Прескочи до съдържание

Споделяне на впечатления от Йордания


Препоръчани мнения

Да споделя някои впечатления, които могат да са полезни на пътуващите:

 

-          Преминахме границата Ейлат – Акаба и Акаба – Ейлат пеша. Отне ни около 10 – 15 минути в посока. Трябва да се има предвид, че за излизане от Израел има такса от 103,50 шекела.

-          Ние имахме четири нощувки в Йордания и поради това там не платихме нито виза, нито изходна такса. Дават един формуляр, който трябва да се подпечата при закупуването на билет в Петра и се предава при напускане на страната;

-          Таксито от границата до Акаба е с фиксирана цена 11 динара, написана на табло на стоянката. Обратно го поръчахме от хотела и беше с фиксирана цена 7 динара.

-          За тези, които желаят да шнорхелуват близо до брега, на място което не изисква почти никакви плувни умения, препоръчвам Berenice Beach Club в Акаба. Има вход 10 динара на човек, но е доста добре устроено (басейни, бани, тоалетни, шатъл до и от Акаба), няма драми за жените по бански и има рифче с доста шарени риби на 10-20 метра от брега.

-          Такси от границата до летището в Ейлат по апарат излезе 35 шекела и то с поръчката, но там зависи от броя хора, брой куфари и т.н.

-          За Wadi Rum – ние бяхме с препоръчаните Rum Star. Организацията беше много добра. Това, което на нас не ни хареса е, че т.нар. лагер е „твърде цивилизован” – сграда с тоалетни и бани, юртите са вдигнати над земята, с врати и прозорчета, спиш на легла, имаш лампа в палатката. Но предполагам, че за голяма част от хората това всъщност са предимства. Ние просто предпочитахме да е малко по-примитивно.

-          За Wadi Musa – бих препоръчал хотел Esperanza – базов, но с просторни стаи, добра локация  (близо до входа на Петра) и хубава закуска, с открита площ за паркиране отпред и магазин в съседство.

-          В Петра – там, каквото и да се каже е малко. Много хора препоръчват пътеката, която се качва срещу Съкровищницата, за гледка отгоре. Ние минахме по няколко пътеки и това, което за нас беше най-добро е т.нар. пътека Wadi Farasa trail, която първо се качва към светилището и после продължава успоредно на главния туристически маршрут (като сте в Петра ще ви дадат карта и тя е отбелязана, има и табели). Тази пътека дава най-добра представа за мащаба на старата Петра, за различните нива на застрояване, виждат се множество скални входове отблизо и далеч. За нас категорично това беше най-доброто отклонение и ако трябва да избирате само една странична пътека (качването до Манастира не го броя за отклонение), то препоръчвам да е тази

Редактирано от deyan
  • Харесвам 18
  • Благодаря 3
  • Браво 5
Връзка към мнение

След драмите с Ryana, нощувките ми намаляха и ще имам точно 4. Реално ще сме по същия маршрут, 1 нощувка в Акаба и на другия ден до обед плаж и риби, след това една в пустияната и 2 в до Петра.

@deyan как е придвижването между градовете,  бавно ли е, има ли полиция? Ние ще сме с кола под наем.

Наехте  ли джип за  разходка в пустинята?

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Пътуването с автомобил е напълно спокойно. Аз карах в рамките на ограничението с възпитано превишение от около 10 км/ч. и бях в златната среда - има състезатели има и бавни трошки, но като цяло пътуването е спокойно. Няма много автомобили, т.нар. Desert Highway e доста широк, пътната настилка не е първа прелест, но е ОК.

Пътна полиция в смисъл на КАТ не съм видял. На някои места има полицейски пунктове, където трябва да намалиш да те огледат и ако поискат ти проверяват паспорта. Но само това.

Време за пътуване - google maps + 25-30 %.

