Прескочи до съдържание

Споделяне на впечатления от Йордания


Препоръчани мнения

Ние пътувахме до Аман и взехме оттам. Фирмата я знам от baiKolio, помня че и други магеланци са я ползвали. Много са точни, бяхме с пълна застраховка, че и допълнителна, за мен беше супер стресиращо, че за всяка драскотина, за да ти я признаят, трябва да имаш полицейски протокол. Токущо питах човека, с когото ние контактувахме дали имат офис в Акаба, каза че нямат, но могат да ни направят резервация за кола, която да се вземе и върне в Акаба. Разреши да дам WhatsUp номера му - така че , който иска може да пита за оферта. Казва се Abdulah, 00962 7 9810 0793. Фирмата е Monte Carlo.

 

https://www.montecar.com/jordan/fleet-rate

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Видях сега, че още юни съм ги питала и искат допълнително 140 JOD, което си е значително оскъпяване. Така че остава да търсим някои директно от Акаба.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 5.10.2018 г. в 16:24, Ивайла каза:

Не искам да разводнявам темата, но според мен вината е двустранна...Аз ако си букна квартира през Airbnb на Улицата на Колоните, шестата пещера вляво, със сигурност ще проверя, къде е адреса  -  всъщност вътре в Петра, където  през нощта е затворено и става въпрос наистина за пещера...А да тръгна с един/няколко цигани да гледам не залез, а каквото и да е в безлюдно място без обхват - не мисля , че е сериозно...Да ме накарат да платя билет на мъж за 50 евро, при положение , че е нормално да проверя цената за мен и да знам, че е безплатно...Аз по - скоро съм изумена от това, как хората тръгват абсюлютно неподготвени за дадена държава, която очевадно е различна от твоята...И в Куба съм ходила - само докато те погледне е абсолютно ясно за какво става въпрос, тръгнеш ли с него - решението си е твое...

Здравей пак! Ами какво да ти кажа - мнение на един разсъдлив човек, здраво стъпил на земята. Ама някой сме прекалено луди авантюристи явно, дивото зове...  🙂

 За мен обаче има разлика от араби до араби, не са ми всички "цигани" и да ти кажа като видях тези пещери в AirBnb наистина ми се прииска да отида. В каучсърфинга също имаше хостове с пещери и с добри референции, то човек няма как да знае кой хост какъв може да се окаже. След всичко изложено до тук смятам, че ще е най-добре да си намеря още един човек с мен- ако реша да гледам звезди и да спя в тези пещери. 

   

 Така че - пускам си обява!!! Кой идва да си разделим една пещера за вечер? 

 

https://www.airbnb.com/rooms/9007528

 

https://www.airbnb.com/rooms/9580600

 

И други с хубави reviews...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това са цигани , не бедуини... Аз не казвам цигани на арабите...:) Според йорданците са цигани, просто цитирам...

 

После ще разказваш...Нашият хотел в Уади Муса със сигурност беше по - лош от пещера...

Редактирано от Ивайла
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ивайла, кой беше много лошият хотел в Уади Муса, да не го нацелим 🙂

Alexander, твоето е предстоящо, искаше ми се някой с опит вече да каже. И за двете писани от теб компании чета лоши отзиви, по-добри са за Thrifty, имат офис на летището - ама друго си е от първа ръка информация на довобли или препатили.

 

 

Връзка към мнение

@Ивайла ,прочетох, че не си останала доволна от шнорхелинга в Акаба. Би ли разказа малко повече- колко струва, от къде те взимат с лодка и т.н.

Аз обмислям едни 4 нощувки сряда-неделя в средата на ноември и се чудя какво да включа. Не искам да взимам рент а кар, на мъртво море бях вече тази година в Палестина така, че мисля да отидем до Петра само. Чудя се обаче в Акаба има ли какво да се прави, ще става ли за плаж и шнорхелинг след 20 ноември, защото дори 2 дена да прекараме в Петра пак имаме още 2 дни за уплътняване. 

Връзка към мнение

@peter118, поискала съм оферта от Rum Starts Camp, като ние ще пристигнем в лагера около 16:30 - 17:00 на 13ти вечерта, ще преспим там и на следващия ден (14.11) ще правим разходката с джипове из пустинята. Ако плана съвпада, няма проблем да се комбинираме, все още не съм им потвърдила 😉

 

Връзка към мнение

За хотела в Уади Муса - Sabaa hotel. От форума го знам, предполагам , че са се сменили собствениците ,или се е случило нещо друго, защото в момента е ужасен, не само мое мнение. Срещнахме хора в Мадаба, те са били  в същия хотел, и се смяхме на абсурдите. Например - в едната стая няма студена вода(дори в тоалетната), местят те в друга, там ти остава душа в ръцете. Едно момче е седнало на леглото и е пропаднал. Чистотата е мираж..Но пък е на удобно място. Тераса има, ама единственото място, където можеше да се седне , беше покрито с някакви черги без определен цвят - толкова мръсни.... Така че, наистина си мисля, че са се сменили собствениците...и оттам нататък всички хотели ни бяха като 5звездни.

