Прескочи до съдържание

Преброяване 2021


dimitrov6

Препоръчани мнения

преди 17 минути , DaBo каза:

Едно време се сещам, че имаше въпроси за имоти и т.н.

Тоя път броят май само хората. Има иначе въпроси за това, какво има в дома, но аз си спомням преди години много по подробни, вкл. и колко книги имаш , а сега сме до хладилник, телефон и подобни. Баща ми има къща на село, не намерих къде може да я опише, остана си с апартамента, който обитава само.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 27 минути , DaBo каза:

Искам да попитам за.... преброяването.

Водещо при броенето е жилището. (с кухня, без кухня.. четох указанията 3 пъти, че имам да броя доста...) 
И от там - кой живее, какъв е спрямо жилището и т.н. 
Това е образецът на хартиения вариант и е добре да го разгледаш и да се подготвиш за някои отговори, че това онлайн попълване и без това е тегаво (заради сайта, инак въпросите нищо сложно)
https://census2021.bg/wp-content/uploads/2021/06/karta_jilishta_16str_obrazec.pdf
Хората в чужбина, които са постоянно пребиваващи (по документ, според мен), ще се броят там, но ако имат жилище тук - броят жилището тук.
Според мен, тези частни случаи не са добре изяснени в указанията, ама това е положението...

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Niceday каза:

Водещо при броенето е жилището. (с кухня, без кухня.. четох указанията 3 пъти, че имам да броя доста...) 
И от там - кой живее, какъв е спрямо жилището и т.н. 
Това е образецът на хартиения вариант и е добре да го разгледаш и да се подготвиш за някои отговори, че това онлайн попълване и без това е тегаво (заради сайта, инак въпросите нищо сложно)
https://census2021.bg/wp-content/uploads/2021/06/karta_jilishta_16str_obrazec.pdf
Хората в чужбина, които са постоянно пребиваващи (по документ, според мен), ще се броят там, но ако имат жилище тук - броят жилището тук.
Според мен, тези частни случаи не са добре изяснени в указанията, ама това е положението...

 

Много ти благодаря!

 

Как ще си преброя жилището, като живея в чужбина.... Риторичен въпрос.... Ами ако имаш повече имоти? Не прочетох документа до края, сега започвам.

Връзка към мнение
преди 15 минути , DaBo каза:

Как ще си преброя жилището, като живея в чужбина

Критичният момент за преброяването е 00:00 часът на 7-ми септември - ще рече всичко "замръзва" тогава и ти трябва да се преброиш ТУК, щом си в България в момента. Веднъж като собственик на жилището (ако си такъв) и после като временно пребиваващ или нещо такова, не съм го чела внимателно още. И аз имам повече имоти - попълваш раздела за имота, собственик и каквото още питат за него, ако е празно - отбелязваш това и до там. Твоят съпруг отбелязваш където е собственик и него като човек временно пребиваващ в Украина ще преброят там.
В случай, че имаш имот отдаден под наем, попълваш всичко за имота, вкл. че си собственик и после данните на наемателите. На мен ми предстои такова нещо и още не съм говорила с наемателката, но ще предложа да попълня нейните данни и всичко за нея като човек по телефона, за да спестя висенето на непознат човек при нея.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Niceday каза:

Критичният момент за преброяването е 00:00 часът на 7-ми септември - ще рече всичко "замръзва" тогава и ти трябва да се преброиш ТУК, щом си в България в момента. Веднъж като собственик на жилището (ако си такъв) и после като временно пребиваващ или нещо такова, не съм го чела внимателно още. И аз имам повече имоти - попълваш раздела за имота, собственик и каквото още питат за него, ако е празно - отбелязваш това и до там. Твоят съпруг отбелязваш където е собственик и него като човек временно пребиваващ в Украина ще преброят там.
В случай, че имаш имот отдаден под наем, попълваш всичко за имота, вкл. че си собственик и после данните на наемателите. На мен ми предстои такова нещо и още не съм говорила с наемателката, но ще предложа да попълня нейните данни и всичко за нея като човек по телефона, за да спестя висенето на непознат човек при нея.

Добре, а как ще предам този 15 цифрен код на преброителя, като няма да съм вече в БГ?