В пустинята ангажирахме целодневен тур с джип с нощувка зо 55 динара., ако сте повече хора цената може да падне. Осигуряват вода и храна - обяд, вечеря и закуска. Много съм доволен от преживяването. Само лагерът, както посочих по-горе, не ми пасна, но ...

Редактирано от deyan
  • Харесвам 10
Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 2 часа, Alexander каза:

След драмите с Ryana, нощувките ми намаляха и ще имам точно 4. Реално ще сме по същия маршрут, 1 нощувка в Акаба и на другия ден до обед плаж и риби, след това една в пустияната и 2 в до Петра.

@deyan как е придвижването между градовете,  бавно ли е, има ли полиция? Ние ще сме с кола под наем.

Наехте  ли джип за  разходка в пустинята?

Какво всъщност стана с билетите. От едно известно време са разпродадени, но не ми се вярва.

Връзка към мнение

Бяха, сега за 2019 май стоят разпродадени, не съм гледал.

Аз смених моите дати и така спасих едната нощувка, която беше без отказ в Хилтън-Акаба, като от последна ми стана първа.

Връзка към мнение
преди 3 часа, deyan каза:

 

-          За Wadi Rum – ние бяхме с препоръчаните Rum Star. Организацията беше много добра. Това, което на нас не ни хареса е, че т.нар. лагер е „твърде цивилизован” – сграда с тоалетни и бани, юртите са вдигнати над земята, с врати и прозорчета, спиш на легла, имаш лампа в палатката. Но предполагам, че за голяма част от хората това всъщност са предимства. Ние просто предпочитахме да е малко по-примитивно.

-          .

Толкова много драми съм вижала по  каповете в Wadi Rum.че няма баня и тоалетна в шатрите.Защо спират тока в 10 а вие точно обратното :).Между другото съм чувала че има камп който се осветлява само от свещи.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Щастливеца
На ‎14‎.‎5‎.‎2018‎ г. в 17:51, deyan каза:

Да споделя някои впечатления, които могат да са полезни на пътуващите:

 

-          Преминахме границата Ейлат – Акаба и Акаба – Ейлат пеша. Отне ни около 10 – 15 минути в посока. Трябва да се има предвид, че за излизане от Израел има такса от 103,50 шекела.

 

Много полезна информация, браво @deyan !!!

Само неразбрах защо се плаща тази такса на излизане от Израел. Не ме учудва от евреи, ама все пак супер долно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Иначе на кратко. Купих билети от София до Пафос за 16€ и от Пафос до Амман за 2(две) € в посока. С Раян.  Промоцията я имаше много време. На връщане пак толкова. Имаше и полети без да се налага нощувка. Но реших да поостанем преди и след арабската дестинация в Кипър,  за да се напоим добре с алкохол :). Като стана въпрос добре че си купихме от фри шопа в Пафос по бутилка че се оказахме в Рамадан и даже където са продавали го нямаше. Въобще бутилка алкохол даже да не се пие винаги повдига духа. :)

 Да не говорим че където го има в Йордания е на гадни цени :mad:.  Виното 20-25 динара.  Бирата 5-7 динара. Динара е скъпа валута и 1 динар е около 1.2 €.

Кола под наем от Buget. Понеже темата е на @Alexander повечето неща са за него. Та значи платих пълна застраховка на колата,  но въпреки това както и слабите протести ми блокираха 580 динара. Освен това поне 5 пъти споменаха че ако нямам протоколи от полицията каквото и да стане си го плащам сам. Слава на Аллах :) всичко беше ок, но мисля че пълната застраховка е безсмислена. 

Както съвсем точно го е описал @deyan движение общо взето е като у нас. Няма да имаш никакъв проблем. С изключение на района на Амман ( около 4 милиона)  и около него където е истински кошмар . 3-4 лентови задръствания.  Огромни камиони изпреварват от където им падне.  Хора накачулени по каросерията.   Клаксони и неприлични знаци. Абе столица си е. Единственото готино е че сто процента нямат такива думи в речника с които и аз ги награждавах :lol:. За късмет ти няма да ходиш до там.

