Прескочи до съдържание

Йордания - бързи въпроси


Worldismine
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Израел и Йордания. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли влакове в Йордания?

- Какво е работното време за посещения на Петра?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кой квартал е най-подходящ за нощувка в Аман?

- Заслужава ли си топването в Мъртво море?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Имам оферта за разстоянието Летище Акаба - Петра за кола - 4 места за сумата 60 JD. От всичко изчетено , смятам, че е добра цена.Ние сме двама, ако има желаещи, можем да си поделим таксито. Пристигам на 4.11.2018 в 20,30ч в Акаба. Имам въпрос намерих билети за  Jordan pass и нощното посещение на Петра онлайн, но не намерих за нормалните дневни билети за Петра, да ги купя  предварително онлайн. Има ли ченч бюра в София за йордански динари, които да си закупя от тук. 

Редактирано от ZORI
  • Браво 1
Връзка към коментар

Здравейте,

Следващата седмица заминавам за Йордания за 4 дни (31 октомври  - 4 ноември) - с първия полет на Раян до Акаба. Имам нужда от вашата помощ за плана си.

Наумил съм следния график:

1 ден във Wadi Rum

1 ден в Петра

1 ден в Аман

1 ден в Акаба.

 

Графикът е след пристигането ми в 19:30 на 31-ви директно да замина за Wadi Rum. На следващия ден да направя обиколка с джип и да тръгна вечерта към Петра. Следващия ден разгелждане на Петра и вечерта тръгване Аман (може и на следващата сутрин). Нощувка в Аман и последния ден тръгване сутринта към Акаба за полета вечерта, като се надявам да имам поне половин ден за плаж.

 

Въпросът ми е осъществим ли е този план ако ползвам само обществен транспорт? Пътувам сам и кола под наем ще ми дойде над бюджета (в известните агенции ми идва по около 100лв на ден със застраховките). Ще съм благодарен за информация за междуградските автобуси. Специално от Акаба до Wadi Rum видях, че има автобуси до към 15:30, което ми отпада като вариант. Т.е. ще ми е нужен трансфер от лагера, в който ще спя (още не съм резервирал), колко би струвал трансфер от летището?

 

Някой друг ще пътува ли за същите дати?

 

Благодаря предварително.

Редактирано от thumper
Връзка към коментар
преди 1 час, ZORI каза:

но не намерих за нормалните дневни билети за Петра, да ги купя  предварително онлайн. Има ли ченч бюра в София за йордански динари, които да си закупя от тук

Поне ние като ходихме, нямаше никакви опашки на касите и билети се купуваха спокойно и бързо. Приемат и карти.

 

В Тавекс продават йордански динари 

Връзка към коментар
преди 29 минути , thumper каза:

Наумил съм следния график:

1 ден във Wadi Rum

1 ден в Петра

1 ден в Аман

1 ден в Акаба.

Не съм ползвал обществен транспорт, но лично на мен, планът изглежда неосъществим дори и с кола. За същия брой дни, с кола, ние покрихме само Акаба, Уади Рум и Петра, без да се мотаем.

Пътят до Аман допълнително е доста.

Доколкото разбрах транспортът между Уади Рум и Петра също е доста сложен. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , deyan каза:

Не съм ползвал обществен транспорт, но лично на мен, планът изглежда неосъществим дори и с кола. За същия брой дни, с кола, ние покрихме само Акаба, Уади Рум и Петра, без да се мотаем.

Пътят до Аман допълнително е доста.

Доколкото разбрах транспортът между Уади Рум и Петра също е доста сложен. 

 

Благодаря много за мнението. Мисля, че в тази тема прочетох, че пътят Аман - Акаба е около 5 часа. А Петра - Аман около 3 часа, което не ми се стори толкова много. С автобус може би е с час отгоре, но все пак, когато се пътува през тъмната част на денонощието, не се губи време за разглеждане. За това разписанието на автобусите ми е решаващ.

Връзка към коментар
Преди 1 час, thumper каза:

Здравейте,

Следващата седмица заминавам за Йордания за 4 дни (31 октомври  - 4 ноември) - с първия полет на Раян до Акаба. Имам нужда от вашата помощ за плана си.

Наумил съм следния график:

1 ден във Wadi Rum

1 ден в Петра

1 ден в Аман

1 ден в Акаба.