 

За шнорхелинга, напротив, хареса ми много като гледки, но само аз от групата мога да плувам и ми беше притеснено да съм сама...Много е красиво, наиситна много, но аз постоянно се показвах на повърхността да видя морето да не ме е повлякло навътре. Аз съм израстнала във Варна и знам колко е опасно, особено като не познаваш нито  мястото, нито моретос неговите особености... Цената за маска/шнорхел/плавници - 6 динара, от хотела ги взех...Хотелът е Bedouin Garden Village, пак от форума го знам, много сме доволни, чисто, големи стаи, на около 5 минути пеша от Японските градини. За дайвинга - аз платих 30 динара, въобще не съм се пазарила, тъй като бях сама...Пак от хотела, включва оборудване, с кола до Японските градини, там 30 - 40 минути, с момчето се гмурках, той ме развеждаше, показа ми кораба и т.н...Прецени , че мога да се гмуркам на 18 метра, преди това само веднъж се бях гмуркала в Турция, което си беше на два  -три метра под водата за 5 - 10 минути...На мен лично ужасно много ми хареса и се притеснявам, че проявявам признаци на пристрастяване..,

Това , което не ми хареса , е плажът - ужасно мръсен - фасове/хартийки/дори презервативи (точно в тази държава - изненадах се).Другото, което ми направи много неприятно впечатление беше, че както казах, бях сама за шнорхелинга, и стоях на брега да си разгледам снимките , когато няколко момиченца се приближиха да се снимаме. Идва едно, снимаме се, после друго...И на третото се усетих, че бащите им ги пращат.

Та  в Акаба - ако е за шнорхелинг/дайвинг - хотел в района на Японските градини, нашия върши идеална работа.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 6 минути , Ивайла каза:

.Идва едно, снимаме се, после друго...И на третото се усетих, че бащите им ги пращат.

Хах, що за идиотия?

Боже, боже, как им измисля главата, такива неща! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, jul каза:

Ивайла, кой беше много лошият хотел в Уади Муса, да не го нацелим 🙂

Alexander, твоето е предстоящо, искаше ми се някой с опит вече да каже. И за двете писани от теб компании чета лоши отзиви, по-добри са за Thrifty, имат офис на летището - ама друго си е от първа ръка информация на довобли или препатили.

 

 

Има всякакви отизви и за трите компании, най-малко за Бъджет и Юропкар има доста повече отзиви  в ренталкарса.

За мен няма особена разлика в качестовото между трите, но има при сумите за блокаж най-вече.

Дори някой да е доволен или недоволен от дадена компания  и го каже тук, това не значи, че и ти ще имаш или нямаш проблеми.

Не очаквам да са бързи и точни както в Европа, но и да нямам голеи проблеми.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 hours ago, Ивайла said:

За хотела в Уади Муса - Sabaa hotel. От форума го знам, предполагам , че са се сменили собствениците ,или се е случило нещо друго, защото в момента е ужасен, не само мое мнение. Срещнахме хора в Мадаба, те са били  в същия хотел, и се смяхме на абсурдите. Например - в едната стая няма студена вода(дори в тоалетната), местят те в друга, там ти остава душа в ръцете. Едно момче е седнало на леглото и е пропаднал. Чистотата е мираж..Но пък е на удобно място. Тераса има, ама единственото място, където можеше да се седне , беше покрито с някакви черги без определен цвят - толкова мръсни.... Така че, наистина си мисля, че са се сменили собствениците...и оттам нататък всички хотели ни бяха като 5звездни.

