Прескочи до съдържание

Как да си самоорганизираме Египет?


Lindt

Препоръчани мнения

Георги Матеев
преди 12 минути , Дани Магелани каза:

По повод знаенето на български думи. 

Януари 2007 съм в Лондон в малко хотелче за 2 седмици. Една вечер нощната охрана ми извиква "София кво прайш" , от което се стреснах. Иракчанин, женен за аспирантка в софийско ВУ, поживял малко в София, преди да се преселят в Лондон. Втората му реплика ме застреля "Илиенци много хубаво".

Та по повод знаенето на български и това може да се случи.

О да, никога не знаеш кой с какъв език ще те изненада. Един път в Санторини опитвах да избегна доста нахални викачи, канещи ме в техния ресторант, и като попитаха откъде съм, казах: Букурещ. Естествено, веднага ме заговориха на румънски и аз много набързо отминах...

  • Смея се 5
Връзка към мнение

Аз в Истанбул така преди време, уж се разбираме с един за нещо и аз казвам "на този повече от еди-си-колко" няма да му даваш, достатъчни са му". След като се разбрахме и всичко беше точно, човекът ни обясни на български къде, какво и как да направим после 😄 

  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 6 часа, Lindt каза:

влаковете много мръсни ли бяха? А движеха ли си се сравнително по разписание? Цените, които са ти дали за Луксор и Абу Симбел дали ще се намалят, ако сме двама? 

 

Когато бях за първи път в Египет и направих "културният трип" Луксор, Асуан и Кайро, преди 4 години бяхме с майка ми и цените бяха за двама. Никога не съм съжалявала, че не съм с агенция и че не съчетхаме тогава Кайро с Хургада. 

Започнахме с Луксор, от там влак до Асуан, полет и 5 дни в Кайро.

Влакът беше доста мръсен, хем уж бяхме в първокласен вагон, но за 2 часа се търпи. 

Абу Симбел е мястото, което за мен беше изключително, защото отидохме по-късно от групите и бяхме сами. Дори и пазачът се оттегли. Цената май беше нещо като 60 долара за цялата кола. 

В Кайро и до Александрия после пак ходих. Александрия само за ден с едни микробуси, но си беше сложна логистиката. Надявам се пак да отида, но този път с влака.

Самото Кайро ми е много любим град и агенциите го подценяват, като отделят толкова малко време. Ислямско Кайро е направо приказка, особено вечер.

@FlyTravelerможе да потвърди думите ми.

 

Пращам ви и червеноморски поздрави от Хургада. През деня е 30 градуса, а нощем е около 23. Винаги има бриз и е приятно. Тъй като летя  през Истанбул, според мен не е удачно в момента ако случайно решите през него към курортите, защото на връщане при влизане в Турция от Египет ще искат тест, независимо че сте ваксинирани. Затова и се прибирам транзит с търкиш, не че беше евтино. 

Само веднъж съм пътувала с агенция насам, заради евтиния полет, и въпреки че ползвах хотела само една нощ, пак ол инклузивът не ми пасна. Плажът беше претърпкан, навсякъде рускоговорящи и много нахални хора. Притеснявах се за трансфера и трябваше да ходя на информационна среща, заради него също. Не е моето.

Категорично според мен не си заслужава да ходите до курортите ако решите да обикаляте забележителности. Не и за толкова кратко през такъв сезон, когато денят е къс. Любен Дилов син идва тук за дайвинг няколкократно през годината, а той е умен мъж.

Ето малко от града Хургада:

20211008_151538.jpg.f83e339058b88589eae076f95955da24.jpg

 

20211008_152056.jpg.4ca7aca643d752c50d13136f6504bde3.jpg

 

И лошогледащ чичо на рибния пазар

20211008_154737.jpg.35dec7a11890fd8e62ea305becb23591.jpg

 

20211008_155026.jpg.c1ddd9bfe3a1d31309aa94e4662471f4.jpg

 

20211008_160529.jpg.57745c0e90df8115a038b0230579fbc9.jpg

 

20211008_161201.jpg.d7612d724dab06532f38ec299a0dd535.jpg

 

20211008_151206.jpg.21290a2b5bb8bba437471fd6ac37fc64.jpg

 

 

 

 

 

  • Харесвам 10
  • Браво 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, desislavna каза:

 

Самото Кайро ми е много любим град и агенциите го подценяват, като отделят толкова малко време. Ислямско Кайро е направо приказка, особено вечер.

