Прескочи до съдържание

Uber - нещо като airbnb за таксита и превоз?


Препоръчани мнения

Аз не разбирам защо 6000 км месечно се дава като шокиращо число за месечен преход на такси.

При 30 работни дена, това са 200 км/дн.

При 10 работни часа/ден, това са 20 км/ч.

При разрешена максимална скорост 50 км/ч, това 24 мин./час с плащащи клиенти/жертви - без значение дали са прекарани в шофиране или в кесене по задръстванията.

Сега, не съм нито особено опитен, нито особено ентусиазиран шофьор, но 24 минути на всеки час определено е нещо, което бих могъл да направя, без да се зоря - при това в рамките на законовите ограничения, които болшинството бакшиши не бръснат за нищо.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

абе 30 работни дена по 10 часа си звучи като абсолютен чанч

Да не говорим, че си е опасно по някои краища (тук в Бразилия напр.), да не разказвам истински случай...

Връзка към мнение
преди 2 часа, neuromancer каза:

абе 30 работни дена по 10 часа си звучи като абсолютен чанч

Да не говорим, че си е опасно по някои краища (тук в Бразилия напр.), да не разказвам истински случай...

Не споря, че в някои краища на Бразилия е опасно. Само че в случая оставам с впечатление, че говорим за България - където в повечето случаи бакшишите са съществена, ако не и основна съставляваща на опасността.
Също така, от въпросните (вярно, хипотетични) 10 чАса, повече от половината не включват работа 🙂 Ако преизчислим за 8 ч/ден, се получават 25 км/ч, което (при 50 км/ч ограничение на скоростта) дава точно 30 мин/ч работа - не бих казал, че е сериозно натоварване.

Ако преизчислим за 22 дена, идват 273 км/ден (закръглено), 34,125 км на час или ~41 мин/час шофиране в градски условия. Не само, че е по-ниско работно натоварване от (предполагам) повечето от нас във форума, това си е по-ниско натоварване от натоварването в прогимназиалните класове.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, Hadzhitodorovi каза:

Аз не разбирам защо 6000 км месечно се дава като шокиращо число за месечен преход на такси.

При 30 работни дена, това са 200 км/дн.

При 10 работни часа/ден, това са 20 км/ч.

При разрешена максимална скорост 50 км/ч, това 24 мин./час с плащащи клиенти/жертви - без значение дали са прекарани в шофиране или в кесене по задръстванията.

Сега, не съм нито особено опитен, нито особено ентусиазиран шофьор, но 24 минути на всеки час определено е нещо, което бих могъл да направя, без да се зоря - при това в рамките на законовите ограничения, които болшинството бакшиши не бръснат за нищо.

Повечето хора имат по 20-22 работни дни на месец. Така километрите автоматично стават 300 на ден. Средната скорост на предвижване в град като София ще е макс. 30км/ч (в час пик ще е наполовина). Така станаха 10 часа въртене на геврека с клиент в колата. Като сложим и придвижването до адрес, на който са те извикали стават 12+ часа на ден. И то ако постоянно имаш клиент в колата и/или караш към такъв, което е утопия. 

 

С други думи е абсурд да постигнеш доход като на средния софиянец като шофьор на УБЕР. Всеки е свободен да си избора професията, но приказката тръгна как тия хора биха могли да изхранват семейства и т.н.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
On 2/5/2019 at 4:08 PM, Hadzhitodorovi said:

Не споря, че в някои краища на Бразилия е опасно. Само че в случая оставам с впечатление, че говорим за България - където в повечето случаи бакшишите са съществена, ако не и основна съставляваща на опасността.
Също така, от въпросните (вярно, хипотетични) 10 чАса, повече от половината не включват работа 🙂 Ако преизчислим за 8 ч/ден, се получават 25 км/ч, което (при 50 км/ч ограничение на скоростта) дава точно 30 мин/ч работа - не бих казал, че е сериозно натоварване.

Ако преизчислим за 22 дена, идват 273 км/ден (закръглено), 34,125 км на час или ~41 мин/час шофиране в градски условия. Не само, че е по-ниско работно натоварване от (предполагам) повечето от нас във форума, това си е по-ниско натоварване от натоварването в прогимназиалните класове.

Направи си отново сметките, като си засечеш за колко минаваш тези 25 км. в София и то не по северната скоростна.... Тогава пак пиши и ние ще го прочетем отново 👍

За 34 км изминати за един час ... може би градската управа ще те направи известен, уникален и ...единствен 😉 

Редактирано от Гост 23*6
Връзка към мнение

Не работя като бакшиш, за да ми се налага да си правя такива сметки, а и не мисля, че все още има не-частни таксиметрови компании.

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Относно протестите на таксиметровите шофьори, по никакъв начин не смятам, че услуги като Uber и Lyft (даже ми е трудно вече да си представя САЩ без тях), трябва да се ограничават в ощърб на цялото общество, само заради частния интерес на някаква много малка група хора. В условията на пазарна икономика при поява на конкуренция или се адаптираш или изчезваш, колкото и грубо да звучи нищо по-добро не е измислено. В случая справедливо решение може да се търси чрез съответните синдикати и институции, а не с протести срещу конкуренцията.

