината на компанията не ме плаши - колкото толкова. Обещавам да съм полезна и да не се пречкам в изпълнението на всички добри намерения !

Ще мрънкам звучно само ако не ме вземете с вас !

За мен - нас -  ще е удоволствие - добре си дошла! 🙂 

Връзка към мнение
преди 2 минути , patilana каза:

Рейни е велик предложител! С две думи, ако ме искат, мога само да съм им задължена до края на дните си, както и на всички тук.

Таквиз неща за задължения да не съм чула - макар че на една Бургаска Мускатова не бих се намръщила - че в Пакистан няма! 😁

 

Аз просто съм полудяла за Каракорум ot много години. И реших, че искам да видя това чудо - а не само да се каня. За мен ще е огромно удоволствие да го споделя с приятели. Един специален поздрав за теб за добре дошла 🙂

 

 

Връзка към мнение

Рейни, таз дивотия е безумно красива !

Програмата ти е удовлетворяваща за засищане на сетивата!

Не ме притеснява нищо, щом има посолство в София ( за визата ) и компании, които летят до там от удобни за българи градове.Само здраве да е!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нямах търпение да изчета темата за да заявя своето участие. Всъщност сме двама, но цената на билетите наистина ме разтревожи. До сега такава не съм плащала никога и не мисля, че ще платя.  Дори и на половина ми е тегава. Така че, само ще спамя. Ако намерим цена около 250 евро, твърдо сме ЗА.  Смея да твърдя, че ако решите да го правим с кола под наем, имаме на разположение наистина добър шофьор.

Връзка към мнение
преди 14 минути , eloena каза:

Нямах търпение да изчета темата за да заявя своето участие. Всъщност сме двама, но цената на билетите наистина ме разтревожи. До сега такава не съм плащала никога и не мисля, че ще платя.  Дори и на половина ми е тегава. Така че, само ще спамя. Ако намерим цена около 250 евро, твърдо сме ЗА.  Смея да твърдя, че ако решите да го правим с кола под наем, имаме на разположение наистина добър шофьор.

@eloena, радвам се, че си била привлечена - и благодаря за предложението! 🙂 Колата наистина е вариант - и много сериозно се бях замислила за нея - особено когато бяхме останали четирима.

Но:

*вече сме повече - по никакъв начин нормална кола няма да ни събере, а по-големите коли са скъпи;

*освен големината, цената на хубава кола е много висока, а с нехубава кола няма да се съглася да пътувам - идеята е да се кефим, а не да треперим. 

*не мога да си представя купона, ако се развали колата баш на майна си Райна - а там наистина е на майна си Райна 🙂 Убедена съм, че ще ни помогнат, но кому е нужно...

*предлаганата цена за тур е много ниска и не си заслужава да се притеснява който и да е с шофиране. 

 

За самолетните билети - още в началото стана ясно и го казах, че са много скъпи и ще се търсят алтернативи. Не мисля, че другите са склонни да платят високата нормална цена. Затова оставихме отворени датите. Дали ще се намери посочената от теб цена - нямам идея. Аз ще се съобразя изцяло с групата от България - дали ще си дойда до там да пътуваме заедно или ще платя по-висока цена, но директно от тук - ще го реша на момента. 

 

Мога да помогна с всичко друго, но за евтини самолетни билети ще разчитам на другите 🙂 И ще се радвам да се включите!

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Много интересна тема и уникално за изживяване пътуване би било това. Цената и мен малко ме отблъсква, но не пречи да "поспамя" с друга гледна точка по въпроса, като например: клипчетата са уникални, но сякаш са снимани от мотор или предната седалка на кола. Вие искате да пътувате с бусче, което много ограничава видимостта, а за гледане явно има адски много там.

Може да си помислите пак за вариант с кола (ако сте много хора с няколко коли). Хем едната ако се развали, другата ще я дърпа, а ние тук пред компютрите ще ви гледаме забавните преживявания и ще завиждаме тайно/явно :lol:

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Всичките ти доводи са абсолютно уместни, Галя! Искам и ще направим всичко възможно да се включим. Вярвам, че ще успеем!

