Прескочи до съдържание

Сицилия в началото на март


Lindt

Препоръчани мнения

преди 27 минути , stormbringer каза:

Аз малко се обърках, понеже нали уж Чефалу, пък после - Агридженто, а сега - залез между Таормина и летището, което както и да го смятаме си пада от източната страна на над 3 километра висок вулкан и все ще падне сянка сравнително рано и рядко е особено впечатляващо, все пак Таормина и летището са от "изгревната" страна.
По мои спомени, по залез (от Катаня) си бях помислил, че "страхотните цветове от небето и слънцето се отразяват в снеговете и ледовете малко под върха, придавайки му невероятен оранжев цвят". Няколко часа по-късно (по тъмно), тази невероятна оранжева ивица продължаваше да се вижда още по-ярко и се наложи да приема, че съвсем близо до нас си изригва вулкан и по склоновете се спуска лава. При което половинката много искаше да се качим до там в някои от идните дни, ама това го отдавам на временно замъглено от хормоните съзнание, поради щото беше около шести месец бременна тогава.
Иначе над Таормина имаше едно селце (или само крепост?), до което с кола се стига много бързо, от където има страхотна гледка, ама пак си мисля, че няма да е в правилната посока. 

А, и аз малко се обърках, но сега планът ни изглежда така: 

 

03.03 кацане в Катания по обяд и взимане на кола. Пътуване към Агридженто и нощувка там. Попътна спирка за нещо в Енна. Залезът е в 6. Ако храмовете са хубави по залез и 2 часа стигат, ще сме там. Ако не - Скала ди Турки. Бадемови хълмове. 

 

04.03 Закуска с каноли. Разглеждане на центъра по светло и за което не е останало време предния следобед. Пътуване към Палермо, спирка в Шака.

 

05.03 Палермо. Може би Монреале.

 

06.03 тръгване от Палермо към Катания по крайморския път. Спиране в Чефалу и качване на скалата. Ако няма сняг, качване до кратерите Силвестре, ако има сняг - Таормина.

 

Залезът е в 18:00. Полетът в 21:00. Не можем да изчакаме в Таормина залез, късно ни е.

 

Не знам къде мога да вместя разходки покрай морето, но ще импровизираме на място.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 18.02.2022 г. в 9:06, Lindt каза:

Много трудно ли е да се намери място за паркиране в Чефалу, Сицилия извън сезона? Доста централни хотели/ апартаменти не предлагат паркинг, а и цели вили на 15 км са 2 пъти по-евтини от стаите в града. 

Ние бяхме през октомври и извън сезона нямахме никакъв проблем с паркирането. Предварително си бяхме планирали и отбелязали паркинги в началото на населените места, за да си спестим попадане в ZTL. И около местата за настаняване винаги намирахме къде да паркираме. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@chandni, аз вече си имах една отделна тема за планиране на Сицилия през март, просто е много пуста и самотна, а тази с бързите въпроси повече ми допадна като динамика и уют  🙃 

 

Връзка към мнение

Ако промените леко заглавието, мога и аз да нагазя, но ще ми трябва април, не март 🤣 Не ми се иска особено да пускам отделна тема при наличието на сигурно десетки ☺️

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Lindt каза:

Попътна спирка за нещо в Енна

Енна се води пъпа на Сицилия, и въпреки че е на стотина километра от Етна при хубаво време има чудесна гледка към върха.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Защо държиш да препускаш ? Местата до голяма степен си приличат и наистина ли държиш да разгледате всичко ? Сицилия няма чак толкова много за изкачване , а зеленината е предимно от полетата с лимони и портокали , който ако не ме лъжат спомените в началото на март би трябвало да са узрели. Наблегни на канолите ,  малко почивка преди Южна Америка , и дано намериш храна която ти допада.

 

Тъкмо хората взеха да ти пишат и ръководството реши да те премести в твоя тема.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, searus каза:

Ако промените леко заглавието, мога и аз да нагазя, но ще ми трябва април, не март 🤣 Не ми се иска особено да пускам отделна тема при наличието на сигурно десетки ☺️

Нагазвай спокойно, където е март, там е и април 😄

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 44 минути , stanimir каза:

Защо държиш да препускаш ? Местата до голяма степен си приличат и наистина ли държиш да разгледате всичко ? Сицилия няма чак толкова много за изкачване , а зеленината е предимно от полетата с лимони и портокали , който ако не ме лъжат спомените в началото на март би трябвало да са узрели. Наблегни на канолите ,  малко почивка преди Южна Америка , и дано намериш храна която ти допада.

 

Тъкмо хората взеха да ти пишат и ръководството реши да те премести в твоя тема.

Не държа да препускам, но ако си оставим повече време за Палермо, ще решим да отидем до Ериче и Трапани, а и на отиване и връщане ще караме по същия път до Катания. 

