Прескочи до съдържание

Говорим си за Израел


stanimir
Към решението Решено от Hollywood,

Препоръчани мнения

преди 18 часа, t_petkov каза:

Изникна ми въпрос. Освен Божи гроб, стената на плача и The Dome of the Rock, кое друго включихте като важно в стария град? Чета тук един гид и още повече се обърках. :)

Освен споменатите от теб места,може да включиш като важно и Цитаделата с Кулата на Давид,стените-южна и северна обиколка,разходка по покривите,арменският,латинският,еврейският и арабският кварталИ,синагогите и площадите в еврейският квартал,Виа Долороса с нейните параклиси и църкви изградени на всяко едно спиране на Исус,и много скиторене из тесните улички на старият град.Освен това и на близкия до стария град хълм Зион можеш да посетиш францисканският манастир с Dormition abbey,Гробницата на цар Давид и Стаята където се е провела Последната вечеря.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Имате ли опит колко по-рано трябва да сме на летището, ако  сме за вътрешен полет Тел Авив- Ейлат.

Опитвам се да измисля как най-удачно да се придвижа от Йерусалим до Акаба. Вариант 1 е автобус, но пък пътуването продължава поне 5 часа. Другият вариант е да пътуваме до Тел Авив и оттам самолет до Ейлат. Полетът, обаче, е в 9:30 и не мога да преценя в колко да отпътуваме от Йерусалим. Като цяло не успявам да направя връзката Израел-Йордания, така, че да не губя 1 ден.

 

Връзка към мнение

Такаааа, върнах се преди 2 дни от Израел и искам да споделям впечатленията си набързо.

Първо, не се притеснявайте да пътувате за Израел. Вярно, има навсякъде въоражена охрана, особено по тесните улици на стария град. На входовете на джамията Dome on the Rock има задължително въоражена охрана, която в дните петък и събота допуска само мюсюлмани и повярвайте има как да ви провеят дали сте такива :)  Две от момичетата в нашата групичка решиха да пробват. Едното момиче е мюсюлманка, другото християнка. След редовните въпроси дали са мюсюлмани, те казаха да. След което ги питаха как се казват, след което директно охраната обърна на арабски, питайки за това да му кажат молитва от Корана. Така че съвет - не пробвайте, ако не сте сигурни в знанията си ;) Като цяло градът си върви, хората си ходят на работа, аз лично не съм усетил някакво напрежение по улиците, нито в Израел, нито в Палестина.

Второ, @Stefan, благодаря ти много за препоръката за Khalid. Наехме го за разходката ни в Палестина. Чакаше ни на уреченото място(последната спирка на автобус 231 от Йерусалим за Витлеем). Показа ни Витлеем, манастирът Св. Сава, манастирът Св. Георги, мъртво море, Йерихон и още един манастир като извинение за това, че не можахме да отидем до р. Йордан. Причината беше тази, че бяхме ден преди арменската Коледа и имаше купища народ, автобуси, групи. Каза ни, че от мястото, на което можехме максимално близо да паркираме колата, ни остава около 40 минути вървене в едната посока. Та можете да си представите що за навалица става въпрос.

Кхалид се оказа много приятен човечец. По някое време даже ни попяваше в колата арабски песни, пускахме си радио с арабска музика за настроение и автентична атмосфера. На връщане, във Витлеем спряхме да хапнем в едно заведение на палестинци от Хеброн. Самото заведени е само със сладки работи. Кхалид ни обясни, че Хеброн е нещо като палестинската столица на сладкото, така че момчетата били много добри в направата им. И беше прав. Хапнахме арабското Кинафи. Прилича на Кюнефе, който е опитвал. Страхотно е. Пускам ви снимка да се ориентирате как изглежда отвън и ако имате път натам, задължително отидете!

Няма да съжалявате. Дават ви вода и кафе или чай безплатно към поръчката! Взехме си и от една много вървежна хлебарница палестински хляб. В една торбичка 12 питки за 4 Шекела. Това стана след като му се оплакахме, че дадохме 14 шекела за 1 хляб в Йерусалим. Та общо взето, нямаме лоши впечатления от човека. :)

Трето, препоръчвам едно от заведенията на улица Yosef Rivlin. Ние намерихме такова с промоция 2 бири и безплатно наргиле за 40 шекела общо.