 

За шнорхелинга, напротив, хареса ми много като гледки, но само аз от групата мога да плувам и ми беше притеснено да съм сама...Много е красиво, наиситна много, но аз постоянно се показвах на повърхността да видя морето да не ме е повлякло навътре. Аз съм израстнала във Варна и знам колко е опасно, особено като не познаваш нито  мястото, нито моретос неговите особености... Цената за маска/шнорхел/плавници - 6 динара, от хотела ги взех...Хотелът е Bedouin Garden Village, пак от форума го знам, много сме доволни, чисто, големи стаи, на около 5 минути пеша от Японските градини. За дайвинга - аз платих 30 динара, въобще не съм се пазарила, тъй като бях сама...Пак от хотела, включва оборудване, с кола до Японските градини, там 30 - 40 минути, с момчето се гмурках, той ме развеждаше, показа ми кораба и т.н...Прецени , че мога да се гмуркам на 18 метра, преди това само веднъж се бях гмуркала в Турция, което си беше на два  -три метра под водата за 5 - 10 минути...На мен лично ужасно много ми хареса и се притеснявам, че проявявам признаци на пристрастяване..,

Това , което не ми хареса , е плажът - ужасно мръсен - фасове/хартийки/дори презервативи (точно в тази държава - изненадах се).Другото, което ми направи много неприятно впечатление беше, че както казах, бях сама за шнорхелинга, и стоях на брега да си разгледам снимките , когато няколко момиченца се приближиха да се снимаме. Идва едно, снимаме се, после друго...И на третото се усетих, че бащите им ги пращат.

Та  в Акаба - ако е за шнорхелинг/дайвинг - хотел в района на Японските градини, нашия върши идеална работа.

Благодаря, а шнорхелинга разбирам е с влизане от плажа, не е с лодка така ли? Аз реално си имам шнорхел, който ще нося. Водата поне чиста ли беше? Имаш ли снимки под водата да видя как е ?

Връзка към мнение
преди 6 минути , Jorro каза:

Благодаря, а шнорхелинга разбирам е с влизане от плажа, не е с лодка така ли? Аз реално си имам шнорхел, който ще нося. Водата поне чиста ли беше? Имаш ли снимки под водата да видя как е ?

Пет стотинки от мен - не е от брега, с лодка се ходи. Има се специални места, лодките се изчакват. Аз имам прекрасни спомени от този първи в живота ми шнорхелинг, а барбекюто беше прелест. Нямам подводни снимки и не мога да дам координати - беше организиран тур от нашите домакини там, но знам, че е стандартен тур.

 

Акаба иначе с нищо не ме впечатли, освен с евтината си - в сравнение с останалата част от страната - бира.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Ние нямахме време за тур, а и сама надали щях да отида, но четох за тези организирани еднодневни турове - само положителни коментари имаше. Аз влизах за шнорхелинг от брега, с много симпатично и точно обяснение откъдеточно почват т.н. Японски градини, видях че имаше и лодки с прозрачно дъно...Има си потопени колело и разни други неща...Не е далеко от брега, ако човек е сам и плува - няма проблем - влиза се срещу един дайвинг център, известно време навътре докато свърши едно опънато под водата въже, има жълта желязна шамандура или както там се казва, завива се наляво и си в Японските градини...Водата там беше чиста, снимките ми бяха без фокус и съм ги изтрила. Точно пред хотела, тоест вляво от него, там вече водата беше мръсна, но предполагам, че това си зависи от течението, не разбирам...И на мен Акаба не ми хареса, ние се разхождахме само вечерта, но пък поне си купих кафе с кардамон - аз го харесвам:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
1 hour ago, Гост said:

Пет стотинки от мен - не е от брега, с лодка се ходи. Има се специални места, лодките се изчакват. Аз имам прекрасни спомени от този първи в живота ми шнорхелинг, а барбекюто беше прелест. Нямам подводни снимки и не мога да дам координати - беше организиран тур от нашите домакини там, но знам, че е стандартен тур.

 

Акаба иначе с нищо не ме впечатли, освен с евтината си - в сравнение с останалата част от страната - бира.

Благодаря , спомняш ли си дали даваха спасителни жилетки за плуване с тях, защото аз без жилетка няма да вляза.... на Малдивите и с жилетка заради силно течение щях да се удавя, но това е друга тема....

1 hour ago, Ивайла said:

Ние нямахме време за тур, а и сама надали щях да отида, но четох за тези организирани еднодневни турове - само положителни коментари имаше. Аз влизах за шнорхелинг от брега, с много симпатично и точно обяснение откъдеточно почват т.н. Японски градини, видях че имаше и лодки с прозрачно дъно...Има си потопени колело и разни други неща...Не е далеко от брега, ако човек е сам и плува - няма проблем - влиза се срещу един дайвинг център, известно време навътре докато свърши едно опънато под водата въже, има жълта желязна шамандура или както там се казва, завива се наляво и си в Японските градини...Водата там беше чиста, снимките ми бяха без фокус и съм ги изтрила. Точно пред хотела, тоест вляво от него, там вече водата беше мръсна, но предполагам, че това си зависи от течението, не разбирам...И на мен Акаба не ми хареса, ние се разхождахме само вечерта, но пък поне си купих кафе с кардамон - аз го харесвам:)

Благодаря, ако е далеч от брега не е за мен.  Оставам варианта за тур, ако раздават жилетки. Ще потърся цени в нета. 

