Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 16 минути , keriq каза:

С China Southern 

Аз съм голям карък ☹ пътувам много, но до сега винаги съм бухнала директно от някой сайт с всичко включено да ми е мирна главата. Сега за първи път взех всичко по отделно и нямам абсолютно никаква идея как се презаверяват билети и т.н ☹

Връзка към коментар

Ще помоля житейските възгледи и разбирания да ги държим настрана от темата. Може да не вярвате в WHO и официалните китайски органи, но това е с което разполагаме като официална информация - добра, лоша, това е. И докато се надпреварвате в речовитост и убеждение колко е добре/зле/балансирана ситуацията само на базата на някакви вътрешни убеждения и политически пристрастия, в същия момент има хора, които ще летят скоро и имат нужда от практическа информация. И въобще не ги интересува дядото на кой комунистически лидер е излъгал нещо си преди 80 години. Темата е за тях и моля от този момент нататък да не се разводнява.

  • Харесвам 13
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, Goal & Boss каза:

@Георги, поради динамично развиващата се ситуация и нарастващия брой авиокомпании, които отменят полетите си от/до Китай, всяка за различен срок, може би не е лошо да се направи тема-справочник, в която да има списък с авиокомпаниите и съответните ограничения (териториални и времеви).

 

преди 56 минути , Георги каза:

в същия момент има хора, които ще летят скоро и имат нужда от практическа информация.

Travel waivers can be found for the following airlines:

Актуалните връзки към съответните авиокомпании от Loyalty Lobby.

 

Други, съобщени в темата:

Jetstar

 

 

Редактирано от cck
актуализация
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Единствената практическа информация и съвет е да се свържат с авиокомпанията или посредника, от който са закупили самолетните билети! Не вярвам някой от нас да е попадал в подобна сутиация, за да даде конкретен съвет! Това не е изригнал вулкан или снежна буря, които преминават за няколко дни, а високорисково за здравето и живота събитие, клонящо към пандемия. Как ще се развие след седмица или след месец и дали това е само началото или вече се стига пика не се знае! Никъде никой не се ангажира с по-точни прогнози, но от мерките, които се вземат, изглежда нещата да са доста сериозни.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 час, keriq каза:

Здравейте, на 11.02 пътувам за Виетнам, като имам прикачване в changcha с 23 часа престой там. Направо не знам какво да правя

Твоето верно е гадно, аз на 4ти за Виетнам  през Дон Муанг в Банкок, то там е малък Китай обикновено, но не съм все пак в епицентъра, запасих се с маски

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ако някой все пак се престраши да мине през Китай в тази ситуация, нека вземе предвид и следния риск. При силно намалелия капацитет на авиокомпаниите летящи до Китай и големият брой на хора искащи да напуснат Китай, една изпусната връзка поради закъснение на първия полет и т.н. може да доведе до много сериозни последствия. Авиокомпанията може да има задължението за премаршрутиране, но ако физически липсват места на следващи полети, може да се принудим да останем за неопределено време в Китай...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
16 minutes ago, Hadzhitodorovi said:

Епидемия != пандемия, няма нужда да се драматизира ситуацията допълнително.

Не казвам, че е пандемия, а че клони към такава. Има разлика. СЗО се събира днес на спешно заседание, за да препоръча обявяване на Public Health Emergency of International Concern (извинявам се, но не знам как се превежда на български), докато само преди 7 дни са казали, че е прекалено рано за такова нещо...

- https://www.who.int/news-room/events/detail/2020/01/30/default-calendar/international-health-regulations-emergency-committee-on-novel-coronavirus-in-china

- https://en.wikipedia.org/wiki/Public_Health_Emergency_of_International_Concern

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Спорец шефът на Bosh има прогнози, че пикът на заразите ще е във февруари или март. Ако сложим две седмици транзитен период за потвърждаване, че кризата е овладяна излиза, че най-оптимистично в края на март или началото на април ще почне обстановката да се нормализира...