Четвърто, не знам дали във всички гидове го има това, но един трик да видите малко по-отвисоко Йерусалим е като отидете да посетите сградата, където се е осъществила Тайната вечеря(пада се втория етаж над гробницата на крал Давид), след като излезнете от другата страна, вдясно има стълбички, които ви водят на покрива. От там се откриват хубави гледки. Другият маршрут започва от една стълба, която се намира на кръстовището на улица St. Mark и Khabad str. Качвате се отгоре по покривите на магазините и заведенията. Също предлага интересни гледки :)

Силно ви препоръчвам да търсите заведенията Кофикс. Те предлагат много изгодно храна и напитки. Вечер се превръщат в импровизиран бар. Примерни цени са: Сандвич за 6 шекела, кафе за 5 шекела. Това са цени, които трудно ще намерите в други заведения на Йерусалим.

Иначе ще напиша няколко цени, които се сещам за неща, които сме купували, за да си прецените как стоят нещата със стандарта в Израел:

Хляб - 14 шекела

Кутия бисквити - 10 шекела

12 яйца - 12 шекела

малък кръст(около 10 см височина) - 10  шекела

По-голям кръст(около 25 см височина) - 40 шекела

Бира от супермаркет - 12 шекела

Парче пица - 7 шекела

Подобно на дюнер - 24 шекела

Чай - 7-8 шекела

Като цяло в арабския квартал пада едно лудо пазарене, стига да имате нерви за това. Мен лично ми направи впечатление, че евреите са по-добри търговци от арабите, но нека всеки си прецени :)

Всичко останало мисля, че вече е било многократно описано. Ако имате някакви въпроси, питайте. С радост ще помогна, ако мога с информация :)

A5C8239B-B65F-450F-98DF-6D3D0B2DB1D1.jpeg

Редактирано от t_petkov
  • Харесвам 19
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Ние бяхме за два дена в Тел Авив, два в Йерусалум и половин ден във Витлеем. Мнението ми да голяма степен се припокрива с горното, затова няма да повтарям сходните неща. Като цяло изкарахме добре, но определено това не е моето място. Няма да навлизам в политически и религиозни полемики, но ще видите доста въоръжени хора почти навсякъде. Изглежда сигурно, приятно, но....и не толкова. Цените за храна са доста високи, а транспорта е много евтин. Ние пътувахме с влак от ТА до Йер, струва 20 шекела. С автобус на връщане е още по-евтино и има такива много често. От Йер до Витлеем е само няколко шекела, а цените там са поносими. Не сме плащали за вход никъде. Отидох и на мач, което си е мое хоби :) 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Опитвам се да сглобя програма за няколко дни  в Израел, но не мога да я подредя така, че да бъда в Хайфа преди 11,00 - 12,00 часа, а както разбирам след този час няма достъп до вътрешните градини. 

Не мога да разбера те някаква уникална и съществена част от общия комплекс ли са или и без тях може да се преживее!?!?

Заслужава ли си посещение, ако не може да се влезе във вътрешните градини?

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, deyan каза:

Опитвам се да сглобя програма за няколко дни  в Израел, но не мога да я подредя така, че да бъда в Хайфа преди 11,00 - 12,00 часа, а както разбирам след този час няма достъп до вътрешните градини. 

Не мога да разбера те някаква уникална и съществена част от общия комплекс ли са или и без тях може да се преживее!?!?

Заслужава ли си посещение, ако не може да се влезе във вътрешните градини?

 

 Тази част  с достъп до обяд  се намира в средата на комплекса и там е храма на бахайската вяра-"Храма на Баб"и според мене си е много интересно място и не може да се преживее.Градините в средната част също са много красиви.Иначе площадките в горната и долната част на градините са отворени през целият ден.За да минете по терасите,трябва да се включите в група със гид/в точно определени часове/ и това е единственият възможен начин.

 

Храма на Баб и градините за които питаш.

 

5a92c90c7f1cb_DSC_0368(2).JPG.e1864c5c2889989f9ccd20001522e258.JPG

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
преди 57 минути , Jorro каза:

Здравейте,

Може ли някой да ми каже в събота има ли маршрутки от Йерусалим до Тел Авив и през целия ден ли се движат? 

