Прескочи до съдържание

Споделяне на впечатления от Йордания


Препоръчани мнения

преди 34 минути , jul каза:

Щастливеца, за какво би си отделил повече време в Акаба?

Разкажи малко повече - летище, виза, изненади с колата под наем имаше ли, настаняванията (освен в пустинята, за там си писал)....

Ние миханме границата по суша , от Ейлат към Акба. Взехме Йордан пас, защото мненията бяха не единозначни за безплатната виза, когато влизаш през един граничен пункт, а напускаш през друг. В крайна сметка , ако освен Петра посетиш още две , три места включени в списъка на Йордан пас избиваш парите и визата ти пак е безплатна. Например за Вади рум без Йордан пас има 5 JD такса. Ако обаче идеята е да се изпили цената напълно и ще се ходи само Петра и Вади Рум си вземете безплатната виза, защото най-вероятно ще кацнете и ще излетите от Акба. Йорданците са мили и услужливи , като цяло и навсякъде беше добре с услугите, които ползвахме.

С колата също всичко беше наред. Драскахме на листа за всяка драскотинка при приемането на колата , а когато я връщахме я погледнаха съвсем хаотично. Имаше малко разлика в бензина и за това нищо не таксуваха. Бяха готини. Цената и услугата бяха много , много добри, така че ги препоръчвам.

Летището е малко, за сувенири не оставяйте за там, избора е малък и е доста по-скъпо. Задължително направете тура с лодката от пристанището. от брега няма как да видите рифа и красотата на подводното царство. Там където ни заведоха, водата беше кристална а рифа невероятен.

  • Харесвам 13
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
8 minutes ago, Щастливеца said:

Пътя върви успоредно на границата с Играел - Jordan Valley highway. Първоначално не е нищо особенно , но в един момент се излиза от магистралата (мисля, че малко след градчето Al Rishah)  и пътя върви през планината. Страхотни гледки и местенца има, но поне с един час удължава пътя, ако слизате да снимате и повече ще дойде.

Камилския шиш го ядохме в един местен рестурант Al-Wadi Restaurant . Има camel dishes в менюто. Две ястия са Camel kebap и Camel shish . Едното е смлямо месо другото е месо на шиш. Шиша е по-вкусен и си зааслужава. Това заведение си е скъпичко за тамошния стандарт, но е много уютно и с високо ниво на обслужване. Сигурен съм, че камилско предлагат и в други ресторанти.

 

Компанията беше Трифти, а офиса им беше в центъра на Акба на много удобно място. Аз съм супер доволен поне за сега, надявам се да няма изненади.

Точно на време се включваш с твоя разказ, защото още не мога да си напасна програмата. От летището до Акаба с такси ли отидохте и колко струваше? Още не мога да се навия за рент а кар и се надявам, че с местен транспорт ще ми е по-евтино или поне на същите пари, но по-скокойно. За Акаба шнорхелинга казваш, че е 7-8 JD ? В тази цена включени ли са жилетките и шнорхелите или да си носим? Много евтино ми се вижда? В кои хотели спахте в Акаба и Петра? Може ли да споделиш мнение?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Jorro каза:

Точно на време се включваш с твоя разказ, защото още не мога да си напасна програмата. От летището до Акаба с такси ли отидохте и колко струваше? Още не мога да се навия за рент а кар и се надявам, че с местен транспорт ще ми е по-евтино или поне на същите пари, но по-скокойно. За Акаба шнорхелинга казваш, че е 7-8 JD ? В тази цена включени ли са жилетките и шнорхелите или да си носим? Много евтино ми се вижда? В кои хотели спахте в Акаба и Петра? Може ли да споделиш мнение?

С рент а кар нямаше никакъв проблем. Много са приятни хората и няма разни подводни камъни. Пътищата се перфектни , има къде да се паркира и в Петра и във Вади Рум. Нямам много инфо за публичния транспорт , но ми се струва, че това ще ви затрудни , а няма да е по-евтино. Все пак важно е вие да се чувствате комфортно и да не ви е на премисъл. Трансфера от летището до Акба е 10  JD за повече не се съгласявайте.

