Прескочи до съдържание

Програма за Бали (лято 2019) - идеи и предложения


Христиан

Препоръчани мнения

 

преди 9 часа, tenchi каза:

Може ли мнение , колеги, една или две нощувки в Догджа? Една ми се струва малко, две твърде много.

Една и половина тогава. Казва се Джоджа...

Връзка към коментар
преди 12 часа, tenchi каза:

една или две нощувки в Догджа? Една ми се струва малко, две твърде много.

Зависи как са полетите ви. Една нощувка може да означава само един пълен ден.... Ние вместихме Борободур и Прамбанан в един ден, но това беше един мноооого дълъг ден - на Борободур бяхме преди изгрева, почти по тъмно влязохме. И си заслужаваше ранното ставане - заради гледките, вида на храма при променящата се светлина, заради относителното спокойствие до пристигането на големите групи и изпълването на комплекса с народ.

Колкото до Jogia - и там има какво да се види, ако имате време за уплътняване - султанския дворец (не е нещо изключително, но е интересно място) и особено кварталчето около него - цветно, с малки къщички, пълно с живот, с играещи деца, с много цветя. Може също да се включите в курс по батик, ако имате време и ви е интересно.

Връзка към коментар
преди 11 часа, Svetulche каза:

Зависи как са полетите ви. Една нощувка може да означава само един пълен ден.... Ние вместихме Борободур и Прамбанан в един ден, но това беше един мноооого дълъг ден - на Борободур бяхме преди изгрева, почти по тъмно влязохме. И си заслужаваше ранното ставане - заради гледките, вида на храма при променящата се светлина, заради относителното спокойствие до пристигането на големите групи и изпълването на комплекса с народ.

Колкото до Jogia - и там има какво да се види, ако имате време за уплътняване - султанския дворец (не е нещо изключително, но е интересно място) и особено кварталчето около него - цветно, с малки къщички, пълно с живот, с играещи деца, с много цветя. Може също да се включите в курс по батик, ако имате време и ви е интересно.

Съгласна съм, че зависи от полетите. Още не съм купила самолетни билети. Цените в момента са доста високи. Търся през онези сайтове, но усилията ми не се увенчават с успех. Ако някой попадне на промоция или нещо подобно, моля да сподели!

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Според мен отиване и връщане в рамките на един ден е убийствено и дори ми се струва невъзможно. Считам ,че оптимален вариант е с две нощувки  край Борубодур . След кацане за няколко часа може може да разгледате основните забележителности  на Доджакарта - Султантския дворещ  и  Таман Сари, които са в непосредствена близост и да продължите към Прамбанан ,който може да вместите в същия ден. Опитайте се за изгрев слънце да сте в комплекса Борободур и да се насладите на величието и очарованието на храма. Ние бяхма само с една нощувка и това отчитам, като най-голямата грешка при пътуването по тези ширини. Препоръчвам ви един хотел ,който е много нов , дизайнерски , хармонично вписан и ценови достъпен  https://www.plataran.com/hotels-resorts/heritage-borobudur/the-hotel . 

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Съгласявам се напълно, че пътуване за ден не си заслужава. Оптималният вариант за мен би бил 2 нощувки и три дни (тези три дни в зависимост от полета и после влака, автобуса , полет за Сурабая.)

 

Според мен,  в Ден 1 е удачно да се кацне сутринта в Джогджа (максимум до 10, че после ще се спечете по улиците) и да се посети директно Прамбанан, ако не се лъжа приемат посетители докъм 5 следобед.  Можете директно от летището да се запътите до храма и ще излезе по-евтино, защото са по-близко. Може да си вземете едно от онлайн такситата, които возят на хубави цени. Сега проверих и от летището до Прамбанан е около 50.000 рупии, а обратно - до центъра на града е около 80.000. Това е в случай, че не желаете да се бутате в градския транспорт . След като го разгледате се отправяте към хостел/хотел и разглеждате улица Малиоборо и ако все още има време посещавате Тамансари в същия ден, ако не - остава за другия ден.