 

There are forecasts that predict the peak for infections will drag on until February or March,” Denner said. “

https://uk.reuters.com/article/uk-china-health-bosch-virus/bosch-ceo-warns-coronavirus-could-hit-global-auto-supply-chains-idUKKBN1ZS10F

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Преди малко получих хубав, дълъг мейл на китайски и един ред в него на английски, в който се казва ,че  втората отсечка на полета Шанхай-Банкок е канселирана . За първата отсечка Лондон-Шанхай , нищо не се споменава. На практика билета Лондон-Шанхай-Банкок и после Банкок-Шензен--Лондон, става неизползваем. Т.е сам трябва дасе откажеш.... така излиза. 

Връзка към коментар

Говорителят на унгарското правилелство обяви, че до няколко дни ще спрат директните полети между Будапеща и Китай. От Будапеща има полети до 5 китайски дестинации..

Връзка към коментар

@Monika_Koko, а няма ли някой около вас, който да може да преведе от китайски какво пише в този дълъг мейл? Или пък да използвате гугъл транслейд или подобно? Може би вътре има някаква по-подробна информация!

Явно Китай няма против посетители от други държава, ама Тайланд не иска посетители от Китай...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, keriq каза:

С China Southern 

На нас Air China предложиха да ни върнат парите но през агенцията, в случая mytrip. С тях няма проблеми а трябва търпение - миналата година половината форум купува с тях за ЮА .  Незнам колко ще върнат защото вече летяхме в едната посока.  Питай твоята АК

Решихме да си купим нови билети и да се върнем през Виетнам  защото не ми се рискува да остана в Пекин ако британците не приемат и самолети от Китай ( защото трябва да се приберем през Лондон)   или да лежа в някоя болница под карантина.

 

На " знаещите" магелански поздрав от Siberut - тук засега няма китайци !!!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

От мейла в крайна сметка става ясно, че полетът е канселиран и , че трябва да се свържем с air china за потвърждаване на канселирането или за да се обсъдят възможните варианти. Обаче..... при опит за разговор с посочните телефони ( синът ми им звъни непрекъснато), системата изхвърля повикването и не може да се сърже с тях. Ще пишем на съпорта и ще чакаме.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 За голямо мое съжаление аз канселирах полета до Манила със дълъг престой в Шанхай и в двете посоки. Щях да летя на 13 Февруари за Филипините с China Eastern Airlines купени билети през готогейт, но четейки новините паниката леко по леко ме обзе и със съпругата ми решихме да не рискуваме и така първото ни посещение в югоизточна Азия се провали. Отпуската е факт и вероятно ще я прекараме някъде на Карибите (всяка препоръка е добре дошла). За тези които се интересуват звъннах на готогейт и учудващо потвърдиха , че ще получа пълен рифаунд в рамките на 3-5 дни. Получих и имейл с потвърждение, дано всичко да е наред. Както казва един нашенец "Продължаваме напред"😀

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

@VASILEV "Всяко зло за добро" са казали хората! Почти всичко, което "хванеш за ушите на Карибите" е добро. Но нямаш много време, виж какво ви устройва като бюджет и дати.

 

За съжаление, Индия също потвърждават първи случай на вируса:

https://www.indiatoday.in/india/story/kerala-reports-first-confirmed-novel-coronavirus-case-in-india-1641593-2020-01-30

Връзка към коментар
1 minute ago, DaBo said:

@VASILEV "Всяко зло за добро" са казали хората! Почти всичко, което "хванеш за ушите на Карибите" е добро. Но нямаш много време, виж какво ви устройва като бюджет и дати.

 

За съжаление, Индия също потвърждават първи случай на вируса:

https://www.indiatoday.in/india/story/kerala-reports-first-confirmed-novel-coronavirus-case-in-india-1641593-2020-01-30

DaBO раниците са готови, нямам претенции къде, чудя се дали да не пробвам някое last minute 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 12 минути , Monika_Koko каза:

звъни непрекъснато

Дъщеря ни от Лондон звъни на  0080086100999 и се съвсем друго когато видят английски номер

Изключвам следенето на темата..

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , VASILEV каза:

 раниците са готови, нямам претенции къде, чудя се дали да не пробвам някое last minute 

И двете оферти са много привлекателни.

