Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

Здравейте и от мен :)

Бяхме в Истанбул през март тази година и така се влюбихме в него, че след три седмици пак заминаваме :):rolleyes::)

Този път обаче, ми се иска някои от допълнителните екскурзии да си ги организираме сами. В тази връзка имам няолко въпроса и много ще се радвам ако ми отговорите. Та, питанията ми са:

1. Топкапъ - знам, че трябава да отделим поне три часа, но не намерих инфо за цените на входовете. В официалния сайт на сарая пише само, че входът за харема е 20 ТЛ, но за да видим всичко какви и по колко входа трябва да платим.

2. Как да стигнем от Лалели до Мол Форум с градския транпорт.

Предварително благодаря :)

По т.1 - Ето какво пише в сайта (http://topkapisarayi.gov.tr/en/visit-information) :

Museum Ticket : 30 TL

Ticket Price for one person for the main entrance is  25 TL except Harem Section

Harem Ticket : 15 TL

If you want to visit Harem you have to buy a seperate ticket from the ticket booths where stands outside of the museum or in front of the Harem  entrance.

Ticket Price for one person for the Harem entrance is 15 TL.

 

По т.2 - от Лалели с трамвая(или пеша) до спирка Юсуфпаша(може и Аксарай) и после с метрото до спирка Kartaltepe-Kocatepe. Мола се вижда от спирката.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Бих искала и аз да използвам темата за моя въпрос. Ние след 10 дни ще имаме прекачване на летище Ататюрк и според условията на Турските авиолинии ни се полага безплатен хотел. На следващия ден летим в 13 часа. Та въпросът е: като нямам представа къде ще ни настанят, какво можем да разгледаме сутринта преди полета?

Досега не съм пътувала от или до това летище. Ходила съм 2 пъти по за 1 ден на служебна екскурзия в Истанбул и домакините ни разхождаха за ръчичка - посетихме Цистерните, Топ капъ, Св. София и Синята джамия, Златния рог + корабче, Египетския пазар и Капълъ чарши. Харесват ми и красивите гледки, и културните обекти, но въпросът е кое е удобно близо до летището, че хем да запълним сутринта, хем да не изпуснем самолета - че имам среща на другия край на света! :)

Според мен за забележителности няма да имате време, но можете да се разходите в някой парк например или покрай Босфора. Зависи къде е хотела...

Редактирано от Mary
Връзка към мнение

Да, аз имам предвид забележителности, които отвън се обикалят, не да влизаме из дворци и музеи. Ако има красиви паркове сравнително близо до летището, или пък места, откъдето има хубава гледка - нещо такова си представям.

Връзка към мнение

Да, аз имам предвид забележителности, които отвън се обикалят, не да влизаме из дворци и музеи. Ако има красиви паркове сравнително близо до летището, или пък места, откъдето има хубава гледка - нещо такова си представям.

 

Сещам се за един парк близо до летището, но няма удобен транспорт от/до летището. Иначе парка е буквално залепен за летището - парк Флоря, където е посторен новия аквариум в Истанбул.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Зависи къде ви е хотела, не знам къде настаняват, но някои от летищните хотели съвсем не са близо до летището, просто имат безплатен шатъл дотам. Иначе са далече от всичко. Аз бях в Holiday Inn Istanbul Airport, но той е на 15-20 минути от летището с микробусче, и е далече от всякакъв градски транспорт. Предлагаха шатъл до центъра, но беше нещо като 3 пъти на ден. За пълна икономия ходихме до центъра с шатъла, а се върнахме с метрото до летището и после с шатъла до хотела.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте и от мен :)

Бяхме в Истанбул през март тази година и така се влюбихме в него, че след три седмици пак заминаваме :):rolleyes::)

Този път обаче, ми се иска някои от допълнителните екскурзии да си ги организираме сами. В тази връзка имам няолко въпроса и много ще се радвам ако ми отговорите. Та, питанията ми са:

1. Топкапъ - знам, че трябава да отделим поне три часа, но не намерих инфо за цените на входовете. В официалния сайт на сарая пише само, че входът за харема е 20 ТЛ, но за да видим всичко какви и по колко входа трябва да платим.

2. Как да стигнем от Лалели до Мол Форум с градския транпорт.

