Прескочи до съдържание

Календар на magelanci.com за 2020: Правила, участие и срокове


Препоръчани мнения

Има много красиви снимки, исках да гласувам по два пъти за някои 😀! За съжаление има и такива, които са прекрасни, но с не толкова добро качество.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Снимките тази година са невероятни.  Сигурно от четирите предишни години да се съберат, пак няма да достигнат сегашните. Явно , че качеството на техниката и обработката все повече си казва думата. А и магеланското общество се разраства и посещава много интересни и екзотични места.  

Календарите ще бъдат стрхотни...

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Първи етап приключва в края на деня, ако някой не е гласувал - да гласува 🙂

 

Ако намеря време може би всички ще получите масово напомнящо известие. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Какво следва? Точно в 24:00 ще скрия темата, за съжаление няма друг вариант да се прекрати гласуване с харесвания. Ако някой има съмнения в манипулации - темата и гласовете в нея се пазят.

 

След това ще падне едно броене и се надявам до утре сутринта да пуснем и втория и финален етап на гласуването с класираните 80 снимки. Ако не успея тази нощ, вероятно втория етап ще бъде отворен през уикенда. 

Връзка към коментар
4 minutes ago, Георги said:

Какво следва? Точно в 24:00 ще скрия темата, за съжаление няма друг вариант да се прекрати гласуване с харесвания. Ако някой има съмнения в манипулации - темата и гласовете в нея се пазят.

 

След това ще падне едно броене и се надявам до утре сутринта да пуснем и втория и финален етап на гласуването с класираните 80 снимки. Ако не успея тази нощ, вероятно втория етап ще бъде отворен през уикенда. 

Няма ли вариант за някаква "човешка" voting система, била тя и извън сайта/домейна. Ако трябва ще съдействам с хостинг/домейн или каквото е необходимо !

Връзка към коментар
2 minutes ago, Георги said:

Какво имаш предвид под човешка система?

Примерно като на фотофорума: https://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=GALLERY_RAITING&PERIOD=3&CATEGORY_ID=2

Не че е нещо изключително, но честно да си кажа нямах търпението в този формат да разгледам всички снимки, затова и сметнах че е честно да не гласувам за нито една, след като не съм отделил внимание на всяка от снимките!

Не съм навътре в конкретната "проблематика", но мога да осигуря някакъв хост(съответно домейн), ако може да се сложи някаква система за визуализиране и гласуване, което да не е по системата форумна тема и лайкове. Личното ми мнение, след като се опитах да разгледам всички снимки, е че определени позиции са привилигировани - първите и ... последните 🙂 , ама не съм правил статистика на окончателния вот, тка че всичко е .. лично възприятие !

 

Връзка към коментар

Първият етап гласуването е с лайкове, защото самия брой на снимките, над 200 е огромен. За втория етап се пуска анкета и там мисля е това, което се доближава до твоята представа за "нормално". И да, първия етап не е перфектен, но е лесен и удобен. Малките му неудобства едва ли биха довели до жестоко разместване на класирането, в смисъл това че една снимка е на трета страница в списъка едва ли би влязла в топ 24, ако не може да влезе в топ 80, дори да допуснем че по някаквън начин другите имат предимство, за което не съм съвсем убеден. Всякакъв опит да се внесат корекции в първия етап вероятно ще доведе до затормозяване на процедурата и отлив на гласуващи, което ще наруши представителността на гласуването повече. 

 

Сървърни ресурси не са проблем. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
6 minutes ago, Георги said:

Първият етап гласуването е с лайкове, защото самия брой на снимките, над 200 е огромен. За втория етап се пуска анкета и там мисля е това, което се доближава до твоята представа за "нормално". И да, първия етап не е перфектен, но е лесен и удобен. Малките му неудобства едва ли биха довели до жестоко разместване на класирането, в смисъл това че една снимка е на трета страница в списъка едва ли би влязла в топ 24, ако не може да влезе в топ 80, дори да допуснем че по някаквън начин другите имат предимство, за което не съм съвсем убеден. Всякакъв опит да се внесат корекции в първия етап вероятно ще доведе до затормозяване на процедурата и отлив на гласуващи, което ще наруши представителността на гласуването повече. 

 

Сървърни ресурси не са проблем. 

Затова и съм в ролята на "чукча наблюдател" 🙂 , явно не ги разбирам нещата ...

Връзка към коментар

Не помня дали се мотаеше наоколо по време на миналата календарна акция, може би си пропуснал целия механизъм 🙂

 

Първите резултати от екзпит пол са готови, необходимия брой гласове за да премине снимка към следващия етап е 29. Иначе имаме 14 снимки с над 100 гласа. 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Гласуването за втория етап е отворено и ще продължи до 15.10. 

 

Методът е следния:

 

1. Преглеждате списъка със снимки и маркирате тези, за които бихте гласували от тази тема:

 

 

2. Давате гласа си в тази тема:

 

 

Ако имате въпроси, давайте смело 🙂

 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз имам питане, въпреки че вече гласувах 🙂 Някои от снимките са страхотни като кадър, но много лоши като експозиция, контраст и т.н.

Снимките ще претърпят ли известна предпечатна подготовка или каквото виждаме, това ще се отпечата?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 час, digitalpr каза:

Аз имам питане, въпреки че вече гласувах 🙂 Някои от снимките са страхотни като кадър, но много лоши като експозиция, контраст и т.н.

Снимките ще претърпят ли известна предпечатна подготовка или каквото виждаме, това ще се отпечата?