 

Ден 2: Отивате до Боробудур (остава да решите дали искате изгрев или не), около час път е от Джогджа; да сте приключили максимум до 12  на обяд там.  Потегляте обратно към Джогджа и разглеждате всичко около центъра, което не сте успели да видите предния ден- султанския дворец, Малиоборо, Тамансари, Котагъде, зоологическа градина и т.н. 

 

 Ден 3: Вече зависи от билета ви за Сурабая и с какво време разполагате. Ако билетите са следобяд, сутринта може да идете то султанския дворец, ако не сте успели преди това, да идете на пазара Бърингхарджо за по някой батик рокля, ризка.

 

Сега погледнах и билетите в местните апликации, ала и на мен ми ги дава около 850.000 на посока. Вярвам, че това се дължи на факта, че точно по това време вече е туристическия сезон в страната.  Понякога местните апликации също пускат промоции и може да се купи билет за малко по-ниска цена. Аз съм купувал билети със седмица напред и цената е долу горе същата, тоест може да не бързате. 

 

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 20.03.2019 г. в 2:44, gerido каза:

Според мен отиване и връщане в рамките на един ден е убийствено и дори ми се струва невъзможно

Ние пък разгледахме Боробудур и Прамбанан, а и центъра на Джоджа за 1 ден. Разбира се, на някои може да не им стигнат 2-3, 5 дена, седмица и да твърдят, че за по-малко е невъзможно или пък не си струва. Не съветвам никого да се вслушва в подобни "съвети".

Редактирано от GeorgiD
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

През май 2018 направихме за един ден Борободур и Прамбанан с първия полет сутринта на Air Asia и връщане с късния на Lion Air . От летището си взехме шофьор за целия ден , който ни закара първо в Прамбанан , разгледахме го, после малко на пазарчето на изхода му си купихме безумно евтини сувенири след което на път за Борободур спряхме да хапнем и накрая разгледахме и него. Върнахме се на летището точно на време за полета. Факт е , че е изморително, но абсолютно възможно. Имайте предвид обаче, че задръстването около летището може да ви забави с около 40 мин така, че смятайте си времето внимателно. Летището е много малко и може да се мине бързо, а след секюрити сте направо на гейтовете. Имат салон, който Дайнърс не го покрива, но цената му за вход беше около 10 лв . Много ме е яд, че видях това твърде късно, а терминала е препълнен почти постоянно и няма достатъчно места за сядане. Между другото помня, че самолетите им са мега мега тесни и, че никога не ми е било по-неудобно в самолет така, че ако има полет на Гаруда не се колебайте коя компания да изберете. Общо взето всеки да си прецени възможностите и да реши за колко време да отиде. Аз не съжалявам, че го направих за 1 ден, изкарахме си супер.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Въпрос на предпочитания е всичко, ако имаш само един ден и искаш да посетиш и двата храма може да го направиш без проблем. Ако предпочиташ да пътуваш с по-лежерен режим, отделяш колкото време прецениш. Аз специално малко съжалявам, че отделих 2 дни на Джогджа. Спрямо моите предпочитания, най-интересното в Индонезия бяха кратерите Kawah Ijen и Bromo на Ява, както и орангутаните в Tanjung Puting NP в Централен Калимантан. Колкото хора, толкова интереси, човек сам трябва да си прецени кое как иска да види.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 2 часа, Цвете каза:

Моля да предложите хубави места около Убуд за опитване на кафе, чай, които да имат и производствена част за по-голяма автентичност. Благодаря!

Това с автентичността мисля, че няма да ти се получи. 😀 Не знам въобще на острова, дали има кой знае какво производство на такова кафе. По различния вкус и това, което показваха на място доста се отличаваше от кафето Лувак в остров Ява. Иначе всички ферми в които те водят имат уж и производствена част, но тя не се намира там където ви водят. Показват ти обаче разни растения - пипер, какао, ванилия, тамаринт и др.  на самото място. Всяка ферма предполагам, че има свои магазин за чай, където се продават готови смеси на чай, отделно ванилия, шоколади. Балийско кафе може да се купи от всеки магазин доста по евтино.   От шоколада им аз лично не останах очарована.