За шнорхелинга е безплатно оборудването, само кърпи си вземете. Ние бяхме 10 човека група и общо взе 70 JD. Но там ни откара някакъв пич, който срещнахме на улицата и останах с впечатление, че той взе 30 , а лодкаря 40. Тоест ако отидете директно на кея независимо от броя на групата, за 40 JD ще ви направи тура без никакъв проблем. В Акба не съм спал, и лично мен ме е яд. Защото така нямаше и един цял ден там. Последния ден от пустинята направо в Акба и в 20:00 хванахме самолета. Запазих един хотел в Акба - AL Cazar,  само за да си оставим куфарите до самолета. 41 лева двойна стая, за 4 61 лева. Много мизерно обаче. Но за тая цена съвсем нормално. Иначе в Акба има много хотели и на добра цена моеш да спиш в 4 или 5 звезден хотел.

В Петра бяхме в този - Anbat Midtown Hotel. Съвсем приличен, в две от 5те стаи , баните бяха малко по-лоши, но не нещо сериозно. Много услужлив персонал, направо в повече дори идваше загриженоста им. На последния етаж има помещение , където може да си приготвиш храна или просто да си поседнете за да си пиете, ние си правихме купони, защото си носехме алкохол. Срещу 5JD ПРАВЕХА LUNCH BOX , който включваше два сандвича, плод. кексче, сокче , домат, краставица и топено сирене. Съвсем прллично да го вземеш в Петра комплека за да има какво да ядеш. И това беше много бюджетен вариант падаше се под 40 лева на човек на нощувка със закуска. Имаше и Паркинг хотела, един малък минус беше близкоразположената джамия, която в 4 часа те буди, но пък не е болка за умиране.

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На ‎20‎.‎9‎.‎2018‎ г. в 19:27, Jody каза:

 

  • Мисля да букна Hasan Zawaideh Camp

 

Не го препоръчвам. Много хора написаха доста ласкави отзиви за  Rum Stars на фона, на които Hasan Camp ме разочарова.

А тура на  Hasan Camp  е тотално разочарование.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 23 минути , Щастливеца каза:

Не го препоръчвам. Много хора написаха доста ласкави отзиви за  Rum Stars на фона, на които Hasan Camp ме разочарова.

А тура на  Hasan Camp  е тотално разочарование.  

Явно единственото му предимство пред Rum Stars  е, че палатките са със собствен санитарен възел.

Връзка към мнение
преди 26 минути , nino каза:

Явно единственото му предимство пред Rum Stars  е, че палатките са със собствен санитарен възел.

Самия камп е много добър. Реално си е хотелска стая. Но лично за мен идеята на такъв тип преживяване е друга. Вечерта имаше супер кратка програма. Която прекъсна мистериозно и поне за мен неразбираемо защо. Хората в кампа бяха много весели и се включиха в забавата, но те изведнъж казаха почивка, след която ще продължи цитирам "more strong". Те така и не се върнаха , хората чакахме, чакахме и нищо. Изобщо като цяло постоянно имахме усещането, че всичко им е досадно и искат по-бързо да свърши. Дори, когато пристигнахме, сякаш незнаеха за нашата резервация (направена преди 3 месеца ). Да не говоря за трипа, които беше пълна пародия. Ако сравнявам с разказите и програмата на Рум Стар е почти несъпоставимо.

Залагайте на изпробваното. Аз заради някои по-претенциозни от групата реших да експериментирам , но не беше успешно.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@Щастливеца Как са температурите през деня и вечерта? Аз ще съм след 2 седмици там и като гледам прогнозата вечер температурите ще си падат до 12-14 градуса и ще трябва и връхни дрехи да нося май май... Водата приятна ли е за шнорхелинга или е студена вече? Как са цените по заведенията в Акаба и Петра за да планирам бюджета?