 

Графикът е след пристигането ми в 19:30 на 31-ви директно да замина за Wadi Rum. На следващия ден да направя обиколка с джип и да тръгна вечерта към Петра. Следващия ден разгелждане на Петра и вечерта тръгване Аман (може и на следващата сутрин). Нощувка в Аман и последния ден тръгване сутринта към Акаба за полета вечерта, като се надявам да имам поне половин ден за плаж.

 

Въпросът ми е осъществим ли е този план ако ползвам само обществен транспорт? Пътувам сам и кола под наем ще ми дойде над бюджета (в известните агенции ми идва по около 100лв на ден със застраховките). Ще съм благодарен за информация за междуградските автобуси. Специално от Акаба до Wadi Rum видях, че има автобуси до към 15:30, което ми отпада като вариант. Т.е. ще ми е нужен трансфер от лагера, в който ще спя (още не съм резервирал), колко би струвал трансфер от летището?

 

Някой друг ще пътува ли за същите дати?

 

Благодаря предварително.

Това единствено ми се струва възможно ако завъртиш програмата и започнеш с Аман, т.е. спиш в Акаба (31.10) и на сутринта да си осигуриш трансфер до Аман, следобеда е за Аман, нощувка ( 01.11 ), на другата сутрин рано ЕДИНСТВЕНИЯ автобус от Аман до Петра, следобеда да разгледаш Петра, спиш там ( 02.11 ) и на следващия ден  Петра до обед ( ако имаш още мерак ) и по обед към Уади Рум, обиколка и нощувка ( 03.11 ) и на четвърти да ти организират прибиране до Акаба, ще имаш следобеда за едно плажче...

Така поне ако нещо се издъни няма да си на другия край на страната и може да скипнеш нещо в последния момент да спасиш положението.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@thumper

ако все пак решиш да обърнеш програмата и си заслужава ръш-а, прослушай ги тези -

 

Screenshot_20181025-181112.png

 

вземат от хотел в Акаба, цената е добра, на фона на трансгерите от 80-100 jod

после на следващия ден автобуса на JETT  от Аман до Петра в 06.30 ( нали помниш, че е единствен 😉 )

А от Петра вече лесно 😉

Редактирано от baiKolio
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , thumper каза:

@baiKolio Много благодаря, да така май е по-разумно 🙂 Само че, само половин ден в Аман струва ли си?

Какво да ти кажа... аз в Аман освен цитаделата и амфитеатъра друго интересно за разглеждане не видях. Сега, да не ме разбереш криво.... града е интересен, даунтаун е колоритен, ше имаш и вечер там да се отъркаш в местния хайлайф.... достатъчно за добри спомени без да се отегчаваш. Ще ти остане мерак и за друг път 😉

Ти трябва да прецениш дали това препускане ти е на сърце.... Аз ссамо казвам, че е възможно.

Там си, като ти е мерак - направи го! После да не се кахъриш...

  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, Ради каза:

Автобуси има , както си посочил и ти. Не съм ги проверявала , защото ние ще вземе рент а кар .

На няколко хотела в Петра бях видяла , че се намират на 5 мин. от автобусната спирка и всъщност за най- точна информация можеш да пишеш на хотел в който ще преспите.

В сайта на rum stars , фирата за туровете в пустинята  , пише че има бусове до Петра и Акаба , рано сутрин.

Не разбрах каква е идеята за взимането на кола от Аман .  В сайта на ренталкарс  като задам час на взимане на кола от летище Акаба  в 22,00 часа  на мен ми дава избор между  3 фирми . 

 

И ето тук има инфо за транспорт  http://in.visitjordan.com/generalinformation/gettingaround/groundtransport.aspx , ако може да ти свърши някаква работа.

 

Благодаря ти много за инфото.

Ще бъдем 8 дни в Йордания, а за 8 дни rentalkara + горива ни отива на хилядарка, което е твърде много за нас. Така, че поне засега преценихме, че rentalcar ни е необходим за три дни.

Ситуацията е следната. Първият ден реално го губим, защото кацаме в 20:30 и rentalcar не ни трябва. Вторият и третият ден кола пак не ни трябва, защото Уади Рум и Петра са близо до Акаба, големи забележителности са, което означава, че все пак трябва да има някакъв транспорт. А освен това за тях се губи на практика целия ден, така че rentalcarа не е целесъобразен. 