 

При това положение трябва да мисля за програма от сорта:

сряда пристигане и нощувка в Акаба

четв. Акаба- Петра -разходка 1 ден нощувка

петък Петра втори ден (тук нощувката не знам в селото до Петра ли да е или в Акаба пак или нощувка в пустинята Вади рум 

събота - плаж и шнорхелинг

неделя - ? до полета вечерта

 

Може ли съвети как да запълня празнините. Не ни се пътува на север към Аман, т.к не искам да прекарваме много време в път. По възможност предпочитам да не взимаме кола под наем само в наистина много краен случай....

 

Връзка към мнение
преди 12 минути , Jorro каза:

Благодаря , спомняш ли си дали даваха спасителни жилетки за плуване с тях, защото аз без жилетка няма да вляза.... на Малдивите и с жилетка заради силно течение щях да се удавя, но това е друга тема....

О, да. Много добре си спомням. Дават спасителни жилетки. Аз плувам добре, но не бих се осмелила да се гмуркам на такава дълбочина и непознато място.

Изрових малко снимки - не подводни. Това беше нашата лодка:

 

IMG_1998.jpg.1338e098c532963f88509500473c0c2d.jpg

 

Групата в очакване да се цопне.

 

IMG_2001.jpg.35cad8c5b645637b2f33c6fa8f74844a.jpg

 

Ето така се изчаквахме - имаше си специални места за гмуркане. Това е друга лодка.

 

IMG_1999.jpg.5937ec0a48f0b9ec0f098558044915dc.jpg

 

И обяда 🙂 

 

IMG_2002.jpg.d5a4d9a01d6bfbe7d1a70b933009b022.jpg

 

Аз много, много харесах всичко, а подводният свят беше прекрасен - но аз и нямам друга база за сравнение... 

 

 

 

 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
1 hour ago, Гост said:

О, да. Много добре си спомням. Дават спасителни жилетки. Аз плувам добре, но не бих се осмелила да се гмуркам на такава дълбочина и непознато място.

Изрових малко снимки - не подводни. Това беше нашата лодка:

 

IMG_1998.jpg.1338e098c532963f88509500473c0c2d.jpg

 

Групата в очакване да се цопне.

 

IMG_2001.jpg.35cad8c5b645637b2f33c6fa8f74844a.jpg

 

Ето така се изчаквахме - имаше си специални места за гмуркане. Това е друга лодка.

 

IMG_1999.jpg.5937ec0a48f0b9ec0f098558044915dc.jpg

 

И обяда 🙂 

 

IMG_2002.jpg.d5a4d9a01d6bfbe7d1a70b933009b022.jpg

 

Аз много, много харесах всичко, а подводният свят беше прекрасен - но аз и нямам друга база за сравнение... 

 

 

 

 

 

Супер, благодаря много. Помниш ли случайно колко струваше? Намирам в нета цени по 45 $ за дневен трип с шнорхелинг..

Притеснява ме в края на ноември ще става ли за шнорхелинг? Няма ли да е много студена водата вече?

Връзка към мнение
преди 1 минута , Jorro каза:

 

Супер, благодаря много. Помниш ли случайно колко струваше? Намирам в нета цени по 45 $ за дневен трип с шнорхелинг..

Притеснява ме в края на ноември ще става ли за шнорхелинг? Няма ли да е много студена водата вече?

Нямам никакъв спомен за цена! Този тур беше уговорен на място. Йордания ми единствената държава - засега, която съм посещавала с английска агенция (Explore), защото не се чувствах комфортно да пътувам сама. Местният водач събра желаещите, звънна един телефон и ни чакаха на кея. Нямам представа за водата...

Връзка към мнение
преди 6 часа, Jorro каза:

Притеснява ме в края на ноември ще става ли за шнорхелинг? Няма ли да е много студена водата вече?

Водата е супер целогодишно смятам.Моят опит е от декември и от февруари и в двата случая беше ОК.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Човекът от Монте Карло, когото питах за техен офис или препоръка на рент а кар фирма в Акаба ми писа, че тъй като през неговата фирма наема се оскъпява с по 80 динара на посока, е говорил с колега в Акаба, . Прати ми личния си номер да го дам на хора, които се интересуват от оферта за кола от Акаба, без това допълнително оскъпяване за доставка на колата от Аман. Тъй като телефона е личен, ако някой се интересува, ще му го изпратя на лично съобщение...

