Прескочи до съдържание

Летище Истанбул (Новото летище) - Istanbul Airport (Istanbul Havalimanı)


Mary

Препоръчани мнения

22 hours ago, neuromancer said:

Търкиш предлагат и безплатни екскурзии, но зависи дали има в твоите часове. Тук пише повече

 

 

Последния безплатен тур е от 16,00 часа. Тъй като и аз имам същия престой им писах да ги питам. От 01.05 ще има и вечерни разходки по Босфора.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте!!!Кацам на 27/04 в 21часа на Новото летище.Може ли някой да ме упъти как да се придвижа до автогарата.Ще ми трябва автобус до Бургас.Благодаря ви!

Редактирано от Razor
Връзка към мнение
преди 11 минути , Razor каза:

Здравейте!!!Кацам на 27/04 в 21часа на Новото летище.Може ли някой да ме упъти как да се придвижа до автогарата.Ще ми трябва автобус до Бургас.Благодаря ви!

Линията е IST-3. Това е разписанието.

https://www.iett.istanbul/tr/main/hatlar/İST-3/OTOGAR-İSTANBUL HAVALİMANI-İETT-Otobüs-Sefer-Saatleri-ve-Durakları

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 45 минути , Razor каза:

Здравейте!!!Кацам на 27/04 в 21часа на Новото летище.

С този час на кацане едва ли ще  успееш за автобуса на Метро  в 23:00 ч.  --> Пловдив  06:30ч.  и в 06:45 има автобус от Пловдив за Бургас.

Редактирано от epetkov
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Razor каза:

Здравейте!!!Кацам на 27/04 в 21часа на Новото летище.Може ли някой да ме упъти как да се придвижа до автогарата.Ще ми трябва автобус до Бургас.Благодаря ви!

От публикациите които четох от хора които вече са ползвали летището става ясно че времето за рулиране на самолета до най близкия ръкав е около 25 мин, и след това около 30 мин ходене пеш, паспортни проверки, багаж... Така че се получава около 60 мин. до излизане от Летището.
Аз ви препоръчвам следното:
1. Ако по някакъв начин успеете да напуснете терминала до 21,40 часа Хващате такси до Ж.П. гара Халкалъ и хващате влака в 22,40 за София и слизате на Димитровград или Пловдив.
2. Ако напуснете Летището до 22,00, Обадете се на фирмата която има Автобус за София в 23,00  (може би МЕТРО или друга) и питайте дали имат свободни места. Ако имат свободни места хващайте веднага такси. Аз веднъж се обадих по телефона, в този час, и НЯМАШЕ места.
3. Ако напуснете Летището след 22,00 или няма места за Автобуса, остава да нощувате на летището.

Редактирано от Vassil77
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 44 минути , Vassil77 каза:

остава да нощувате на летището.

Ние не знаем какъв магеланец е @Razor. Възможно е той да се води от максимата, че икономията е майка на мизерията. Защо се елимимира вариантът отиване до Истанбул, наемане на хотелска стая, топъл душ, спане и на сутринта пътуване с автобуса?

Връзка към мнение
преди 2 часа, epetkov каза:

Ние не знаем какъв магеланец е @Razor. Възможно е той да се води от максимата, че икономията е майка на мизерията. Защо се елимимира вариантът отиване до Истанбул, наемане на хотелска стая, топъл душ, спане и на сутринта пътуване с автобуса?

Вариант хотел не отпада,но мен ме интересуваше начина на придвижване до автогарите и разписанието на транспорта до България.А какъв магеланец съм?Със скъсани джобове след 6 месеца кеф в Тайланд/Виетнам/Лаос/Камбоджа/Малайзия.Да мога са си позволя такси до България,но навсякъде където ходя ми е традиция да пътувам с местния транспорт и да срещам различни хора.Досега съм свикнал с САБИХА и Ататюрк ,просто за първи път ще кацам на новото летище.От прочетено в темата останах с впечатлението че се лутате още,затова просто поисках съвет,а не сапун и теляк.

Редактирано от Razor
  • Харесвам 7
  • Смея се 5
Връзка към мнение
преди 8 часа, Razor каза:

От прочетено в темата останах с впечатлението че се лутате още

Мисля, че само аз имах проблем с транспорта, но все пак беше в първия ден след голямото преместване. За лутане и дума не може да става - неуредиците си бяха на транспортната фирма в този ден. :wink: 

Оттогава не съм прочела някой да е бил затруднен.