После пердашим за Аман, където кола също не ни трябва.

И чак следващите три дни, когато тръгнем за Жераш, Ажлун, Мадаба, планината Небо, Мъртво море, Карак и Шобак, ще ни трябва rentalcar.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 8.10.2018 г. в 23:56, shterevaivanka каза:

Ние също ще пътуваме на 4 ноември и ще се върнем на 11 ноември. Първите 3 нощувки са в Wadi  Musa. Трансферът за четирима от летището в Акаба ( кацане 20:30 ч.) до хотела ни в Wadi Musa ще струва 75 JD .

Здравейте! Сега чета, че кацате на нашата дата 4.11 в Aqaba.Има оферта за 60JD до Петра, ние сме двама, можем да съчетаем таксито до Петра същата нощ ако желаете, или да им поискам по голяма кола , ако сте повече хора. 

Връзка към коментар
На 17.10.2018 г. в 16:56, Alexander каза:

Аз промених малко плана за пустинята. Ще идем по-рано и уговорих с Хасан 7 часов тур от 11 до залез слънце, с включено ядене.

за какви пари е това и за колко човека? 

преди 1 час, ZORI каза:

 

 

Връзка към коментар

Здравейте група, 

Искам да изкажа благодарности към всички вас, за много информация споделена в тази тема.

Планувам с половинаката ми да посетим това великолепно място Йордания в периода 09-16 Декмеври.
От подробната информация успях да създам хубав план за периода.

Като цяло имам няколко неизяснени неща:

  1. Малко не ми стана ясно как стоят нещата с визата. Като цяло възнамерявам да закупя Jordanpass, където в него е включена визата, посещение на Петра за 2 дни и още дестинации, които ще посетим. Обаче на няколко места се говори за възможност, безвизово посещение, ако се влезе и излезе през Акаба.  
    Това малко не ми стана ясно, може ли някой да разясни малко повече ? 
     
  2. Ако закупим варианта Jordanpass, то трябва ли предварително да се заявни някъде относно посещението и визата?
     
  3. Първият ден ще бъде в Акаба и определено искам да се възползваме от дайвинга. Може ли някой да сподели повече информация относно фирма която е ползвал, как е станала организацията, самото преживяване. До сега не сме се гмуркали, това би ли било проблем ?  Видях, че колегата бай Кольо подробно е описал за шнорхелинга, мисля да се възползвам и от неговата предоставена информация.


Остава ми като цяло да изясня нещата с рентакара-а и застраховките. Ако имам въпорси, ще се допитам до вас за мнение. 

Благодаря, предварително. 



 

Връзка към коментар
преди 9 часа, baiKolio каза:

Какво да ти кажа... аз в Аман освен цитаделата и амфитеатъра друго интересно за разглеждане не видях. Сега, да не ме разбереш криво.... града е интересен, даунтаун е колоритен, ше имаш и вечер там да се отъркаш в местния хайлайф.... достатъчно за добри спомени без да се отегчаваш. Ще ти остане мерак и за друг път 😉

Ти трябва да прецениш дали това препускане ти е на сърце.... Аз ссамо казвам, че е възможно.

Там си, като ти е мерак - направи го! После да не се кахъриш...

Току що се върнах от Йордания. Аман не е само цитаделата и римския театър. Има красиви джамии, богати музеи, а и модерната част е забележителна.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 минута , muchachote каза:

Току що се върнах от Йордания. Аман не е само цитаделата и римския театър. Има красиви джамии, богати музеи, а и модерната част е забележителна.

Дай повече инфо. Аман ми е в програмата и освен един цял ден там ще имам и две вечери. 

Връзка към коментар
преди 9 минути , mililia каза:

Дай повече инфо. Аман ми е в програмата и освен един цял ден там ще имам и две вечери. 