 Хотела в Акаба които не можеш да анулираш не е на хубаво място. Нито е до морето за да е със собствен плаж. Нито е усамотен. Не е близо и до местата за шнорхелинг. Не е и скъп.  Така че помисли дали да не го пожертваш. 

В Акаба има много улични заведения,  където да се храните до пръсване на цени 3-5 динара на човек. Според мен тук би било грешка да се ползват скъпи ресторанти към хотелите. 

  Както Петра така и Вади Рум са невероятни места.  Но аз бях много приятно изненадан и от Джераш. За следващия път на всяка цена си го заплюй.

 И други са го казвали, но нека пак. Ходенето в Петра е мнооого. А цените на магарета, каруци,коне и камили сериозни.  Не очаквай и големи отстъпки особено когато всички са изморени и биха дали всичко да се доберат до изхода,до хотела и до душа. Всичко вътре е скъпо. Една голяма бутилка вода е колкото цял стек отвън.

Най голямата минавка е Petra by nigh. В никакъв случай не си го причинявай.

В пустинята използвахме Bedouin traditions.  Не мога сега да дам линк, че пиша от телефона. 

 Мисля с един от най високите рейтинги,  но важното е че туровете са им и след обед. 50 динара със спането за 4 часа тур. Имат и сайт. 

 Общо взето всички фирми водят жертвите на едни и същи места,  така че фирмата не е от голямо значение.  

В лагерите нищо екстремно. По скоро досадно от общите бани и тоалетни и застояла вода течаща там.

Бедуинска вечеря сготвена в земята и опити да те социализират само с няколко чаши чай монотонни песни и една тарамбука. :).

Ние си платихме на другия ден връщане до селото с камили. 

Това си е сериозно няколко часа изпитание.  Не е като да се снимаш с камила.  Въпреки че се сдобих с издрана ръка и скъсани гащи,  а принцесата с няколко дневни болки в краката ни хареса. 

 Ако сега трябва да го организирам бих изпуснал спането в лагера. Нито е екстремно нито екзотично. По скоро мърляво. А готини звезди къде ли няма.

 Толкова че ни викат за самолета. 

 

 

 

 

  • Харесвам 15
  • Браво 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 32 минути , ivooo каза:

 

Най голямата минавка е Petra by nigh. В никакъв случай не си го причинявай.

 

 Ако сега трябва да го организирам бих изпуснал спането в лагера. Нито е екстремно нито екзотично. По скоро мърляво. А готини звезди къде ли няма.

 

 

 

 

Това мнение още веднъж показва колко са различни хората. :)

Аз пък като отида отново в Йордания, непременно бих посетила Petra by night. Беше много мистично и различно от обикновена вечерна разходка. Особено след като си огледал района през деня.

Спането в лагера също не бих го пропуснала. 4 часа тур няма да дадат същото изживяване като 24 часа престой в пустинята.

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , kreo каза:

Това мнение още веднъж показва колко са различни хората. :)

Аз пък като отида отново в Йордания, непременно бих посетила Petra by night. Беше много мистично и различно от обикновена вечерна разходка. Особено след като си огледал района през деня.

Спането в лагера също не бих го пропуснала. 4 часа тур няма да дадат същото изживяване като 24 часа престой в пустинята.

И аз се подписвам под това :) Нощувах под открито небе, извън палатките, в чувал само и под една скала, и беше съвършена прелест. 

И храната беше чудесна. Още ме е яд, че не си взех една бира поне (ужасни цени!) с агнешкото, но... Но при следващата пустиня - където и да е тя - няма да пропусна :) 

И Petra by night ме изкефи. Да, създадена е за туристи, но нали и театрите са създадени за зрители... 

И защото в Йордания беше първият в живота ми шнорхелинг, още въздишам по него. И по барбекюто на лодката :) 

Връзка към мнение

Странно за депозита от Budget, на мен ми бяха казали, че ще блокират 200 евро в Акаба, ако имам пълна застраховка. Ако блокирват толкова много, наистина е лошо..

