Прескочи до съдържание

бързи въпроси Йордания - бързи въпроси


Worldismine
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Израел и Йордания. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли влакове в Йордания?

- Какво е работното време за посещения на Петра?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кой квартал е най-подходящ за нощувка в Аман?

- Заслужава ли си топването в Мъртво море?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Дани Магелани
Преди 1 час, eloena каза:

С уговорката, че не съм била на тези две места, но много искам (нека други кажат как е), бих разгледала Джераш и Карак първият ден и бих стигнала вечерта до Уади Муса за нощувка. На другия ден-Петра и вечерта нощувка в Уади Рум. На другия ден-обиколка на пустинята и вечерта добиране до Акаба. И после лежерно разглеждане там. Джордан пас да си купиш :)

Добре си ги наредила! А във вашия керван има ли място за две душИ?

Връзка към мнение

Основно трябва да решите въпроса с придвижването, обикновено колите под наем откъдето ги вземеш там трябва да ги върнеш. 

Петра с манастира - поне 5 часа.

Акаба - реално няма много за разглеждане - пристанищна крепост с някакъв музей (на 8 март - музея не работеше, крепостта се реставрираше - обиколка само покрай крепостните стени). Има и едни църковни останки (уж църква от 300-та година, но на място пише че е джамия!?).

Летището на Акаба е извън града - около 15 км.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, Дани Магелани каза:

Добре си ги наредила! А във вашия керван има ли място за две душИ?

О, аз още не съм решила дали ще се прибираме от Йордания. Чакам да видя какво е положението от Копенхаген, че в Йордания скоро бях, а и цената на Раян на този етап не ми харесва.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 50 минути , eloena каза:

О, аз още не съм решила дали ще се прибираме от Йордания. Чакам да видя какво е положението от Копенхаген, че в Йордания скоро бях, а и цената на Раян на този етап не ми харесва.

Ако е точно след НГ, цената няма да мръдне много. Обаче и Уиз от Копенхаген няма да предложат много по-изгодна цена със същите рискове и с тяхното разписание.

Обаче според мен е много много рано да правите планове за датите на връщане от Йордания - шансът да сменят дни/часове или да отменят полети е огромен.

Връзка към мнение
преди 11 минути , Гост каза:

Ако е точно след НГ, цената няма да мръдне много. Обаче и Уиз от Копенхаген няма да предложат много по-изгодна цена със същите рискове и с тяхното разписание.

Обаче според мен е много много рано да правите планове за датите на връщане от Йордания - шансът да сменят дни/часове или да отменят полети е огромен.

Абсолютно вярно! А да не забравяме, че ноември може да се случи пак някой "черен" петък, понеделник или сряда този път :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Как е положението със сигурността , при положение че ще се пътува през цялата страна Аман - Акаба с рент а кар ? На външно слагат некви предупреждения , а и в двете им съседни държави си е "веселба " още .

jordan.jpg

  • Замислям се 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Capitan Morgan каза:

Как е положението със сигурността , при положение че ще се пътува през цялата страна Аман - Акаба с рент а кар ? На външно слагат некви предупреждения , а и в двете им съседни държави си е "веселба " още .

jordan.jpg

Абсолютно никакви проблеми. Естествено в най-северната част от страната трябва да се подходи с особено внимание.

Направихме врътка Аман-Петра-Акаба-Джераш-Аман през пустинната им магистрала, а нагоре покрай Мъртво море... По пътищата има доста постове - полиция/военни. Винаги ни спираха, но като видят бледолики и - Уелкъм и гуд бай ;)  Местните обаче се "радваха" на особено внимание при тия чек пойнтове... Движението извън населените места си е ОК.

Редактирано от baiKolio
  • Харесвам 12
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, jul каза:

Някой помни ли коя беше най-ниската цена, на която пуснаха билети в началото? 

32-38 евро за еднопосочен билет.

Редактирано от Eti*
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ние за 3 дни, с кола под наем ги подредихме така: 1 ден тръгнахме от Аман, минахме през Мъртво море, къпахме се на обществения плаж, и вечерта стигнахме до Петра. Тук може да се мине и Мадаба или Карак, може и двете, ако сте по бързи, ние ги прескочихме. 2 ден Петра и вечерта стигнахме до Акаба, във вашия случай ще стигнете до Уади Рам, нощувка там, ако искате, ако не, в селото и 3 ден, се връщате от пустинята, отивате до Акаба и се прибирате. Колата под наем е задължителна, само трябва да видите колко ще ви се оскъпи да я вземете в Аман и да я оставите в Акаба. Когато аз търсих преди няколко години беше много скъпо. Исках да се върнем от Акаба в Израел и от Ейлат на север и това ме спря.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , slujitel каза:

Ние за 3 дни, с кола под наем ги подредихме така: 1 ден тръгнахме от Аман, минахме през Мъртво море, къпахме се на обществения плаж, и вечерта стигнахме до Петра. Тук може да се мине и Мадаба или Карак, може и двете, ако сте по бързи, ние ги прескочихме. 2 ден Петра и вечерта стигнахме до Акаба, във вашия случай ще стигнете до Уади Рам, нощувка там, ако искате, ако не, в селото и 3 ден, се връщате от пустинята, отивате до Акаба и се прибирате. Колата под наем е задължителна, само трябва да видите колко ще ви се оскъпи да я вземете в Аман и да я оставите в Акаба. Когато аз търсих преди няколко години беше много скъпо. Исках да се върнем от Акаба в Израел и от Ейлат на север и това ме спря.

