Прескочи до съдържание

Споделяне на впечатления от Йордания


Препоръчани мнения

@taniast_bg вие правихте ли шнорхелинг ? Как е температурата на водата по това време? Ние заминаваме след седмица и много се чудя за шнорхелинг, като почти го бях отписала гледайки температурата на водата, така че ще ми е много полезна прясна информация. 

Връзка към мнение
3 hours ago, taniast_bg said:

все пак ние пътувахме Акаба-пустиня-Акаба,без приспиване...и прекарахме в пустинята близо 8 часа -от 12 наобяд-20 вечерта.

 

Да това е и нашето желание. Ние спим в Акаба 4 дни, пътуваме звездовидно всеки ден с наета кола. Според кратковременната прогноза ще наместваме дестинациите.
За шнорхелиране писах на всички, които намерих за дневен тур с лодка. Проблема е, че всеки от нас ( 3-ма) е за различна атракция. Един да гледа, един да шнорхелира и още един да се гмурка. Искаше ми се обаче повече дестинации да се видят.
С тази лодка момичетата ще са ОК, а аз ще си организирам даивинг от брега.
Или ще видим 🙂
@Roberto Baggio
Вие кога  пътувате? Ние също сме след сецмица (20-24 II)

Редактирано от itcome
Връзка към мнение

@itcome ние пътуваме по същото време и сме с кола под наем, но няма да се застояваме в Акаба, а тръгваме към пустинята, после Мъртво море, Джераш и Петра.

Редактирано от Roberto Baggio
Връзка към мнение
преди 13 часа, Roberto Baggio каза:

@taniast_bg вие правихте ли шнорхелинг ? Как е температурата на водата по това време? Ние заминаваме след седмица и много се чудя за шнорхелинг, като почти го бях отписала гледайки температурата на водата, така че ще ми е много полезна прясна информация. 

Здравейте! Да, от лодката ни облякоха с неопрени,дадоха плавници и шнорхели...добре е да имате опит,скачате малко в дълбокото и плувате към брега,за да разгледате градините.Първо минавате над тях и през стъкленото дъно ще видите потъналия кораб,който е доста близо до повърхността и рифа също се вижда добре.Като излезете,ще ви дадат кърпи.Който иска може да се гмурне от лодката и с бутилка...малко не съм наясно с термините за дайвинг. Водата беше 21 градуса,с неопрен не е студено. Ако не бяхме направили тази лодка,мислихме да ходим до южния плаж ,един дайвинг клуб...bedouin dive aqaba,за тях четохме хубави отзиви.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 12 часа, itcome каза:

Да това е и нашето желание. Ние спим в Акаба 4 дни, пътуваме звездовидно всеки ден с наета кола. Според кратковременната прогноза ще наместваме дестинациите.
За шнорхелиране писах на всички, които намерих за дневен тур с лодка. Проблема е, че всеки от нас ( 3-ма) е за различна атракция. Един да гледа, един да шнорхелира и още един да се гмурка. Искаше ми се обаче повече дестинации да се видят.
С тази лодка момичетата ще са ОК, а аз ще си организирам даивинг от брега.
Или ще видим 🙂
@Roberto Baggio
Вие кога  пътувате? Ние също сме след сецмица (20-24 II)

С лодката беше купон. На нас парите ни се увиждаха в началото, но си беше лукс преживяване.

Връзка към мнение

Направих два дайвинга последователно на 13.01 и за мен водата не беше студена. За дайвинг препоръчвам да го направите от брега - не се губи време да пътувате с лодка, сайтовете са съвсем близо до брега. Моите и двата бяха на Японските градини, втория в малко по-дълбоката част, където видяхме ей този красавец:

1.mp4_snapshot_00.55_[2019.02.13_10.06.42].jpg912751406_1.mp4_snapshot_00.18_2019_02_13_10_13_03.jpg.937804aa26cc56dc959a981ab7c1f048.jpg

 

Цветовете на GoPro-то без филтри и осветление са ужасни, и нищо не може да предаде красотата на видените корали, риби, морена и т.н.

Всичко остава в съзнанието на човек ... и така трябва да бъде 🙂 

 

PICT5297.jpg

Редактирано от Гост 23*6
Връзка към мнение

Благодарна съм на всеки, споделил  информация тук, във форума за Йордания, която ми помогна да осъществя пътуването ни.

Няколко практични съвета и от мен.