 

Връзка към мнение
преди 16 минути , boogy83 каза:

Много интересна тема и уникално за изживяване пътуване би било това. Цената и мен малко ме отблъсква, но не пречи да "поспамя" с друга гледна точка по въпроса, като например: клипчетата са уникални, но сякаш са снимани от мотор или предната седалка на кола. Вие искате да пътувате с бусче, което много ограничава видимостта, а за гледане явно има адски много там.:lol:

Идеята на клипове, филми и каквото и да е визуално изкуство е да предаде максимално привлекателно даден обект. Снимките с дрон, например, със сигурност не могат да предоставят същата гледна точка на пътуващите, но привличат като магнит. Смятам, че няма как да се осигури пилотно място на всеки. За мен подобно изискване е нереално - а съм от хората, които много държат да имат гледка, когато пътуват... А и с кола само един би бил на предното място, останалите пак биха били "непривилегировани" 🙂 

 

А цената - до този момент сме постигнали изключително ниска цена на основния тур. Има много прилични хотели на добри цени в Лахор и Исламабад, храната е евтина. Надявам се да намерим добри варианти за самолетни билети, което е единствената скъпа съставка в пъзела. А компанията дава достатъчно усещане за сигурност - и настроение.

 

преди 16 минути , boogy83 каза:

Може да си помислите пак за вариант с кола (ако сте много хора с няколко коли). Хем едната ако се развали, другата ще я дърпа, а ние тук пред компютрите ще ви гледаме забавните преживявания и ще завиждаме тайно/явно :lol:

@boogy83 ти преживявал ли си такова нещо? Защото е изключително притеснително. Иначе е храна за добри пътеписи - личен опит, но да ти се развали колата на кънда в Дивия - ама много буквално, е мега стресиращо. Не знам какъв ти е опита, но съм шофирала на четири континента и последното, което бих поискала за мен и спътниците ми, е такова забавление. И едва ли бихме го предавали онлайн 🙂 

 

Благодаря за включването!

преди 14 минути , eloena каза:

Всичките ти доводи са абсолютно уместни, Галя! Искам и ще направим всичко възможно да се включим. Вярвам, че ще успеем!

Много се радвам! И аз вярвам, че ще намерим добри цени на билетите! И в такъв случай ще станем с вас седем човека 🙂 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

И така - билетите 🙂  Да напомня маршрута. Време: 14 - 31 август, 2019.

 

Day 1: Sofia/London - Lahore

     Day 1.1: Sofia/Dubai

     Day 1.2 Dubai/Lahore

Day 2: Arrive in Lahore (night) Overnight: Lahore

Day 3: Lahore Overnight: Lahore

Day 4: Lahore – Islamabad (самолет, влак, кола) Overnight: Islamabad

Day 5: Islamabad – Babusar Pass – Chilas: 400 km, 11-12 часа със спиранията. Overnight: Chilas

Day 6: Chilas – Gilgit - Karimabad: 220 km; Baltit Fort; Altit Fort Overnight: Karimabad

Day 7: Karimabad –Attabad lake, Gulmit, Borith Lake, Passu Glacier, Passu suspension – bridge - Passu - Karimabad, 12 часа, Overnight: Karimabad

Day 8: Karimabad - Jeep Ride to Hooper and Naltar Valley - Gilgit Overnight: Gilgit

Day 9: Gilgit - Chilas –  Besham Overnight: Besham

Day 10: Besham - Besham Valley – Islamabad Overnight: Islamabad

      Day 11.1: Islamabad – Dubai

      Day 11.2: Dubai - Sofia

 

Аз не съм майстор на намиране на евтини билети, но реших да поразгледам... Поразрових се - извън стандартните билети с Turkish, които са скъпи за всички. Наистина от Дубай има много опции - както и стандартни компании, така и нискотарифни пакистански линии (airblue, например). Обаче смятам, че до окончателна преценка не можем да стигнем преди Wizzair да са обявили лятното си разписание - или Flydubai да обявят промоция. 