По принцип гидовете работят с определени ферми и си те водят там.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 2 часа, Цвете каза:

Моля да предложите хубави места около Убуд за опитване на кафе, чай, които да имат и производствена част за по-голяма автентичност. Благодаря!

Във фермата за Лувак кафе, в която ме водиха, показват зърната от различните фази, след излизане от цибетката до изпичането. Правенето на кафе става в сложна система от скачени съдове. Самото лувак кафе не ме очарова, за разлика от балийското, което ме удари в петите.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние сме пили Лувак кафе, не ми е важно. По- скоро чайовете искам да опитам и местни кафета. Опитвам се да сглобя маршрут и за това питам за местоположение.

Друг въпрос : чаят смес ли е от растения? Скоро приятелка каза, че е купила от такава ферма за подаръци и се оказал инстантен.

Връзка към коментар
преди 5 минути , Цвете каза:

Ние сме пили Лувак кафе, не ми е важно. По- скоро чайовете искам да опитам и местни кафета. Опитвам се да сглобя маршрут и за това питам за местоположение.

Друг въпрос : чаят смес ли е от растения? Скоро приятелка каза, че е купила от такава ферма за подаръци и се оказал инстантен.

Във всяка ферма в която те заведат, ще има да опитвате чайове и кафе. Просто кажи на Буда, че го искаш и той ще ти го намести в програмата. Той води някъде около Убуд.

Чаят е инстантен, но лично аз много го харесвам. Бях си донесла към 5-6 пакета, а е доста по скъп от билковите чайове в магазините. Да кажем, че чаят в магазин е около 50000, то инстантния е около 170000-180000. Не знам колко е химия, ама аз много го харесвам.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 2 часа, Цвете каза:

Ние сме пили Лувак кафе, не ми е важно. По- скоро чайовете искам да опитам и местни кафета. Опитвам се да сглобя маршрут и за това питам за местоположение.

Друг въпрос : чаят смес ли е от растения? Скоро приятелка каза, че е купила от такава ферма за подаръци и се оказал инстантен.

Предложиха ни осем вида чай от различни растения. Нямаше смеси. Много добри бяха, но аз съм ценител на кафето.

На Бали в суперите има шоколад и чай мача, но не съм специалист, за да сравня чая с японския. Препоръчвам шоколада с мача, индонезийско производатво на японска марка.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , Дани Магелани каза:

Предложиха ни осем вида чай от различни растения. Нямаше смеси.

Под смес имах предвид, че чайовете който се продават в тези ферми са инстантна смес от растението и захар. Такива са били и чайовете, които си пила.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Колко излиза горе долу на ден да си наемеш кола с гид да те разкарва из острова по разни места ? Гледам по сайтовате за атракции и малко безумни цени ми излизат за 2 ма човека и то за стандартна програма предлагана от агенцията 🙄

Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 4 минути , Capitan Morgan каза:

Колко излиза горе долу на ден да си наемеш кола с гид да те разкарва из острова по разни места ? Гледам по сайтовате за атракции и малко безумни цени ми излизат за 2 ма човека и то за стандартна програма предлагана от агенцията 🙄

Аз плащах 75$ на ден като в тях влизаха всички входни такси. Зная, че някои заплащат 40-45$, но отделно заплащат всички входове.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , Дани Магелани каза:

Аз плащах 75$ на ден като в тях влизаха всички входни такси. Зная, че някои заплащат 40-45$, но отделно заплащат всички входове.

Това е на кола нали , стандартно побираща 4 човека ? На място примерно в Санур може ли да се търсят такива гидове или предварително по нета да ги търся и да се уговарям ?