 

Ами и аз не знам всъщност временно ли сме пребиваващи в Украйна?! В крайна сметка сме през цялото време там, плащаме и данъци там и т.н. Временно пребиваващи сме по-скоро в БГ... Колкото повече чета, толкова повече се обърквам. Накрая ще тегля една и това ще е. Изпратих линка, който ми даде на моя съпруг, той не може да го отвори изобщо, което е нормално, де.

 

Тоест за всеки имот попълвам отделен документ, така ли? Ще се гръмна...

Връзка към мнение
преди 6 минути , DaBo каза:

Добре, а как ще предам този 15 цифрен код на преброителя, като няма да съм вече в БГ?

Остави кода на някой познат, не може ли, той ще го предаде заедно с неговия ?

 

преди 8 минути , DaBo каза:

Тоест за всеки имот попълвам отделен документ, така ли? Ще се гръмна...

Аз с този момент не се справих при баща ми( че го броя вместо той да се мъчи с компютъра). След регистрация попълвам адреса, на който живее в момента-няма опция или място за втори имот. Ако искам да вляза пак с неговата регистрация и да попълня имота на село, вече  е преброен(баща ми, не имота), не ме допуска-само мога да гледам какво е попълнено в първата карта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , DaBo каза:

Добре, а как ще предам този 15 цифрен код на преброителя, като няма да съм вече в БГ?

Оставяш го на комшиите. (на познат, извън блока, примерно, не става, защото преброителят ще минава по всички апартаменти в 1 блок) или малък квадрат от квартал с къщи и ако познатият човек не живее там, ще трябва да търси преброителят из града...

И ИЗВИНЯВАЙ за объркването, но теб и твоят съпруг ще ви преброят от Външно министерство. Дори като собственици (не съм сигурна вече и аз дали трябва да се попълвате) може да не попълваш. Просто отбелязваш, че жилището е необитаемо, на доста места го има за чекване това. 
Да, за всеки отделен имот отделен документ и тъпото в цялата работа е, че за да попълниш, примерно 3 имота, трябва да се регистрираш 3 пъти с три различни e-mail 

Последното хем го разбирам от тяхна гледна точка, хем ме е яд.
Личното ми мнение е, че преброяването трябваше да е с вход с КЕП - доста хора имат, а който няма - да се регва 100 пъти в тъпия им неработещ сайт (сори, вбесявам се от неразборията 🙂 )

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 9 минути , bobole4e каза:

Остави кода на някой познат, не може ли, той ще го предаде заедно с неговия ?

А, има такива хора, ама дали така ще го приемат? Домоуправителят е много точен и ще свърши тази работа.

 

Аз имам повече от 1 имот, в който съм съсобственик. Как ще стане тази работа с преброяването, не знам.

 

Още един казус - сестра ми живее в наш имот, но няма собствен имот. Тя пък как попълва? А аз къде да я пиша? Омммммм.... глобата вече ми се струва приемлива. 😂

 

@Niceday, два имейла имам. Ще използвам и на мъжа ми и ще стане работата тогава.

Ама имотите са в различни градове... Няма как да оставя тези кодове в различните градове... изобщо не е помислено.

Връзка към мнение
преди 8 минути , bobole4e каза:

няма опция или място за втори имот

Всеки имот е отделна карта по смисъла на преброяването и трябва нова регистрация, с нов e-mail за всеки от притежаваните имоти.

  • Шок 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , DaBo каза:

сестра ми живее в наш имот, но няма собствен имот

Ти попълваш за имота е тя е тук 
ВЪПРОС Ж4. СОБСТВЕНИЦИ, НАЕМАТЕЛИ ИЛИ ПОЛЗВАТЕЛИ ЖИВЕЯТ В ЖИЛИЩЕТО?
3. Друг вид ползватели (нито едно лице не е собственик или наемател) - когато домакинството, което живее в жилището, го ползва, без да плаща наем, независимо чия собственост е то - на организация, на частно физическо или юридическо лице.

преди 7 минути , DaBo каза:

Ама имотите са в различни градове

Говореше се, че ще може по телефона да се продиктува, но нищо изяснено за това. И аз съм така с 1 от имотите...