Връзка към мнение
преди 19 часа, Jorro каза:

@Щастливеца Как са температурите през деня и вечерта? Аз ще съм след 2 седмици там и като гледам прогнозата вечер температурите ще си падат до 12-14 градуса и ще трябва и връхни дрехи да нося май май... Водата приятна ли е за шнорхелинга или е студена вече? Как са цените по заведенията в Акаба и Петра за да планирам бюджета?

Вземете задължително връхни дрехи. Вечер става студено дори в пустинята. Петра е почти 1000 метра над морското равнище и дори и през деня може да е студено. За туровете в пустинята задължително яке. Джиповете са отворени и вятъра е сериозен. Цените в Йордания са почти, като в България. 

Например ресторанта, който споменах по-горе  Al-Wadi Restauranе скъпичак. Камилския шиш 13 JD, крем супа червена леща 3 JD, пилешки шиш 10 JD, кока кола 1.5 JD, разядките са по 2.5 JD, ориз 3 JD. Но той се води за един от най-популярните и скъпи. Тоест това е макса на цените. В магазините някои продукти са по-скъпи от БГ, други са на същите цени. Например алкохола е по-скъп, но ядките по-евтини. В Акба цените са по-добре, все пак Петра е топ дестинация.

За шнорхелинга водата е супер.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Прибрахме се снощи. За всички, които ще пътуват и няма да ползват рента кар. Нашия човек от Jordan Beauty Tours не прати такси, както се бяхме уговорили. Но на летището има таксита, има и ценоразпис на голяма табела, отвън човекът ни я посочи. Цената  Акаба- Петра е 53 динара, за другити не гледах, защото нас това ни интересуваше. Наистина правителството ги контролира. Имам и визитка на нашия шофьор, ако някой се итнерисува ще му я пратя на лични. Ние пътувахме изцяло с таксита, ако колата е пълна , смятам, че цените еоправдана. Таксито Акаба център- летище е 6-7 динара,в обратната посока от летището вземат по 10.  Петра е разкошна, неочаквах толкоз красота и Wady rum си заслужава. Да Иве, права си !зас лужава си всеки динар това място , говоря за Rum stars, хубава организация .. Много сме доволни от тях. Препоръчвам ги на всеки, които реши да остане поне за един залез в долита. Усещането в пустинята е чудесно, най хубавата палатка, в която съм спала да сега. Най важното чисто, а да за хотелите , аз си го зноаех, но нещо го се подцених. Не си вземайте евтини хотели....голяма мизерия е ..  ..тъкмо се бях похвалила, че до сега не съм била подвеждана от Букинг, да снимките ме подведоха, стаята и леглата са същите , нооооооооонищо не е така както изглежда.... 

  • Харесвам 13
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Elgee Hotel....дъщеря ми е голям герой..готвя я за сървайвър....:) 🙂 🙂  Пристигнахме късно ...плюс това бях го букнала  два пъти през двата си профила....нямах избор просто....оживяхме...но палатката си беше супер...Както казва Ивайла направо лукс, след онази мизерия  .

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, ZORI каза:

Прибрахме се снощи. За всички, които ще пътуват и няма да ползват рента кар. Нашия човек от Jordan Beauty Tours не прати такси, както се бяхме уговорили. Но на летището има таксита, има и ценоразпис на голяма табела, отвън човекът ни я посочи. Цената  Акаба- Петра е 53 динара, за другити не гледах, защото нас това ни интересуваше. Наистина правителството ги контролира. Имам и визитка на нашия шофьор, ако някой се итнерисува ще му я пратя на лични. Ние пътувахме изцяло с таксита, ако колата е пълна , смятам, че цените еоправдана. Таксито Акаба център- летище е 6-7 динара,в обратната посока от летището вземат по 10.  Петра е разкошна, неочаквах толкоз красота и Wady rum си заслужава. Да Иве, права си !зас лужава си всеки динар това място , говоря за Rum stars, хубава организация .. Много сме доволни от тях. Препоръчвам ги на всеки, които реши да остане поне за един залез в долита. Усещането в пустинята е чудесно, най хубавата палатка, в която съм спала да сега. Най важното чисто, а да за хотелите , аз си го зноаех, но нещо го се подцених. Не си вземайте евтини хотели....голяма мизерия е ..  ..тъкмо се бях похвалила, че до сега не съм била подвеждана от Букинг, да снимките ме подведоха, стаята и леглата са същите , нооооооооонищо не е така както изглежда.... 