А на мен бадемовите цветове и скалите край морето наистина ми допадат повече като идея. Защото следващия път искам да отидем и на море, а в сезон ми се струва ужасна идея да посетим този район. 

Sicily for Culture, Weather, and Almond Blossoms | Weekend in Italy

 

И просто не можем да се мотаем в градска среда. Знаеш ли, че в Севиля навъртяхме над 20 км, защото искахме да видим сутрин, по залез и вечер площад Испания? И на всичкото отгоре и на следващия ден пак отидохме толкова пъти 🙃, защото там ни харесваше най-много. И...като ни харесва най-много, можехме просто да си седим там, не да проверяваме през час дали мястото не се е изпарило случайно.

 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 4 часа, Lindt каза:

А, и аз малко се обърках, но сега планът ни изглежда така: 

 

03.03 кацане в Катания по обяд и взимане на кола. Пътуване към Агридженто и нощувка там. Попътна спирка за нещо в Енна. Залезът е в 6. Ако храмовете са хубави по залез и 2 часа стигат, ще сме там. Ако не - Скала ди Турки. Бадемови хълмове. 

 

04.03 Закуска с каноли. Разглеждане на центъра по светло и за което не е останало време предния следобед. Пътуване към Палермо, спирка в Шака.

 

05.03 Палермо. Може би Монреале.

 

06.03 тръгване от Палермо към Катания по крайморския път. Спиране в Чефалу и качване на скалата. Ако няма сняг, качване до кратерите Силвестре, ако има сняг - Таормина.

 

Залезът е в 18:00. Полетът в 21:00. Не можем да изчакаме в Таормина залез, късно ни е.

 

Не знам къде мога да вместя разходки покрай морето, но ще импровизираме на място.

Хубавото на Сицилия е, че разкошът дебне зад всеки ъгъл. Но предполага бавно вкусване. Програмата по дни ме навежда на мисълта за планирана почти пълна обиколка на острова, което си е препускане без ефект.

 

Идеята за първия ден е невъзможна за случване. Въпреки кратките разстояния там се пътува бавно. Докато вземете колата, да я огледате, да направите снимки как я получавате, евентуално да отбележите налични малки дефекти, и ще стане 14 -14.30 часа. До Ена е магистрала, но с излизането от града, пътуването до Ена и спирката там, аз не виждам да пристигнете в Агридженто преди 18 часа. За мен е невъзможно да се насладите в пълнота на залезни храмове.

 

Съсредочете се в източната или западната част на острова и с удоволствие ще помогна с идеи! Може би първоначалният ваариант с Чефалу и Палермо би се получил прекрасно. Палермо е чуден, там и три дни не стигат, а Вила Палагония в Багерия ще ви очарова!

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

И Аз да се изкажа ,че в момента съм в Сицилия..та взимането на колата е доста бързо, поне при нас така се получи, а и самолета кацна 15 минути преди разписанието си...така че мисля че е възможно да стигнат до храмовете преди залеза

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, chandni каза:

Нагазвай спокойно, където е март, там е и април 😄

Аз тогава направо с плонж няколко (вълнуващи за мен) въпроса на първо време:

 

1. Какъв е рискът при среднощно кацане да няма таксита, или ако сме поръчали предварително трансфер, той да не дойде? Уиз последно полетът ни го тупна в 10 вечерта, (кацане към 2 посред нощ), след като първо го канселира, после го мести на друго летище, после сменя часовете, и ако така я карат, може и да не стигнем...

 

2. Какво друго може да се види в района на Трапани-Марсала (без Ериче, “оня” хубавия плаж забравихмуимето, и Zingaro, които сме си заплюли), в блажено за мен, мъчно за кайтсърфиста безветрие. Евентуално разходка до остров? Или да бръмнем към вътрешността за някоя случайна паланка? (или и двете)

2а. В самото Трапани или Марсала какво може да е интересно за едно 7-8 годишно?

 

3. Има ли хубави гледки и маршрути в Riserva Naturale Orientata Sughereta di Niscemi? А в друг някой резерват или баир? Monti Sicani?

 

4. В района на ждрелото по Алкантара има ли място/село с особено прекрасни гледки към Етна?

 

 

преди 23 минути , Lindt каза:

Не държа да препускам, но ако си оставим повече време за Палермо, ще решим да отидем до Ериче и Трапани, а и на отиване и връщане ще караме по същия път до Катания. 

А на мен бадемовите цветове и скалите край морето наистина ми допадат повече като идея. Защото следващия път искам да отидем и на море, а в сезон ми се струва ужасна идея да посетим този район. 