Щях да ти пиша и в другата тема,но ето ти отговора тук.

Маршрутки-шерут има 24/7 независимо дали е шабат или не.Само не забравяй с пристигането си в хотела да кажеш,че искаш маршрутка за след 2 дни за да могат да се свържат с компанията превозвач и да ти запазят място а и да ти кажат от къде ще те вземат.

Връзка към мнение
1 hour ago, krasen_denev said:

Щях да ти пиша и в другата тема,но ето ти отговора тук.

Маршрутки-шерут има 24/7 независимо дали е шабат или не.Само не забравяй с пристигането си в хотела да кажеш,че искаш маршрутка за след 2 дни за да могат да се свържат с компанията превозвач и да ти запазят място а и да ти кажат от къде ще те вземат.

Благодаря, вече ми е по-спокойно. Можеш ли да ми препоръчаш в коя част на Тел Авив да търся апартамент? Мисля да букна нещо през airbnb близо до жп гара- Tel Aviv Ha'Hagana или до Tel Aviv Hashalom. 

Връзка към мнение

Във връзка с трансфера към летещето по време на Шабат - аз го уредих от тук: https://gettransfer.com/en

 

Правиш си регистрация в сайта, пускаш заявка за пътуването (от къде до къде и кога точно) и чакаш. След няколко часа ти се прави оферта от шофьор, който ти предлага цена. Ако те устройва, плащаш с кредитната карта (може и само "капаро") и трансферът ти е уреден. При мен офертата беше за 25 евро при 21 км разстояние (в началото сайтът ми даде ориентировъчна цена от 27 евро).

 

Остава и да проверя дали наистина работи, защото там ще съм следващата седмица...

Редактирано от ppetrov
допълване
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Потвърждавам, работи и е супер услуга. И не става дума за споделен транспорт - супер луксозен нисан с кожен салон, само за мен, от хостела директно до летището. 

С уточнение, че не беше по време на Шабат - заради някаква велообиколка, влаковете в петък, 4.май, не работеха.

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Взех си билет за отиване до Тел Авив, и връщане от Ейлат с Wizz.От Тел Авив до Ейлат ще е с автобус.Искам да си взема онлайн билет за рейс 282 от Ейлат до летище Овда с Paypal,защото имам натрупани пари от кешбек ,и ще ми излезе безплатен.Но нищо не става през страницата им за резервации.

http://www.egged.co.il/Article-4917-Transfer-Ovda-Eilat.aspx

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

здравейте пиша в тази тема, че не успях да намеря отговора на два въпроса

купих билети за мен и приятелката ми за Еилат за края на ноември и не успявам да намеря цената на транспорта от Овда летище до Еилат още повече, че кацаме в събота. Втория въпрос ми е някой гмуркал ли се е на Еилат и има ли какво да се види под вода или красотите са в Акаба и Египет ?

Връзка към мнение
преди 5 часа, Hesoss каза:

здравейте пиша в тази тема, че не успях да намеря отговора на два въпроса

купих билети за мен и приятелката ми за Еилат за края на ноември и не успявам да намеря цената на транспорта от Овда летище до Еилат още повече, че кацаме в събота. Втория въпрос ми е някой гмуркал ли се е на Еилат и има ли какво да се види под вода или красотите са в Акаба и Египет ?

Бяхме там миналия ноември. Цената беше 22 шекела, около 6 долара. Не съм се гмуркала.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На ‎20‎.‎8‎.‎2018 в 12:02, dimitrov6 каза:

Взех си билет за отиване до Тел Авив, и връщане от Ейлат с Wizz.От Тел Авив до Ейлат ще е с автобус.Искам да си взема онлайн билет за рейс 282 от Ейлат до летище Овда с Paypal,защото имам натрупани пари от кешбек ,и ще ми излезе безплатен.Но нищо не става през страницата им за резервации.

http://www.egged.co.il/Article-4917-Transfer-Ovda-Eilat.aspx

 

Аз си взех билет от Овда до Ейлат с eilatshuttle за 8 $. За връщането обаче софийския полет не е вкаран още в разписанието им.Писах им, но още нямам отговор. Доколкото се ориентирах из сайта на egged за автобус 282 излизат 4-5 дена напред само курсовете и за моите дати, които са по Коледа не е заредено разписанието.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 54 минути , pavelbs каза:

Аз си взех билет от Овда до Ейлат с eilatshuttle за 8 $. За връщането обаче софийския полет не е вкаран още в разписанието им.Писах им, но още нямам отговор. Доколкото се ориентирах из сайта на egged за автобус 282 излизат 4-5 дена напред само курсовете и за моите дати, които са по Коледа не е заредено разписанието.