Може ли от там да се сменят динари или е по добре от тук да си вземем

Връзка към мнение

за мен беше по лесно от тук, от Ни. Винаги от Бг си обменям валута. там и без друго нямаш време да търся обмени бюра и т.н. Между другото останаха ми малк пари, ако някой от пътуващите иска

Връзка към мнение
преди 13 часа, ZORI каза:

Ние пътувахме изцяло с таксита, ако колата е пълна , смятам, че цените еоправдана. Таксито Акаба център- летище е 6-7 динара,в обратната посока от летището вземат по 10.  

Благодаря за информацията. Цената за такситата варира ли в зависимост от броя на пътниците или си е константна?

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Вчера се прибрахме . Искам да благодаря на всички , които  даваха подробна информация .

Първо да споделя за полета на отиване , затвориха тоалетните  около час и половина преди кацане и не разрешаваха да се става, в някакъв момент ги отвориха за около 10 мин. и после до кацането бяха отново затворени. На връщане по същият начин , след излитане не разрешаваха да се става, макар че стюардесите обслужваха пътниците. Иначе и в двете посоки пристигнахме малко по- рано . На летището в Акаба се придвижвахме пеша до сградата, след като се влезе вътре веднага в дясно има гишета за визите, поставят печати и нищо не питат , после паспортна проверка и точно преди изхода  има скенер. Там ме спряха заради два стека цигари закупени от летище София, попитаха ме дали имам цигари в багажа огледаха ги  и казаха " ок ". Интересното беше , че в другия багаж имаше бутилка вино и уиски и никой не реагира на течностите.

Такситата  са с фиксирани цени -от летището да центъра на Акаба  8,5 динара , обратното 10 динара.

Взехме кола през ренталкарс със застраховка от тях за 6 дни 263 евро. Колата беше Мазда 6 от офис на Europcar в центъра на града.. Имаше си забележки , които отразихме при взимането , при връщането просто я погледнаха отдалече и провериха само резервоара.  Колата нямаше  никаква мощност и май си  харчеше доволно.

В пустинята спахме в този лагер http://wadirumquietvillage.com/index.php/tours/one-day-tour-classic-tour.html , но сега виждам , че са вдигнали цените , ние бяхме 4 човека по 40 динара на човек. Всичко беше точно с тях , чакаха ни в селото  на паркинга и веднага тръгнахме , обиколихме пустинята по програмата , накрая гледахме залеза и ни закараха в лагера.Не ни изнасяха представления , вечеряхме , пихме чай и в 8 часа по леглата , но кемпа беше много поддържан , тоалетните бяха много чисти , имаше дори и wi fi .

От Wadi Rum тръгнахме към Аман . По пътя не сме имали никак проблем , но  магистралата  цялата е  в ремонти. Преминава се от едното платно в друго , има доста ограничения на скоростта и много легнали полицаи , но поне са поставили табелки за тях. Пътува се доста бавно.

Аман е  огромен град с ужасен трафик . На мен лично ми хареса , вечер по улиците беше пълно с хора , сергия до сергия , заведения , малко лудница на моменти. 

Ходихме до Джераш , аз съм очарована от него. 

Минахме през мъртво море , като от хотела ни пратиха в Grand East Hotel , дневен пас 15 динара , ако има обяд е 25 динара. Вътре има 2 басейна и малък плаж  с чадъри и шезлонги , кал , топла вода , дадоха ни кърпи  . Има съблекални с душове   и много руснаци. Платихме още на влизане в хотела на бариерата, имаше скенер на входа на самия  хотел.