Не взимайте пясък от Wadi Rum и камъчета от Petra. На летището се прави основна проверка на багажа и ако ги имате ще ви ги взимат.

Оставете си време да разгледата градината на Mövenpick Resort & Residences в Aqaba, както и Mövenpick Resort Petra (този до входа на Petra) и да изпиете едно кафе в сирийската стая. Цените са съвсем разумни.

Не е проблем да не спазите работното време на Petra, което в този сезон е до 17:00 ч. Ние излязохме малко след 18:00 ч, а след нас имаше още доста хора. Проблем е да не ви свари тъмнината някъде далеч от изхода. Но, пак не е страшно, защото вътре в Petra остават да нощуват около 90% от водачите, които там са се родили и там живеят.  

Носете си вода за разходката в Petra. Вътре също има, но е скъпа. Ако пък на излизане ви остане вода и храна – нахранете и напоете кучетата, моля! Те наистина бедстват там.

Ако за разходката в Petra искате водач, препоръчвам с две ръце Sallah,  тел.: 00 962 7 7575 0201. Около 23 - годишно момче, с добър английски, ненатрапчив,  деликатен, роден и живеещ със 7-те си братя и сестри и майка си в Petra. Телефонът му е стар и няма възможност да си качи приложението на WhatsApp, но ако помолите в хотела на рецепцията да му звъннат и да се уговорите за среща – няма да съжалявате.

Включете в плановете си да минете по пътя на т.нар. „малка Petra“. Има я отбелязана на картата, с която може да се снабдите на касите. На картата ще се ориентирате, като потърсите обеката с точка 6. Там има само няколко сергии в началото и една на върха, където може да пиете чай, няма магарета, водачи, малко туристи, много обекти, страхотни гледни, спокойствие и тишина.

За нощувка във Wadi Musa препоръчвам Petra Palace Hotel. На 400 м. от входа на Petra, много приятен, чист, с големи стаи и легла, много добра закуска, отзивчив персонал.

Подгответе се, че цените на храна и напитки във Wadi Musa ще са двойно по-скъпи от тези в Aqaba.

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 14.05.2018 г. в 17:51, deyan каза:

Да споделя някои впечатления, които могат да са полезни на пътуващите:

 

-          Преминахме границата Ейлат – Акаба и Акаба – Ейлат пеша. Отне ни около 10 – 15 минути в посока. Трябва да се има предвид, че за излизане от Израел има такса от 103,50 шекела.

-          Ние имахме четири нощувки в Йордания и поради това там не платихме нито виза, нито изходна такса. Дават един формуляр, който трябва да се подпечата при закупуването на билет в Петра и се предава при напускане на страната;

-          Таксито от границата до Акаба е с фиксирана цена 11 динара, написана на табло на стоянката. Обратно го поръчахме от хотела и беше с фиксирана цена 7 динара.

-          За тези, които желаят да шнорхелуват близо до брега, на място което не изисква почти никакви плувни умения, препоръчвам Berenice Beach Club в Акаба. Има вход 10 динара на човек, но е доста добре устроено (басейни, бани, тоалетни, шатъл до и от Акаба), няма драми за жените по бански и има рифче с доста шарени риби на 10-20 метра от брега.

-          Такси от границата до летището в Ейлат по апарат излезе 35 шекела и то с поръчката, но там зависи от броя хора, брой куфари и т.н.

-          За Wadi Rum – ние бяхме с препоръчаните Rum Star. Организацията беше много добра. Това, което на нас не ни хареса е, че т.нар. лагер е „твърде цивилизован” – сграда с тоалетни и бани, юртите са вдигнати над земята, с врати и прозорчета, спиш на легла, имаш лампа в палатката. Но предполагам, че за голяма част от хората това всъщност са предимства. Ние просто предпочитахме да е малко по-примитивно.

-          За Wadi Musa – бих препоръчал хотел Esperanza – базов, но с просторни стаи, добра локация  (близо до входа на Петра) и хубава закуска, с открита площ за паркиране отпред и магазин в съседство.