@FlyTravelerможе да потвърди думите ми.

 

 

20211008_160529.jpg.57745c0e90df8115a038b0230579fbc9.jpg

 

20211008_161201.jpg.d7612d724dab06532f38ec299a0dd535.jpg

20211008_151206.jpg.21290a2b5bb8bba437471fd6ac37fc64.jpg

 


Не само потвърждавам, ами отново благодаря за директната помощ и за това, че ми позволи да копирам маршрута ти на 95% (аз само добавих Александрия, като това ми хрумна докато бях в Кайро). Кайро е изключително интересен мегаполис, Ню Йорк на Близкия Изток. 4 дни не ми дойдоха много. Който минава просто през пирамидите в Гиза и египетския музей с организираните от курортите екскурзии, все едно не е ходил в Кайро.

Аз не бих си и помислил за организирано посещение из Кайро, Луксор, Асуан, Абу Симбел и Александрия, просто не е моето. Навсякъде из тези места с private guide. От Луксор до Асуан има удобен влак. Кайро - Луксор и Асуан - Кайро с вътрешни полети (сега не знам докъде и доколко летят Egyptair). До Александрия ме закара и върна с кола едно момче от Кайро. Круиза по Нил също го замених за две наемания на лодка за разходки из Нил - една моторна за цял ден и посещение на три нубийски села нагоре и надолу по течението на реката и една традиционна ветроходна, само за удоволствието за плаване на платна (без шум на двигател) по залез. През цялото време може да кажеш на лодкаря да отиде тук или там или да спре някъде. Пълна свобода. И двете ги взех от Асуан. 

@ivooo може би е прав за чартърните програми, ако става въпрос за Шарм или Хургада, но човек просто трябва да си стои там (той и се гмурка с акваланг, което прави разлика от земята до небето с тези, които просто правим шнорхелинг). Кайро/ Лускор/ Асуан/ Александрия е друга бира и според мен не е добре да се смесват. 

Самоорганизираните пътешествия в Египет не са много за хора, които се притесняват от местни мошенници, лъжци на дребно, натрапници и пр. Аз се оправям добре с такива, даже ме забавляват и са част от атракцията на региона. Надлъгвахме се и в крайна сметка резултатът беше 3:0 за мен на техен терен (безплатен upgrade на стая в хотел, безплатна екскурзия до един храм и язовирната стена в Асуан - сам с шофьор и с египтолог и безплатен трансфер до летището, пак в Асуан) . 😆  

Египет извън морските курорти за мен е 100% за самоорганизирано пътешествие. Един от малкото пъти, когато съм пътувал съвсем сам и си изкарах прекрасно.

  • Харесвам 10
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Благодаря, @FlyTraveler! Сега се сещам, че съм чела и си разказвал твоето пътуване. Ще бъде чудесно да си припомня, особено след като си прекарал толкова дни в Кайро и ще има красиви илюстрации на маршрута.

Иначе да, притесняват ни дребните мошеници и неспазването на уговорки, но все някога трябва да го преодолеем и мисля, че много ще научим от пътуване в Египет. Най-много да се разрева от яд и безсилие няколко пъти 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 2 часа, Lindt каза:

притесняват ни дребните мошеници и неспазването на уговорки, но все някога трябва да го преодолеем и мисля, че много ще научим от пътуване в Египет. Най-много да се разрева от яд и безсилие няколко пъти

Ще се справите. Просто се настройте психически за тези неща и ще се справите. Когато отидох за първи път в държава с подобен манталитет бях като дърво, наблюдавах и попивах, но не се дадох. Ела да видиш следващите пъти какво стана разхвърлям ги, отказвам без замисляне, пазаря се яко. В последствие ти остават яки спомени от тези ситуации. Иво още не спира да разказва как му спазарих една чанта в Тунис от камилска кожа за без пари. Не съм била в Египет но съм правила планове и маршрути и също съм на мнение, че трябва да си е самоорганизирано. Пожелавам ви едно прекрасно пътуване.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 2 часа, Lindt каза:

Благодаря, @FlyTraveler! Сега се сещам, че съм чела и си разказвал твоето пътуване. Ще бъде чудесно да си припомня, особено след като си прекарал толкова дни в Кайро и ще има красиви илюстрации на маршрута.