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Alexander каза:

Странно за депозита от Budget, на мен ми бяха казали, че ще блокират 200 евро в Акаба, ако имам пълна застраховка. Ако блокирват толкова много, наистина е лошо..

 

   

 Пак ги погледнах . Така е както съм написал .Може би защото беше за една седмица и затова е повече  . 151.55 динара е наема за 7 дни . 105 застраховката  и още 580 динара депозит . 

 

 

преди 4 часа, Гост каза:

И аз се подписвам под това :) Нощувах под открито небе, извън палатките, в чувал само и под една скала, и беше съвършена прелест. 

И храната беше чудесна. Още ме е яд, че не си взех една бира поне (ужасни цени!) с агнешкото, но... Но при следващата пустиня - където и да е тя - няма да пропусна :) 

И Petra by night ме изкефи. Да, създадена е за туристи, но нали и театрите са създадени за зрители... 

И защото в Йордания беше първият в живота ми шнорхелинг, още въздишам по него. И по барбекюто на лодката :) 

   

 

преди 5 часа, kreo каза:

Това мнение още веднъж показва колко са различни хората. :)

Аз пък като отида отново в Йордания, непременно бих посетила Petra by night. Беше много мистично и различно от обикновена вечерна разходка. Особено след като си огледал района през деня.

Спането в лагера също не бих го пропуснала. 4 часа тур няма да дадат същото изживяване като 24 часа престой в пустинята.

 

 

 

 

  P5191492.thumb.JPG.f9a8ee458ea902077cfd16415465ef7e.JPGм

 

 Първо пак ще кажа за де не ме разбере грешно някой . Вади Рум е извънземно място и на всяка цена трябва да се види. Но за спането в лагер ....

 

Това ни е " палатката " Вътре освен че има осветление и контакт ( през цялата нощ ) . Има и 150 кг двойно метално легло което хич не ми идва в главата как бих могъл романтично да си го изнеса под звездите :) .

 

  IMG_20180518_203205.thumb.jpg.9b2c228474f6072eee7750fe2f813041.jpg

 

Това ни е екзотичната вечеря . Както може би се вижда има само картофки и пилешко . Става за ядене но нищо особено . 

След вечерята един симпатяга с тарамбука :) и един с нещо като мандолина свирят мелодия  която наистина е ритмична , но един и същ мотив се повтаря безкрайно примерно 10 минути около 20000 пъти  :) . През това време един от тези с нощниците ( те всички са с такива нощница само че с различен цвят и степен на износване ) пристъпва мъжествено от крак на крак  .

 Опитват се да надъхат публиката да ръкопляскаме и да танцуваме и ние . Дърпат ни на " дансинга "  и всичко това на няколко чаши ......чай . Аз това на по малко от бутилка узо не мога да го свърша . А  от друга страна след толкова узо мога да танцувам  навсякъде и на всякаква музика :)

 

  Petra by night . Понеже хората наистина сме различни и слава богу ще се опитам да я опиша. 

 

Та  значи отишъл си в Петра . Мащабите са неочаквани  . Размера и разстоянията изненадващи . В същото време любопитството ти те кара да ходиш от храм на храм . От нещо интересно до друго . Не усещаш как времето минава и чак когато почти не можеш да пристъпваш  от умора и си усещаш краката като гумени  или от горещината света започва да се върти си даваш сметка че ако искаш да живееш трябва да спреш :). Тук обаче се оказва че си на мнооого голямо разстояние от изхода . Все някак ще успея си казваш , в крайна сметка ще си взема катър или магаре или каляска по обратния път . Да де но от досадните навлеци на влизане няма и следа . Полумъртъв все пак се добираш до изхода , до хотела до банята . Станало е 18.30 . Кога . А " шоуто " е в 20.30 . Само два часа да измиеш лепкавия червен пясък да полегнеш . Дали да вечерям . Не по добре да полежа още половин час . 