-          В Петра – там, каквото и да се каже е малко. Много хора препоръчват пътеката, която се качва срещу Съкровищницата, за гледка отгоре. Ние минахме по няколко пътеки и това, което за нас беше най-добро е т.нар. пътека Wadi Farasa trail, която първо се качва към светилището и после продължава успоредно на главния туристически маршрут (като сте в Петра ще ви дадат карта и тя е отбелязана, има и табели). Тази пътека дава най-добра представа за мащаба на старата Петра, за различните нива на застрояване, виждат се множество скални входове отблизо и далеч. За нас категорично това беше най-доброто отклонение и ако трябва да избирате само една странична пътека (качването до Манастира не го броя за отклонение), то препоръчвам да е тази

Това е най-ясен, най-добре подреден, най-информиращ коментар. Деян, благодаря!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Време е и аз да разкажа за йорданското си пътешествие.

Първо - дестинацията задължително ще бъде повторена.

Второ - благодаря специално на @cliaga, че сподели за Самер. Този човек е невероятен-точен, мил, възпитан, с невероятна душевност. Водеше ни по невероятни места. Бихме се върнали и само, за да се видим с него.

Трето-пустинята-Highlight на пътуването ни, заедно с Петра. Докато в Петра не знам дали бих се върнала, то във Вади Рум бих отишла още много пъти. Психически не бях подготвена за такъв вятър и студ. Хванахме доста студено време. Вечерта си бях облякла два панталона един върху друг, три блузи и отделно шал и палто. През нощта се събудихме от студ. В Рум старс бяхме. Та който ходи през по-студените месеци, да си помисли добре дали иска да спи в защитената територия или предпочита да му е топло.

На тура бяхме с една група приятели от Полша-страшни сладури. Много ни беше забавно. Вечерта, около огъня, разпитваха Ахмед много за живота на бедуините и йорданците. Беше много интересно. Интересен факт - истинските мъже в Йордания яздят, коне и камили, но никога магарета. Изказа се много негативно за тези с магаретата в Петра. Жените им или са домакини, или учителки. В обслужващата сфера не можеш да видиш йордански жени, дори камериерките са мъже. В последния ни хотел в Акаба работеха жени, но те бяха азиатки. Всеки йорданец може да има до четири жени, но трябва да е натрупал съответните парични авоари за това.

Накрая-Петра-да отидеш в Петра и да те вали дъжд...мислех, че е много лош късмет. Оказа се, че не е така. Защото два дни по-къно, след нашето посещение, в Петра валеше сняг и беше затворена за посещение. За Петра каквото и да кажа ще е малко.

Самер ни водеше по ресторанти, в които се хранят местните. Ако просто мина покрай тези места, никога не бих си и помислила да седна в тях. Едната вечер ни заведе до рибния пазар в Акаба и там в един "ресторант" ядох една от най-вкусните риби в живота си. Не помня как се казва, но ако някой има интерес, ще давам упътване. Никъде, по тези места, не сме оставяли повече от 10JD и то за двама души. Препоръчвам кюнефето в Pistachio - намира се на главния булевард в Акаба. Яд ме е, че не си носехме бавски, защото в Акаба беше топло и ставаше за плаж.

 

Редактирано от Eti*
  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Без да да ви прозвучи като критика или заяждане-не е така, но не би ми хрумнало да си нося пясък от пустинята.

Какво го правите - наистина ми е интересно? Ако ви е в чекирания багаж може и да мине, но от ръчните видях хора, на които им ги взимат.

Връзка към мнение
На 23.02.2019 г. в 16:35, Eti* каза:

Без да да ви прозвучи като критика или заяждане-не е така, но не би ми хрумнало да си нося пясък от пустинята.

Какво го правите - наистина ми е интересно? Ако ви е в чекирания багаж може и да мине, но от ръчните видях хора, на които им ги взимат.

Ами сувенир, спомен, доста по-автентично от магнитче например, макар и да не е толкова лесно да го лепнеш на хладилника 🙂 Имаше и тема тук с хора, които си колекционират пясък от различни места. 

 

Но наистина на много места не е позволено и се конфискува, аз също съм свидетел как на летището в Акаба взеха един плик от хората пред нас.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
4 minutes ago, Георги said:

Ами сувенир, спомен, доста по-автентично от магнитче например, макар и да не е толкова лесно да го лепнеш на хладилника 🙂 Имаше и тема тук с хора, които си колекционират пясък от различни места. 

 

Но наистина на много места не е позволено и се конфискува, аз също съм свидетел как на летището в Акаба взеха един плик от хората пред нас.

Моята кал от Мъртво море не си я харесаха или поне не се видя по скенерите ... е сега си стои в хладилника, чакаме да ни минат пресните спомении и един ден ще се "омажем"  да си припомним преживяването 🙂 

Връзка към мнение

Жена ми си донесе две камъчета (виолетово-червено-кафяво-охраво-жълто-оранжеви) от Петра.