Sicily for Culture, Weather, and Almond Blossoms | Weekend in Italy

 

И просто не можем да се мотаем в градска среда. Знаеш ли, че в Севиля навъртяхме над 20 км, защото искахме да видим сутрин, по залез и вечер площад Испания? И на всичкото отгоре и на следващия ден пак отидохме толкова пъти 🙃, защото там ни харесваше най-много. И...като ни харесва най-много, можехме просто да си седим там, не да проверяваме през час дали мястото не се е изпарило случайно.

 

 

 

За това дърво искам GPS с точност до милиметри 🤣 айде, сантиметри да е... Или да не се надявам съвсем изобщо за началото на април? Нещо друго цъфтящо тогава, за което да се оглеждам?

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , searus каза:

Аз тогава направо с плонж няколко (вълнуващи за мен) въпроса на първо време:

 

1. Какъв е рискът при среднощно кацане да няма таксита, или ако сме поръчали предварително трансфер, той да не дойде? Уиз последно полетът ни го тупна в 10 вечерта, (кацане към 2 посред нощ), след като първо го канселира, после го мести на друго летище, после сменя часовете, и ако така я карат, може и да не стигнем...

 

2. Какво друго може да се види в района на Трапани-Марсала (без Ериче, “оня” хубавия плаж забравихмуимето, и Zingaro, които сме си заплюли), в блажено за мен, мъчно за кайтсърфиста безветрие. Евентуално разходка до остров? Или да бръмнем към вътрешността за някоя случайна паланка? (или и двете)

2а. В самото Трапани или Марсала какво може да е интересно за едно 7-8 годишно?

 

3. Има ли хубави гледки и маршрути в Riserva Naturale Orientata Sughereta di Niscemi? А в друг някой резерват или баир? Monti Sicani?

 

4. В района на ждрелото по Алкантара има ли място/село с с особено прекрасни гледки към Етна?

 

 

За това дърво искам GPS с точност до милиметри 🤣 айде, сантиметри да е... Или да не се надявам съвсем изобщо за началото на април? Нещо друго цъфтящо тогава, за което да се оглеждам?

И защо го направи сега това :tease:? Да почна и резервати да гледам да наместя в програмата? Накрая ще си тръгна с абсолютната сигурност, че примерно чаплата на плаж Х е най-вълнуващото нещо на острова, а някое попътно мушкато на олющен балкон най-красивата гледка. 

 

И през април ще има цъфнали неща, разбира се, но ще изкажа предположения какви и къде, когато се върна. Аз сега се чудя това пистачио, толкова характерно за острова, къде е насадено. 

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

За 3 дни къде се пъхаш и по резерватите? Ние планираме 16 дни и пак няма да ми стигнат, а ти... Аз само искам информация, пък дали ще стигнем и до половината от местата, които умувам, е съвсем отделен въпрос.

  • Шок 2
Връзка към мнение
В момента, searus каза:

За 3 дни къде се пъхаш и по резерватите? Ние планираме 16 дни и пак няма да ми стигнат, а ти... Аз само искам информация, пък дали ще стигнем и до половината от местата, които умувам, е съвсем отделен въпрос.

16 дни?  Уляля, ти наистина вярваш в прелестта на този остров 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Lindt каза:

16 дни?  Уляля, ти наистина вярваш в прелестта на този остров 🙂

 

Всъщност отиваме с цел кайт сърф, и сме се разбрали 1 седмица лагуната до Марсала (заради таткото), и още 1 за обикаляне, засега сме решили по югоизточната част. Около Трапани е бонус, когато няма да има вятър... А и толкова рядко пътуваме напоследък (извън трасето Лондон-София), че не ми се занимава за по-малко да редя багажи и да се занимавам с тестове и сертификати. Плюс, тогава е великденската ваканция на детето и като ще е гарга, да е рошава...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 9 минути , oli_mali каза:

На коя компания се доверихте?

Когато ние ходихме в Сицилия единствената компания, която открихме без самоучастие дори и при кражба, беше Firefly. Не ни блокираха пари за горивото и ни дадоха точно такава кола, каквато пожелахме - Fiat 500 с панорамен стъклен покрив. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 часа, Lindt каза:

Залезът е в 18:00. Полетът в 21:00. Не можем да изчакаме в Таормина залез, късно ни е.

От Таормина до летището в Катания имате около час с кола,но няма да успеете да хванете залеза.

Снимките са от началото на февруари и залеза над Етна беше около 18 часа.Все пак ,ако сте в района можете да се полюбувате на Етна и от това място:

https://goo.gl/maps/E591YsNWAuhYZTnCA

Където и да пробвахме каноли навсякъде имаше риск покрай него да остана и без някой пръст...навсякъде беше вкусно,като искрено се радваха на мляскането и мученето породено от него.