Иначе да, притесняват ни дребните мошеници и неспазването на уговорки, но все някога трябва да го преодолеем и мисля, че много ще научим от пътуване в Египет. Най-много да се разрева от яд и безсилие няколко пъти 🙂


Сега като се замисля, от 4 пълни дни в Кайро, единият бях в Александрия, та да ги коригирам на три. Мисля, че даже и чеитири би било интересно. 

Няма разреваване от яд и безсилие, сечеш наред, без морални задръжки и пазарене до дупка. Не пускаш парите, преди да си хванала стоката. 😆

Иначе и за морски курорт не е лоша идеята, стига цената да е добра. Ама да не е минал ноември, че да е още топла водата. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Мисля, че организираните пътувания не са избор на никой от пишещите редовно в този форум. Въпреки това специално за Египет и най-вече, за да си спестя притесненията от прекачвания и изисквания по време на Covid, а и защото по Коледа и НГ искам да имам по-голям шанс за положителни емоции, ще си ползвам горецитирания пакет за 1199 лв. с ТА. 🙂

@Lindt, сигурна съм, че ще се справиш чудесно със самоорганизирането. 🙂

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 15 часа, Lindt каза:

Дам, и аз от това тръгнах пак да му се чудя на Египет. Като видях Александрия, първо си казах " на Матеев пак му доскуча и тръгна за някакво смахнато място", ама после осмислих този му маршрут с влак какво прави конкретно за мен, неспособната да намери полети до Кайро 🙃 

Деси е писала за влаковете надолу по Нил, от Луксор, но преди няколко години. Може да са се ъпгрейднали, да е различно по различните отсечки, може да е по-мръсно на живо. А скоро някой беше споделил, че не е било възможно да се спи, защото влакът е свирил на всеки завой, а и са се лашкали.

Та е хубаво да знам какво да очаквам.

 

@slujitel, това Кайро-Луксор ли е? Аз да взема пак да ти прочета разказа? Или ми писа само на мен, защото ти досаждах... Уф, така става като разпитвам от 2014 за едно и също. 

Влаковете, Марти, са най-кошмарното нещо в цял Египет! Вярвай ми, аз не се лигавя. Не е нещо непреодолимо, но наистина те е гнус на пипнеш каквото и да било... в 1-ва класа. Имах щастието да изкарам рождения си ден там. Изкефих се, че имаше бар-вагон, в който можеше да се съберем, че даже и се пушеше (което няма да се хареса на повечето от Вас, естествено).  Но.... може и от машиниста да беше, за него нямаше плавно намаляване, биеше ръчната на всяка гара, влакът се тресеше странично, всякакви неща в купетата скърцаха и се блъскаха...иди спи, ако можеш. За тоалетните няма да коментирам. Ииии, подчертавам това само, защото съм се разглезила от всичкия останал лукс от цялата екскурзия и възприятията ми са изнежени. Ако се бях подготвила за примерно....Непал, нямаше да се впечетля хич, даже и за ликс можех да го намеря. Аз не, че толкоз се впечетлих, де, но наистина е мръсно и знам, че не би ти било комфортно. Все пак те съветвам да заложите на агенция, цената им няма как да бием, струва ми се. Зависи за какво, но имат прекрасни екскурзоводи.