А мен ме беше яд, че няма да мога да си взема 20-30 кюнефета.

  • Харесвам 2
  • Смея се 3
Връзка към мнение

И аз обмислях дали да не си взема кюнефе😂,  но се задоволих само с кафе. В Петра беше толкова кално след дъжда, че и да е имало някакви интересни камъни, бяха скрити.

Връзка към мнение

В Йордания за 4 дни ядох 6 или 7 кюнефета.

Основно са два вида. Аз останах с такива впечатления.

Единия вид си е като турските - кадаиф и кашкавал отдолу.

Но другите - с брашно и бяло сирене за пръв път опитвах.

Сиренето е от рода на халумито - леко безсолно, малко жилаво, но по един приятен начин. Пробвах и сурово, при един от случаите, докато чаках на жарта да ми стане кюнефето. Точно в Петра (Wadi Musa) беше.

DSC_3023.JPG.a131293c82740c23596647001ed0c1ff.JPGDSC_3022.JPG.072823e6c0d27bf80554dee73a97d8c9.JPG

 

А иначе в София знам поне 2-3 места. Едно от най-вкусните е на пл. Македония, на спирката на трамвая на Хр. Ботев, посока Гарата.

 

Аз сравнително скоро "открих" този десерт. И веднага ми стана фаворит.

Ял съм в БГ (София и Пловдив), Турция, Азербайджан, Йордания и … Амстердам.

The best - йорданските.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На ‎23‎.‎2‎.‎2019‎ г. в 9:01, Eti* каза:

Време е и аз да разкажа за йорданското си пътешествие.

…...

 

Хм-м, Много бързо си забравила правилната тема.:wink:

Веднага си премести мнението!:grin:

 

А за дъжда в Петра.

Ние пренаредихме цялата си програма. По план трябваше още първия ден да е Петра. Затова след кацане карах късно вечерта Акаба - Петра. И на сутринта в 5:45 дъжд, ама проливен.

Мразя да променям планове, направи се побърквам (зодия овен съм) но нямаше друг начин. Потеглихме към Мадаба, но през пътя покрай Мъртво море. (Няма и това да променям, я)

И,... мъгла, ама мъгла, в каквото не съм карал през животи си. 2 метрра пред колата, толкова се виждаше, Е, добре, 3 да са били, не повече.

И минахме през някакви селца, пазарчета. Кофи за боклук, насред пътя, сергии, кашони, спрели коли, някакви си ходят по пътя. Нито да спря в нищото и да чакаме да се вдигне мъглата, кога, колко време... нито да продължа да карам в този ад. Чак като слезнахме долу, на пътя покрай Мъртво море просветна.

...

И Петра остана за предпоследния ден, но си струваше усилията:

 

P1150096-1.jpg.b5383dfcbfb257bef94e38e3629e9921.jpg

 

P1150247-1.jpg.dbaea587c62d9c677241dc2d78c56aee.jpg

 

P1150437-1.jpg.bb582408df5f60acb2451b760bfa2109.jpg

Редактирано от ven62
  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 23.02.2019 г. в 16:21, Мики каза:

Аз си донесох пясък от Вади Рум, и много камъчета от мъртво море. Явно е до късмет, защото никой нищо не каза, нито течтостите бях извадила.

Аз съм един от колекционерите на камъчета от цял свят и пясък , но само различен на цвят ! В Акаба ще излизаме през сухопътната граница и дано там контрола не е като на летището . След няколко дни в Израел летим от Тел Авив и там как е . . . Ако някой е имал проблем да сподели .

Връзка към мнение

Ето и нашето пътуване в снимки и текст:

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10216126308983912

 

@ven62 Благодаря за картата! Ожених я за следващия.

Редактирано от neuromancer
Поправи линк
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 години по-късно ...
На 25.02.2019 г. в 11:18, mik66 каза:

Аз съм един от колекционерите на камъчета от цял свят и пясък , но само различен на цвят ! В Акаба ще излизаме през сухопътната граница и дано там контрола не е като на летището . След няколко дни в Израел летим от Тел Авив и там как е . . . Ако някой е имал проблем да сподели .

А пробвал ли си с домакинско фолио? Според мен няколко камъчета и малко пясък увити... имат шанс 🙂

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.