Предварително благодаря :)

Входа за Двореца+Харема струва 40 ТЛ, ние купихме билетите онлайн на този сайт: http://www.muze.gov.tr/buy_e_ticket

в момента ми излиза съобщение "We are renovating our ticket page. Please visit us again later", не знам колко по-късно обаче:) От тук си взехме и билети за археологическия музей и за Св. София. Има и музейни карти, но ние нямахме толкова време за да посетим всичките музеи, може на вас да ви свършат работа.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте и от мен :)

Бяхме в Истанбул през март тази година и така се влюбихме в него, че след три седмици пак заминаваме :):rolleyes::)

Този път обаче, ми се иска някои от допълнителните екскурзии да си ги организираме сами. В тази връзка имам няолко въпроса и много ще се радвам ако ми отговорите. Та, питанията ми са:

1. Топкапъ - знам, че трябава да отделим поне три часа, но не намерих инфо за цените на входовете. В официалния сайт на сарая пише само, че входът за харема е 20 ТЛ, но за да видим всичко какви и по колко входа трябва да платим.

2. Как да стигнем от Лалели до Мол Форум с градския транпорт.

Предварително благодаря :)

Здравей Desunny,

Точно до касата за Топкапъ има автомати за продажба  карти, които включват посещение на Топкапъ, св.София и още няколко музея. Цената е 80 ТЛ. Предимсвото е че с тази карта не чакаш на опашки за влизане.Ние я използвахме само за тези 2 забележителности, но спестихме около 3-4 часа висене по опашки.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По т.1 - Ето какво пише в сайта (http://topkapisarayi.gov.tr/en/visit-information) :

 

По т.2 - от Лалели с трамвая(или пеша) до спирка Юсуфпаша(може и Аксарай) и после с метрото до спирка Kartaltepe-Kocatepe. Мола се вижда от спирката.

Много Благодаря :-)

Връзка към мнение

Входа за Двореца+Харема струва 40 ТЛ, ние купихме билетите онлайн на този сайт: http://www.muze.gov.tr/buy_e_ticket

в момента ми излиза съобщение "We are renovating our ticket page. Please visit us again later", не знам колко по-късно обаче :) От тук си взехме и билети за археологическия музей и за Св. София. Има и музейни карти, но ние нямахме толкова време за да посетим всичките музеи, може на вас да ви свършат работа.

Много благодаря :)

Връзка към мнение

Здравей Desunny,

Точно до касата за Топкапъ има автомати за продажба  карти, които включват посещение на Топкапъ, св.София и още няколко музея. Цената е 80 ТЛ. Предимсвото е че с тази карта не чакаш на опашки за влизане.Ние я използвахме само за тези 2 забележителности, но спестихме около 3-4 часа висене по опашки.

Супер полезна информация. Много, много благодаря :)

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте! Скоро ще пътуваме до Истанбул ще отседнем в х-л Монако в Лалели там къде най близко мога да си купя истанбулкарт? Тази карта знам че се зарежда с 5 10 20 лири ,може ли да зереждат и други суми с цел накрая да няма остатък?Знам че само май депозита връщали като върнеш картата.И още 2 въпроса ако може  какъв автобус да взема от Египетския пазар до Пиер Лоти и колко спирки са? И как да намеря френската уличка ? Предварително благодаря за отговорите!!! :)

Връзка към мнение

Здравейте! Скоро ще пътуваме до Истанбул ще отседнем в х-л Монако в Лалели там къде най близко мога да си купя истанбулкарт? Тази карта знам че се зарежда с 5 10 20 лири ,може ли да зереждат и други суми с цел накрая да няма остатък?Знам че само май депозита връщали като върнеш картата.И още 2 въпроса ако може  какъв автобус да взема от Египетския пазар до Пиер Лоти и колко спирки са? И как да намеря френската уличка ? Предварително благодаря за отговорите!!! :)

 

 

Не очаквай много от хотел "Монако", но пък човек не отива в Истанбул, за да се въргаля в стаята.

 

Спал съм няколко пъти в него и е леко захабен, закуската в последните години се поразвали, но горе-долу бива, макар че, ако човек има средни към високи изисквания, си е малко свински, масов хотел. Рецепцията на хотела не е на партера, а на етаж по-горе, до който се стига с асансьор. Приятно изкарване! :)

Връзка към мнение

Здравейте! Скоро ще пътуваме до Истанбул ще отседнем в х-л Монако в Лалели там къде най близко мога да си купя истанбулкарт? Тази карта знам че се зарежда с 5 10 20 лири ,може ли да зереждат и други суми с цел накрая да няма остатък?Знам че само май депозита връщали като върнеш картата.И още 2 въпроса ако може  какъв автобус да взема от Египетския пазар до Пиер Лоти и колко спирки са? И как да намеря френската уличка ? Предварително благодаря за отговорите!!! :)

 

Най-близкото място от което можете да си купите Истанбулкарт е около спирката на трамвая Laleli-Üniversite. Картата струва 6-7 лири и можете да я заредите с колкото искате - мисля не повече от 150 лири. Можете да добавяте дребни суми на автоматите за зареждане и цели суми на павилионите.