 Двата часа са минали като миг . Успял си да се изкъпеш преоблечеш и да си придадеш що годе свеж вид за т.н.шоу . Точно в 20.30 си пак в началото на Петра. Вече е тъмно . На няколко метра една от друга от двете страни на пътеката са поставени свещи . За да не изгасват от вятъра върху тях са надянали промазани  амбалажни пликове . Казват ти че трябва да отидеш обратно по пътя по който преди 2 часа си избягал полужив отново пеша до съкровищницата   ( онова емблематичното място от снимките ) .  Близо е . Само около час :) . Е какво пък си казваш поне не е толкова горещо , а и шоуто е само четири дена в седмицата , а и платихме 34 динара за двамата  и тръгвате .  Свещите не осветяват пътя , не осветяват и скалите , по скоро приличат на онези аварийните линии на катастрофирал самолет :) .   Нищо магично или свръхестествено  не можеш да видиш отстрани . отпред или отзад. Всъщност не виждаш нищо , полусляп се препъваш и влачиш безчувствените си крака в мрака и силно се надяваш да не стъпиш на фъшкия. Най сетне след час се дочуват гласове . Приближаваме площадчето пред хазната . Там има много хора , повече свещи и образ с нощница , който ти махва с ръка да вървиш на ляво .  С усилие в тъмното различаваш хора насядали на черджета по земята . Намираш място и сядаш . Адски е ръбесто . Бъркаш под чергата и отместваш голям камък . После си помирисваш ръката . Не слава богу не е от нея. Целия площад е напоен с миризмата на урина и изпражнения от камили , коне и мулета. Ами да през деня беше пълно с тях точно тук .  Все пак си щастлив . Чувстваш се победител . Успяхме. Дойдохме . Даже  и чай ни дава един чичко . Егати кефа . Някъде напред в тъмнината излиза трудно различим контур на човек и почва да свири на нещо като кавал . Има и нашенски мотиви . Облизаш пресъхнали устни в страстно предчуствие на грандиозно шоу. Излиза друг юнак . Или може да е същия , но в тъмното не се вижда и изсвирва друго " парче " . Страхотна загрявка. После излиза оня разпоредител с фенерчето и дръпва реч на развален английски . Почват да сменят цвета на светлините на хазната .  Хората стават и почват да си правят селфита и ..... да си тръгват. Ама кво става . Стоим до последно . 

Аз отивам да питам дали не сме закъсняли . Не сме . Това било . Не мога да повярвам . Очаквал съм програма . Песни . Танци . Саби . Огън . Страст .

Не е възможно ..... . Толкова пари . Толкова усилия да се дотътрим дотук .    Питам още 5-6 човека с нощници . Ами това е ..... Подхилват се ......

И с право .... За смях сме си . 

  В пълно мълчание се дотътряме до хотела и в още по пълно си разделяме бутилката водка и предвидливо купения за целта портокалов сок. 

 

Ето ви и на вас малко от шоуто :)

 

 

 

IMG_20180517_213322.jpg.bf62ec3ddb3f84811b0e3992e6491e57.jpgIMG_20180517_213327.thumb.jpg.b422a32cf11efffd46fed8cc8ea37397.jpgIMG_20180517_213341.jpg.d013bfdc671a96bf39b13a0381dd22fb.jpg

 

 

 

  • Харесвам 9
  • Благодаря 2
  • Смея се 17
Връзка към мнение

Платили сте си за евтин лагер,  това сте получили.  

 

Самото наличие на течаща вода и електрическо осветление на такова място е голям бонус и дори малко разваля автентичната атмосфера. 

Нощувал съм в още две пустини,  където в лагерите нямаше такива екстри,  но са едни от най-хубавите ми преживявания. 

Легло,  ако ще спим под звездите ? В моите представи постелка и одеяло са всичко което му трябва на човек. 

