Прескочи до съдържание

Как се справяте с карантината?


Препоръчани мнения

Карантината... Аз, по ирония на съдбата, реших да поработя няколко месеца след 9 годишна пауза и сега, хахаха, ходя на работа. Шефа ми е супер, даде ми възможност да избирам (сама съм в офиса, той е отделно и друг не виждам) и аз реших да идвам. Едната причина е, че нямам платен отпуск, не че ще ме съборят парите за 4 часа, но пък защо да ги отказвам, а получавам социални плащания за едната щерка, които в този момент баш ще спрат и може би 2 месеца няма как да мога да подновя и не ми се ще да искам от мъжа ми пари да си платя телефона. Другата причина, и по- важната е, че той си е вкъщи вече повече от година и реших да му дам възможност да блесне, като се занимава до обед с малките ученички. Звъни ми изнервен на всеки 20 минути, но така му се пада, нека малко има и родителска занимавка. И, да, он лайн обучението на малките деца не е приятно. Учителите просто казват кой материал да се научи плюс домашни и това е. Поне засега, не са предприели мерки да водят уроци с обяснения. Отнема на мъжа ми половината ден, докато се върна и после още 3 часа от моя ден. Голямото дете, слава богу, се оправя сам, много си е доволен той от ситуацията. Извън това, имаме щастието да живеем в къща с двор и на село, магазин имам на 50 метра от нас, пълен е, дори има и тоалетна хартия, имам мандра за фемерски овчи продукти на 200 метра, отделно гората и Родопите са на пешеходно разстояние. Не се притеснявам от някакво затваряне вкъщи в този смисъл. Мъжа ми разхожда между другото всеки ден кучето до съседното село, там има манастир, и ми казва, че в манастира е пълно с хора, включително и от Варна, също там има и една рекичка с чинари около нея и места за пикник и всеки ден имало хора на барбекю, пият си кафенце и така. Не знам дали е правилно, но все пак на чист въздух е в пъти по-безопасно. Притеснява ме и мен икономическата страна на въпроса, но не искам да го мисля в момента. Не съм била изморена преди, не съм затворена и сега, единствено ми е тежко, че не сме ходили на кино от много време, а това е любимо семейно забавление, ходехме всяка седмица. Децата водехме всеки уикенд на свекър ми и свекърва ли, сега не са ги виждали от 8.03. Но няма как. Мама също не мога да ходя да виждам, макар че се наложи да й нося лекарства, притеснява ме, че Има контакт с хора не под карантина, уж се пази, но... Тя не излиза поне, дори до магазина не ходи, с хипертония и инфаркт е и знае, че трябва да се пази. Дано успеем да се опазим, физически и психически. Нямам повече време от преди, не мога и да чистя като хората, за съжаление, та се чудя как се появява изведнъж на повечето хора свободно време. Май ние сме се нагодили карантинно отдавна, без да знаем. 

  • Харесвам 22
Връзка към мнение
преди 10 минути , Фил каза:

Честита пролет!

И както се казваше в едно старо (чалга) парче: "Пролет пукна....ние не!"

 

Слънцето навън дава храна на вечния ми оптимизъм (то май не само слънцето де). 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
преди 11 минути , luba_rizova каза:

той си е вкъщи вече повече от година и реших да му дам възможност да блесне

Глади ли? :grin:

  • Харесвам 1
  • Смея се 18
Връзка към мнение
преди 5 минути , Фил каза:

Глади ли? :grin:

Чак до там не мога и да сънувам да стигне 🤪 Няма нужда, за сега сменя един официален анцунг с друг и даже без ръб ги носи. 

  • Харесвам 1
  • Смея се 13
Връзка към мнение

Aз съм в доброволна каратина заради пътуване до Белгия, нямам телевизор от години, чета форума  и си мечтая за после, фейсбук се опитвам да го огранича  - неподозирани качества и екстравагантни мнения откривам в част от приятелите си. Като цяла с вируса се занимавам по малко сутрин и вечер, през деня гледам да си спра облъчването. Имам достатъчно неща , с които да се занимавам, дори деня не ми стига. Отделно, освен че съм у нас заради вируса,  от вчера съм и без работа заради него, така че колкото по – малко ми се мярка пред очите и покрай ушите  -  по – добре.

