Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

 Имам няколко въпроса - ще пътувам сам с автобус, който доколкото разбрах спира на тази гара - > http://en.wikipedia.org/wiki/Esenler_Bus_Terminal . Оттам как се стига най-лесно до Таксим или до стария град ? Това ми е и втория въпрос, кой район от двата предлагате за избор на хостел ?

 

Когато отвориш линка се вижда сграда. Ниво -1 на тази сграда е метрото. Качваш се впосока Лалели и слизаш на последната спирка. В момента в който излезеш от метрото започват хотели и хостели и можеш да кажеш старт на гледките. Двеста метра от спирката на метрото е и трамвая, който може да те отведе към същинския център - виж поста на Mary. Наблизо са и автобусите към Таксим.

Автобуса от България, спира и малко преди автогарата и предлагат безплатен транспорт до Лалели. Не ти го препоръчвам - метрото е по-удобно. За целта поискай да слезеш вече вътре в автогарата, а не преди нея. Такси от там не си струва при положение, че има прекрасно удобно уреден транспорт.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте, да се включа и аз :) Обмислям да посетя Истанбул в края на месеца, самостоятелно. Не съм бил досега там и сега разучавам основните неща и транспорт най-вече. Имам няколко въпроса - ще пътувам сам с автобус, който доколкото разбрах спира на тази гара - > http://en.wikipedia.org/wiki/Esenler_Bus_Terminal . Оттам как се стига най-лесно до Таксим или до стария град ? Това ми е и втория въпрос, кой район от двата предлагате за избор на хостел ? P.S. - (ако някой проявява интерес и има желание да дойде с мен да ми пише на лично. Идеята е да се тръгне на 26ти вечерта с нощен автобус 20:30 - 06:30 ч пристигане на 27 сутринта - 70 лв двупосочен. Три нощувки 27,28,29 и на 30ти - 20:30 ч- 06:30  автобус за София. Нощувки в хостел, 4 легла в стая за около 10-15 евро на вечер.)

До Таксим без прекачване се пътува с автобус 83О- последното е буква(идва от Отогар).

Аз съм ползвала съпътстващ превоз(безплатни шатъли) до Аксарай и нямам лоши впечатления.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Забравих за напиша на 30-ти март  са изборите в Истанбул и е възможно да има по-голямо струпване на хора.

Ето линк за автобуса

http://www.yoltarifi.com/otogar-bayrampasa-istanbul-i0283c--s

 

Mim82, не см забравила за Принцовите острови, но не ми остава време да изровя всички корабчета. Днес или утре ще го направя.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Когато отвориш линка се вижда сграда. Ниво -1 на тази сграда е метрото. Качваш се впосока Лалели и слизаш на последната спирка. 

 

Посока Аксарай (Aksaray) - да бъдем точни, че от Отогар тръгваше и някакъв друг лъч в съвсем друга посока ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Angelika имаш предвид метро от спирка Otogar и слизане на Aksaray ли? Mary, мерси за инфото - най-вероятно ще дръпна 1 ден напред, само избори ми липсват :) За избора на локация предложения от двата варианта?

Връзка към мнение

Angelika имаш предвид метро от спирка Otogar и слизане на Aksaray ли? Mary, мерси за инфото - най-вероятно ще дръпна 1 ден напред, само избори ми липсват :) За избора на локация предложения от двата варианта?

Ако кажеш какво ще ти бъде интересно ще се опитам да се изкажа за локацията.

Връзка към мнение

Истанбул - единствено и задължително условие - самостоятелно обикаляне :) 

Района на Таксим за нощуване е най-добър вариант, но ако сте за първи път в района на Султанахмед ще ви е най-удобно.

Любимата ми атракция е Цистерната - определено препоръчвам, а ако уцелите да има концерт вътре, спокойно може да останете часове.

 

Атракции за напреднали  ;) - Кафенето на Пиер Люти в едноимения парк и гробището - до там стигат автобуси от моста на галата 

- Музея на Сакиб Сабанджъ - помещава някой от най-добрите изложби, които съм посещавал, а ретроспекцията на Пикасо преди 3-4 години определено е най-добрата му която съм виждал.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Angelika имаш предвид метро от спирка Otogar и слизане на Aksaray ли? Mary, мерси за инфото - най-вероятно ще дръпна 1 ден напред, само избори ми липсват :) За избора на локация предложения от двата варианта?