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Стискаме си ръцете, че влаковете са комфортни, но мръсни и неподходящи за хора с крехък сън :victory:

 

Ние имаме много здрав стомах, но Египет е легендарен по отношение на храната. Повечето хора ходят с агенция и съответно на олинклузив. Останалите обаче как и с какво се изхранват? Вълшебният керван се бяха впечатлили от сирената и плодовете, но ние лесно ли ще си осигурим такива? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Плодовете ги има във всеки супермаркет и са страшно вкусни. Особено мангото, което аз обожавам и е в няколко разновидности и размери. Обичам дребното жълто, което е най-ароматно. В момента имат дини, пъпеши и смокини. Видях праскови също, нар ....Има и отделни сергии навън с плодове. 

Нашето бяло сирене, но по-соленичко го наричат истанбулско и е много вкусно. Има и прясно сирене, пак вкусно. 

Яйцата са истински. Всъщност всичко има, само бирата на определени места може да я намерите и никъде те я сервират извън резортите. 

Днес ядох гръцки йогурт на данон и много ми хареса. 

На всички храни има надписи на английски на самите етикети, както и на лекарствата.

Навън има една местна верига gad, в която продават кебапи, дюнери,  фалафели. Много е вкусно и туристите също обичат там да ядат.

Рибните ресторанти са скъпички, но всичко е прясно и вкусно. Скариди, раци, всякакви риби и т.н. Има такива и в Александрия, и в Кайро. 

На самите рибни пазари могат да изчистят покупките и сготвят за дребни пари.

В Египет туризмът е направил всичко много достъпно и лесно, та да ни е най-удобно. 

 

 

 

  • Харесвам 16
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

И според мен с агенция, точно за египет е много ОК. Много агенции са гъвкави и можеш да махаш неща от пакетите им, например обядите или трансферите. Има даже опции с пристигане в Кайро и връщане от Шарл или Хургада, което е доста ОК.

Ако бих си го организирал сам със сигурност би било през Италия, излиза най-евтино 🙂 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 2 часа, desislavna каза:

Плодовете ги има във всеки супермаркет и са страшно вкусни. Особено мангото, което аз обожавам и е в няколко разновидности и размери. Обичам дребното жълто, което е най-ароматно. В момента имат дини, пъпеши и смокини. Видях праскови също, нар ....Има и отделни сергии навън с плодове. 

Нашето бяло сирене, но по-соленичко го наричат истанбулско и е много вкусно. Има и прясно сирене, пак вкусно. 

Яйцата са истински. Всъщност всичко има, само бирата на определени места може да я намерите и никъде те я сервират извън резортите. 

Днес ядох гръцки йогурт на данон и много ми хареса. 

На всички храни има надписи на английски на самите етикети, както и на лекарствата.

Навън има една местна верига gad, в която продават кебапи, дюнери,  фалафели. Много е вкусно и туристите също обичат там да ядат.

Рибните ресторанти са скъпички, но всичко е прясно и вкусно. Скариди, раци, всякакви риби и т.н. Има такива и в Александрия, и в Кайро. 

На самите рибни пазари могат да изчистят покупките и сготвят за дребни пари.

В Египет туризмът е направил всичко много достъпно и лесно, та да ни е най-удобно. 

 

 

 

@desislavna, моля за малко напътствия относно какво да пробваме в ресторанти, а и горе-долу какви пари да приготвим за този тип хранене. Ние сме в хотели и няма как да си готвим.

В супермаркетите плодовете с фиксирани цени ли са. 

Евентуално да препоръчаш заведения за вечеря в Кайро. 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

С агенция какъв пътепис ще напишеш ? Ще умреш от мързел ,ще нащракате натагадък хиляда снимки  почти от автобуса и ...Египет.

Скука , никой няма да ти го чете или да пише по него.

Друг вариант е догогава да изкарате курсовете за водолаз.

 

  • Харесвам 3
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 1 час, mililia каза:

@desislavna, моля за малко напътствия относно какво да пробваме в ресторанти, а и горе-долу какви пари да приготвим за този тип хранене. Ние сме в хотели и няма как да си готвим.

В супермаркетите плодовете с фиксирани цени ли са. 

Евентуално да препоръчаш заведения за вечеря в Кайро. 