Аз съм оптимист  - от всяка ситуация може да се извлече полза, наш е избора жертва или печеливш, дори и да е съвсем малко печеливш.

 

p.s.Разбира се две седмици ми се струва  достатъчен срок за това изпитание, но и да продължи повече, ще се справим....

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Не помня да съм бил толкова активен в интернет по най-различни поводи. Щом се включвам и в тази тема, значи виртуалния ми свят е изместил голяма част от реалния.  🤔 Ама ако нямахме и него щеше да е още по-скучно.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Никога не съм имала ФБ и никога не съм имала и най-малко желание да имам. Преди си мислих колко би било хубаво да си работя от в къщи, сега си мисля с носталгия за офиса. Установих, че имам много повече контакти, и говоря с колегите си повече от преди. Проблемът е, че на някои хора им е скучно и те занимават с разни ириливантни неща, когато наистина си имаш работа. Положителното е, че не трябва да ставам толкова рано сутрин. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз съм фрилансер от поне десет години и за мен работния процес не се е променил изобщо. От години всеки ден тичам в Южния парк, но сега е пълно с хора по всяко време на деня - деца, родители, баби, кучета.....не знам дали няма да затворят парка, защото не ми се струва подходящо за ситуацията толкова много хора на едно място.

Много ми липсва фитнес залата, но си тренирам у дома два пъти в седмицата. Не е проблем. Липсва ми и мола, защото в моето ежедневие това беше някакъв вид разнообразие - да разгледам магазините, да си купя нещо, да изпия кафе с приятелка, да изгледам някой нов филм на голям екран......

Пазарувам си нормално от Била и от кварталните магазинчета, но ми прави впечатление че някои стоки са с доста понижено качество (например месото), но може просто да съм попаднала на лош ден за пазар.

Храня се както и преди, спазвам кето режим - с кулинарията се разбираме перфектно и новите рецепти са ми ежедневие, дори и без карантина 🙂

Това, за което мисля да използвам ситуацията е да се отпусна да шофирам в града. Имам книжка от 2011г., но никога не съм шофирала защото трафика ме стресира и нямам опит. Ще се възползвам да поправя това сега, когато няма толкова движение и толкова джигити. 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Аз си работя в 50% от времето вкъщи, така че не ме афектира особено (днес ми е осми карантинен работен ден). Работя и по десетина часа на ден, но и това не ме напряга. Много по-голям проблем ми е факта, че фитнесите са затворени - просто усещам как качвам килограми. Все пак всичко си има решение - започнах пак да тичам, но другата седмица лошото време ще е изпитание за мотивацията ми.

 

Иначе съм голям фен на подкастите (подкастовете? все тая) и мога да ги препоръчам на всеки, който иска да слуша нещо малко по-различно. За мен има нещо специално в дългите разговори. Пробвал съм бегло различни, но съм пристрастен към The Joe Rogan Experience Podcast. Има над 1500 епизода, средната продължителност е сигурно над 2.5 часа. Ето една статия с препоръчани епизоди. Всеки може да си намери гост, който да му е интересен - спортисти, учени от всякакви области, политици, актьори, комици и какви ли не още хора. Ето линк към канала му в Youtube

 

Играя и една компютърна игра. Тук е моментът да си призная, че не чета, но аз имам вкоренени други навици за четене - в градския транспорт, ходейки в познат район, самолети и плажове.

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

За съжаление моята карантина започна на 30-ти януари, когато ми направиха първата операция. Голяма част от възстановяването ми протече в планиране на едно ходене до Братислава и Виена в края на март и началото на април, докато здравословния ми проблем не рецидивира и се наложи втора операция на 5-ти март. Тогава някъде ентусиазма започна да ме напуска още повече, че малко след това Уиз канселира полетите. 