 

 

Наистина хората сме много различни,  но освен пилешко ние получихме и агнешко. Може би затова съм останал с доста по-добри впечатления. 

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 5
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Аз в никакъв случай не искам да убеждавам, че би харесало на всички това, за което говорим. Просто на мен много ми хареса. Особено пустинята... Иначе съм драснала два три реда и в пътепис. Снимките не са много хубави, но такива можех да правя тогава... Но пак им се радвам.

Поздрави! :) 

 

 

IMG_4681.jpg.e4e1cb67c10a76ff71ad2a9b9991566b.jpg

 

tutorials-1648-0-43575500-1410112932.jpg.1ceecdce71a0d127d28c7364e8043d3e.jpg

 

IMG_4680.jpg.4ddd127c8ff9228fad0b95a587631827.jpg

 

tutorials-1648-0-86706600-1410113029.jpg.13856e3017d3e75deb7d5fb53076af7b.jpg

 

IMG_4682.jpg.b833fab1d558c019b8b7a2e3d3a13aa7.jpg

 

IMG_4677.jpg.1a021d3806db31d24f8423a52d62e8ca.jpg

 

tutorials-1648-0-32636900-1410112232.jpg.9d42eb3e4ab4df4ebc4384c9379280e7.jpg

 

IMG_4678.jpg.cb07b085e9a484fbec408b136e5db830.jpg

Връзка към мнение
На 23/05/2018 в 20:48, Alexander каза:

Някой да е намерил други фирми за коли под наем в Акаба??

 

Ние букнахме кола през Rentalcars и беше от Europcar. Те бяха затрили резервацията и първият плаж го посетихме с такси, но с известна забава си получихме колата и нямаше драма.

Видях и офис на Hertz

На 23/05/2018 в 14:04, Щастливеца каза:

Само неразбрах защо се плаща тази такса на излизане от Израел. 

За да не ти е много весело, че най-после си тръгваш.

Шегата настрана - това е задължително и неизбежно при минаването на тази граница. Иначе при последващото излитане от Тел-Авив нямаше нищо подобно

Връзка към мнение
Преди 1 час, deyan каза:

Ние букнахме кола през Rentalcars и беше от Europcar. Те бяха затрили резервацията и първият плаж го посетихме с такси, но с известна забава си получихме колата и нямаше драма.

Видях и офис на Hertz

За да не ти е много весело, че най-после си тръгваш.

Шегата настрана - това е задължително и неизбежно при минаването на тази граница. Иначе при последващото излитане от Тел-Авив нямаше нищо подобно

От летището ли беше взета или от града?

Връзка към мнение

 

  Когато има най много работа е най сладко човек да се занимава с глупости от сорта на правене на клипове или редене на пасианс :)  .

 

 

   

 

  • Харесвам 8
  • Браво 6
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Като човек , върнал се токущо от 9 дни в Йордания , ми се иска да споделя няколко неща .

 

Първо за Петра - сигурно сте чели, но и аз да кажа - отидете рано, още в 6. Печелите това, че няма да има тълпи туристи и ще разгледате при нормални температури. Пригответе се за много ходене, стълби, слънце , но най - вече - за вълшебни гледки.

Съкровищницата отгоре....Бях намерила сигурно 6 начина как да се стигне дотам, но въпреки всичко решихме да платим на гид за да се качим от другата страна "САМО" за десет минути. Ние платихме смешно малко (10 JOD за четирима, видяхме хора, които плащаха по 10 на човек). Има реално опасност да паднете и да си счупите нещо докато се качвате, има моменти ,  в които разчитате единствено на гида си ( тежащ около 50 кг) да ви задържи и издърпа по нещо като отвестна скаличка, но най - неприятното е, че след като си вземе парите го гоните да питате как да слезете, махва с ръка "натам по моста и после нагоре" и след това се чудиш как да се качиш по това нагоре като са само камъни. Слизането ни отне три часа. Феноменална природа и гледки. Но ако не сте планинари, имайте си едно наум...В Мадаба се запознахме с момче от Белгия, което се е загубило така, че бедуини са го гонили да го връщат, защото просто е вървял навътре в безлюдна местност... 