Еми, ще снимам някои неща днес и утре, като менюта и цени. Фиксирани са в магазините и сходни и по-евтини от нашите. Мангото е 4 до 6 лв.килограма, прясното мляко 1 и нещо, сиренето е поне на половина като цена на нашето. 

 

В Кайро бях преди 4 години. Пак в този gad си спомням, в които и желание хургада ям. Предпочитам кофта, което е като кебапчета на шиш, а и пилешко е вкусно.

Аз съм голям фен на баба гануш, която я има из целия арабски свят - патладжан с тахан, зехтин и понякога кимион, понякога чесън. Отделно ядат месото с тахан. 

IMG-ac359b7ad91324028ec1025b802db0e3-V.jpg.a8cbf7ce29bfc5409fb7c61a46501d96.jpg

Сещам се, че пилешки дюнер (шауарма) е нещо като 7 лв.в ресторанта и с него се наяждаме аз и няколко котки винаги. 

 

Иначе където има морска храна, аз основно това ям. В Кайро в Kadoura сме яли.
https://maps.app.goo.gl/ewuAS4FWcj15gfcf8

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Закачам се на темата, понеже и на нас ни е мерак за един самоорганизиран Египет, даже съм гледал с нощни влакове и т.н. Въпросът ми е следният: Винаги се говори за цигания, мизерия, измамници и т.н., ама не мога да преценя на кой колко му е прага на търпимост. Та би ми било интересно, ако някой направи примерно сравнение с Фес и Маракеш в Мароко или по-надолу Кения, Танзания и т.н. За да мога да си преценя какво реално да очаквам. Понеже едно е да ми го каже някой, който сравнява със Сингапур и друго е да го сравни някой, бил в Могадишу примерно.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 3 часа, ivailo_radev каза:

Закачам се на темата, понеже и на нас ни е мерак за един самоорганизиран Египет, даже съм гледал с нощни влакове и т.н. Въпросът ми е следният: Винаги се говори за цигания, мизерия, измамници и т.н., ама не мога да преценя на кой колко му е прага на търпимост. Та би ми било интересно, ако някой направи примерно сравнение с Фес и Маракеш в Мароко или по-надолу Кения, Танзания и т.н. За да мога да си преценя какво реално да очаквам. Понеже едно е да ми го каже някой, който сравнява със Сингапур и друго е да го сравни някой, бил в Могадишу примерно.

Ще ти кажа след няколко месеца. Ние понякога не можем да изтърпим и западнали места около гарите в Италия, но на практика няма как в Египет да е толкова страшно, за колкото се подготвям.

Още повече, че на вас ви е уютно с тези народи и имате опит. Не виждам абсолютно никаква причина за безпокойство. 

Аз този път се покривам от врата до глезените и ако пак ме зяпат така гадно, ще си сложа маска и очила.

  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 4 часа, ivailo_radev каза:

Закачам се на темата, понеже и на нас ни е мерак за един самоорганизиран Египет, даже съм гледал с нощни влакове и т.н. Въпросът ми е следният: Винаги се говори за цигания, мизерия, измамници и т.н., ама не мога да преценя на кой колко му е прага на търпимост. Та би ми било интересно, ако някой направи примерно сравнение с Фес и Маракеш в Мароко или по-надолу Кения, Танзания и т.н. За да мога да си преценя какво реално да очаквам. Понеже едно е да ми го каже някой, който сравнява със Сингапур и друго е да го сравни някой, бил в Могадишу примерно.

Аз сега дори не се сещам за мизерията или пък за досадниците в Египет. Пред очите ми са невероятните исторически паметници, които имат.

Да, голяма бедност има на много места и са се научили, че туристите дават - кой повече, кой по-малко, но дават за да си купят нещо или за да ги оставят на мира.

Малко са досадни продавачите на какво ли не в Египет, но и за това има начин да се справите. Като минавате през такива места около туристическите обекти - или не си говорите помежду си, за да не уловят на какъв език общувате и да започнат с офертите на него или на близък до него, или пък научавате 2-3 приказки на арабски, с които отказвате категорично още на първия по веригата. Много бързо се отказват и си говорят по между си "Тези са наши" - от лчен опит го казвам това.