С обявяване на извънредното положение успоредно с възстановяването, което засега върви добре, уча дистанционно с голямата щерка, забавлявам малката и се превърнах в сръчна домакин/я😀, докато половинката ходи на работа. 

И още малко да се оплача. Освен ходенето до Ценнрална Европа вируса ми провали една семейна почивка в Турция от 16-ти май, едно Общо събрание на синдикат, на който съм заместник председател и аз го организирам във Велико Търново на 4-ти април и още едно Общо събрание на друг синдикат на 29-ти април, на което бях поканен. 

Сега остава само да се надявам да осъществим поне планираното ходене до Бали през октомври-ноември. 

Също така чакам с нетърпение летните отпуски да се насладим на двете седмици в Родопите и Пирин.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

@Gentleman Basta, това е и проблемът тук, не толкова, че ще работим вкъщи, а че всичко затвори, освен аптеките и супермаркетите и не можем да илизаме освен за манджа и лекарства. Не можем и в паркове да ходим, а до нас има хубав парк, на 5 минути пеш. От септември до февруари, с индианско постоянство, свалих 12 кг и влязох във форма и сега чувствам, че пак всичко отива по дяволите. Трябва да скачам всеки ден и да правя поне планк. Планкът е супер упражнение за домашен фитнес. Ти какво мислиш?

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@Адриан ХН, важното е да се възстановиш и дано не се налагат повече посещения в болницата!

Всичко друго постепенно ще си дойде на мястото! 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Crazy Horse с тази липса на движение, аз бих се съсредоточил в нещо по-интензивно. Важно е човек да се познава и да прави това, което му харесва като си следи здравето. Аз имам проблеми с кръста и колената, така че със сигурност няма да тръгна да подскачам или да правя планкове. Поне имам футболно игрище наблизо и тичам на трева/пръст. Ако и тук забранят излизанията, ще трябва да се преориентирам към домашни занимания (или да ходя с торбичка Била да тичам де - ще казвам, че отивам на пазар)

В тези обездвижени времена е важно и какво ще яде човек. Добрата новина е, че диетата се изпълнява в магазина, така че просто трябва да бъдем дисциплинирани там. Няма ги изкушенията около офиса и т.н.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз на 01.03 се върнах от Тайланд и първо заради някаква настинка бях 2 седмици под доброволна карантина (хоум офис обаче) и тъкмо реших да отида на работа и те ни пратиха да работим от вкъщи. Та вече 20 дни съм си вкъщи, ама очевидно съм много спокоен човек и не се изнервям или нещо такова. Даже се радвам, че не трябва да шофирам всеки ден по 80 км до работа и обратно, това ме натоварваше леко. Спортувам, колкото не съм спортувал от студентските си години. За съжаление успях и да се контузя, та сега ще го давам по-леко. Абе като изключим, че не мога да планирам пътуване, хич не ми пречи карантината. Ама както казвам - аз съм мнооогооо спокоен човек. Още поне 3-4 седмици ще изкарам без проблеми.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

@Gentleman Basta, имаш право, че всеки трябва да действа според собственото си тяло и възможности. И аз днес ще изляза уж до Карфур, с пазарски чанти. Според жена ми съм безотговорен, защото не спазвам стриктно карантината така, но вече ми писна да съм затворен.
А, ти какви домашни упражнения препоъчваш? Аз със сигурност ще поскачам. И бебетата даже ми е кефят като скачам.😀

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз от миналия петък работя от вкъщи, имаме вече 2 случая на заразени във фирмата ми и в началото бях паникьосана дали не съм прихванала и аз нещо, но вече съм доста по-спокойна. Много ми е готино, винаги съм била привърженик на работата от вкъщи и не ми пречи по никакъв начин. 

Гледам да се разсейвам с четене на книги, гледане на интересни филми, пролетно почистване и подреждане и готвене на вкусотии. 🙂 

 

  • Харесвам 4
  • Шок 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Аз доброволно се самопоставих под карантина след връщането от Норвегия, но истината е, че като изключим отменените бъдещи пътувания практически нищо не се промени в ежедневието ми.