 

Ще съм благодарна @Георги Матеевда сподели опита си с евтините билети до Карачи 🙂 

Връзка към мнение
преди 7 часа, Гост каза:

 

@boogy83 ти преживявал ли си такова нещо? Защото е изключително притеснително. Иначе е храна за добри пътеписи - личен опит, но да ти се развали колата на кънда в Дивия - ама много буквално, е мега стресиращо. Не знам какъв ти е опита, но съм шофирала на четири континента и последното, което бих поискала за мен и спътниците ми, е такова забавление. И едва ли бихме го предавали онлайн 🙂 

 

Това беше опит за шега, която май не разбра 🙂 

Не е важно кой какъв опит има. Дали колата ще се счупи е въпрос на късмет и не го пожелавам на никого, а се опитах да иронизирам твоя черноглед  🙂

 

Връзка към мнение

При по-добър вариант ние ще летим от Истанбул. София - Лахор - Исламабад - София с катарците 15-26,08 е 1151 лв. При някоя промоция на катарците ще паднат още, а и е рано. До Истанбул с автобуса от Пловдив 70 лв. двупосочно. @Гост защо броя дните в програмата ти 10, а не 11? Май става 15-25,08?

Има за подобна цена и с Гълфеър, може да се опита с голям престой да видим нещо от Бахрейн.

Например на 17,08 полета е с 19 часа прекачване в Бахрейн.

Връзка към мнение

@Гост не знам как точно ще ни направят visa on arrival, ама в такъв случай ще искат landing permit от авиокомпанията преди бординг. Я ги питай - по какъв начин доказваме, че ще имаме виза пред авиокомпаниите, за да ни качат?

Връзка към мнение
преди 33 минути , slujitel каза:

При по-добър вариант ние ще летим от Истанбул. София - Лахор - Исламабад - София с катарците 15-26,08 е 1151 лв. При някоя промоция на катарците ще паднат още, а и е рано. До Истанбул с автобуса от Пловдив 70 лв. двупосочно. 

Това за мен е възможно най-добрия вариант - с катарците. Много добро попадение - не зная защо не съм го видяла, може би съм се фокусирала от София само 🙂 

 

преди 33 минути , slujitel каза:

@Гост защо броя дните в програмата ти 10, а не 11? Май става 15-25,08?

Защото се затруднявам да определя колко точно дни биха се получили с различни авиокомпании. Ако се използват стандартните - яснотата е без проблем - дните заедно с пътуването са 11, а ако са нискотарифни - те летят в различни часове, комбинацията е по-сложна. Разбира се, ако някой иска да направи stopover, ще трябва да изчисли само дните в Пакистан. 

 

При горния вариант се получава 15-25 август - общо 11 дни, като може да бъде 15-25; 16-26; 17-27; и т.н. - който вариант е най-добър като цена.Може и да се увеличи с един ден, ако цената е съществено по-ниска, както и намаляване - но трябва внимателно да се прецени дали ще е достатъчно времето. 

 

15-Aug Day 1: Istanbul - Lahore

16-Aug Day 2: Arrive in Lahore (night) Overnight: Lahore

17-Aug Day 3: Lahore Overnight: Lahore

18-Aug Day 4: Lahore – Islamabad (самолет, влак, кола) Overnight: Islamabad

19-Aug Day 5: Islamabad – Babusar Pass – Chilas: 400 km, 11-12 часа със спиранията. Overnight: Chilas

20-Aug Day 6: Chilas – Gilgit - Karimabad: 220 km; Baltit Fort; Altit Fort Overnight: Karimabad

21-Aug Day 7: Karimabad –Attabad lake, Gulmit, Borith Lake, Passu Glacier, Passu suspension – bridge - Passu - Karimabad, 12 часа, Overnight: Karimabad

22-Aug Day 8: Karimabad - Jeep Ride to Hooper and Naltar Valley - Gilgit Overnight: Gilgit

23-Aug Day 9: Gilgit - Chilas –  Besham Overnight: Besham

24- Aug Day 10: Besham - Besham Valley – Islamabad Overnight: Islamabad

25-Aug  Day 11: Islamabad – Istanbul

 

преди 20 минути , Happy_Traveler каза:

@Гост не знам как точно ще ни направят visa on arrival, ама в такъв случай ще искат landing permit от авиокомпанията преди бординг. Я ги питай - по какъв начин доказваме, че ще имаме виза пред авиокомпаниите, за да ни качат?