Редактирано от Ивайла
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Малко инфо. за моята гледна точка относно Йордания.

Петра - наистина невероятно място, което абсолютно припокри високите очаквания, които имахме. Малко в повече идват постоянните оферти от местните за гидове, магарета, камили , коне и т.н. но пък не са крайно нахални. Със стегната и добре подредена програма, спокойно може за ден да се разгледа целия комплекс за един ден. За ползващите рент а кар препоръчвам в едната посока да минат по директния път, а в другата по обиколния през планината защото там наистина има страхотни гледки. Много усложливи и добродушни усетих местните, най-вече обслужващия персонал. Силно препоръчвам  шиш от камилско, много ми допадна. Относно сувенирите, колкото по-навътре навлизате в комплекса, сякаш все по-евтини стават. За вътре си вземете сандвичи и вода, че си е скъпичко.

Акаба - доста хора се изказаха малко по-пестеливо и оставих само един ден и то без нощувка за там, но лично за мен съжалих. Има какво да се види и да се прави.

Препоръчвам да се отиде на кея и с местните лодки да се направи тур . Осигуряват спасителни жилетки и шнорхел, като ви отвеждат на невероятно място с красив риф и много пъстри рибки и други животинки. Наистина супер изживяване, вземат по около 5-7 JD в зависимост от групата, Продава се бира и алкохол, които ги няма в пустинята и Петра.

Вади Рум - наистина много красиво и различно място. Не трябва да се пропуска. Много хора от форума споделиха добри отзиви за Рум Старс Камп. Аз избрах Hasan Zawaideh Camp . Честно казано не го препоръчвам. Храната и програмата вечерта много семпли. Липса на организация. Тура с тях беше голяма мъка.

Практически това , което назовават целодневен тур е техния 4 часов с повече шляене и по-късно тръгване. Ако някой е решил да ги ползва да сменя, защото тура на Рум Старс съм сигурен, че в пъти е по-добре и то за същите пари. Иначе самия камп е много добър, бих казъл направо хотел.

На мен обаче ми се губи смисъла, защото си е едно модерно строителство покрито с типичните им наподобяващи черга неща.

Ако някой все пак е много претенциозен това е супер вариант да посети пустинята без да се притеснява.

 

Рент а кара взех от през rentalcars.com  линка на booking.com  за три дни по 168 лева на кола + застраховка 22 лева. Блокираха по 350 долара, които отблокираха още с пристигането, не зная фактически кога ще се отрази в картата. Колите бяха добри, за планината малко липсваще мощ , но за тези пари повече от страхотни.

 

 

Редактирано от Щастливеца
  • Харесвам 26
  • Благодаря 3
  • Браво 2
Връзка към мнение

Щастливеца, за какво би си отделил повече време в Акаба?

Разкажи малко повече - летище, виза, изненади с колата под наем имаше ли, настаняванията (освен в пустинята, за там си писал)....

Редактирано от jul
Връзка към мнение

@Щастливеца, ще поясниш ли кой точно  е обиколния  пътя през планината?

Къде го намери този камислки шиш, има ли име?

 

 

На коя компания беше колата?

Връзка към мнение
преди 7 минути , Alexander каза:

@Щастливеца, ще поясниш ли кой точно  е обиколния  пътя през планината?

Къде го намери този камислки шиш, има ли име?

 

 

На коя компания беше колата?

Пътя върви успоредно на границата с Играел - Jordan Valley highway. Първоначално не е нищо особенно , но в един момент се излиза от магистралата (мисля, че малко след градчето Al Rishah)  и пътя върви през планината. Страхотни гледки и местенца има, но поне с един час удължава пътя, ако слизате да снимате и повече ще дойде.

Камилския шиш го ядохме в един местен рестурант Al-Wadi Restaurant . Има camel dishes в менюто. Две ястия са Camel kebap и Camel shish . Едното е смлямо месо другото е месо на шиш. Шиша е по-вкусен и си зааслужава. Това заведение си е скъпичко за тамошния стандарт, но е много уютно и с високо ниво на обслужване. Сигурен съм, че камилско предлагат и в други ресторанти.

 

Компанията беше Трифти, а офиса им беше в центъра на Акба на много удобно място. Аз съм супер доволен поне за сега, надявам се да няма изненади.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.