 

По принцип когато съм в София си седя основно вкъщи, рядко излизам, пазарувам от околните магазини, а огромна част от работата си върша онлайн и без това. Както и преди съм споменавал, падам си голям домошар и съм свикнал при необходимост да се изолирам.

 

За момента искрено се забавлявам гледайки (особено във фейсбук) как драстично се променя поведението на околните, несвикнали на толкова свободно време 🙂 Подозирам обаче, че ако удължат карантината, което хич няма да ме изненада, на някои хора съвсем няма да им понесе.

 

Може би трябва да стартираме онлайн йога класове за отпускане на натрупаното напрежение? 😀

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

@Crazy Horse нямам никакъв опти в домашните упражнения и не съм гледал за варианти. Към момента клекове и лицеви опори. До игрището има лостове - мисля да се набирам утре. По тази тема @luba_rizova е експерт и може да препоръча варианти за домашни тренировки (ВНИМАНИЕ!!! май са доста брутални нейните)

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Е, аз съм от "щастливците", които ходят на работа. Надявам се след седмица да се разменим с колегите и да си остана малко у дома. Не помня от кога не съм била у дома, просто така, за повече от 3-4 дни. Или съм на работа или пътувам. Отпуск за стоене в къщи не взимам. Мога да намеря хиляда неща, с които да се занимавам. А и както беше писано по-напред, ще бъде тренировка за времето когато ще съм в пенсия. Явно съм от хората, които не скучаят у дома. Дори в почивните дни и сега се самоизолирам за да разпусна. Но както се казва, човек търси това, което няма. Вероятно и стоенето вкъщи би ми омръзнало ако продължи много дълго време... Ще поживеем - ще видим. Само да сме здрави!

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

На мен ми се обадиха от офиса и ме уведомиха,че и другата седмица ще използвам платената си отпуска от миналата година.Шефът и колегите ми са изключително солидарни към тези,които ползваме градския транспорт.Така стават две седмици карантина.Засега нямам проблеми.На хубавото време съм на двора и се грижа за градинката ни.Пазарувам от близката бакалия и се прибирам.Имам време за домакински дейности-гладене преди всичко 🙂 и готвене.Чета книги и пътеписи в магеланци. Темата  Виртуален туризъм е много полезна.Провеждам често телефонни разговори с приятелите си,особено с тези,които са в чужбина.

Притесненията ми са, разбира се за пандемията.Избягвам да гледам телевизия,но пускайки компа,научавам всички новини.Дано по-скоро свърши всичко това,защото със сигурност се отразява отрицателно не само на икономиката,а и на психиката на хората.После ще ни бъде трудно да се възстановим,но нека се отървем от тази напаст здрави,пък ще му мислим.

Дерзайте и не се предавайте.Очакват ни много и хубави моменти!

П.П.Никога не съм се задържала толкова много в социалните мрежи и форума.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 4 часа, bungle каза:

Аз от миналия петък работя от вкъщи, имаме вече 2 случая на заразени във фирмата ми и в началото бях паникьосана дали не съм прихванала и аз нещо, но вече съм доста по-спокойна. Много ми е готино, винаги съм била привърженик на работата от вкъщи и не ми пречи по никакъв начин. 

Гледам да се разсейвам с четене на книги, гледане на интересни филми, пролетно почистване и подреждане и готвене на вкусотии. 🙂 

 

Е кога работиш при това положение?

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Ей сега вече я подредихме - не може да се пътува и из България.

 

И разходките на открито май не са препоръчителни вече.

 

Вж.  https://www.24chasa.bg/novini/article/8331675 © www.24chasa.bg

 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

В момента по стечение на обстоятелствата съм с колата в по-краен квартал на София. Тук животът си кипи, има си задръствания, а детските площадки са пълни с народ. Явно дисциплината се спазва по нашенски.

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Да, те затова предприемат тези по-сериозни ограничения.

 

Добре че поне съм на работа, та ще имам повод да се движа из града поне.

Възнамерявах утре да отида да напазарувам на майка ми, която е в провинцията и е на почти 80 години. Сега ще се чудя как ще се оправя.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.