 

На мен ще ми е интересно при кацане в 21 часа за колко време реално ще стигнете до автогарата. Ще дадете отзив после, нали?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На мен ще ми бъде интересно при кацане в 21,00 часа , колко време реално ще Ви отнеме да излезнете от сградата на летището.  Аз ще пътувам скоро : 01.05.2019 Истанбул - Шимкент и обратно на 15.05.2019. После и аз ще споделя за останалите :). Благодаря Ви.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Автобусите от и до летището вече се движат на 20 минути. Крайните точки в Истанбул са много и всеки може да си избере кое да използва. Неприятното е когато пътуваш от летището до града, защото става голяма блъсканица. В Истанбул на спирките има момчета, които товарят багажа. В направление Йеникапъ има 4 спирки от които можеш да си избираш трансфера. Независимо, че в сайтовете е посочено време за пътуване 90 минути реално е час дори и да има задръствания.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

На влизане в летището не ни отне много време за придвижване до гейта, но на връщане се оказа, че има отворени само два изхода в двата края, а и придвижването от гейта си е доста. Имам чуството че може да отнеме и час да излезеш от летището. Нямаше опашка на паспортната проверка при кацането. Всичко зависи от това колко близо е гейта и какви опашки има на паспортната. Като заработи с пълен капацитет ще си покаже май реалните времена. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 25.04.2019 г. в 14:14, Vassil77 каза:

На мен ще ми бъде интересно при кацане в 21,00 часа , колко време реално ще Ви отнеме да излезнете от сградата на летището.  Аз ще пътувам скоро : 01.05.2019 Истанбул - Шимкент и обратно на 15.05.2019. После и аз ще споделя за останалите :). Благодаря Ви.

Ще съм блгодарен да споделите как реално сте осъществили прибирането до България, понеже и на мен ми предстои същия полет от Шимкент в 21,05 ч. и се чудя как да се прибирам.  Изглежда нереално и влака, и автобуса, и то за съвсем малко време. Наистина е жалко.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Две думи на бързо за толкова дискутираното напоследък рулиране, че натрупах малко опит и с вътрешни и с международни полети.

 

С кацанията като цяло всичко беше в рамките на очакваните от 20 до 30 мин., с излитанията обаче нямах такъв "късмет" и бяха от 40 до 50 мин., което вече си е доста и "преживяването" е малко тип "бързия влак", като при най-дългото рулиране след 40 мин. кръгчета имаше 10 мин. опашка в стил "Ататюрк" просто самолетите отпред и отзад бяха доста по-раздалечени... и всичко това при доста празно летище. Така че, имайте предвид, че времетраенето на рулирането на този етап е явно нещо неизвестно и от там идват и повечето закъснения.

 

Иначе на това летище трябва да се гледа като на проект в развитие, защото в момента продължава да е една голяма строителна площадка с елементи на пустош и предполагам, че някой ден когато завършат и останалите 4 от планираните 6 писти и вероятно поне още един терминал със съответната транспортна инфраструктура, нещата би трябвало да се променят или аз поне се надявам такъв да е бил замисълът.

 

Все пак ако трябва да намеря нещо позитивно в настоящата ситуация, то е, че вече може да изгледате цял филм дори и на къс вътрешен полет, който колкото и да е нелепо може да се окаже по-къс от самото рулиране, а не да ви се налага да го доглеждатe на връщане. 

 

IST.jpg.a712ca3c46466dd70e4bcf784f72e09c.jpg

  • Харесвам 7
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Adventurer каза:

Две думи на бързо за толкова дискутираното напоследък рулиране, че натрупах малко опит и с вътрешни и с международни полети.

 

С кацанията като цяло всичко беше в рамките на очакваните от 20 до 30 мин., с излитанията обаче нямах такъв "късмет" и бяха от 40 до 50 мин., което вече си е доста и "преживяването" е малко тип "бързия влак", като при най-дългото рулиране след 40 мин. кръгчета имаше 10 мин. опашка в стил "Ататюрк" просто самолетите отпред и отзад бяха доста по-раздалечени... и всичко това при доста празно летище. Така че, имайте предвид, че времетраенето на рулирането на този етап е явно нещо неизвестно и от там идват и повечето закъснения.

 

Иначе на това летище трябва да се гледа като на проект в развитие, защото в момента продължава да е една голяма строителна площадка с елементи на пустош и предполагам, че някой ден когато завършат и останалите 4 от планираните 6 писти и вероятно поне още един терминал със съответната транспортна инфраструктура, нещата би трябвало да се променят или аз поне се надявам такъв да е бил замисълът.

 

Все пак ако трябва да намеря нещо позитивно в настоящата ситуация, то е, че вече може да изгледате цял филм дори и на къс вътрешен полет, който колкото и да е нелепо може да се окаже по-къс от самото рулиране, а не да ви се налага да го доглеждатe на връщане. 