Връзка към коментар
преди 9 минути , Mistela каза:

От картата малко по горе и ОАЕ са включени със заразени с вирус?!

Да, от вчера. Днес вече и Индия. Скоро ще има по всички континенти, защото по последни данни Еквадор и Кения имат подозрителни случаи също. 

  • Шок 1
Връзка към коментар
16 minutes ago, Дани Магелани said:

Дани,

Благодаря за предложенията. Барбадос го гледах вчера и е добър вариант, дори като съчетание с някой съседен остров с местни полети (имам около 20 дни отпуска). Индийския океан мисля да го  пропусна тази година.

Връзка към коментар
преди 16 минути , paduan123 каза:

Да, от вчера. Днес вече и Индия. Скоро ще има по всички континенти, защото по последни данни Еквадор и Кения имат подозрителни случаи също. 

Ужасна работа! Детето лети на 05.02, 😯

Връзка към коментар
преди 5 часа, keriq каза:

Здравейте, на 11.02 пътувам за Виетнам, като имам прикачване в changcha с 23 часа престой там. Направо не знам какво да правя

Според мен, понеже виждам има доста идентични случаи, на хора пътуващи през/за Китай, най-доброто което може да направите е да се опитате да откажете пътуването. Предвид създалата се ситуация, да настоявате за канселиране на полет/хотели/други и връщане на парите. Това разбира се за хора, които са решили да отиват на почивка и нямат неотложни ангажименти по проблемните дестинации.

Ако пътуването е неотложно или по работа, там вече ситуацията е доста по-сложна и всеки преценя, как да поеме този риск.

Както по-нагоре в темата е коментирано, статистически риска да се заразиш сигурно е доста малък, но мъката да тръгнеш на почивка, а да се озовеш с отложен/канселиран полет по време на пътуването или недай си боже пък да те слагат под карантина....не мисля, че си заслужава...

Доста се преекспонират нещата по медиите, но е факт че много компании спират да летят до/от Китай. Това е предпоставка човек да се озове в неприятна ситуация, като например блокиран в нищото, вместо да си почива, както си е планирал.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Съвсем набързо преразказвам вечерните ни новини :

 

Ако помните, имаше три случая, извън Китай, които неуспоримо доказваха вторична трансмисия и "човек-към-човек" (има се предвид заразени от заразени извън първичния източник). Това бяха шофьор на автобус с туристи в Япония, германски служител заразен в Германия от китайски колега и случай във Виетнам, на човек заразен без да е посещавал Китай. Тези три случая са елементарни за проследяване , защото са изолирани и установени извън Китай, където установяването на веригата е много по-лесно (иди и рабери в Ухан кой кого и къде е заразил). Та...

Има потвърден още един случай в Япония, на гид на същата група туристи, която шофьорът е карал. Подозренията са, че вече се касае за третична зараза, т.е., че гида е бил заразен от шофьора.

Явно това беше важен факт, защото казаха, че това би бил първият доказан третичен (водейки до съмнения за потенциални четворични и т.н. вериги) извън Китай. За сравнение, по време на SARS заразите са изключително в симтоматичния стадийй - т.е. когато носителят е вече болен и са установени до вторично ниво - заразените прихващат вируса в болницата и после го отнасят в къщи. Има случай на болен, който е заразил всички живеещи в крилото на неговата сграда - но до там.

Все още малко се знае за точната верига на предаване на новия вирус, а също и колко тежко или леко протича. Карантината в Китай означава, че има много хора с леко протичащо заболяване, които остават неустановени, заото просто си седят в къщи.

Много университети и изследователски центрове по света напредват с работата по ваксина и различни лекарства за облегчаване на симтомите. Най-вероятно до пролетта ще има някакво ефикасно лечение.

 

За съжаление, може би е добра идея да се отменят полети през Китай за февруари и да се има готовност и за март. Не че вероятността да се заразите е много голяма, но вероятността да си съсипете почивката е почти сигурна...и без наложена карантина много компании цитират намаляло търсене и съкращават полети. Започва да настава лек хаос в логистиката, добре е да не се усложнява обстановката излишно.

 

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.