В Аман бях три дни. Освен дежурните цитадела и римския театър, посетих Jordan museum(5 динара билет), на римския театър има два малки музея, от двете страни на входа( безплатни са с jordan pass), на цитаделата е археологическия музей, също безплатен с jordan pass, от цитаделата се открива прекрасна панорамна гледка към целия Аман. Разходих се и до централната джамия(със син цвят), джамиьта abu darvish е много красива и колоритна, може би най- впечатляващата в Аман, друга красива джамия е Ben Talal, видях тук- таме и големи църкви в модернистичен стил. Пообиколих и модерната част, има небостъргачи с внушителен външен вид. Заслужава си да се снимат. За огромно мое съжаление, компютърът ми се развали и в момента не мога да кача голям албум със снимки, но имам пост от няколко снимки от там.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 3 часа, muchachote каза:

Току що се върнах от Йордания. Аман не е само цитаделата и римския театър. Има красиви джамии, богати музеи, а и модерната част е забележителна.

Добре де, може да съм се изразил малко рязко - за мен с това се изчерпаха местата които ме интересуваха, Етно музеят до Римския театър и Археологическият на цитаделата се подразбират, то няма как да ги пропуснеш... Аз съм камънолюбец, дай ми руини и природа. В джамии, пагоди, църкви не е като да не съм ходил, ама не са ми приоритет. Виж да размахвам крачоли просто ей-тъй за да зяпам и кусвам каквото ми се изглежда интересно - да 😉 Пазара зад джамията в даунтаун ми се стори по-привлекателен от нея...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте, ще бъда в Йордания в периода 14-21 ноември. За съжаление не организирам аз пътуването и всичките 7 нощувки ще са в Акаба и от там ще се ходи навсякъде, най-вероятно с кола под наем. Имам няколко въпроса и ще се радвам, ако някой може да ми отговори:

 

1. Има ли удобен междуградски транспорт между Акаба и Аман и за колко време се минава разстоянието, защото много държа да посетя столицата и да я разгледам, макар и за един ден, но по всяка вероятност ще се наложи да отида сам до там и не съм сигурен, че ще разполагам с кола в този ден?

2. Ако ходим до Йерусалим, откъде е най-добре да се пресече границата. Чух, че има някакви особености при преминаването на границата в района на Акаба?

3. Оттук ли е по-добре да си обменя пари или да го направя на място?

Връзка към коментар
преди 7 часа, TwinFreaks каза:

Здравейте, ще бъда в Йордания в периода 14-21 ноември. За съжаление не организирам аз пътуването и всичките 7 нощувки ще са в Акаба и от там ще се ходи навсякъде, най-вероятно с кола под наем. Имам няколко въпроса и ще се радвам, ако някой може да ми отговори:

 

1. Има ли удобен междуградски транспорт между Акаба и Аман и за колко време се минава разстоянието, защото много държа да посетя столицата и да я разгледам, макар и за един ден, но по всяка вероятност ще се наложи да отида сам до там и не съм сигурен, че ще разполагам с кола в този ден?

2. Ако ходим до Йерусалим, откъде е най-добре да се пресече границата. Чух, че има някакви особености при преминаването на границата в района на Акаба?

3. Оттук ли е по-добре да си обменя пари или да го направя на място?

Има междуградски автобус от Акаба до Аман , но разстоянието е огромно. От Аман до Петра са 4 часа отиване и 4 часа връщане. А до Акаба са поне още 2 часа. Така че смятай колко време ще имаш за Аман ако тръгнеш от Акаба. Ако изобщо имаш някакво време. А доколкото знам нощни превози няма. Виж в jett.com.jo

Редактирано от muchachote
Допълнение
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 24.10.2018 г. в 10:05, Nati каза:

Аз ще ходя през ноември и още не съм си направила програмата на 100%, тааа ще дам някои идеи (само идеи, защото още не съм била в Йордания), но то си зависи от хората - може да се направи някои от маршрутите, които са отворени през цялата година, в Dana Biosphere Reserve или Wadi Mujib - примерно - Wadi Dana Trail, Nawatef Trail, Fida Canyon Trail, Hammam Al Dathnah Trail, Wadi Ghuweir Trail, Ibex Trail

За тези който ще пътуват тези дни до Йордания и плануват да отидат до Mujib Nature Reserve 

 всички пътища, водещи до него , са затворени до по-нататъшно предизвестие.

За запитвания: 06 4616523 / +962 797000086 или tourism@rscn.org.jo

Това е заради проливният дъжд който се изля миналият четвъртък

Срутен е мост в близост до Мъртво море .

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.