Ако все пак искате да видите Съкровищницата отгоре, най - добре го направете по царския път - от другата страна, 30 - 40 минути стълби. Как да ги намерите? Аз бях открила около 5 -6 варианта, накрая така ме беше напекло слънцето, че написах Treasure from above в maps.me и gps - a ме отведе в началото на стълбите...

За пътуващи сами момичета или само жени - не ми беше попадала информацията, че Петра е известна и с т.н.romantic scam. Момчето от офиса за наем на колата тактично спомена за това, ама кой да му обърне внимание. Ако на някой му е интересно да провери romantic scam in Petra в интернет, аз не мога да повярвам, че това се случва на средно по 5  момичета всяка седмица. На нас също ни се лепна един младеж с вид на Джак Спароу, но ние останахме безралични към гримираните му очи и лъскави къдрици.

За Sabaa Hotel  - в момента се е превърнал не в  basic,  а в emergency хотел...Избягвайте, ако не искате евентуално да ви се падне счупено легло, развален душ, стая без прозорец, при всички положения ще  е доста мръсно....

p.s.Малката Петра - много ми хареса, най - вече защото нямаше никакви хора и се 1увстваш господар на всичко около теб...

 

И за Мадаба искам да кажа - бих му отделила повече време  - ние бяхме една вечер и на другата сутрин докъм 10:30. След църквата с известната карта отидохме в Изгорелия дворец и попаднахме на много симпатична жена (може би управител на този музей), която с такава гордост разказваше за Мадаба, че искрено и се възхитих. Накрая ни благодари, че сме посетили нейния град.

 

За Мъртво море - ако не сте в хотел и не ви се плащат 20 JOD за мръсния амански плаж, но все пак искате да се топнете, може да отидете на място, където ходят местните...Пишете  в maps.me Dead Sea Access Free  и попадате пак на мръсна ивица, но не ви искат пари. До него на картата е Free Water Waterfall, където после можете да се измиете от солта.

 

Wadi Mujib - заради него не исках с директните полети до Акаба (работи от април до края на октомври) страхотно е!

 

Амман - по - грoзен град не съм виждала. Ако все пак отидете дотам, както пише навсякъде - кнефето Хабиба, Хашем, а до Кнефето е и Bekdash  - сирийски сладолед - мноооооого вкусен. Собственикът на нашия хотел (Arab Tower Hotel, много приятен, чист и с хубава тераса за закуска) се оказа сириец, светлобял със сини очи, около 28 годишен, той ни го препоръча .

 

Акаба - дайвинг и шнорхелинг, плажът беше ужасно мръсен (говоря около Gapanese Garden), лично на мен града не ми хареса.

 

Джараш - наистина Помпей на Близкия изток, много ми хареса...

 

Kрепостите Шобак и Карак - мен лично не ме впечатлиха, може би защото имахме кола, която не обичаше да я карат по баир...Колата се отказа точно в подножието на Аджлун,  в случая беше по - добре да се откажем, за да сме със здрава кола....

Обаче до Шобак ви препоръчвам да се отбиете до Най - малкия хотел в света(има информация в интернет). Собсвеникът  (около 70 - 80 годишен) дойде при нас, след като ни видя покрай колата, помолихме го за снимка, прибра се да си сложи куфията (или кофия, не знам как се пише), после ни покани вътре, приготви чай...Ние влязохме да видим него и катаракът Абулюз, после дойдоха съседи да видят нас и накрая се разписахме в книгата за гости...

 

Планината Небо и мястото където е покръстен Христос - на мен ми харесаха, спират да пускат в 17:30. Шатълът, който е обявен на 30 минути всъщност е с условно разписание - понякога просто пропускат някой час...