 

Да - точно това имам предвид - давам превес на метрото пред шатъла защото е в пъти по бързо, а и на връщане вече ще си запознат със схемата на предвижване. Аз поне не зная да има безплатен шатъл обратно.

 

Предпочитам хотелите в Лалели пред Таксим заради по-лесното предвижване...но както всички знаем  : по вкус и по цвет... :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Как да стигнем до Принцовите острови?

Естествено с кораб. :)

 

Ще напиша вариантите, за които се сещам:

1. От пристанище Кабаташ(намира се близо до двореца Долмабахче). До там се стига с Трамвая от Султанахмед/Лалели(давам тази посока, защото повечето ходещи за пръв път отсядат там).

- С корабите на Ido: http://www.ido.com.tr/tr/tarifeler/2014-kis-tarifesi/346

- С корабите на  Şehir Hatları  http://www.sehirhatlari.com.tr/tr/seferler/kabatas-kadikoy-adalar-369.html

- С корабчетата на  Dentur Avrasya   http://www.denturavrasya.com/tarifeDetay.asp?ID=29

2. От пристанище EMİNÖNÜ (веднъж дневно)  http://www.turyol.com/en/tarifeler.asp

Връзка към мнение

Може би се повтарям, но лично аз препоръчвам корабите на Ido (които са част от градската мрежа) за пътуване до Принцовите острови и/или обиколка на Босфора...

Връзка към мнение

На доста места прочетох различни неща дали депозита за Истанбулкарт се връща или не. Моля някой ако знае да каже, или тези които ходиха наскоро. Доколкото разбрах преди време се е връщал, вече не,но не съм сигурен.

Връзка към мнение

На доста места прочетох различни неща дали депозита за Истанбулкарт се връща или не. Моля някой ако знае да каже, или тези които ходиха наскоро. Доколкото разбрах преди време се е връщал, вече не,но не съм сигурен.

Връща се, но винаги с минимална разлика от 1-2 лири. Какво имам предвид - продават ти картата заедно с нещо като калъфче за 6-7 лири, когато я връщаш ще ти върнат пари само за картата 5-6 лири. На много малко места ще ти върнат и остатъка по картата. Аз лично моята карта не я върнах.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Доста карти на метрото разгледах, но така и не ми стана съвсем ясно как най-бързо да прекося Босфора и да стигна от района на хълма Чамлъджа (Çamlıca) до Автогара Есенлер.

Там явно  строят по-бързо отколкото картографите на google скицират.

Връзка към мнение

Доста карти на метрото разгледах, но така и не ми стана съвсем ясно как най-бързо да прекося Босфора и да стигна от района на хълма Чамлъджа (Çamlıca) до Автогара Есенлер.

Там явно  строят по-бързо отколкото картографите на google скицират.

Варианти:

1. С автобуси: Първо с автобус 522 до  mecidiyeköy viyadük  и от там с автобуси 500ES или 75"O" до автогарата.

2. С автобус+метро+трамвай+метро:

Първо с автобуси до  9ÜD или 11ÜS или  11L до  Üsküdar, после с Мармарай до Сиркеджи, после трамвай до Аскарай и накрая метрото до Автогарата.

 

За тези варианти се сещам в момента.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

ОК доживях и аз, да тръгна :)Тази вечер ми е автобуса за Истанбул. Имам въпрос, малко се обърках  :) Как се стига най-лесно от автогарата до спирка Султанахмет на метрото ? И в коя посока трябва да се хване червената линия ако се ходи с метро натам - към Zeyntinburno и оттам синята линия към Кабаташ, или с червената от гарата в посока Aksaray, което е доста по близко, но май нямаха връзка Aksaray от червената и синята към Кабаташ ? 

Връзка към мнение

ОК доживях и аз, да тръгна :)Тази вечер ми е автобуса за Истанбул. Имам въпрос, малко се обърках   :) Как се стига най-лесно от автогарата до спирка Султанахмет на метрото ? И в коя посока трябва да се хване червената линия ако се ходи с метро натам - към Zeyntinburno и оттам синята линия към Кабаташ, или с червената от гарата в посока Aksaray, което е доста по близко, но май нямаха връзка Aksaray от червената и синята към Кабаташ ? 