Абсолютно правилен аргумент! Затова се разрових за детайли.

 

Доказателството не е проблем, това е съвсем нова процедура в Пакистан, издава се само на определени тур оператори, които ни предоставят това разрешително за landing - но ние не можем да се възползваме, защото България не е включена в списъка от 24 държави - и това специално го уточних... 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 23 часа, Гост каза:

 

@slujitel, не разчитай на Visa upon Arrival, ако това е твоят мотиватор. След анонса на Rehman Travels се зарових в търсене - дори смятах да звънна на посолството, но няма нужда. Информацията е вярна:

 

"the visa-on-arrival option will be available to group tourists from 24 countries "if the tour is organised through designated tour operators in Pakistan".

 

За съжаление България не е сред тези страни. Явно, обаче, Rehman Travels е от тези designated tour operators, което е чудесно от гледна точка на наша сигурност, а хубавото е, че имаме посолство, от което можем да си извадим визи без проблем.

 

https://www.dawn.com/news/1383952

 

https://defence.pk/pdf/threads/pakistan-to-issue-visa-on-arrival-to-citizens-of-24-tourism-friendly-countries.539811/ 

@Happy_Traveler

Връзка към мнение
преди 14 минути , Happy_Traveler каза:

@Гост не знам как точно ще ни направят visa on arrival, ама в такъв случай ще искат landing permit от авиокомпанията преди бординг. Я ги питай - по какъв начин доказваме, че ще имаме виза пред авиокомпаниите, за да ни качат?

От опит с други подобни случаи са ми изпращали документ по пощата, който съм показвала на летището, преди полет. Мианмар, например. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дотук разбрах следното:

1. Програмата е готова. Ще бъде следвана такава каквато е в момента.

2. Дати -  Ще бъдат избрани окончателно, когато излязат летните разписания на авиокомпаниите.

2. Път - Кой както реши за свое удобство. Имаме изискване само за точна дата на събиране на групата в Пакистан.

3. Визи - Вземаме от посолството в София.

 Добре ли съм разбрала?

Аз съм ОК с всичко до тук.

 

Редактирано от patilana
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 19 часа, Гост каза:

Ще съм благодарна @Георги Матеевда сподели опита си с евтините билети до Карачи 🙂 

Не е кой знае какъв опит - просто хванах силна промоция на FlyDubai, която за съжаление вероятно няма да се повтори.

 

Сега поразрових варианти и напълно очаквано най-добрите опции са или от Дубай или от Истанбул.

 

Ако гоним удобство - директни Turkish Airlines полети Istanbul-Lahore // Islamabad-Istanbul струват общо 1200 лв. (пада и до 1100 през сайтовете за отстъпки), което звучи по-добре от катарския вариант предвид липсата на прекачване в Доха и губенето на време.

 

Ако мислим малко по-нестандартно и пренебрегнем в известна степен удобството, то излизат варианти и от този тип:

 

21 Aug, wed // FlyDubai
SOF 16:10 - DXB 22:00

трансфер/такси до Ras Al Khaimah Intl Airport (110 km)

22 Aug, thu // Air Arabia
RKT 05:20 - LHE 09:15

 

Това струва едва €200. Може да се сглоби и някакво подобно връщане от Islamabad.

 

При всички случаи е прекалено рано да се правят конкретни планове, тепърва предстоят промоции, публикуване на разписания и тн.

 

В същото време мисля, че почти със сигурност този маршрут ще може да падне под 1000 лв.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • kalinski
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.