 

В петък бяхме  в Петра и  към 3 часа заваля дъжд , ние тръгнахме да излизаме и ни спряха пред съкровищницата , набутаха ни под една скала да не ни вали  и не пускаха никои да минава през сика. Казаха ни да чакаме , че дойдат джипове да ни закарат до изхода. Но в един момент се събрахме много хора и тогава махнаха преградите на самата съкровищница и вкараха всички вътре на сухо.  Дойдоха  джипове  и първо качиха арабите 😀 , но ние докато чакахме дъжда спря и ни пуснаха  всички към изхода.  През нощта валя силен дъжд и в събота Петра въобще не отвори.

Вчера  в Акаба ставаше за плаж , водата все още не е  студена. Чужденците са на централния плаж , има и тоалетна със съблекалня.

 

Всички забележителности са със зимно работно време до 16 часа.

На мен Йордания ми хареса / като изключа много боклучи навсякъде по улиците /, любезни и отзивчиви хора . Никъде не съм се почувствала застрашена , не сме имали никакъв проблем . 

Малко нахвърлях нещата , но ако някой се интересува от нещо по- конкретно ,съм насреща .

  • Харесвам 21
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@Ради : в нашите полети и на отиване, и на връщане пилотът се включваше и казваше, че всички трябва да си седят по местата, защото се прелита през израелското въздушно пространство и има такива изисквания.

 

Малко инфо от мен, ако някой пътува с бебе, малко дете, което е още малко за подправки и експерименти с храната: или аз имах странен късмет, или в Йордания бебешки пюрета почти няма. В супермаркетите не се продаваха, пращаха ме в аптеки, където също нямаше. Адаптирано мляко и каши се продаваха, еднократни пелени под път и над път, но пюре от плод, зеленчук, с месо - не. Само в една аптека намерих 4 жални малки буркана с ябълка и банан.

  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 51 минути , Coo каза:

@Ради : в нашите полети и на отиване, и на връщане пилотът се включваше и казваше, че всички трябва да си седят по местата, защото се прелита през израелското въздушно пространство и има такива изисквания.

 

 

Да, и при нас го съобщаваха. Написах го  за тези , които им предстои пътуване да знаят кога няма да може да ползват тоалетната.

Редактирано от Ради
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Вчера се прибрах от Йордания и мога да кажа, че това е една от дестинациите на раян ер, които си заслужават най-много. Толкова съм очарован от Йордания че определено бих отишъл втори път. 

 

Единствената забележителност от която съм разочарован е Мъртво море - може би заради наводненията които бяха седмица преди това или просто защото бяхме отишли до безплатен публичен плаж, но толкова грозна гледка рядко може да се види.

 

Много съм доволен от rentalcars и по точно от компанията Thrifty и я препоръчвам на всеки. За 5 дни без застраховка платихме само 236 лева за Intermediate car. Единственият минус на колата беше това, че не беше достатъчно мощна, но всичко друго беше точно. Задължително препоръчвам посещение на Джераш и Аман, ако искате да усетите истинската йорданска култура. В Петра, Акаба или Вади рум има много повече чужденци и на мен ,лично, това не ми допада. 

 

Отделно ако търсите вкусно хапване в Акаба ви препоръчвам Your home който се намира около улицата с ресторантите на Акаба близо до Hilton хотел.

 

46679511_2151877861795687_3046322510942437376_n.jpg?_nc_cat=111&_nc_ht=scontent.fsof3-1.fna&oh=9586e058d6c0e25f40836bdf06003148&oe=5C7A328E

 

П.П.