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Niceday каза:

Ти попълваш за имота е тя е тук 
ВЪПРОС Ж4. СОБСТВЕНИЦИ, НАЕМАТЕЛИ ИЛИ ПОЛЗВАТЕЛИ ЖИВЕЯТ В ЖИЛИЩЕТО?
3. Друг вид ползватели (нито едно лице не е собственик или наемател) - когато домакинството, което живее в жилището, го ползва, без да плаща наем, независимо чия собственост е то - на организация, на частно физическо или юридическо лице.

Тоест тя не попълва нищо и не се преброява? Аз ще я посоча в моя документ.

 

А Външно как ще ни преброи по чужбините е голяма загадка! Те си нямат идея кой живее в страната, за която отговарят. Ние се познаваме с хората от тамошното Посолство, но едва ли знаят за всеки.

 

Връзка към мнение
преди 12 часа, AlexandraKo каза:

На мен и друго ми направи впечатление.

Телефон и e-mail - бял кахър, обаче на 1 място имената, ЕГН и № на личната карта е явна "покана" за злоупотреби и мен това ме притеснява повече. И без това първите две ги имат от години...

Връзка към мнение
преди 16 минути , Niceday каза:

Всеки имот е отделна карта по смисъла на преброяването и трябва нова регистрация, с нов e-mail за всеки от притежаваните имоти.

Сега пробвах, не става. Смених имейла, но като стигна до ЕГН-то на баща ми и го разпознава че Потребител с такъв идентификатор (ЕГН, ЛНЧ, ЛН) вече съществува и съм дотук( той, де). Ще си остане тая къща непреброена и това си  е 🙂 

Връзка към мнение
преди 12 минути , DaBo каза:

Тоест тя не попълва нищо и не се преброява? Аз ще я посоча в моя документ.

Точно така - за нея като човек попълваш всичко, но картата е за твое жилище.
Ето какво казват за вашето броенето в чужбина (ако се разпознаваш в изброените лица):
Българските граждани, които работят в задгранични представителства на Република България със и без дипломатически ранг (посланици, пълномощни министри, легационни секретари, аташета, генерални консули, легационни съветници, военни аташета, търговски представители, административнотехнически персонал, работещите в търговските представителства, в културните центрове, журналисти и други официално изпратени лица в задграничните представителства и членовете на семействата им, които ги придружават). Те ще бъдат преброени от Министерството на външните работи;

Връзка към мнение
преди 2 минути , Niceday каза:

Точно така - за нея като човек попълваш всичко, но картата е за твое жилище.
Ето какво казват за вашето броенето в чужбина (ако се разпознаваш в изброените лица):
Българските граждани, които работят в задгранични представителства на Република България със и без дипломатически ранг (посланици, пълномощни министри, легационни секретари, аташета, генерални консули, легационни съветници, военни аташета, търговски представители, административнотехнически персонал, работещите в търговските представителства, в културните центрове, журналисти и други официално изпратени лица в задграничните представителства и членовете на семействата им, които ги придружават). Те ще бъдат преброени от Министерството на външните работи;

Уви, не се разпознавам. Ние сме чисти експати, съпругът ми работи за голяма международна фирма, нищо общо с изброениете по-горе. Ще попълвам явно за всеки имот, защото 7.09. ме завари в БГ. Ама съпругът ми не може да попълни нищо. Той си е в Украйна и при него никакъв линк не се отваря.

Благодаря ти още веднъж! Доста по-ясно ми е сега! И наздраве, че май ще имаме нужда. 🥂 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

https://nsi.bg/bg/content/18992/кого-и-какво-ще-преброяваме

 

"Ще бъдат преброени също така всички жилищни сгради и жилищата в тях, както и жилищата в нежилищни сгради, в които към критичния момент на преброяването живеят хора. "

 

 

Демек, ако не се живее в жилището - не се брои.

Ако се живее, може да се преброи от човека, който го обитава.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Victoria каза:

Демек, ако не се живее в жилището - не се брои.

Ами не е точно така. 

"Кои жилища се преброяват?  Жилища в жилищна сграда, независимо дали в тях живеят лица. В случаите, когато в жилищна сграда не живее никой, се попълват само разделите „Сграда“ и „Жилища“ от преброителната карта." - стр. 23 от Инструкцията за попълване на преброителната карта
https://census2021.bg/wp-content/uploads/2021/06/instrukcia_prebroitelna_karta_obrazec.pdf
Всъщност е логично да се преброи целият жилищен фонд.  Но не споря, де 🙂

 

преди 2 часа, bobole4e каза:

но като стигна до ЕГН-то

Не е задължително, поне не прочетох никъде, точно собственикът да преброи необитаем имот. И без това се попълват само данните за жилище/блок/къща/друго и до там. "Жилището е необитавано" присъства като възможен отговор.
Действай с нов човек, ЕГН и прочие. 