За 3 дни рент а кар взимане от летище Аман и бръщане на летище Акаба с избрани от нас  часове за взимаме и връщане ми го дава  450 лв минимум с пълна застраховка на колата .

Връзка към мнение
преди 1 минута , Capitan Morgan каза:

За 3 дни рент а кар взимане от летище Аман и бръщане на летище Акаба с избрани от нас  часове за взимаме и връщане ми го дава  450 лв минимум с пълна застраховка на колата .

Възможно е, не помня колко беше тогава, а и беше 2013г.

Връзка към мнение

Има ли начин да се мине без виза в Йордания, ако се вземе Jordan pass и се направят само две нощувки? Понеже в сайта им пише, че освобождава от виза, ако се правят поне три нощувки, а ние мислим да кацаме в четвъртък рано сутринта в Аман и да се прибираме в събота вечер от Акаба за София...

Трябва ли да се представят самолетни билети за излизане от Йордания или резервации за нощувките? И дали би свършило работа, ако се резервира някаква трета нощувка на възможно най-ниската цена, която да не се ползва, за да може да ни отпадне плащането за виза?

 

Връзка към мнение
преди 27 минути , master_of_germs каза:

Трябва ли да се представят самолетни билети за излизане от Йордания или резервации за нощувките? И дали би свършило работа, ако се резервира някаква трета нощувка на възможно най-ниската цена, която да не се ползва, за да може да ни отпадне плащането за виза?

Мисля, че геледат в паспорта датата на влизане и така засичат. Едва ли резервация на допълнителна нощувка ще помогне.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 1.04.2018 г. в 21:55, Миланка каза:

Платен Jordanpas за 2 дни в Петра, мисля че те освобождава от виза. Не съм съвсем сигурна, защото ние имахме 4 нощувки в Йордания.

Не е така. Искат 3 нощувки, 4 дни, иначе на излизане си плащаш. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ясно. Благодаря :)

Значи все пак остава финалът на нашата азиатска празнична инвазия да е в ЙорДания. Ще ни тракат зъбите :lol:

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , master_of_germs каза:

Ще ни тракат зъбите

Много е гадно, да знаеш! :lol: Тръгнахме за Бразилия точно когато тук се развихриха снежните бури, отидохме там на 35+°С, върнахме се - в Португалия студ и дъжд, в Лондон - студ, в София... Бррр! Миналата година - същата работа - февруари месец в Тайланд и Камбоджа на 40+°С... А пътуваме винаги само с ръчен багаж, съответно няма място за якета и лиготии... :lol: Добре, че беше термобельото, че иначе... 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Полетите за Акаба след 31.12.2018 са отново в продажба. Току що успях да сменя своите дати. Имайте в предвид, че от чата първо се опитаха да ме пратят в девета глуха, но не им се дадох и решиха проблема ми.

Препратиха ме към тяхна платформа http://www.ryalive.com/, чрез която сама да се оправям със смяната на датите. Там, обаче, Aqaba липсваше от падащото меню. Обяснявам на каката, че едната дестинация липсва, а тя: значи не летим до там. Аз веднага я контрирах: как не летите, а аз имам резервация. Мигновено бях прехвърлена на втора как и тя оправи нещата за секунди.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

За да не си правя сметки без кръчмар търся направо мнението на форума. 17 - 20 януари има ли шанс за къпане в мъртво, шнорхелинг в червено море или поне басейна към хотела? Или 4 дена културен туризъм се очертават. 

Връзка към мнение
преди 15 минути , Capitan Morgan каза:

За да не си правя сметки без кръчмар търся направо мнението на форума. 17 - 20 януари има ли шанс за къпане в мъртво, шнорхелинг в червено море или поне басейна към хотела? Или 4 дена културен туризъм се очертават. 

https://www.seatemperature.org/middle-east/jordan/aqaba-january.htm

 

Max: 23.4°C / 72.8°F

Avg: 21.8°C / 71.2°F

Min: 20.3°C / 69.7°F

Връзка към мнение
преди 3 часа, Capitan Morgan каза:

За да не си правя сметки без кръчмар търся направо мнението на форума. 17 - 20 януари има ли шанс за къпане в мъртво, шнорхелинг в червено море или поне басейна към хотела? Или 4 дена културен туризъм се очертават. 

Водата на хотелите е отоплена но не на всички басейни ако са повече. ходила съм октомври на червено море и ма мен ми е беше леко хладно.Мъртво море не е ледено но през октомври е леко хладко.

 

Връзка към мнение
преди 3 часа, Capitan Morgan каза:

За да не си правя сметки без кръчмар търся направо мнението на форума. 17 - 20 януари има ли шанс за къпане в мъртво, шнорхелинг в червено море или поне басейна към хотела? Или 4 дена културен туризъм се очертават. 

  Шанс винаги има , зависи от желанието 🙂 .  Иначе според мен ще си е хладно .  

 На твое място бих си донесъл бутилка водка от фри шопа и бих се отдал на културен туризъм .🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.