 

IMG_20220204_155350.jpg.98c909e6e5f190f38adbd42a3b167517.jpg

 

IMG_20220204_164551.jpg.b410dcd3e35409e19477ebc69b0db956.jpg

 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 22 часа, Lindt каза:

16 дни?  Уляля, ти наистина вярваш в прелестта на този остров 🙂

 

Ама този остров е голям, той не е Малта 😛 Вече сте били там, трябва да го знаеш 

 

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , stormbringer каза:

Ама този остров е голям, той не е Малта 😛 Вече сте били там, трябва да го знаеш 

 

Голям е  островът и затова му даваме втори шанс. Но премерен, не с широко отворено сърце :tease:  Очакванията ми са малки - приятна вечерна градска разходка, разнообразни обекти за снимане и възможност за слънчеви тигели покрай блестящо море. То ни е и единственото пътуване между дълги две за 4 месеца и имаме нужда да видим нещо красиво.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@Lindt, предвид разнопосочността на плановете ти, бих си позволил да ти предложа Laghetti Cavagrande, част от Riserva Naturale Cavagrande del Cassibile.

 

P1120272.JPG.cb1e0494eb4e3ddfb053068fc7e1eef3.JPG

 

В допълнение, тук съм ял най-вкусните каноли. Естествено, пълнени секунди преди да бъдат изядени.

P1120296.JPG.eac1475190b2d69afc4a3f3ce8c29a56.JPG

 

За да се стигне до самите езерца е ходене по стълби надолу-нагоре по 1 час на посока. Възможно е и това да е допринесло за оценката ми за канолите. Ако за вас този преход е недостаъчен, бихте могли да потърсите връбчета и други животни по отсрещните скали.

 

P1120294.JPG.da5c38722f5753237954253861d11a86.JPG

 

Сигурен съм че има, въпреки че аз видях само кози, и то отдалече.

 

P1120290.JPG.d06463a4374a9acf12b5cd603af45d13.JPG

 

За храмовете и бялата скала.

Не разбрах дали конретно @Брани питаш защо не е снимал Scala dei Turchi отблизо. Ето няколко:

 

P1120940.JPG.e7bc2993fe9c835f195f17ca30c616ed.JPG

 

P1120896.JPG.df35f7c8ff04f5b70b428a9e08ba7f28.JPG

 

P1130004.JPG.8b365dc8842fc1daabe73defd6b07b34.JPG

Тази, последната, я направих с риск за живота си. Бях се качил на някаква ограда и жена ми ме хвана за гащите миг преди да се сурна в пропаста, да се пребия и удавя едновременно.

 

Има и няколко култови снимки във форума на Scala dei Turchi.

Едната е световноизвестна от световноизвестен календар - 2019г. :wink: 

Другата е на @Duke . Интерсна е с това, че е снимал и сянката си върху ослепителното бяло.

Последната, която съм запомнил е на @stanislavpp . Неговата снимка е с една красива мадама с жесток бронзов тен на фона на скалите. Извади късмет и успя да се измъкне от "конфузната" ситуация по единствено възможния начин.

(Вероятно за тях ще е по лесно да ти пратят линк или препубликуват снимките си)

 

И една близка снимка от храмовете. Толкова близка, че се наложи да слагам червена точка:

 

P1120810.JPG.0d2ea69040cb2de401899794b72831a5.JPG

 

 

  • Харесвам 8
  • Браво 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение

@ven62, много ме затрудняваш с реакцията на коментарите ти - сега да се смея ли, да благодаря ли? 

 

Верно съм разнопосочна, ама под Сиракуза няма да слизаме, ако ще 100 вида врабчета да има в тази долина 😄

Сега местя мислено тези кратери Силвестре от ден 1 към ден 4 и обратно и никъде не страдам от свободни 3-4 часа за път и разходка. И тъкмо да анулирам нощувката в Агридженто със закуска от каноли ( които сигурно не пълнят на момента 🙄 ) и ти дойде тук да саботираш решителността ми. 

 

Много ми харесва тази бяла скала, ама май заради нея правя план, в който да ни се схванат задниците в колата по 5 часа дневно, вместо да си крачим бодро на 15-20 градуса през март и сами да си завиждаме. 

 

  • Смея се 3
Връзка към мнение

Агридженто много ни хареса ( мили хора и вкусна паста) ,  “Скалата” още повече - фотогенична е и с хубави хора наоколо. 


 

B274106D-05A5-4060-8C92-A4CF44E8477E.jpeg.2c9085e6edefe21a76c3ec8a127a647b.jpeg

 

 

BE6A93D3-7BA4-4793-A24E-466157FC665C.jpeg.eac7eeb87f8dc73e063b1e7140031ffb.jpeg

  • Харесвам 9
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Значи, току що се оказа, че половинката имала свободни четвъртък и петък в края на март, и това идеално се вързва с полетите четвъртък - неделя на Раян, т.е. най-безпардонно смятам да ви се наместя и да крада идеи от темата - Чефалу, Агридженто, Палермо, Бялата скала - все места на които изобщо не сме ходили предния път 😉

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.