Ако ще има корекции ще са супер минимални и съгласувани с авторите. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да ви пускам ли малко спойлери как върви гласуването или ще е по-дразнещо, отколкото интересно? 🙂

 

Идентификатор е абсолютно случаен номер, който е генериран от великия ексел. Ще си помисля дали съвпадащите автори да имат еднакви идентификатори, но за сега всяка снимка е с индивидуално число. 

 

Идентификатор Гласове

527    43
547    41
350    38
739    36
590    31
164    29
451    28
739    28
201    27
807    27
298    26
391    26
726    26
635    25
914    24
822    21
451    21
654    21
766    20
373    19
480    18
417    18
887    18
522    18
750    17
839    17
435    16
443    16
32    15
712    15
556    15
746    15
672    14
84    14
196    14
52    13
429    13
1    13
412    13
915    13
342    13
359    12
807    12
13    12
974    12
140    11
54    11
606    11
115    11
164    10
923    10
953    10
531    9
448    9
764    9
317    9
936    9
496    9
997    9
286    8
808    8
795    7
695    7
319    7
892    7
613    7
668    6
143    6
617    6
952    5
285    5
579    5
4    5
951    5
367    5
147    5
567    5
891    4
994    3
297    3
 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 27 минути , домосед каза:

Това защо го правиш? Какъв точно е смисълът на тая кодирана справка?

Ами аз лично си я правя за мен, необходимост която не бих обсъждал публично. И един вид да напомням да се гласува, пък и знам ли, може движението да е интересно за някой.

Връзка към коментар

На мен ми е любопитно и интересно, но подозирам, че съм от изключенията 🙂 То аз и съвпадащите автори различавам, поради което съм си приготвила 34 снимки, още не съм гласувала. От сега се досещам и кои мои предпочитания ще отпаднат, заради правилата. Досещам се и кои ще ги заменят, колкото да ме дразнят после цял месец  😄 Поне на първия филтър отпаднаха снимките на водни пространства с крив хоризонт, дето ме хваща морска болест само като ги погледна 🙂

 

За поредна година се чудя защо авторите на изключителни кадри (в други теми през годината) отказват да вземат участие...

 

Но каквото и да е, сигурна съм, че и тази година ще имаме красив календар 🙂

 

Връзка към коментар
преди 1 минута , Niceday каза:

То аз и съвпадащите автори различавам,

Можеш ли да обясниш какво различаваш. И как. Аз виждам само кодове, разпознаваеми единствено от радистката на Щирлиц. Ако @Георги е искал да каже, че 50 са гласували, можеше да каже, че 50 са гласували. Или е нова игра - разпознай кодовете!

  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 1 минута , домосед каза:

Можеш ли да обясниш какво различаваш.

Мога 🙂 Имам изключителна визуална памет и публикуваното от Георги НЕ ми помага в тази връзка 🙂 Но пък виждам коя от примерно 3 снимки на един автор напредва в класирането и за да не се разсейват гласовете ще подкрепя нея 🙂

Връзка към коментар
преди 15 минути , Niceday каза:

Но пък виждам коя от примерно 3 снимки на един автор напредва в класирането

Къде го виждаш? По снимките, изложени за втория кръг, се мяркат спорадични заблудени лайкове, които нямат отношение към класирането.  @Георги може би не е измислил механизъм да ги забрани. Но - да - това няма отношение към рейтинга на Кодовете

Връзка към коментар
преди 2 минути , Niceday каза:

за да не се разсейват гласовете ще подкрепя нея

Точно заради това пък смятам, че първия етап на гласуването не бива да го има или поне не в такъв формат, понеже много хора се водят в гласуването си от това колко други преди тях са гласували за дадена снимка и гласуват и те за нея, подминавайки други, които вероятно биха им харесали доста повече, ако им бяха обърнали нужното внимание и не ги разсейваше "лайкването" от други потребители.

 

Според мен, за да бъде обективно едно гласуване, то трябва да бъде изцяло тайно - да не се знаят нито авторите (в това число и локациите, понеже при ограничение снимките да са само от последната година, е много лесно да се навърже локация с конкретен член на форума, който в този интервал е бил в дадената държава), нито броя гласували за снимките. Само така може да се постигне някаква относителна равнопоставеност на кадрите. А за да се избегне пък неравнопоставеността от това коя снимка на коя страница е публикувана, за което говореше @georgebg, вариантът, който ми хрумва, е начинът, по който журналистите примерно гласуват за спортист на годината - за всеки един дават оценка от 1 до 10 и събралият най-много точки в класацията, печели. По този начин би било безразлично коя снимка на коя страница е, тъй като ще трябва да гласуваш за всички, а не просто да "прехвърлиш" първите и последните страници.

  • Харесвам 12
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 30 минути , Niceday каза:

Поне на първия филтър отпаднаха снимките на водни пространства с крив хоризонт, дето ме хваща морска болест само като ги погледна 🙂

Това също, да. Колкото и да е добър кадъра като композиция, едва ли ще гласувам за крива снимка (освен ако не е желан ефект), за прегорено небе, за черни сенки и т.н. Затова попитах дали снимките ще бъдат отпечатани както ги виждаме, или ще ги коригира някой. Това би променило гласа ми значително. По принцип Георги е прав за това, че ще претърпят минимални корекции. В крайна сметка всеки трябва да се погрижи да предаде снимката така, както му харесва и тя да остане такава.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 3 минути , chandni каза:

в това число и локациите

Хайде сега 😉

Ние от години сме на ниво Шампионска лига по разпознаване на локации. Тези са много по-лесни от темата за загадките

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.