Връзка към мнение

Хм, уж реших, че това не ме засяга, ама ако имам жилище, пък не живея в България какво правя? Който живее в жилището ще се оправя, нали?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Чудя се, след като преброяването се прави на 10 г., каква точно статистическа информация носи този въпрос за 4 седмици...

 

H19. През четирите седмици преди 7 септември 2021 г. участвали ли сте в неформално обучение, несвързано с придобиване на образователна степен?

Неформалното обучение включва: курсове за квалификация, семинари, конференции, лекции, частни уроци или някаква друга форма на обучение, несвързана с придобиване на образователна степен.
Да
Не
-----
Чинно си попълвах данните и в един момент упорито отказа да приеме данните за член №3. Връща на ЕГН , което е правилно попълнено. И на всички други въпроси съм посочила отговор. Калпава работа!!!
Връзка към мнение

Не разбрах дали се попълва отделна карта за собствен офис?

За повече от едно жилище ми е ясно, но не прочетох как стои въпросът с офис, собственост не на фирма, а на частно лице?

Ако някой има яснота, моля да сподели

Връзка към мнение
преди 7 часа, Niceday каза:

Всеки имот е отделна карта по смисъла на преброяването и трябва нова регистрация, с нов e-mail за всеки от притежаваните имоти.

Добре де, ми като имаме много имоти, от къде да ги взема тия сто имейла?
И на мен, глобата взе да ми се види приемлива, предвид усилията, които ще ми струва:((

 

НСИ прекратяват временно онлайн преброяването

https://tribune.bg/bg/obshtestvo/nsi-prekratyavat-vremenno-onlayn-prebroyavaneto/?fbclid=IwAR2V2RdgrEnnnp_mLU3pEhRsUJ3gRmem_sqNaz-6axLiwdqOxkFfeHUvwbk

 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

Добре де, ми като имаме много имоти, от къде да ги взема тия сто имейла?
И на мен, глобата взе да ми се види приемлива, предвид усилията, които ще ми струва:((

 

НСИ прекратяват временно онлайн преброяването

https://tribune.bg/bg/obshtestvo/nsi-prekratyavat-vremenno-onlayn-prebroyavaneto/?fbclid=IwAR2V2RdgrEnnnp_mLU3pEhRsUJ3gRmem_sqNaz-6axLiwdqOxkFfeHUvwbk

 

Тъй като водещото е преброяване на населението, не на неговите имоти, а никъде в преброителната карта няма изброяване на имотите - вашото домакинство се преброявате на адреса на който живеете а ползвателите на вашите имоти да си се преброяват като временно живущи на съответните адреси.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

А, де! Откъде да ги взема тези имейл адреси? Не е много измислено като хората, ама кой ли ме пита?! 
 

А ако имам няколко имота, в които никой не живее, тях как да ги броя? 
 


 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз, доколкото знам, жилищата, в които не живеем, ще ги преброят преброителите или хората, живеещи в тях, не ние. Не мисля, че има опция и че е редно с 10 имейла да преброиш 10 свои жилища,не е в това логиката. И това е инструкция за преброителите според мен, а не за хора, които се преброяват сами. Не виждам как биха изисквали всеки самопреброяващ се да чете 60 страници указания. 

Аз за себе си съм решила да си преброя жилището, където живеем със семейството и това е. 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 25 минути , DaBo каза:

А, де! Откъде да ги взема тези имейл адреси? Не е много измислено като хората, ама кой ли ме пита?! 
 

А ако имам няколко имота, в които никой не живее, тях как да ги броя? 
 


 

 

 

Не се шашкайте. Броят се хора. Не жилища. Ако има хора в имота те се броят и обясняват. Ако няма преброителите ще преброят жилище и толкова. Като по-горе е написал @penkoyordanov

 

Да цитирам и Наполеон: "ПИШЕТЕ КРАТКО И НЕЯСНО"

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.