 

Не е точно същото, но ми напомня за един нашенски си случай от преди години в Созопол когато шепа бакшиши (без извинение), които возеха из града и около него за 10 лв. без да включват апарат или издават бележка, бяха спретнали протест заради влакчетата които возят за 2 лв., в резултат на което на другия ден влакчетата бяха разредени, а вагоните им намалени.
 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, не знам дали на някой ще му е от полза, но все пак го пускам. Ако се регистрирате днес (май е краен срок) в Uber Германия, получавате едно безплатно пътуване (макс.20 евро). Кодът за регистрация е UBERBILD (внимавайте, че се въвежда при регистрация още). Лек ден от мен.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Има в Испания. С Visa на ПИБ няма проблем,  за други карти не знам,  в Uber съм регистрирал само тази. 

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте!

Не съм ползвала uber до момента, а би било удобно да ги ползваме в Португалия. Проблемът е, че сме 9 човека. Възможно ли е да ползваме 2 коли или трябва да са 3?

Става въпрос за Синтра и ако чакаме 3 коли се притеснявам, че ще изгубим ценно време.

Връзка към мнение
На 21.03.2019 г. в 22:13, Zaro каза:

Uber разрешен ли е в Испания? И втори въпрос - а бе не ми приема нито една карта. Имам ОББ и ДСК (Wizz).

Плащам с Revolut, когаго ползвам Uber.

Връзка към мнение
преди 7 часа, noshtna_ptica каза:

Здравейте!

Не съм ползвала uber до момента, а би било удобно да ги ползваме в Португалия. Проблемът е, че сме 9 човека. Възможно ли е да ползваме 2 коли или трябва да са 3?

Става въпрос за Синтра и ако чакаме 3 коли се притеснявам, че ще изгубим ценно време.

В зависимост от локацията, където ще ползваш Uber, има възможност да се избере автомобил с до 4 места, с до 7 места, лимо, вид автомобил и т.н. Когато правиш резервацията, виждаш опциите за автомобили и места в автомобила, и избираш тази, която ти трябва. Разбира се и цените са различни.

 

Още нещо, с една резервация идва само един автомобил, т.е. 1 потребител може да поръча 1 автомобил. Ако ви трябва втори автомобил, трябва друг потребител да го поръча. Ако няма такъв потребител, то ще трябва да се изчака да приключи първата резервация, за да се направи втората за втори автомобил.

 

Още нещо -- в зваисимост от локацията, където ще ползваш Uber, можеш да добавиш и бакшиш след като си приключил пътуването. Вместо да даваш кеш, можеш да си го включиш в сметката, като има предварително зададени опции, и има опция, където ти можеш да определиш размера на бакшиша.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
7 hours ago, noshtna_ptica said:

Здравейте!

Не съм ползвала uber до момента, а би било удобно да ги ползваме в Португалия. Проблемът е, че сме 9 човека. Възможно ли е да ползваме 2 коли или трябва да са 3?

Става въпрос за Синтра и ако чакаме 3 коли се притеснявам, че ще изгубим ценно време.

Има Uber XL - за до 6-7 човека.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
2 minutes ago, noshtna_ptica said:

А колко време предварително да направя поръчката?

 

Между 5 и 15 минути преди момента, в който искате да тръгнете.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , noshtna_ptica каза:

А колко време предварително да направя поръчката?

 

Не зная дали има разлика в различните държави, но тук правя заявката точно преди пътуването. Тоест, приготвила съм куфара и я пускам... 

Връзка към мнение

Когато зададеш дестинацията виждаш какви автомобили има в района и приблизителното време за пристигане.  

Разбира се за различните държави / градове може много да варира. Някъде  дори UBER да е разрешен просто няма предлагане. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 32 минути , noshtna_ptica каза:

А колко време предварително да направя поръчката?

 

Не съм чакал повече от 5 мин, след като съм направил поръчката. Апликацията ти дава възможност да видиш къде е колата, която си поръчала, да си чатиш с шофьора, ако трябва да уточните мястото, на което да се видите. Общо взето лесно се ползва. И най-вече не ми трябва местна валута, за да ползвам Uber, тъй като съм вързал плащането към Revolut.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

От месец юни всички споделени пътувания ( Uber, Lyft, Wingz) ще започват от последния етаж на паркинга при терминала за вътрешни полети на летището в Сан Франциско:

image.png.bef576843ef5046721bff4d45aa37170.png

https://thepointsguy.com/news/theres-a-new-place-to-catch-your-uber-at-san-francisco-international-airport/

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Шофьорите на Убер и Лифт с колективно усилие за увеличаване на цените от летище Рейгън (DCA):

https://thepointsguy.com/news/heres-why-uber-and-lyft-drivers-are-purposely-surging-prices-at-washingtons-reagan-airport/

Връзка към мнение

Ако се съберат...

По принцип ако колата се води за 4+1, значи никой копче не може да ти каже

 

ПП мисля, че няма как да укажеш, че искаш по-голяма кола, ама съм забравил...

Редактирано от neuromancer
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.