Прескочи до съдържание

Карти Diners Club


Препоръчани мнения

преди 15 минути , Tesh каза:

Всичко това звучи много хубаво , но за жалост е валидно за по-малко от 5% от населението на България. 

Така е. Но @antea не е виновна, че 95 % не могат да четат или да мислят или и двете.:biggrin:

Аз все пак оставам на DSK Wizz, тъй като самолетните билети през Wizz надхвърлят кешбека, а и не искам да мисля непрекъснато при всяко плащане коя карта от тестето да извадя и как да я използвам.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
37 minutes ago, Lindt said:

 

Бързам за обяд, та може би пиша малко несвързано, ще ме извините 😄

 

Конкретно мен ме притесни този 1 % такса за възстановяване на суми, не толкова при оспорвания, а при неща с анулация. Има го в ПИБ и в ОББ. Дори да преглътна превалутирането, май не трябва да я слагам в букинг например за резервация с право на отмяна. Или не разбирам какво значи. 

 

 

Така е , при анулиране на предплатена резервация ще ти удържат 1% , също при получаване на компенсация за анулиран полет и т.н.

 

Аз като другаря Дюк и Вени също нямам нерви да се чудя каква карта да извадя и си плащам на банката за мързела,  редувайки всичко 2-3 карти (дори без Кърв).В разгара на сайтовете с отстъпки имах десетина , след това единствено закривах.

Знам че е за спорта , но ми е по-лесно да ги изкарам ,отколкото да издребнявам за всяко плащане.

Кешбека със сигурност покрива таксите и малко отгоре , лихви не плащам.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 54 минути , antea каза:

в живота ни не сме платили и 1 стотинка лихва по кредитна карта, а също като теб имаме ПИБ-ски кредитни от поне 20 години :smile: така че аргументът за "пари назаем или отлагане" не е бил водещ и играещ роля никога, но пък за 20 години сме получили приемливи суми от кешбека, които са си пари от нищото

Аз също! За кешбека принципно си права, но напоследък май има въведен годишен лимит. Честно да си призная не го следя, просто знам, че го получавам автоматично два пъти годишно и надхвърля с много годишната такса за поддръжка на картата и това ми е напълно достатъчно...

 

преди 57 минути , antea каза:

ако плащам от дебитна карта, психологически знам, че на риск са изложени всичките ми средства от разплащателната сметка, която седи зад нея, поради което трябва да внимавам да поддържам някакво ниско салдо, и да се занимавам да я дозахранвам от друга сметка, за да си имам пък пари на разположение, това последното напоследък е преодолимо, откакто в разните приложения можеш да си задаваш сам лимити, но за годините, за които ти говориш, трябваше да се ходи до банка лично

Има логика в написаното по отношение на сигурността, това другото за лимитите, прехвърлянето на средства от едно място на друго и т.н. не го разбирам, защото чак толкова много не се задълбочавам в подобни негативни мисли за евентуални измами. Което ме подсеща, че две мои сметки в ДСК и ПроКредит има опция за прехвърляне на средства в нещо като депозитна част, която уж била сигурна от гледна точка на измами, но дали е така не знам... Всъщност, май ПИБ не предлагат подобно нещо, нали?

 

 

 

Връзка към мнение
преди 1 час, Duke каза:

Не разбирам защо да плащам за стоки и услуги с кредитна карта в страната?!

Всъщност не виждам защо след като така или иначе имам кредитна карта да не я ползвам и в страната. Кешбекът си върви, а картата и без това я имам. Разбира се ако имаш само една карта с чужда валута и такса превалутиране ще е по-неудобно. Но дори да е една карта ако е без такса превалутиране няма причина да не се ползва навсякъде.

Аз тук и без това нямам възможност да си вадя карта в чужда валута, освен Револют, който не дава кешбек.

Връзка към мнение
П.Кръстев
преди 1 час, Lindt каза:

А след тези 0.25 % превалутиране, после караме по официалния курс на Mastercard, така ли?  

Според курса на деня на банката. Към днешна дата 1.9575 лева за 1 евро (справка). Т.е. ефективния курс ще бъде 1.9575*1.0025 = 1.9624

Като цяло всяка карта има такса превалутиране, може да не е изкарана отделно в тарифата, но винаги е включена в ефективния курс за деня. Няма и как да е иначе, т.к. банките плащат такса на VISA/Mastercard за всяка транзакция която е в различни валути, след което я взимат от картодържателя през "такса превалутиране" или завишен курс, като си добавят и нещичко отгоре 🙂 

 

П.С. Всъщност в линка, който съм пуснал към валутните курсове за картови трансакции е обяснено доста подробно как се случват нещата. Само са пропуснали да споменат, че към крайната сума си добавят и таксата за превалутиране 🙂 

 

 

  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , neuromancer каза:

Всъщност не виждам защо след като така или иначе имам кредитна карта да не я ползвам и в страната.