 

Цената на водата обикновено е 0,50 , но се намира за туристи и по 0,35, кафето с кардамон - 0.50.  Ако си оставите колата на безплатен паркинг, много е възможно да са ви запушили 5 - 6 коли. В такъв случай питате някой местен какво да правите, той вика полицай, който се обажда в управлението, те намират собственика/собствениците  по номера на колата/колите и му се обаждат по телефона и разбира се го смъмрят строго като дойде, тъй като вие сте тъжни, че са ви загубили времето. Най - хубавото , че на нас ни се случи в деня преди полета, та вече си знаехме какво да правим , ако се случи втори път.

 

 

 

За мен Йордания беше едно чудно пътуване из една страна почти без зеленина и с еднотипни гледки по пътя , с мили, гостоприемни и готови да помогнат хора...

 

Редактирано от Ивайла
  • Харесвам 25
  • Браво 7
Връзка към мнение

Забравих да напиша за пустинята - може би най - хубавото изживяване в Йордания. Там също съм чела за измами, така че и аз горещо препоръчвам фирмата, която са ползвали вече няколко магеланци - Rum Star Camp. Много са точни, чисто е, вкусно, има и баня, а самите бедуини правят всичко, за да ти покажат красотата на техния дом. Нямаш чуството, че плащаш за нещо, а че си на гости при приятели....

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
На 3.10.2018 г. в 23:47, Ивайла каза:

Като човек , върнал се токущо от 9 дни в Йордания , ми се иска да споделя няколко неща .

 

Първо за Петра - сигурно сте чели, но и аз да кажа - отидете рано, още в 6.......

Ако все пак искате да видите Съкровищницата отгоре, най - добре го направете по царския път - от другата страна, 30 - 40 минути стълби. Как да ги намерите? Аз бях открила около 5 -6 варианта, накрая така ме беше напекло слънцето, че написах Treasure from above в maps.me и gps - a ме отведе в началото на стълбите...

За пътуващи сами момичета или само жени - не ми беше попадала информацията, че Петра е известна и с т.н.romantic scam. Момчето от офиса за наем на колата тактично спомена за това, ама кой да му обърне внимание. Ако на някой му е интересно да провери romantic scam in Petra в интернет, аз не мога да повярвам, че това се случва на средно по 5  момичета всяка седмица. 

 

За мен Йордания беше едно чудно пътуване из една страна почти без зеленина и с еднотипни гледки по пътя , с мили, гостоприемни и готови да помогнат хора...

 

Мерси много за детайлното инфо Ивайла! И особено за този scam - поразрових се, наистина ужасно. Може би трябва да го напишеш и в темата за измамите по света. В много страни съществува подобна схема. Аз и моята приятелка попаднахме на такава в Куба - добре, че никоя от нас не бе тръгнала с цел за романс, че е толкова лесно човек да стане жертва. 

Връзка към мнение

Не искам да разводнявам темата, но според мен вината е двустранна...Аз ако си букна квартира през Airbnb на Улицата на Колоните, шестата пещера вляво, със сигурност ще проверя, къде е адреса  -  всъщност вътре в Петра, където  през нощта е затворено и става въпрос наистина за пещера...А да тръгна с един/няколко цигани да гледам не залез, а каквото и да е в безлюдно място без обхват - не мисля , че е сериозно...Да ме накарат да платя билет на мъж за 50 евро, при положение , че е нормално да проверя цената за мен и да знам, че е безплатно...Аз по - скоро съм изумена от това, как хората тръгват абсюлютно неподготвени за дадена държава, която очевадно е различна от твоята...И в Куба съм ходила - само докато те погледне е абсолютно ясно за какво става въпрос, тръгнеш ли с него - решението си е твое...

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение

Ние края на ноември сме в Йордания.Акаба, Вади рум, Петра, Дана, Аман, Джераш и обратно. Идеята е да сме с рент-а-кар. @Ивайла, от коя агенция взехте кола под наем? 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.