Връзка към коментар
преди 46 минути , Capitan Morgan каза:

Колко излиза горе долу на ден да си наемеш кола с гид да те разкарва из острова по разни места ? Гледам по сайтовате за атракции и малко безумни цени ми излизат за 2 ма човека и то за стандартна програма предлагана от агенцията 🙄

 

преди 36 минути , Дани Магелани каза:

Аз плащах 75$ на ден като в тях влизаха всички входни такси. Зная, че някои заплащат 40-45$, но отделно заплащат всички входове.

Цената на кола за 8 часова обиколка на ден е около 45 долара според разстоянието - може да бъде и 40, както и 50 зависи колко на далече ще ходите. Цената е на кола, като дори при 7 местен ван цената е пак същата.

Това дали вътре влизат или не входните такси е без значение ,тъй като те са 1 или 2 долара на атракция за целия ден. Мисля, че единствено за танца Кечак и още нещо да е струвало 7-8 долара. Повечето атракции са безплатни.

Гид може да ви осигурят от хотела, както и да се договорите на място. Проблемът в договаряне на място е липсата на език за комуникация, тъй като когато се договаряте е едно, а после всеки е разбрал друго. Ако обаче сте наясно с програмата и двете страни няма проблем да се урежда и на място.

 

И нещо да допълня: това е цена за кола с шофьор, който може да играе ролята на гид, но може и само да ви разкарва с колата. По принцип за Бали гид не трябва, няма какво да разкажат кой знае колко. 

Ако уреждате нещата през агенция цената вече ще бъде на човек, а не на кола.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 8
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 19 минути , Capitan Morgan каза:

Това е на кола нали , стандартно побираща 4 човека ? На място примерно в Санур може ли да се търсят такива гидове или предварително по нета да ги търся и да се уговарям ?

Да, на кола. Аз бях сама с гид и шофьор.

Връзка към коментар
преди 20 минути , Capitan Morgan каза:

Това е вече "private tour" 😀

 

преди 16 минути , Дани Магелани каза:

Така е. И нямах ограничение във времето. Тръгвахме в 8 и ме връщаха в хотела между 18 и 19 ч.

Всички наети коли да те разкарват по същество са си частни турове. Ти им определяш къде да те карат и по колко да стоиш там.  При тръгване в 9 и стъмване в 6 не знам какво може да се прави  повече от 8 часа. Най-доброто изкарване е за половин ден някъде и след това да те върнат в хотела, за да разпускаш на басейна. Бали не е дестинация, в която да тръгнеш в 6 и да се върнеш в 11 ч. вечерта, защото просто няма какво да правиш. А иначе 8 часа са условно казани и едва ли някой ще направи проблем ако часовете са 9. 

 

 

Редактирано от mililia
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@Capitan MorganМоите пет стотинки по въпросът ти.

За твое спокойствие е най - добре да си избереш гид предварително. Така програмата ще е обмислена достатъчно дълго и с цена, която няма да бъде променена. По тези точки впечатленията ми са от форума тук.

Да, "private tour" ще получиш и ти, ако се договориш преди пристигането. Дали ще си сам в колата или с още 6 човека, зависи само от теб. Тези хора ти ще си ги избереш и поканиш. Човекът , с който се договаряш, няма да ти сложи непознати хора.

На Бали хората са много религиозни и имат познания за храмовете, които туристите посещават. Това ти гарантира, че ако искаш, ще ти разкажат за тях. Природните забележителности също могат да ти бъдат представени подходящо. Например, като ти кажат, че липсващата четвъртина на един хълм над езерото Батур, например , е била отнесена от вулкана при едно от избухванията му. 

Аз пътувах сама, спирах където искам и оставах където си поискам, колкото си поискам. Никога не съм се прибирала преди 19 часа, при тръгване в 9, защото до последен слънчев лъч съм си намирала къде да зяпам. Това не беше отбелязвано никак от водача ми.

 

Всяка цена над 50 $ за ден пътуване някъде е дране на кожи. Долара, не евро. Всяко ястие над 10 долара( долара, не евро) е същото. 

  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.