 

IST.jpg.a712ca3c46466dd70e4bcf784f72e09c.jpg

По скоро е интересно след колко време излизате от летището, включително рулиране, паспортни проверки, движение между терминалите, тоест общо време  след кацането...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 29 минути , ruwenzogy каза:

По скоро е интересно след колко време излизате от летището, включително рулиране, паспортни проверки, движение между терминалите, тоест общо време  след кацането...

Оги, виж тук...

 

I decided to time myself, and walked from the end of the B gates to the end of the F gates. I used all available moving sidewalks, and I walk really fast. It took me over 25 minutes.

 

taxing time coming in 26 minutes
walking time to passport control 22 minutes
walking time to exit after control 10 minutes
taxi to town center 1h 15 minutes

 

https://onemileatatime.com/istanbul-airport/

Връзка към мнение
преди 5 часа, ruwenzogy каза:

По скоро е интересно след колко време излизате от летището, включително рулиране, паспортни проверки, движение между терминалите, тоест общо време  след кацането...

Ами мен лично прекачването на летището не ме е притеснявало въобще, а и самото летище изглежда доста празно на този етап, така че всички проверки минаваха много бързо. Разстоянията между изходите не са по-различни от тези на Ататюрк и са средно между 1 и 2 км при най-отдалечените крайни изходи, по-голямата част с пътеки, което е от 30 до 45 мин. примерно.

 

Тези неща са коментирани по доста форуми, хората са мерили крачки, минути и т.н., не съм обръщал особено внимание на това, защото бях отделил достатъчно време за разглеждане (и за рулиране) и не ме вълнуваше много нито пък видях нещо кой знае колко необичайно (освен рулирането), че да го коментирам...

 

ist_nav_ffd36a8fc7e70fb31dfd174e20a657e0   

 

https://inmapper.com/istanbul-havalimani/?lang=en

 

http://www.istanbulairport360.com/


Другата седмица пак ще минавам от там и ще пиша ако има нещо за писане... 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз днес имах трансфер на път към София. От кацането на самолета до преминаването на проверката може би времето беше около 40-45 минути, при положение, че кацнахме през нощта и нямаше много хора, но аз като цяло не си и давах много зор да бързам тъй като имах време до следващия полет. Но след това полета, който уж беше изместен с 20 минути по-рано за 7.20 вместо за 7.45 излетя към 8.15. Би било интересно, ако човек има кратък престой как би му стигнало времето.

А днес най-интересното беше, че при непълен самолет и липса на други на летището в София чакахме повече от 20 минути да излезе багажа, но това е тема на друг разговор.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Здравейте, има ли валидност самата пластика "Истанбул карт".Някой ми каза една година ,но не бил сигурен.Имам близо 100 лири в нея .Ако картата има срок, ще изгубя ли парите в нея.Не всяка година посещавам Турция .

Връзка към мнение
преди 25 минути , vik162 каза:

Здравейте, има ли валидност самата пластика "Истанбул карт".Някой ми каза една година ,но не бил сигурен.Имам близо 100 лири в нея .Ако картата има срок, ще изгубя ли парите в нея.Не всяка година посещавам Турция .

Дори и да има валидност със сигурност е повече от година.

Чела съм за три години и за пет години, но само на теория и преди време - сега няма никакъв срок. Реално досега никой не е писал, че пластиката му не важи.

Моята е издадена преди 8 или 9 години и все още си я ползвам.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 18 минути , vik162 каза:

Здравейте, има ли валидност самата пластика "Истанбул карт".Някой ми каза една година ,но не бил сигурен.Имам близо 100 лири в нея .Ако картата има срок, ще изгубя ли парите в нея.Не всяка година посещавам Турция .

Здравей! Кредитът в картата е безсрочен. Има двегодишен гаранционен срок, в който картата се заменя безплатно, в случай, че възникне дефект в нея.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Преди малко във Фейсбук попаднах на това:

 

60478464_2318011714921809_2616317978769096704_n.jpg

 

И с текст на турски към него:

Цитат

Havaist otobüslerinde İstanbulkart, kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Та според превода, ще може да се плащат автобусите на Havaist с Истанбулкарт, кредитна карта и дебитна карта.

Остава някой от личен опит да потвърди тази информация, защото на сайта все още стои информацията за плащане само с Истанбулкарт.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 29 минути , Mary каза:

ще може да се плащат автобусите на Havaist с Истанбулкарт, кредитна карта и дебитна карта.

 Плащането с банкови карти направо в автобусите на Havaist е възможно от поне месец. Има много отзиви за това удобство в други форуми.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
В момента, epetkov каза:

 Плащането с банкови карти направо в автобусите на Havaist е възможно от поне месец. Има много отзиви за това удобство в други форуми.

Е, тогава доста съм закъсняла с информацията. :laugh: 

Аз днес го видях и затова писах.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.