В посока Аксарай и от там с трамвая(синята линия към Султанахмед). По-близо за прекачване е спирката на трамвая - Юсуфпаша, но може да се отиде и към спирка Аксарай(на трамвая).

 

Искам да ти напомня, че някои от автобусните фирми предлагат съпътстващ превоз(шатъли) до няколко точки в Истанбул - аз съм ползвала такъв до Аксарай.

Редактирано от Mary
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте мога ли да ползвам Истанбулкарт  от Кабаташ  до Принцовите острови с Şehir Hatları? Може ли с една карта да таксувам двама души един след друг?

Редактирано от kpkgf
Връзка към мнение

Здравейте мога ли да ползвам Истанбулкарт  от Кабаташ  до Принцовите острови с Şehir Hatları? Може ли с една карта да таксувам двама души един след друг?

Здравей,

може да таксуваш неограничен брой хора с една карта, стига да има достатъчно пари в нея.Картата струва 7 лири, а отделно трябва да я заредиш с пари.Зарежда се от мястото където си я купил или от машини подобни на банкомат. Цената на едно пътуване с градския транспорт е 1.95 лири.

До Принцовите острови не знам дали ще може да я използваш, защото тя е само за градската мрежа.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте мога ли да ползвам Истанбулкарт  от Кабаташ  до Принцовите острови с Şehir Hatları? Може ли с една карта да таксувам двама души един след друг?

 

Можеш да я ползваш до Принцовите острови, даже за втория човек ще имаш отстъпка с Şehir Hatları.

Отстъпка ще имаш и при другите видове транспорт, ако се прекачваш например в рамките на десетина минути.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте Магеланци! Стана ми интересно защо на пристанището на Şehir Hatları в Кабаташ  пише - Кадъкьой-Принцови острови а Кабаташ нали е квартал на Бейоолу а Кадъкьой е на отсрещния бряг .просто гледах снимки и ми стана интресно.

Връзка към мнение

Здравейте Магеланци! Стана ми интересно защо на пристанището на Şehir Hatları в Кабаташ  пише - Кадъкьой-Принцови острови а Кабаташ нали е квартал на Бейоолу а Кадъкьой е на отсрещния бряг .просто гледах снимки и ми стана интресно.

Кораба тръгва от Кабаташ, спира на Кадъкьой и след това последователно на 4 от островите.

Цената е 5 лири, при плащане без карта; 3,50 лири с Истанбулкарт и 2,50лири за всеки следващ, маркиран с картата.

Връзка към мнение

Здравейте и от мен :)
Бяхме в Истанбул през март тази година и така се влюбихме в него, че след три седмици пак заминаваме :):rolleyes::)
Този път обаче, ми се иска някои от допълнителните екскурзии да си ги организираме сами. В тази връзка имам няолко въпроса и много ще се радвам ако ми отговорите. Та, питанията ми са:

1. Топкапъ - знам, че трябава да отделим поне три часа, но не намерих инфо за цените на входовете. В официалния сайт на сарая пише само, че входът за харема е 20 ТЛ, но за да видим всичко какви и по колко входа трябва да платим.

2. Как да стигнем от Лалели до Мол Форум с градския транпорт.
Предварително благодаря :)

Връзка към мнение

Бих искала и аз да използвам темата за моя въпрос. Ние след 10 дни ще имаме прекачване на летище Ататюрк и според условията на Турските авиолинии ни се полага безплатен хотел. На следващия ден летим в 13 часа. Та въпросът е: като нямам представа къде ще ни настанят, какво можем да разгледаме сутринта преди полета?

Досега не съм пътувала от или до това летище. Ходила съм 2 пъти по за 1 ден на служебна екскурзия в Истанбул и домакините ни разхождаха за ръчичка - посетихме Цистерните, Топ капъ, Св. София и Синята джамия, Златния рог + корабче, Египетския пазар и Капълъ чарши. Харесват ми и красивите гледки, и културните обекти, но въпросът е кое е удобно близо до летището, че хем да запълним сутринта, хем да не изпуснем самолета - че имам среща на другия край на света! :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.