Прескочи до съдържание

бързи въпроси Йордания - бързи въпроси


Worldismine
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Израел и Йордания. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли влакове в Йордания?

- Какво е работното време за посещения на Петра?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кой квартал е най-подходящ за нощувка в Аман?

- Заслужава ли си топването в Мъртво море?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Здравейте, признавам,че не съм чел дискусията преди това..искам да попитам колко би излязла екскурзия до Йордания за 4-5 дни. Полет до Аман и оттам до Петра и пустинята. Говоря за хотел, евент. кола под наем, джобно и т.н. И може ли човек да се оправи без гид. Чух за сума от порядъка на 3к долара, което ми се струва нереално много

Връзка към мнение

Определено можеш да се оправиш сам. За сумата....зависи от начина ти пътуване, комфорт и т.н. Ние за 10 дена Израел и Йордания с кола под наем похарчихме 2800 лв. за двама всичко, дори сувенирите, но пътуваме бюджетно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте, признавам,че не съм чел дискусията преди това..искам да попитам колко би излязла екскурзия до Йордания за 4-5 дни. Полет до Аман и оттам до Петра и пустинята. Говоря за хотел, евент. кола под наем, джобно и т.н. И може ли човек да се оправи без гид. Чух за сума от порядъка на 3к долара, което ми се струва нереално много

Според моите скромни изчисления - 7 дни - около 2к лв на човек... Това със все самолетни билети, нощувки, визи и вход за Петра, и още доста забележителности ( Jordan Pass, което е не маловажно перо в бюджета), кола под наем и разумни режийни. Смятам да се оправяме без гид... Включил съм и разни "екстри" като нощувка в пустинята Wadi Rum, трек в каньона Wadi Mujib и посещение на мястото на Христовото покръстване - Baptism site ( неща които не се покриват от паса). Наем на дайвинг екипировка в Акаба засега не е предвидена... според зависи, на място ще решавам ( проблема там е какво да правя с половинката докато си бълбукам долу :) )... На прима виста толкова :)

Ако не ти е зор, след 30-на и малко дена ще кажа по-конкретно ;)

Редактирано от baiKolio
Връзка към мнение

Мерси и на двама ви за полезната информация. Значи няма как да излезе толкова скъпо. Ще го отлоба засега, така че ще чакам с интерес впечатленията ти:)

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Искам да питам  - ние обмисляме 7 нощувки (е, едното е полу-нощувка , ама карай). И гледам, че има Jordan Pass за два и за три дни. По принцип три дни дали са много за Петра ? :unsure:

Връзка към мнение

Jordan Pass -а принципно важи за две седмици след активация, дву- и три- дневния достъп касае само Петра. Мисля, че имаше възможност на място да доплатиш 5 JOD за да добавиш ден. Определено не е лоша идея да отделите три дни за Петра, но все пак мисля, че в Йордания има достатъчно места/градове/забележителности които си заслужават да се видят, та да го прахосате тоя ден ( още повече, че имате само 7 дни  ) .

Ние бяхме с двудневен пас за Петра, мисля справихме се добре с програмата...

Ако нещо те интересува - питай, където можем ще помагаме.


Това ни е програмата :)

 

http://magelanci.com/topic/6618-%D0%B9%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8-%D1%81-%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D1%81%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%81/

 

А тук има още малко по темата -

 

http://magelanci.com/topic/6841-%D0%BD%D1%8F%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE-%D0%B2%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B9%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Добър идеен план ден по ден за обиколка на Йордания прочетох в пресния в.Капитал (17/12/2016)

Седем дни в Йордания, Методи Герасимов

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Искам да попитам по отношение на наемането на кола, има ли някави специфични изискавания за шофьорската книжка ? Ок лие да караш с БГ документ

Връзка към мнение

Да, ок е, тествано от двама магеланци, не лично от мен. По принцип там са доста евтини междуградските таксита/трансфери и за това ние се отказахме от колата под наем.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте.

 Започвам да чета и тук. 

 Смятам да ходя в края на април - началото на май. Моля за идеи къде да гледам за билети ( сайтове). За сега смятам, че най-евтиното ще е от Истанбул. Предполагам 10 дена ще ми стигнат?

 Интересува ме само Йордания - без Израел. От това, което прочетох до тук, трябва да се посетят Петра, Амман, Мъртво море ( къде е най-хубаво?), Акаба и идеи за каньон ( Уади Мадж.) Нещо да изпускам? :)

Връзка към мнение

Здравей,

 

Ние летяхме с Егейците през Атина. И от Истанбул има опции с Търкиш и Пегасус(?).

 

Относно програмата - може да погледнеш тази тема

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има още много за гледане: Мозайките в Мадаба, Бетания и река Йордан, планината Небо, прекрасния Джераш ....

 

Ако ти е интересно в блога ми има доста написано за там. (виж подписа)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте.

 Започвам да чета и тук. 

 Смятам да ходя в края на април - началото на май. Моля за идеи къде да гледам за билети ( сайтове). За сега смятам, че най-евтиното ще е от Истанбул. Предполагам 10 дена ще ми стигнат?

 Интересува ме само Йордания - без Израел. От това, което прочетох до тук, трябва да се посетят Петра, Амман, Мъртво море ( къде е най-хубаво?), Акаба и идеи за каньон ( Уади Мадж.) Нещо да изпускам? :)

Пустинята Wadi Rum си е задължително при толкова дни. Близо е до Акаба. За Мъртво море FlyTraveler беше препуръчал конкретно място. Има и доста други места, след като ще имате цели 10 дни. Крепоста Кeрак. Има едно селце Мадаба, близо до Аман, там е открита една интересна музайска с най-старият известен план на Йерусалим.

Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Здравейте,

И на мен ми предстои пътуване в Йордания.

Има ли някой, който е купувал Jordan Pass наскоро и да разкаже как стават точно нещата. Купува се от тук - http://jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx

След това се разпечатва и се показва на гишето за визи на летището? Или има друга процедура?

Трябва ли после да се презаверява при посещение в Петра или просто служи като входен билет?

 

 

Връзка към мнение
преди 24 минути , mitkot каза:

Здравейте,

И на мен ми предстои пътуване в Йордания.

Има ли някой, който е купувал Jordan Pass наскоро и да разкаже как стават точно нещата. Купува се от тук - http://jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx

След това се разпечатва и се показва на гишето за визи на летището? Или има друга процедура?

Трябва ли после да се презаверява при посещение в Петра или просто служи като входен билет?

 

 

Не съм купувала Jordanpass.Това което знам е че поне трябва да имаш 3 нощувки 4 дена. И валидноста на паса е 2 седмици. Като се престигне на летището препорачително е да го имаш разпечатан зсщото се скснира.По същия начин се процедира и когато отидеш в Петра.Имай предвид че паса не е валиден за Night Petra трябва да си купиш билет не си спомнят 17 или 19 JD. И още нещо ако искаш да видиш Night Petra не е всяка вечер. Кога ти предстои пътуването?

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря за информацията.

Пътуването ми е от 14-20 Октомври. Имам цели 6 нощувки.За съжаление нощна Петра няма да мога да видя, защото съм служебно зает и съм оставил последния ден за посещение на Петра. Връщам се следобед/вечер и на другия ден в 3 часа сутринта летя на обратно.

Надявам се да е възможно да се разгледа Петра за 1 ден. Ако някой може да предложи туристическа агенция за такъв тур ще съм благодарен?

Редактирано от mitkot
Връзка към мнение
преди 33 минути , mitkot каза:

Благодаря за информацията.

Пътуването ми е от 14-20 Октомври. Имам цели 6 нощувки.За съжаление нощна Петра няма да мога да видя, защото съм служебно зает и съм оставил последния ден за посещение на Петра. Връщам се следобед/вечер и на другия ден в 3 часа сутринта летя на обратно.

Надявам се да е възможно да се разгледа Петра за 1 ден. Ако някой може да предложи туристическа агенция за такъв тур ще съм благодарен?

 Възможно е да се види Петра за един ден.колкото по рано влезеш толкова по добре.Отварят в 6 сутринта. Не сме ползвали туристическа агенция и не мога да препоръчам.Пътя от Амман до Петра е около 2.30 имай в предвид това.Може да се наеме кола, трябва само да попитам горе долу колко струва за да имаш идеа. С градския транспорт е ефтино 6илета е 6 или 8 JD в една посока но от Амман тръгва около 8 сутринта и си около 10.30 там, вращането е около 5.Ако имаш други въпроси стига да мога, ще ти отховоря

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Здравейте . Интересува ме постижимо ли е за 1 ден с рен а кар  Аман - разглеждане на Петра и Акаба . Кацане в Аман 5.10 сутринта  , излитане от Акаба 20.40 вечерта ?

  • Шок 1
Връзка към мнение

Само пътя Аман-Акаба е 4-5 часа. По пътя има разни КПП-та. Ако те спрат на някое-загуба на време. Петра, без да ходиш до манастира ти е поне 3 часа. Трябва да си 2 часа по-рано на летището. Докато вземеш и върнеш колата, пак си е някой час. Дори да скипнеш Акаба за разглеждане, пак не ти е сигурна работата. Аз не бих рискувала с Петра в деня на полета. Иначе, принципно, с желание и късмет всичко е възможно, но мноооого рисково.

Редактирано от eloena
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 минута , eloena каза:

Не.

Явно ще се оставя тогава и там 3 дни . Ситуацията е следната : Полет Банкок - Аман на 17.1.2019 и се пристига в 5.10 сутринта . На 19.01.2019 Раян имат полет към София 20.40 . Тогава да перифразирам въпроса . За 3 дни какво е оптимално да се разгледа тръгвайки от Аман към Акаба ?

Връзка към мнение

С уговорката, че не съм била на тези две места, но много искам (нека други кажат как е), бих разгледала Джераш и Карак първият ден и бих стигнала вечерта до Уади Муса за нощувка. На другия ден-Петра и вечерта нощувка в Уади Рум. На другия ден-обиколка на пустинята и вечерта добиране до Акаба. И после лежерно разглеждане там. Джордан пас да си купиш :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 9 минути , eloena каза:

С уговорката, че не съм била на тези две места, но много искам (нека други кажат как е), бих разгледала Джераш и Карак първият ден и бих стигнала вечерта до Уади Муса за нощувка. На другия ден-Петра и вечерта нощувка в Уади Рум. На другия ден-обиколка на пустинята и вечерта добиране до Акаба. И после лежерно разглеждане там. Джордан пас да си купиш :)

Т.е последния ден обиколка на пустинята , Акаба и полет  :)  Има време да го сглобя де . Поне вече е ясно , че януари месец прибирането ще е през Акаба , вместо Копенхаген .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моето предложение. 

След кацането веднага се придвижвате към Петра и правите нощувка там. 

На 18-ти  правите тур с нощувка в пустинята,  а  на 19-ти към обяд ще сте в Акаба.  Имате няколко часа да разгледате града ( за мен доста безинтересно място с изключение на една дюнерджийница и едно култово магазинче за ориенталски подправки) 

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.