 

Аз мога да сравня с останалите севрноафрикански държави - в Египет ми се видаха по-настойчиви продавачите и срещнах доста по-бедни места(това не означава, че в другите държави не е имало такива, а че аз не съм била в тях). Шмекеруването във всички тези държави е на високо ниво, но мен и това не ме дразни(за разлика от мъжа ми, който много се дразни, но той е твърде много европеец в мислите си).  Имаше доста боклук навсякъде из Египет, но пък може да са вървяли в правилната посока и вече да не е така. Аз съм била преди 5-6 години поне.

Нивото ми на търпимост е високо - като отивам някъде из Африка, не търся комфорт или да се опитвам да сравнявам с където и да било в Европа(или дори със Сингапур).

Не ми пречи как те са избрали да живеят, не се опитвам да ги променям, а се опитвам да направя моето прекаване там по-приятно.

 

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към мнение

@FlyTraveler, почти сигурна съм, че съм гледала твои снимки от пътуването в Египет и си представям , че има разказ. Намирам темата за подготовка, намирам и тази с програмата ти, но не виждам никъде снимки. Можеш ли да ме насочиш? Благодаря предварително!

 

 

Връзка към мнение

Ето някакви цени в магазин и в ресторанта за ориентир. Египетският паунд го приравнявам на лева, като му махна една нула. Иначе е мъничко отгоре.

20211010_201931.jpg.2163bcfd4c40213deb4192331b3c2744.jpg

 

20211010_182618.jpg.0a74bc3e45bbe89f1cf8ee320c7f903d.jpg

 

20211010_201710.jpg.928e4e8e6742313cbe31b969b7bfacdd.jpg

 

20211010_201609.jpg.576ab6c2fa669b69eaf80af5e5566791.jpg

 

20211010_182728.jpg.c7f214e79ac2bd2724ba65eec7edd142.jpg

 

20211010_182906.jpg.dbfae27bd937dd2bae56efeae761a651.jpg

 

20211010_182544.jpg.5445f188a0c8365576b7071c782a8e12.jpg

 

20211010_190351.jpg.4f50474fa107a61694eb307aafdb22dd.jpg

 

20211010_190155.jpg.e84ee7971faae7340d60362451655d1e.jpg

 

 

 

 

  • Харесвам 11
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
На 10.10.2021 г. в 15:31, ivailo_radev каза:

Закачам се на темата, понеже и на нас ни е мерак за един самоорганизиран Египет, даже съм гледал с нощни влакове и т.н. Въпросът ми е следният: Винаги се говори за цигания, мизерия, измамници и т.н., ама не мога да преценя на кой колко му е прага на търпимост. Та би ми било интересно, ако някой направи примерно сравнение с Фес и Маракеш в Мароко или по-надолу Кения, Танзания и т.н. За да мога да си преценя какво реално да очаквам. Понеже едно е да ми го каже някой, който сравнява със Сингапур и друго е да го сравни някой, бил в Могадишу примерно.

Били сме самоорганизирано в Мароко - Фес, Маракеш и т.н. Били сме с агенция в Египет и искам самоорганизирано да си напрая Египет. Прага ни за мизерия,измамници и т.н. е многооо голям, но в Египет наистина до сега ми е било най - голямата тренировка така да го кажа 😄 Малее тези хора са толкова добри в измамата, че на втория ден започваш да мислиш като тях 😄 . В Марокo никой не ни е нахалствал така в сръвнение с Египет. Откъм мизерия също е повече от Мароко, ама пък ние го приемаме като атракция и не смятам че това ще е проблем. Цигания хахахах еми цигания си е 😄 Египет е голяма тренировка за всичките други дестинации, поне на нас така ни беше, но пък толкова се изкефих, че ми се иска сега да го посетя самоорганизирано 😄