Конкретно в моя случай избягвам да я ползвам заради въведената такса при превалутиране. Преди години нямаше такава такса и заради кешбека ползвах именно кредитната при разплащане навсякъде. И тук говоря за плащания на дребни суми в магазини, иначе продължавам да ползвам кредитната при по-големи покупки и зареждания на бензиностанция, така че сега като се замисля не съм се изразил добре по-горе...

Връзка към мнение

е да, просто като бях в България и през ум не ми е минавало да си вадя карта в чужда валута, нито дори че е възможно

тук не е възможно и за чужбина ползвам Револют, а в страната винаги кредитна карта

Връзка към мнение
Преди 1 час, Duke каза:

Аз също! За кешбека принципно си права, но напоследък май има въведен годишен лимит. Честно да си призная не го следя, просто знам, че го получавам автоматично два пъти годишно и надхвърля с много годишната такса за поддръжка на картата и това ми е напълно достатъчно...

 

Има логика в написаното по отношение на сигурността, това другото за лимитите, прехвърлянето на средства от едно място на друго и т.н. не го разбирам, защото чак толкова много не се задълбочавам в подобни негативни мисли за евентуални измами. Което ме подсеща, че две мои сметки в ДСК и ПроКредит има опция за прехвърляне на средства в нещо като депозитна част, която уж била сигурна от гледна точка на измами, но дали е така не знам... Всъщност, май ПИБ не предлагат подобно нещо, нали?

 

 

 

не е нужно да се задълбочаваш особено в черни мисли, просто го приемаш като базов постулат и еднократно си решаваш въпроса със сигурността, иначе е възможно да стане "след дъжд качулка" :smile: не, ПИБ не предлагат такова нещо, постига се с две сметки, в една от които съхраняваш средствата, които не искаш да се достъпват лесно чрез карта, други банки /като цитираните от теб/ явно го предлагат като вариант и с една сметка

 

според мен също няма особен смисъл човек да се разкъсва между голям брой карти, избираш си една основна, която максимално добре покрива нуждите ти, съответно и тя би имала някакви негативи (главно за други хора), но ще са нищожни спрямо ползата, примерно на мен за толкова години максимум 2 пъти да са ми върнали пари по карта, съответно плащането на 1% такса върху такова хипотетично събитие, е негатив, който преглъщам безпроблемно, още повече ако преди това съм получила 0.75% за същото плащане, за друг обаче, който получава редовно такива chargeback, би било супер неприятно и ще търси карта, която няма такава такса;  и освен основната - една друга, тип резервна, от друга банка, ако нещо засече с първата и е изрично необходима кредитна карта - примерно при рент-а-кар, аз за такава използвам Wizz ДСК, защото дори и само членството се избива чудесно, но пък въпреки по-високия кешбек, не бих я ползвала постоянно, защото не ме устройва да съм задължена да си купувам билети от тях с получения кешбек, който иначе е неизползваем, а пък @ven62 това го устройва идеално, и затова е прекрасно, че има варианти за всякакви хора :smile:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Duke каза:

 иначе продължавам да ползвам кредитната при по-големи покупки и зареждания на бензиностанция, така че сега като се замисля не съм се изразил добре по-горе...

и всъщност плащаш 0.25% такса превалутиране, само че на обратно - покупки в левове на безиностанция в България с еврова карта?

Връзка към мнение
преди 35 минути , antea каза:

и всъщност плащаш 0.25% такса превалутиране, само че на обратно - покупки в левове на безиностанция в България с еврова карта?

Е, по-горе писах, че става дума само за по-големи покупки и зареждане с гориво, а това означава суми над 100 лева. И всъщност дори и в този случай плащам 0,25% такса превалутиране, но в същото време получавам 0,75% кешбек... 😉 

Връзка към мнение

е, ти си знаеш, просто нищо от това, което правиш, не изглежда особено смислено и полезно, честно, най-малкото защото покупките НАД 100 лв (все едно има значение сумата...) ги плащаш по курс продава на ПИБ за еврото :smile: все едно да си представим, че живееш във Франция, получаваш там заплата/доходи в евро, но основно ползваш кредитна карта в BGN, защото от време на време ходиш в България на екскурзия, и която на всичкото отгоре пак погасяваш в евро - звучи ли ти хитро?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

така е, трябва да ти се признае, че ти поне не изпадаш в истерии и не постваш статии тип "банките пак с милиардни печалби, дерат ни с такси!!!" :smile:

Връзка към мнение
На 21.03.2024 г. в 11:58, antea каза:

в живота ни не сме платили и 1 стотинка лихва по кредитна карта, а също като теб имаме ПИБ-ски кредитни от поне 20 години :smile: така че аргументът за "пари назаем или отлагане" не е бил водещ и играещ роля никога, но пък за 20 години сме получили приемливи суми от кешбека, които са си пари от нищото

 

ако плащам от дебитна карта, психологически знам, че на риск са изложени всичките ми средства от разплащателната сметка, която седи зад нея, поради което трябва да внимавам да поддържам някакво ниско салдо, и да се занимавам да я дозахранвам от друга сметка, за да си имам пък пари на разположение, това последното напоследък е преодолимо, откакто в разните приложения можеш да си задаваш сам лимити, но за годините, за които ти говориш, трябваше да се ходи до банка лично

 

оспорвания на транзакции и интересът на банката дали защитава нейни средства или чужди /на клиента/ - също е предимство на кредитната карта

 

и не на последно място, погасяването на кредитната ти карта в евро също изисква превалутиране, освен ако не си получаваш огромната част от доходите директно в еврова разплащателна сметка, то ако е така, ти си във валутния съюз години преди всички, но те прави изключение, а не стандартен пример, удобен за повечето хора

 

Разликата е само психологическа. На практика дали веднъж месечно ще захраниш сметката на КК с 1000(примерно) лв, за да ти покрият задължението, или веднъж месечно ще захраниш сметката на ДК с 1000 лв, които да ползваш за плащане е все едно.

Няма и разлика при оспорването на транзакции по ДК и КК. В САЩ може и да има разлика, тук - не,  Като там по-лесното оспорване  на транзакции исторически  е заради  по-голямата възможност за измама на транзакциите с КК (само с подпис или прочитане на магнитната лента,  а в още по-стари времена - с импринтер), докато при ДК винаги е било свързано с въвеждане на ПИН.

В САЩ при фрод и КК банката прави чарджбек към търговеца,  задължението се премахва и търговеца трябва да доказва, че не е измама, докато при транзакции с ДК ти оставаш с минуса, докато се реши казуса. Това там е породено и от различните закони, които уреждат двата вида транзакции. В България (а и в повечето други други държави, които просто транспонират директивите на ЕС в местното си законодателство) първо проверяват и тогава възстановяват.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Изпаднах в нелепа ситуация -смених си телефонния номер и сега не мога да вляза в приложението на дайнърс да проверя дали всичко съм занулила. Някакви идеи? ли да звъня пн на дайнърс да и питам направо?

Връзка към мнение

Предложението на ПИБ беше нормална кредитна MasterCard или Visa (по избор) с кредитен лимит като в Дайнърс , първа година без такса , след това 45 лв. годишно и без такса при оборот от 10000 лв за цялата година ( и всяка следваща година за срока на договора)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 24 минути , stanimir каза:

Предложението на ПИБ беше нормална кредитна MasterCard или Visa (по избор) с кредитен лимит като в Дайнърс , първа година без такса , след това 45 лв. годишно и без такса при оборот от 10000 лв за цялата година ( и всяка следваща година за срока на договора)

И кешбек 0,5% на 6 месеца при оборот над 4000 лева.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И на мен ми звъняха със същите оферти. МК или Виза обикновени или Голд.

на вторите кешбека е 0,75, но при оборот над 6000 на 6 месеца и след първата година таксата в 100лв

 

всички имат 0,25% превалутиране.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , Alexander каза:

И на мен ми звъняха със същите оферти. МК или Виза обикновени или Голд.

на вторите кешбека е 0,75, но при оборот над 6000 на 6 месеца и след първата година таксата в 100лв

 

всички имат 0,25% превалутиране.

 

 

Тази такса май отпада при годишен оборот от 20000 лв.

На мен ми казаха,че тези условия важат до края на месеца.

Дали е вярно?

 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Dora Popova каза:

Тази такса май отпада при годишен оборот от 20000 лв.

На мен ми казаха,че тези условия важат до края на месеца.

Дали е вярно?

 

Промоцията е до 31.12.2024 - https://www.fibank.bg/bg/chastni-lica/aktualno/vzemete-kreditna-karta-ot-fibank

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Оле, моля за помощ! Източват ми картата. От 31.03 до момента по около 90 лв. на теглене през 15 минути стоят на авторизация. Липсват ми към 1 400 лв. Видях, че Дайнерс имат телефон за контакт само в работно време. Какво да правя? До утре сутринта нищо няма да остане 🙂 

  • Шок 3
Връзка към мнение

Блокираха я. Благодаря за съдействието. Казаха, че няма от какво да се притеснявам. Тези суми, които стоят на авторизация нали не са изтеглени, не би трябвало да липсват от сметката?

Допълвам - появи се кредитен лимит за пълната сума. 🙂 

  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.