Разписанието на 282 излиза 2 месеца преди датата.Вече го купих края на септември.Цената е 21 шекела-10,5 лева.Сайта трудно работи,може би иска бърз интернет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На ‎19‎.‎10‎.‎2018 в 11:25, dimitrov6 каза:

Разписанието на 282 излиза 2 месеца преди датата.Вече го купих края на септември.Цената е 21 шекела-10,5 лева.Сайта трудно работи,може би иска бърз интернет.

Благодаря за инфото. Междувременно от eilatshuttle  ми отговориха , че знаят за проблема със софийския полет и ще го оправят тези дни.Имаш ли инфо , кое се движи по-бързо 282 или шатъла? На отиване вече го букнах , но за връщането се чудя още. Че и на това летище няма какво да се прави.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, пътешественици!

Предстои ми кратко пътуване до Израел, като програмата е следната- пристигане в Тел Авив в петък и веднага отпътуване към Йерусалим, където ще остана до събота следобед и обратно връщане в Тел Авив. Та, може ли да ме посъветвате за бързия и удобен транспорт от Тел Авив до Йерусалим и обратно? Как да си разпределя времето в двата града, особено за Йерусалим, четох, че започва шабат и нищо не работи по това време? Как да се сдобия със сертификат за поклонничество? Очаквам с нетърпение пътуването и много ще съм благодарна за малко помощ.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Lucia каза:

Здравейте, пътешественици!

Предстои ми кратко пътуване до Израел, като програмата е следната- пристигане в Тел Авив в петък и веднага отпътуване към Йерусалим, където ще остана до събота следобед и обратно връщане в Тел Авив. Та, може ли да ме посъветвате за бързия и удобен транспорт от Тел Авив до Йерусалим и обратно? Как да си разпределя времето в двата града, особено за Йерусалим, четох, че започва шабат и нищо не работи по това време? Как да се сдобия със сертификат за поклонничество? Очаквам с нетърпение пътуването и много ще съм благодарна за малко помощ.

Почивен ден им е петък и събота и не работи градския транспорт май от петък вечер.Голям майтап.Първия път като бях не го знаех и се паникьосах как да се прибера от Тел Авив до летището.

Връзка към мнение
преди 42 минути , dimitrov6 каза:

Почивен ден им е петък и събота и не работи градския транспорт май от петък вечер.Голям майтап.Първия път като бях не го знаех и се паникьосах как да се прибера от Тел Авив до летището.

А само градския транспорт ли не работи, забележителностите и местата за посещение?

Връзка към мнение
преди 21 минути , Lucia каза:

А само градския транспорт ли не работи, забележителностите и местата за посещение?

Почти всичко което е израелско вкл. градски и междуградски транспорт.Арабските работят.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 23 минути , Lucia каза:

А само градския транспорт ли не работи, забележителностите и местата за посещение?

Нищо почти не работи в събота, но в стария град всичко си е налично. Ще е трудно връщането ти от Йерусалим за Тел Авив, по-добре избери друг ден за Йерусалим. Да не говорим , че 1 ден е абсолютно малко за там.

Връзка към мнение
преди 12 минути , Щастливеца каза:

Нищо почти не работи в събота, но в стария град всичко си е налично. Ще е трудно връщането ти от Йерусалим за Тел Авив, по-добре избери друг ден за Йерусалим. Да не говорим , че 1 ден е абсолютно малко за там.

Малко е, но и целият престой не е много. Другият път повече. От Йерусалим до Тел Авив в събота кой транспорт е най- добре да се ползва, може и в по- късните следобедни часове, след 18:00 часа?

Връзка към мнение

След 18 в събота тръгва и обществения транспорт,но преди това пред автогарата минават бусове за Тел Авив.При мен поне беше така.Доколкото си спомням цената беше почти същата.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.