 

До Пиер Лоти изключително препоръчвам да ползвате корабче по Златния рог, ще стигнете по-бързо и ще имате възможността да рагледате околността. Ще копирам една карта, която преди съм правила:

7320133i.png

 

С 1  е отбелязана спирката от която тръгва корабчето - силно в ляво от моста, гледайки към него. С 2 е отбелязана спирката на която се слиза от корабчето. С 3 е обелязана спирката на въжената линия с която можете да се качите, а може и пеша през гробището. С 4 е отбелязано кафенето и площадката пред него.

 

С автобуси варианта до Пиер Лоти, които се вземат от миниавтогарата в ляво от моста Галата(гледайки към него):

99, 36СЕ, 44В

 

Ето и схема как да стигнете до френската улица - от Таксим тръгвате по Истиклял и след лицея завивате наляво ...

6812134S.png

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

С 1  е отбелязана спирката от която тръгва корабчето - силно в ляво от моста, гледайки към него. С 2 е отбелязана спирката на която се слиза от корабчето. С 3 е обелязана спирката на въжената линия с която можете да се качите, а може и пеша през гробището. С 4 е отбелязано кафенето и площадката пред него.

 Благодаря за отговорите ,но на какво корабче да  се кача  с какво обозначение или  до каква дестинация е това корабче моля за по подробен отговор! благодаря!

Връзка към мнение

 Благодаря за отговорите ,но на какво корабче да  се кача  с какво обозначение или  до каква дестинация е това корабче моля за по подробен отговор! благодаря!

 

Ето фирмата и разписанието на корабчето:

http://www.sehirhatlari.com.tr/en/timetable/halic-hatti-361.html

Връзка към мнение

 

 Благодаря за отговорите ,но на какво корабче да  се кача  с какво обозначение или  до каква дестинация е това корабче моля за по подробен отговор! благодаря!

 

Ето фирмата и разписанието на корабчето:

http://www.sehirhatl...-hatti-361.html

значи взимаме корабчето от Еминьоню и слизаме на Еюп,после пеш по пътя до въжената линия.Въжената линия може ли да се плати с Истанбул карт? Благодаря!

Редактирано от kpkgf
Връзка към мнение

значи взимаме корабчето от Еминьоню и слизаме на Еюп,после пеш по пътя до въжената линия.Въжената линия може ли да се плати с Истанбул карт? Благодаря!

Може да се плати с Истанбулкарт.

Може и пеша нагоре да се качите.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте Магеланци , имам още питания :) ще се радвам на вашите отговори!Пътуването до Истанбул се отлага може би до края на лятото :(  Как да стигна най -бързо от Лалели до небостъргача Сапфир с градски транспорт? И друго питане -може ли да се разгледа градината на Долмабахче безплатно ?Благодаря!

Връзка към мнение

Здравейте Магеланци , имам още питания :) ще се радвам на вашите отговори!Пътуването до Истанбул се отлага може би до края на лятото :(  Как да стигна най -бързо от Лалели до небостъргача Сапфир с градски транспорт? И друго питане -може ли да се разгледа градината на Долмабахче безплатно ?Благодаря!

Директно с метрото от новата спирка Vezneciler( до Университета е) се стига до Сапфир - слиза се на спирка 4.Levent и има директен вход от метрото в Сапфир.

Градината на Долмабахче мисля, че не може да се разгледа без да имаш билет.

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Някой случайно да знае по Рамадана какво е работното време на музеи, заведения итн в Истанбул?

 

През 2010 г. бяхме в Истанбул точно по време на Рамазан и всичко беше с нормално работно време...

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте,скоро ще пътуваме за Истанбул и искаме да посетим новооткрития MALL OF ISTANBUL.Моля някой да ни инфомира подробно как /с какъв транспорт/ да стигнем до там от района на Лалели.Благодарим предварително на знаещите.........

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.