Давам пример: Минаваме през входа за пирамидите в Гиза, дават ни билетите и започваме да обикаляме около пирамидите, който иска влиза вътре в тях и т.н. Започват да се въртят всякакви търговци и да ви предлага всевъзможни неща за 1 долар (там всичко е един долар, докато не се заинтересуваш 😄 ) ,не им обръщаме никакво внимание и някак си се отървамеме от всичките около 20 търговци хахха, след това следват камиларите, които безплатно искат да ви качат на камилата и да ви снимат и на тях никакво внимание, че схемата е голяма ако се съгласиш после за да слезеш пари искат и то не малко и пазаренето не се получава много, ако не искаш да платиш ритват камилата и стой и гледай сеир как се хуква с тебе на гърба към пустинята 😄 на това сме били свидетели. Отървеш се от тях и следват едни униформени, които имат бадж и се представят за служители със свирки и тем подобно уборудване (изглеждат много достоверни) и ти искат билета за проверка, дадеш ли им го после не искат да го върнат и ти искат пари в замяна...абе цирка е пълен. Така до вдруги ден мога да разказвам, ама мисля че ти стана ясно.

Всяка страна си има странности просто тук е повече от колоритно, как ще го приемете вие е въпрос на нагласа! На мен въпреки всичко много ми допадна, а колко красиви места посетихме...Египет ми е слабост.

 

П.С. В аптеката също трябва да се пазарите до дупка! Има едни хапчета мога да ги снимам, които задължително си ги глътвате като отидете за профилактика, да не стане някой стомашен гаф и да ви съсипе кефа, закупуват се от техните аптеки тук ги няма.

  • Харесвам 8
  • Шок 1
Връзка към мнение

@FlyTraveler@Георги Матеев @desislavnaможе ли да споделите програмите си по подробно или да дaдете линк, ако ги имате някъде разписани?

Връзка към мнение

@zvezda9001 Това ми е пътеписът от първото ходене. Дано ти свърши работа.

 

Между другото, аз съм с много чувствителен стомах, но не съм имала големи проблеми досега в Египет. Вода там пия само минерална, дори и за кафе, а се храня в по-чистичко изглеждащи заведения. 

 

@Lindt Разбрах, че в някои заведения си сервират бира и било съвсем легално. Малко по-скъпичка е обаче.  Sakara е местна.  Тя е някъде към 3 лв. кенчето.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , desislavna каза:

@zvezda9001 Това ми е пътеписът от първото ходене. Дано ти свърши работа.

 

Между другото, аз съм с много чувствителен стомах, но не съм имала големи проблеми досега в Египет. Вода там пия само минерална, дори и за кафе, а се храня в по-чистичко изглеждащи заведения. 

 

@Lindt Разбрах, че в някои заведения си сервират бира и било съвсем легално. Малко по-скъпичка е обаче.  Sakara е местна.  Тя е някъде към 3 лв. кенчето.

3 лв. кенчето си е доста тънка цена за бира в арабския свят, а и не само 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 3 часа, zvezda9001 каза:

@FlyTraveler@Георги Матеев @desislavnaможе ли да споделите програмите си по подробно или да дaдете линк, ако ги имате някъде разписани?


Аз копирах на @desislavna програмата почти изцяло (с нейното любезно разрешение). Варна - Истанбул с автобус. После полети на Egyptair Истанбул - Кайро (само два часа престой) - Луксор. Две вечери в Луксор, влак до Асуан. 4 вечери в Асуан - лодки по Нил, отсрещния бряг, острови, нубийски села, половин ден до Абу Симбел. Полет до Кайро и 4 нощувки там, дали не бяха и 5, вече забравих. От Кайро ходене с кола до Александрия (с едно местно момче) и обратно в рамките на един ден (тръгване много рано сутринта). Полет Кайро - Истанбул, автобус до Варна.

Това скелета на пътешествието, иначе плътна програма навсякъде. Из Луксор и Асуан турове сам с египтолог и шофьор из храмовете. Лодките по Нил също сам с гид. Из Кайро почти навсякъде сам с местен гид, обществен транспорт, маршрутки и таксита. Остров Гезира, кулата - сам без гид, пеша (аз бях отседнал там).

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.