 

За посещение на пустинята Wadi Rum използвах Rum stars и съм много доволен от Махмуд, който по време на сафарито, ни заведе в един от лагерите на неговото семейство в който изобилстваше от различни видове домашни животни, там хапнахме разгледахме различните разделения и си говорихме дъълго време. След това както уж си карахме по маршрута той отби в в дясно от пътя и отидохме при някой от неговите братовчеди ( има 12 братя и 14 сестри ), които тъкмо си бяха запалили огън и ни приготвиха кафе с кардамон и традиционния чай с камилско мляко. След това пушихме наргиле и се снимахме доста ( ние с тях, те с нас ). Вечерта беше както при всички останали - изваждане на основното ястие от земята и след това слушане на музика около огнището и танци. 

 

46756107_367551504017925_5956791972202020864_n.jpg?_nc_cat=104&_nc_ht=scontent.fsof3-1.fna&oh=4c0ccd5fb71ceb160f5bd0119127c3b6&oe=5C642687

 

46656705_928632974002074_5493085918283694080_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_ht=scontent.fsof3-1.fna&oh=6202f1c8549180fcb90240cb71611a13&oe=5CA7708546652416_2274310469482781_212106947028058112_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent.fsof3-1.fna&oh=9d0cbe44638c77598c19399d6f9b502c&oe=5C796EFB

Редактирано от Spirit
  • Харесвам 24
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

@Spirit би ли казал с какво си снимал ? Снимките ти са много добри. Гледаха ли много колата , като я връщахте ? Карах ли ви да правите каско ?

Питам защото в TrustPilot отзивите за тях като цяло са доста зле. Говоря за офисите им из Европа.

Редактирано от nino
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Ради, колко парички ви блокираха по сметката и опитаха ли се да ви продадат тяхната застраховка на място?

И ние планираме ходене до Аман, Джераш, мървто море, абе направо все едно сме ви изкопирали програмата 😀

Колко време отделихте за мъртво море, и по кое време на деня отидохте? Ние се чудим трябва да е или рано сутрин или късния следобд.

Казваш, че се пътува доста бавно, вие за колко време го взехте разстоянието Аман - Петра?

 

 

Връзка към мнение
преди 50 минути , nino каза:

@Spirit би ли казал с какво си снимал ? Снимките ти са много добри. Гледаха ли много колата , като я връщахте ? Карах ли ви да правите каско ?

Питам защото в TrustPilot отзивите за тях като цяло са доста зле. Говоря за офисите им из Европа.

Снимките са правени с айфон 7 като само на първата има филтър. Но имахме и GoPro за видео и снимки под вода. Като цяло аз гледах да опиша всяка една драскотина на взимане. Също така се опитаха да ми вземат по висок депозит понеже съм на 24 години и се водя по рисков , но аз им показах какво пише в резервацията ми и се съгласиха да остане 500$. На оставяне колата ми я гледаха точно 2 минути и днес сутринта, сумата по депозита беше отблокирана. Не са ме питали за застраховка, но аз реших да попитам защото ми беше за първи път, но след като ми казаха 25jd на ден се отказах. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 55 минути , Spirit каза:

Снимките са правени с айфон 7 като само на първата има филтър. Но имахме и GoPro за видео и снимки под вода. Като цяло аз гледах да опиша всяка една драскотина на взимане. Също така се опитаха да ми вземат по висок депозит понеже съм на 24 години и се водя по рисков , но аз им показах какво пише в резервацията ми и се съгласиха да остане 500$. На оставяне колата ми я гледаха точно 2 минути и днес сутринта, сумата по депозита беше отблокирана. Не са ме питали за застраховка, но аз реших да попитам защото ми беше за първи път, но след като ми казаха 25jd на ден се отказах. 

 Много ти благодаря !

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, nino каза:

@Spirit би ли казал с какво си снимал ? Снимките ти са много добри. Гледаха ли много колата , като я връщахте ? Карах ли ви да правите каско ?

Питам защото в TrustPilot отзивите за тях като цяло са доста зле. Говоря за офисите им из Европа.

Винаги се гледат само отзивите за конкретното място за наем, (почти) всички са франчайз и Трифти Йордания няма как да има каквото и да е общо , примерно с Трифти Катания.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.